Ptak ten nawołuje ,,pit-tek-tek''. Pleszka śpiewa głównie o świcie i o zmroku. Początek jej zmiennej piosenki jest zwykle bardzo podobny. Ten gatunek zasiedla świetliste leśne zarośla, skraje lasów,parki,, sady a także ogrody. Ptaki te często przysiadają i podrygują, potrząsając ogonem. Gniazda budują w dziuplach drzew, ptasich budkach,pęknięciach w murze i wnękach. Samiec pokazuje swojej samiczce miejsce na założenia gniazda, podlatując do niego i śpiewając z otworu wlotowego. Podnosi przy tym do góry czerwony ogon, dając partnetce wyraźny sygnał. Żywi się owadami a także jagodami.
Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów?
Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie:Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!
Pomogła: 21 razy Wiek: 29 Dołączyła: 27 Maj 2009 czyli 5647 dni temu Posty: 320 Podziękowania: 28/35 Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-07-18, 15:37
Pleszka to mały ptak wędrowny z rodziny drozdowatych. Zamieszkuje niemal całą Europę, środkową Azję, a także Bliski Wschód. Zimuje w Afryce na północ od równika, oraz na Półwyspie Arabskim. Jej przeloty notowane są w kwietniu-maju i wrześniu-październiku. W Polsce jest szeroko rozwpowszechnionym, ale nielicznym ptakiem lęgowym. W gatunku tym wyróżnia się dwa podgatunki.
Samczyk ma część twarzową głowy i gardło czarