aviornis.com.pl
Portal hodowców ptaków i zwierząt ozdobnych

Bażanty i pawie - Bażant łowny- zwyczajny ( Phasianus colchicus)

Łukasz91 - 2008-07-23, 10:45
Temat postu: Bażant łowny- zwyczajny ( Phasianus colchicus)
Bażant łowny- zwyczajny

Ojczyzną bażanta łownego jest olbrzymi obszar, który ciągnie się od Kaukazu aż do wschodniej oraz południowo-wschodniej Azji. Tworzą tam wiele podgatunków. Rozróżnia się około 30 podgatunków tego pięknego i dobrze znanego ptaka. Bażant łowny hodowany był już około 500 lat p.n.e. przez Greków, następnie przez Rzymian. Ptaki te do Europy środkowej trafiły w XI w.
Bażanty łowne wykazują olbrzymie skłonności do odbywania pieszych wędrówek. Jedną z przyczyn takiego zachowania może być ograniczona ilość pokarmu na danym terenie. Wędrówki takie odbywają się najczęściej przy rzekach, strumykach i różnych ciekach wodnych. Nie wędrują na otwartej przestrzeni.
Okres rozrodczy u tych ptaków trwa do maja, a rozpoczyna się z chwilą stopnienia śniegu. Każdy kogut w tym czasie zajmuje dla siebie swój rewir, którego będzie strzegł i na którym gromadzi kilka kur. Podczas toków kogut głośno pieje oraz trzepocze skrzydłami. Często dochodzi do walk między kogutami z sąsiednich rewirów.
Samice zakładają gniazda na ziemi, pośród roślin, zbóż i krzewów. Do wygrzebanego dołka znoszą około 8-16 jaj, które wysiadują przez 24-25 dni. Pisklętami po wykluciu opiekuje się samica i razem poszukują pokarmu. Młode bażanty łowne są wrażliwe na zimno oraz deszcz.
Ptaki na wolności żywią się ziarnem zbóż, nasionami chwastów, krzewów. Jedzą także jagody, korzenie, bulwy, liście i młode pędy roślin. Do ich diety można zaliczyć też dżdżownice, ślimaki oraz owady.
W hodowli żywimy je pszenicą, kukurydzą, słonecznikiem, granulatem oraz mieszankami różnych zbóż i nasion. Ptaki powinny dostawać także zielonki, warzywa, owoce, a także pokarm pochodzenia zwierzęcego.
Są to niezwykle piękne i łatwe w hodowli ptaki. Praktycznie każdy nas zaczynał od hodowli tego gatunku. Rozmnażają się w pierwszym roku, stopień zapłodnienia jaj i wylęgu jest duży.
Niektóre koguty w czasie lęgów są nieco agresywne i wchodząc do woliery należy uważać.
U mnie samice przy podbieraniu jaj znosiły ich około 50. Na naturalne lęgi można liczyć raczej tylko w dość dużych i gęsto obsadzonych roślinami wolierach. Ptaki powinny mieć możliwość schronienia się przed śnieżycami i wichurami w czasie okresu zimowego.
Podczas srogich zim ptaki na wolności często padają z wycieńczenia i głodu. Dlatego podczas takich niesprzyjających warunków pogodowych powinniśmy je dokarmiać.
Obecnie na obszarach Polski widoczny jest spadek populacji bażanta, a to za sprawą wzrostu liczby drapieżników. Koła łowieckie prowadzą hodowlę, a następnie introdukują ptaki do naturalnego środowiska. Ma to na celu zwiększenie populacji bażanta łownego na naszych terenach.
Myślę jednak, że sama introdukcja niewiele tu da. Najpierw trzeba zmniejszyć populację drapieżników, tj. lisów, zdziczałych psów i kotów, a następnie wziąć się za odbudowę populacji bażanta łownego w naturalnym środowisku.
Michuuu - 2008-08-16, 09:15

Wystepuja w Waszych okolicach dzikie bażanty ? U mnie jest ich sporo i to w dodatku bardzo blisko bo na przeciwko mojego domu chodza sobie :) To na pewno przez to ze ok 100 m od domu jest stare wysychajace jezioro.jest tam kilka oczek wodnym a reszta zarasta krzakami i trzcina.
A jak maja sie bażanty w Waszych hodowlach ? Jak lęgi ?

mirass - 2008-08-16, 09:26

U mnie jest jeszcze dużo bażantów na wolności. Stale widze jakieś samice jak i samce w pięknej szacie godowej.
Dawid - 2008-08-16, 09:48

Ja też je często widuję, a jeszcze częściej słyszę pianie kogutów :)
mirass - 2008-08-16, 10:26A tutaj poparcie do tego co wcześniej napisałem, że u mnie bez problemu można spotkac bażanty na wolności.

gege - 2008-08-16, 15:07

Ja widziałem kiedyś bażanta bez ogona,to był bażant mongolski,tak mi sie widzi bo był zielony
slaby1986 - 2008-08-16, 15:25

Odkąd w mojej hodowli pojawiły sie bażanty mongolskie takie widoki są częste. Bażanty nawołują sie nawzajem, dzikie koguty niejedno kronie podchodzą pod dom i woliery.


wanted - 2008-08-16, 21:20

W moich stronach nie sa tak częste ale występują także. U nas więcej jest kuropatw.
Michuuu - 2008-08-17, 07:36

Kilka fotek z hodowli bażanta w Iwnie :)

Zdjęcia pochodzą z http://www.sk-iwno.com.pl

Łukasz91 - 2008-08-17, 08:27

U mnie też by się coś znalazło, ale obawiam się, że trzeba by było długo szukać. Bażanta jest ciężko zobaczyć, częściej słychać jak pieje.
mariusz_pol - 2008-08-23, 15:24

W okolicach mojej hodowli można go łatwo spotkać, również o spotkanie łatwo z kuropatwą, trochę rzadziej spotkać można przepiórki, głuszce i cietrzewie.
Jarek Wartacz - 2008-09-05, 21:53

U mnie populacja bażantów jest dosyc duża i stabilna - zimą do wysypanego ziarna potrafi przyjść kilkanaście samców - samice trudniej obserwować - rekord to 19 kogutów. dookoła mojej posesji gniazdowało w tym roku 3 lub 4 pary (haremy?), natomiast jeden kogut przychodził bić się z moim przez siatkę.
wanted - 2008-10-09, 21:47

Moze się zdziwicie lub nie, ale ja dziś byłem zdziwiony. Otóż widziałem jak samiec bażanta łownego, ot tak po prostu po spłoszeniu się wpadł do wody (bajoro) i przepłynął sobie :shock: Nie było nurtu wody, woda była praktycznie niewzruszona- stojąca a on sobie płynął :idea: Wyszedł na brzeg i zwiał.
Łukasz91 - 2008-10-09, 21:50

Dla mnie nie jest to już zadziwiające, a to dlatego, że już widziałem jak potrafią pływać. Jak zobaczyłem u wuja na stawie samca i samicę to zrobiłem tak :shock:
Normalnie pływały jak kaczki :mrgreen:

justinka - 2008-10-29, 18:14

czy któs mogłby mi coś powiedzieć o sztucznej inseminacji tych ptaków ?? chodzi mi bardziej o stronę techniczną (czy podobnie jak u kur) ?? i jakie są wyniki w porównaniu z kryciem naturalnym ??

czy w hodowlach stosuje sie krycie naturalne czy inseminacje ??
dzieki :-)

Pawi Król - 2008-10-29, 18:30

justinka, z tego co się orientuję to bażant ten mnoży się łatwo w hodowli i nie znam osoby z forum ani poza nim która by zapładniała sztucznie kury .
justinka - 2008-10-29, 18:38

Szkoda, bo potrzebne by mi były takie dane...dzieki Pawi Królu :-)
Michuuu - 2008-11-07, 18:58

Mam kilka pytan :)

1.Czy karmicie swoje bazanty ?
2.Lepiej miec 1.1 czy 1.2 ?
3.Czy moga przebywac z innymi ptakami ? - mandarynki lub gołabki ( pawiki )
4.Czy jesli beda z innymi ptakami jest szansa na naturalne legi bazantów jak i np.mandarynek ?
5.Czy woliera wewnetrzno - zewnetrzna ( 12m2 + 15m2 ) wystarczy ?
6.Budki legowe zrobic na ziemi czy lepiej na wysokosci ? W pomieszczeniu czy na dworze ? ( to ma akurat czas do wiosny :-P )

LordVader - 2008-11-07, 19:59

1.Czy karmicie swoje bażanty ? - no pasowałoby je karmić hehe :-D Ale to żart sytuacyjny :D
2- Lepiej mieć 1.2 albo nawet 1.3 bo samczyk nie będzie gnębił jednej samiczki.
3- Co do przebywania na jednym wybiegu kaczek i bażantów to nie słyszałem o takim połączeniu i raczej się go nie stosuje, a jeżeli chodzi o gołąbki to trzeba poobserwować czy ptaki nie atakują siebie wzajemnie. A zależy to też od charakteru mocniejszego i większego ptaka.
4- Według mnie jest mniejsza szansa na lęgi udane bo ptaki mogą być agresywne w stosunku do siebie w okresie lęgów.
5- Myślę że taka woliera wystarczy ale musisz wziąć pod uwagę to jakie bażanty chcesz posiadać. Bo Diamenty są spore a Złote bądź Bananowe mniejsze.
6- Bażanty raczej zakładają gniazda na ziemi :D więc jak najbardziej budki na ziemi i lepiej w pomieszczeniu osłoniętym przed deszczem :-P

To jest moje skromne zdanie :mrgreen:

wanted - 2008-11-07, 21:52

LordVader, ja rozmnażam w wolierze ponad 100m2 tragopany tymminki wraz z kaczkami, no ale w mojej wolierze sa drzewa i krzewy :mrgreen: Jest to więc realne, ale w trakcie kiedy młode bażanty zaczynają się poruszać po wolierze jest mały strach czy się nie potopia jeśli jest oczko wodne, a u mnie też jest ono spore.
Jak na razie nie miałem nieszczęścia, ale odpukać.

Michuuu, pyta się o bażanty łowne i tu bym proponował co najmniej 1 : 2.
Nie wiem jak chcesz rozwiązać sprawę z kaczkami, ale przy takiej wolierze ja bym postarał się jeśli już chcesz ptaki te razem trzymać, o zrobienie 2 terytoriów.
Jedno gdzie będzie oczko wodne prawie w rogu (w razie czego młode mogły by wydostać się z każdej strony lub podczas spłoszenia miały by możliwośc przelecenia oczka wodnego i wylądowania za nim), poukładał bym koło niego jakieś większe kamienie i oczywiście konar - im większy tym chyba lepiej.
Drugie terytorium zrobił bym bardziej dla bażantów i tam bym pozamieszczał same pnie, najlepiej stojące z ziemi do góry jeśli jest możliwość. Zrobił bym troszkę imitację lasu, na środku polanka jakaś, kilka kamieni, konar.
No ale Tobie chyba woliery zabraknie na to bo to raczej projekt chyba do większych gabarytów wolier.
Budki dla kaczek z drzewa (z desek zbite i naturalne), dla bażantów porobił bym kryjówki, najlepiej w miarę naturalne i była by szansa na naturalne lęgi.
Jeśli chodzi o jakieś gołębie, to szybciej bym je widział w wolierze z bażantami niż kaczki.

Michuuu - 2008-11-08, 16:19

Dzieki za odpowiedzi 8-)

wanted,

Fajnie to wymysliłes ale jednak moja wolierka jest za mała na takie cos :-/ , do wiosny kupie jeszcze 1 lub 2 kurki ( moze jakaś biała :roll: ) i ewentualnie parke lub dwie pawików.

wanted - 2008-11-08, 18:16

Michuuu, gdybym ja sam posiadał obecnie wielkie tereny to bym pokazał i poszalał troszke w wystrojach wolier ale obecnie muszę się cieszyć tym co mam, chociaz nie jest żle.
Za kilka lat jak już w końcu się wybuduję (wiadomo, chciało by się jak najszybciej) to tam na moich tysiącach metrów będę mógł poszaleć :mrgreen: i nie zamierzam ominąć któregokolwiek gatunku bażanta osiągalnego w krajowych hodowlach.
No ale to marzenia jak na razie.

LordVader - 2008-11-08, 22:09

wanted, a tak na marginesie to te "tysiące metrów" to ile dokładnie?? :D bo wiesz ja mam wokół domu prawie 4,5 hektara pola które jest własnością mojego Taty :mrgreen:
wanted - 2008-11-08, 22:32

LordVader napisał/a:
prawie 4,5 hektara pola które jest własnością mojego Taty


Obecnie jest ok. 1,5 ha a pod ptaki pozostanie ok. 1,2 może troszkę mniej, no i jest to własnością mojej żonki i moją :mrgreen:
Chciał bym zrobić tam w miarę naturalne wolierki, czyli tak by warunki były zbliżone zupełnie do dzikich. Nie chciał bym zbytnio ingerować w to wszystko, porobił bym tylko ptakom miejsca schronienia "szopy, kurniki itp" oraz miejsca odpowiednie do gniazdowania, siedzenia oraz zimowania no i pod karmę. Resztą będzie kierować przyroda :mrgreen:

Takie mam marzenie, kiedy się spełni :idea:

LordVader - 2008-11-09, 08:44

wanted, Z tego co zdążyłem zauważyć to ambitny człowiek z Ciebie :-) I życzę Ci tego żeby te marzenia się spełniły :mrgreen:
Michuuu - 2009-02-14, 16:21

Jak dla mnie super fotki bażanta w naturze :-)
Mateusz - 2009-02-15, 17:14

W mojej okolicy były niegdyś liczne ptaki, było ich kilka setek, i chodziły po pasiece i podwórku mojego dziadka i innych ludzi jak kury ( oczywiście jeżeli nie było psów), oczywiście do człowieka miały dystans ale im zbytnio nie przeszkadzała obecność człowieka. Z roku na rok było ich coraz mniej aż w końcu prawdo podobnie wyginęły na większym terenie naszej miejscowości. Przyczyną wyginięcia było kłusownictwo i zwiększona ilość drapieżników, które uciekły z hodowli ( były to lisy min. srebrzyste, białoszyje i norki). Chce zasiedlić kilka nie spokrewnionych par. A czy można by zasiedlić bażanty mongolskie lub białe?? :?: :?:
maxim08 - 2009-03-23, 19:44

Kilka fotek mojego pupila
Michuuu - 2009-03-24, 08:30

maxim08, Bardzo ładny jest
Wie ktoś od czego zależy ilość czerwonego kolory na głowie ptaka ? Jest starszy ? okres lęgowy ? czy jeszcze coś innego ?

maxim08 - 2009-03-24, 11:00

Ładna samica i to ma z radości :mrgreen: a na serio to podczas godów dostaje takie dzwony.
Michuuu - 2009-03-27, 08:23

A jakie robicie budki lęgowe lub ukrycia gdzie samice składają jajka ?
Foto mile widziane :-)

Bartek W - 2009-03-31, 20:41

Michuuu, ja klade koszyk wiklinowy w którym wycinam dzióre oczywiscie koszyk stawiam dnem do góry mi samiczki tam niosly jaja .
Bartek W - 2009-03-31, 20:42

a tak pozatym co to za mutacja barwna ?
ernest - 2009-03-31, 20:46

U nie tez na wolności bardzo częsty. Ostatniej zimy często spotykałem stada samców tych ptaków żerujące na ziemi.
Milo - 2009-04-01, 18:09

'' Wyblakła '' ;-) :mrgreen:
Michuuu - 2009-04-01, 18:42

Pięknie wygląda taki kogut :shock:
Wie może ktoś czym to jest spowodowane ?

Bartek W - 2009-04-01, 21:41

Michuuu, mi sie wydaje ze to krzyzówka bazanta bialego albo z kaukazkim albo z obroznym czerwonym ale tak dokladnie nie wiem dlatego sie pytam
wanted - 2009-04-02, 22:04

A powiedzcie mi znawcy, co tu jest grane :-)
Zerknijcie dokładnie na fotkę, jak coś to przedstawię kolejna.

maxim08 - 2009-04-03, 07:11

no 2 letni samczyk :mrgreen: a co trzymasz razem z obrożnymi bażantami? Wyglada jak mix jakis (może z królewskim).
wanted - 2009-04-03, 07:20

maxim08, to nie mój ptak. Byłem wczoraj z kolegą z forum na odwiedzinach u jednego nowo poznanego hodowcy.
Ma kilka bardzo ładnych ptaków i w tym ten jeden.
Mix nie jest możliwy bo ma osobo gatunki bażantów, tylko chwilowo baż.królewski był z lutino bo wolierkę przerabiał.

Pytanie brzmi nadal.
Co o tym ptaku myślicie ?
Bo ja mam swoje przypuszczenia i zapewne trafne.

maxim08 - 2009-04-03, 09:00

dziwi mnie brak wyraźnych łusek oraz zanik czerwonych dzwonów. Odmian barwnych jest tak wiele że będzie ciężko coś trafnego powiedzieć.prosze o jeszcze jakąś fotkę.
Bartek W - 2009-04-03, 18:24

wanted, a czy tten ptak jest wielkosci normalnego bazanta lownego czy jest mniejszy ? Bo na fotce trudno to dostrzec :?:
wanted - 2009-04-03, 21:08

Ptak ten jest normalnych rozmiarów występujących w tym gatunku.
Jest to osobnik 2 letni (wchodzi w 2 rok).
maxim08, jeśli chodzi o odmiany barwne, to nie jest ten ptak czymś nadzwyczajnym. Nic z tego.
Jest to normalny osobnik, nie mutacja.
Pozostałe ptaki z tego gatunku i w tej grupie wyglądają normalnie.
To nie ptaki z tej woliery, ale pozostałe wyglądają tak.Dodatkowa fotka tego ptaka.

Michuuu - 2009-04-04, 05:45

Jeśli się nie mylę jest to ptak kogut z sporą ilością genów "żeńskich"
Te ptaki raczej są nie płodne , mój dziadek zajmował się hodowlą bażantów na sporą skale i takie ptaki były od razu ubijane , gdyż nie nadawały się do wypuszczenia.

wanted - 2009-04-04, 10:55

Michuuu, no własnie. Albo kogut ze sporą ilością genów żeńskich, lub kura z męskimi za czym ja obstaję gdyż nie ma ostróg i jak właściciel mówił, podobno "zniosła" jajo w gnieżdzie, chyba że wcześniej przed wyjściem tego osobnika z gniazda, inna kura tam zniosła. Bo tak też właściciel tego ptaka mówił.
sylwia2401 - 2009-04-04, 13:26

wanted, miałem kiedyś takiego osobnika, u mnie znosiła normalnie jaja ,różniła się od samca tym ,że nie miała różu na policzkach , siedziała normalnie na jajkach.
sylwia2401 - 2009-04-04, 20:27

Bartek W, na zdięciu jest bażant mutacji niebieskiej,bardzo rzadki ,ale osiągalny.
Bartek W - 2009-04-04, 21:43

sylwia2401, Ja u nas w Polsce nigdzie nie widzialem takich bazantów ani w hodowlach ani na wystawach a co dopiero na giełdach.
sylwia2401 - 2009-04-05, 11:24

Bartek W, raczej na giełdach nie spotkasz,ale w prywatnych hodowlach są, sam trzy lata temu, posiadałem te bażanty.
Michuuu - 2009-04-10, 12:09

I jak tam wasze bażanty ? Są u kogoś jajka ? U mnie kurka dziś zniosła pierwsze jajko ale jest zbite no i nie było w gnieździe.W jakich odstępach kurki niosą kolejne jajka ?
wanted - 2009-04-23, 21:07

Zwróciliście uwagę jak wasze ptaki obecnie śpią w nocy ?
Moje spędzają noc na ziemi, siedząc gdzieś w zacisznym ustronnym i skrytym miejscu lekko napuszone.
Podejrzewam że tak spędzają całą noc na ziemi w gotowości do oddalenia się w razie gdyby jakieś niebezpieczeństwo miało się przytrafić. Może to obrona w pewnym rodzaju gniazda w którym są jaja i postawa taka tych ptaków bywa tylko w okresie lęgowym :idea:

Bartek W - 2009-04-24, 07:47

wanted, Ja nocowalem wczoaj u wujka i tez to zauważylem za samica stala sobie na pienku przy gnieździe a samiec chodzil po ziemi do ciemmnego wieczora ,dzisiaj o 6 rano jak odjezdzalem do domu bazanty tez byly na ziemi.
wanted - 2009-05-02, 20:06

U mnie już samica przysiaduje, obecnie ma 11 jaj.
A oto jej pan :-D

Kamilek - 2009-05-02, 20:12

Jaki świetny :shock: jakiej mutacji jeśli mogę zapytać? :-)
Michuuu - 2009-05-03, 07:57

wanted, Te co mi kiedyś wysłałeś są po nim :?: Oby tak :mrgreen: bo piękny jest :shock:

U mnie kurka nosi jajka jak popadnie a szkoda :roll:

ernest - 2009-05-03, 10:18

A do mnie do sadu bardzo często przychodzi jeden kogut. Podchodzi bardzo blisko i jak na dzikiego aż tak bardzo się nie boi. Sypę w sadzie zboże dla kur więc i jemu coś podrzucę. :mrgreen:
wanted - 2009-05-03, 20:18

Michuuu, no niestety ale te co są u ciebie, to nie są po tym ptaku.
adrian - 2009-05-06, 17:21

Posiada już ktoś młode tegoroczne bażanciki łowne ?
A jeśli nie, to może zamieścił by ktoś foto miejsca z gniazdem :-P

wanted - 2009-05-06, 17:55

Zauważyliście może też, że ptaki te co raz później w hodowlach przystępują do lęgów, czy mi się tak tylko zdaje ?
Kiedyś samice znosiły u mnie jaja już w marcu, obecnie w 2 połowie kwietnia zaczęły.

Michuuu - 2009-05-06, 18:53

Ja co prawda nigdy wcześniej nie miałem bażantów , a ta moja kurka zniosła pierwsze jajko dokładnie 11 kwietnia więc nie tylko u Ciebie późno się niosą :roll: Ile samic siedzi Ci ja jajkach :?: :mrgreen: :-P ;-)
wanted - 2009-05-06, 22:27

Michuuu, jak wchodzę do woliery to jej nigdy nie ma, znakiem tego że siedzi :mrgreen:
wanted - 2009-07-09, 08:08

Na pewnej stronie zauważyłem na jednej z fotek, że w wolierze są przegrody z siatki, ale nie są one do samego dołu.
W wolierze tej utrzymywane jest kilka par.
Może ktoś się orientuje w jakim jest ta siatka celu, czemu ma służyć ?


http://bielskpodlaski.olx...zne-iid-8516063

Al - 2009-07-09, 08:43

wanted, Mój brat ma coś podobnego, podobno ma to na celu wyhamowanie ptaków, gdy za bardzo rozrabiają :mrgreen: W dużej wolierze nie pozwala na swobodne latanie i każdy z ptakow może mieć swój rewir.Ale czy to zdaje egzamin i ma sens tego nie wiem.
wanted - 2009-07-19, 17:47

Moje młode łowne.

Można zwrócić uwagę na poniższej fotce na barwę ptaków. Pierwszy plan to samiec.Alan1980 - 2009-07-25, 14:51

Witam!
Czy można przenieść do woliery zewnętrznej 5-cio tygodniowe bażanty? Pod żarówką nie przebywają już ok 2 tygodni. Do tej pory przebywały w pomieszczeniu z otwartmi oknami przez 24 h.

wanted - 2009-07-26, 07:43

Alan1980, można ale zapewnić musisz im dostęp do pomieszczenia w razie wiatrów i deszczu obfitego.
Woliera to nie to samo co pomieszczenie wewnętrzne w jakim były trzymane.

wanted - 2009-12-23, 21:54

Piękny co ?
Jaki to podgatunek ?
Znalazłem kiedyś foto w sieci.

mikado - 2009-12-24, 10:12

Pytanie czy to podgatunek czy mutacja?Wydaje mi się,że to drugie a w opisie zdjęcia jest niebieski bażant :-D .Niech tak zostanie bo pasuje :-D .
Mateusz_M - 2009-12-24, 10:19

Jeden z moich wujków jest myśliwym i ma bardzo duże 3 woliery w których hoduje bażanty łowne .

Rozmnaża i gdy ma za mało miejsca to otwiera wolierę i bażanty wychodzą niektóre wracają ale część rozbiega się . Przed wypuszczeniem wujek obserwuje czy będą dawały sobie rade w naturze i czy nie są oswojone oraz sprawdza zdrowie .

Jeżeli ptak zdaje egzamin dostaje wolność ale nie zawsze z niej korzysta . Dużo dzikich bażantów przylatuje przed wolierę , głównie to samce które poszukują samic .

Pozdrawiam i fotki porobię jak będę u wujka :-)

wanted - 2010-01-03, 18:49

Rocki.
Tu masz post wyjaśniający.

Wojtek_Ka - 2010-01-21, 15:04

Dzisiaj poszedłem na miejsce gdzie bażanty przychodzą w moim ogrodzie i zauważyłem wygrzebane miejsca spod śniegu i tropy bażantów. Jakoś sobie muszą radzić. :roll:
Milo - 2010-03-28, 19:32

Co o nim sądzicie ? Kupiłem go ostatnio na giełdzie z samicą za 50 zł
mikado - 2010-03-28, 19:44

Milo, ładny kogut a cena przystępna ;-)
Alan1980 - 2010-03-28, 21:38

Przedstawiam dzisiejszą fotkę moich bażantów łownych. Samiec już tokuje i jak widać troszkę się puszy :-) .
wanted - 2010-03-28, 21:46

U mnie ciemny bażant łowny ostatnio stał się agresorem, leje kurę jak wejdzie.
Zwykły jest sam i stawia się do mnie :arrow: Idą święta i jak tak będzie to skończy w garnku :-P

wanted - 2010-07-03, 22:54

Tegoroczne młódki u mnie. Obecnie sa już większe niż na fotkach.
Oczywiście naturalny lęg ptaków. Wyszło 13 młodych i tylko 2 jasne.

Alan1980 - 2010-07-04, 09:21

A u młodych łownych jak rozpoznajemy płeć? Na razie u mnie wszystkie mają szere oczy. Znacie inne sposoby?
wanted - 2010-07-04, 10:56

Alan1980, całkiem w młodych to nie próbowałem nigdy zwracać na to uwagę i rozpoznawać. Jednak w pewnym już wieku, chyba pow.3 tygodni, widać już u samczyków czerwone lica większe niż u samiczek.
wanted - 2010-07-30, 22:45

Piórka bażanta łownego - ciemny.
wanted - 2010-08-30, 22:45

Jeden z samców który jest w mojej hodowli. Tu akurat dorosły osobnik.
Ptak już się ładnie wypierza.

Dawid251997 - 2010-09-16, 19:04

A może ktoś wstawi na forum foty łownych z tego roku... :)=
Kamilek - 2010-09-17, 07:04

Niedawno widziałem dzikiego koguta bez ogona, fajnie wyglądał :lol:
Dawid251997 - 2010-09-17, 12:32

To wstaw fotki jak masz :-P
Milo - 2010-09-17, 18:34

Ja miałem w tym roku 7 małych niestety ostatnio lis zabrał mi 4 i został kogucik i dwie kurki :-| Samica siedziała na jajkach i lis ja tak wystraszył że zabiła sie o siatke a jajka zaziębiła :-/ Ja mam bażanty jasne .
Dawid251997 - 2010-09-17, 19:10

A ja mam 19 młodych standardów.Kury mi naniosły w czerwcu 40 jaj i dałem do inkubatora ale wylęgło sie 9 a reszta sie udusiła,ale te 9 to tygodniu padło :-? :-? :-? .
Alan1980 - 2010-09-22, 20:59

Oto mój dwulatek łowny praktycznie po wypierzeniu ;-)

Kamilek - 2010-09-24, 07:35

Dawid251997, Niestety nie mam zdjęć. Ale wyglądał równie śmiesznie jak kogut bez ogona. Alan1980, bardzo ładny ;-)
kamillo1395 - 2010-09-24, 07:54

a to mój wybryk ;-D
miał taką ładną tą obrożę na szyi, a teraz ją chyba całą stracił ;-(
a ma ok 5 - lat...

lolek9898 - 2010-12-05, 09:39

Ja mam parke łownych,śą fajne ale kogut niechce zabardzo pokrywać bażancicy.Niewiem jaki to powod. :roll:
mikado - 2010-12-05, 10:06

lolek9898, w taką pogodę bażanty nie myślą o figlach :mrgreen: poczekaj do wiosny,wtedy kogut zacznie tokować.

kamillo1395, dlaczego wybryk?To jest normalne,że u niektórych łownych jest przerwana obroża z przodu.Wybryk to by był gdyby samica miała obrożę :mrgreen:

kamillo1395 - 2010-12-05, 10:12

mikado, bo na niego se tak mówie :-D
lolek9898 - 2010-12-06, 20:09

Na wiosne też nie był taki chopki.... :roll:
Może teraz będzie po skończył rok tooo....zobaczymy 8-) :-)

kozka0503 - 2010-12-10, 20:04

Dzisiejszy gość pod moim domem.

kamillo1395 - 2010-12-15, 21:49

oto mój gość, który chciał się bardzo dostać do kurnika (ale drzwi byly zamknięte ze względu dużego mrozu) i potem bardzo dobijała się do woliery więc poszedłem je otworzyc to jakieś 5-7 metrów sobie koło mnie chodziła :-D aż byłem w szoku :D
jak tylko otworzyłem to jak wpdała do woliery, jak wściekła i odrazu do budki się schować :D

i teraz sobie siedzi w pomieszczeniu...

a oto ta panna gościła u mnie :D

sylwia2401 - 2010-12-15, 21:56

kamillo1395,na pewno uciekła komuś z hodowli.
kamillo1395 - 2010-12-15, 21:57

zapewne tak....
widac że ma coś z mongolskiego i czarnego ...

sylwia2401 - 2010-12-15, 22:04

kamillo1395 napisał/a:
widac że ma coś z mongolskiego i czarnego ...


Teraz łowne są tak ze sobą krzyżowane ,że po jasnej samicy wychodzą ciemne,a po ciemnej jasne.

kamillo1395 - 2010-12-15, 22:06

no tak.... ale ona ma upierzenie mongoła a przy dziobie i czoło ma całe czarne ...
sylwia2401 - 2010-12-15, 22:11

kamillo1395, dlatego twierdze,że jest pokrzyżowana z innymi mutacjami.
marcin18 - 2010-12-15, 22:11

kamillo1395, piękna bażancica, też bym chciał mieć takiego gościa :-D
i co dołączy już na stałe do twoich bażantów?? może jakieś ciekawe młode będziesz miał po niej ;-)

kamillo1395 - 2010-12-15, 22:14

marcin18, tak dołączy do mojego łownego samca bo nie mam wcale samic ..,..
wanted - 2010-12-15, 22:31

kamillo1395, szkoda dawać ją do jasnego samca. Ja mam kilka ciemnych - 2 podgatunki i mógł bym za grosze odstąpic.

Przy okazji, piękna jest i warto by było coś pociągnąć po niej.
Myślę że ona może jest ze stada ptaków z zasiedleń i pamięta co to woliera, a że zimno jest i brak pokarmu to poszła na łatwiznę.

mikado - 2010-12-15, 22:34

kamillo1395, ta bażancica coś zbyt spokojna jak na dzikusa,coś mi się wydaje,ze komuś uciekła
Mati134 - 2010-12-15, 23:06

mikado, Napisz może co ci się dzisiaj przydażyło?
mikado - 2010-12-16, 11:21

Mati134, odwiedziny łownej???To był raczej przylot i odlot :mrgreen: ,u mnie jest śnieg prawie po pas do tego puch więc bażanty i kuropatwy mają bardzo ciężko.Zostawiłem tej samicy rozsypane ziarno może jeszcze wróci.Mati134, jak wróci to jej cykne zdjęcia.
kamillo1395 - 2010-12-16, 12:17

wanted, jak by mi się udało skombinować samice normalną to bym zrobił 2 pary tzn kupił bym gdzieś w moim regionie czarnego samca to tej nowej i 2 para to by były normalnego koloru :-D
lolek9898 - 2010-12-31, 08:22

Ładna niespodzianka Kamil,też bym chciał.... :lol:
sylwia2401 - 2010-12-31, 09:50

kamillo1395, i jak kurka ma się dobrze?
kamillo1395 - 2010-12-31, 13:26

sylwia2401, bardzo dobrze się ma od samego początku siedzi w pomieszczeniu wraz z samcem... jest mniej płochliwa niż mój stary samiec :D
sylwia2401 - 2011-01-06, 12:40

kamillo1395 napisał/a:
jest mniej płochliwa niż mój stary samiec :D


To zdarza się bardzo rzadko u łownych,żeby samica była mało płochliwa,ale bardzo dobrze.

wanted - 2011-02-08, 21:54

Wiadomo że my hodowcy hodujemy te ptaki dla ozdoby itd. Ale co robicie z nadwyżkami samców jak jest ich wiele i wiadomym jest że nie sprzedacie wszystkich ?
U mnie kilka sztuk skończyło w garnku. Smaczne są i inaczej smakują niż zwykłe kury jak są odpowiednio zrobione.
Kto z Was już jadł te ptaki ?
Oczywiście wisiały w wolierze 3 dni ale pod nieobecnośc ptaków, te były w małej na zimę zamknięte jak były mrozy silne.

kamillo1395 - 2011-02-08, 21:58

wanted, za co 3 dni wisiały w wolierze ?
wanted - 2011-02-08, 22:20

kamillo1395, by skruszały bo wówczas są smaczniejsze i mięso lepiej się je. Spróbuj zaraz po zabiciu to zobaczysz jaka róznica.


Szkoda mi było ptaków ale taka kolej rzeczy bywa.

koklas66 - 2011-02-08, 22:28

wanted napisał/a:
Kto z Was już jadł te ptaki ?


Mam tego całe zamrażarki :mrgreen:
jadłem pieczone,gotowane,rosół,roladę...


wanted napisał/a:
wiadomym jest że nie sprzedacie wszystkich ?

Ja sprzedaję wszystkie.
do jedzenia idą te co złamią sobie nogę,kark...

wanted - 2011-04-18, 22:18

Samiczka znosi się u mnie za gałęziami sosny w rogu woliery. Sama zrobiła sobie tam gniazdko - wykopała i każde jajko tam znosi.
wanted - 2011-05-03, 17:32

Zasiadła samiczka.
Ilosci jaj nie liczyłem ale jest sporo. Na fotce policze.

Michał - 2011-05-03, 18:10

Moje maja na razie 5 jajek, ale mam problem z samcem co samica zniesie jajo w gnieździe to ten wszystkie jajka wygarnia z gniazda. Co mam z tym fantem robić?
Łukasz91 - 2011-05-03, 18:27

Michał napisał/a:
ale mam problem z samcem co samica zniesie jajo w gnieździe to ten wszystkie jajka wygarnia z gniazda.


U mnie to samo jest

Alan1980 - 2011-05-03, 18:34

U mnie sytuacja także jest podobna. Zbieram jajka i podkładam pod kwokę. Można też zaryzykować - uzbierać kilka jaj i włożyć do gniazda dobrze osłoniętego gałęziami drzew iglastych.
mikado - 2011-05-03, 18:40

A mój samiec wręcz przeciwnie zasiadł sobie na sztucznym jaju :mrgreen:
Mati134 - 2011-05-03, 19:02

wanted, Dużo ich naniosła . Daje radę wszystkie obsiąść?
Michał - 2011-05-03, 19:19

Przed chwila zmieniłem samca, może ten nie będzie tak postępował jak jego poprzednik. ;-)
wanted - 2011-05-03, 22:35

Mati134 napisał/a:
wanted, Dużo ich naniosła . Daje radę wszystkie obsiąść?

Jest 21 jaj, jak na razie obsiaduje wszystkie i każde jest ciepłe.

kamillo1395 - 2011-05-08, 21:49

mi również wczoraj zasiadła samica łowna (mongołka, ta co sama weszła do woliery) i naniosła 22 jajka i jak dziś sprawdzałem wszystkie ciepłe :D
moja pierwsza samica łowna która mi siedzi od początku hodowli :D

Łukasz91 - 2011-05-17, 09:05

Macie jakieś ciekawe mutacje?
koklas66 - 2011-05-17, 15:05

Łukasz91 napisał/a:
Macie jakieś ciekawe mutacje?


Kupiłem wczoraj jajka od białych.
Może się coś wylęgnie

kamillo1395 - 2011-05-30, 14:52

wanted, i jak biegają u ciebie młode bażanciki ?
wanted - 2011-05-30, 16:42

Tak, biega ich troszkę. Nie wszystkie się wykluły w jednym czasie i kurka z kilkoma wyszła na wolierę. Dwa były zaziębione a resztę podłozyłem pod wysiadująca akurat swoje jaja silkę w celu doklucia się młodych. Niestety kura jakaś niezdarna i nie dość że zagniotła jajek kilka to jeszcze i młode. Spod kury tylko 3 młode uratowałem.
Obecnie wszystkie młode są pod swoją matką a ile ich jest to nie policzyłem :mrgreen:

Milo - 2011-05-30, 18:42

Ja mam 14 młodych po zeszłorocznym samcu , jedna kurka siedzi jeszcze na jajkach :mrgreen:
wanted - 2011-06-06, 16:44

Naturalny odchów młodych.
kamillo1395 - 2011-06-06, 22:11

u mnie jest aż jeden młody i chodzi wraz z obojgiem rodziców w wolierze...
do woliery nie ma wstępu bo samiec stróżuje a samica opiekuje się młodym ale gdy się wejdzie choćby jedną nogą to ona odrazu na głowie siedzi i tłucze... nawet nie ma jak wstawić poidełko i granulat :P

sylwia2401 - 2011-06-11, 05:55

kamillo1395 napisał/a:

do woliery nie ma wstępu bo samiec stróżuje a samica opiekuje się młodym ale gdy się wejdzie choćby jedną nogą to ona odrazu na głowie siedzi i tłucze... nawet nie ma jak wstawić poidełko i granulat :P

U mnie tak agresywna jest annamska,kurcze jak tylko wejdziesz, zaraz siedzi na głowie,jeść i pić dostaje dopiero późnym wieczorem, jak już się schowa z dzieciorami do koszyka.

kamillo1395 - 2011-06-11, 14:58

sylwia2401, to i tak może Pan wejść wieczorem ja wogóle bo wieczorem samiec pilnuje a samica pod krzewem z młodym a tym bardziej że akurat na tą wolierę w nocy świeci lampa na słupie energetycznym to mają widno jak w dzień :D
krzysiek173 - 2011-06-11, 19:43

Fotka ptaka którego spotkałem kiedyś na łące ;)
adi17071989 - 2011-09-28, 15:12

hmm co do ciekawych mutacji barwnych to w tym roku otrzymałem koguty i kury z białymi głowami heh czekam teraz na pełne wypierzenie i efekt .... biała głowa a tułów zielony :D
adi17071989 - 2011-09-30, 12:07

a to moje ciekaw jestme co z nich wyrosnie :)
kamillo1395 - 2011-09-30, 14:39

adi17071989, no super to wygląda :D tylko szkoda że są jeszcze młode :D bo ciekaw jestem jak bd wyglądać w dorosłości ..
adi17071989 - 2011-09-30, 15:01

też czekam aż do końca sie wypierzą myslałem że zniknie i zarośnie im ta białą głowa ale jednak zostanie kurki na zdjęciu są starsze od kogutków więc wygląda n to że pozostana hmm a spotkał się ktoś woglu już z takimi w hodowli ?
wanted - 2011-10-01, 07:10

Normalnie będą wyglądać. To nie mutacja tylko wylęg młodych mongołów i kaukazów dają tak zabarwione głowy u niektórych ptaków jak są młode. Po przepierzeniu się wyglądają normalnie jak inne ptaki. U samic czasem zostaje coś tam białego na podgardlu.
Artur622 - 2011-11-04, 20:38

Może i ja się pochwale swoimi bażantami:)
Mam 3 kurki i 3 koguty z maja, jak myślicie mógł bym zostawić 2 samce czy na wiosnę będą mi się biły?
kamillo1395 - 2011-11-04, 21:26

Artur622, nigdy w życiu dwa samce w jednej wolierze :!: w dodatku jeszcze w nie zadużej wolierze... Samce odrazu by Ci się pozabijały...
koklas66 - 2011-11-04, 21:51

kamillo1395 napisał/a:
nigdy w życiu dwa samce w jednej wolierze


A tam jak jest duża woliera to można nawet kilka
ale jeden warunek duża woliera :!:

Artur622 - 2011-11-04, 22:09

Dzięki za szybką odpowiedź:) więc jeden będzie musiał trafić na obiad, w domu się ucieszą. A drugi i tak chodzi po podwórku więc nie będzie przeszkadzał:)
Łukasz91 - 2011-11-29, 12:58

Samice łowne białe

Bori34 - 2011-12-28, 18:40

A gdzie ich partner,z chęcią bym go zobaczył,bo od dłuższego czasu podobają mi sie białe łowne ;-)
majo1238 - 2012-02-29, 19:52

U mnie dziś u kaczek na wybiegu się zjawił kogut był bardzo ładny i super wyrośniety miał ogon, poszedłem go zobaczyc z bliska ale ja głupi nie wziołem aparatu, "polak mądry po szkodzie" mam nadzieje że się jutro zjawi:D
maciej90 - 2012-04-24, 19:06

Bażanty łowne dziko żyjące lubią podchodzić pod hodowle u mnie często prowadzą walki przez siatkę z moimi kogutami ale to tylko w okresie toków
adi17071989 - 2012-06-26, 10:33

czy ktoś hoduje bażanty łowne w mutacjach barwnych np niebieskie izabelowate itd ? chetnie poszerzył bym hodowl o te piekne ptaki
Przemek K. - 2012-06-26, 10:44

ja mam łowne srebrne
przepiórkarz - 2012-07-16, 10:07

Będe mieć wolierę ok 10m2 i chciałbym się dowiedzieć czy jak podetne lotki to czy będą mogły hodzić po działce jak jest tylko 150cm wys płotu?
sylwia2401 - 2012-07-16, 11:36

przepiórkarz, jak dobrze podetniesz to tak,ale istnieje możliwość, że jak się mocno przepłoszą (pies) to mogą wyjść po siatce.
Marius_ - 2012-07-16, 16:36

U mnie chodzi luzem i nie ma problemu ;)

przepiórkarz - 2012-07-16, 17:05

A ile ma wys płot :?: :?: :?:
Marius_ - 2012-07-16, 20:50

Chyba 1,50m albo niższy ;)
przepiórkarz - 2012-08-01, 07:43

A czy bażanty mogą być razem z przepiórkami i zeberkami
przepiórkarz - 2013-01-27, 15:44

Czy bażanty mogą jeść ciepłą kasze gryczaną
ernest - 2013-07-31, 22:08

Jakie minimalne wymiary musi mieć woliera dla stadka 3+1 lub 2+1?
wanted - 2015-07-25, 08:59

Tegoroczny maluch.
jakub - 2015-08-31, 06:35

wanted, maluch bardzo ładny z twojej hodowli? Coraz częściej bo naprawdę już na każdej giełdzie zwierząt spotykam białą odmianę tego bażanta jak i odmianę węgierską.utrzymuję ktoś u siebie te dwie odmiany tego bażanta?
wanted - 2015-08-31, 20:17

Nieeee ptak z hodowli znajomego. Posiada on też białaski i węgierskie.
Ja kiedyś miałęm i srebrne.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group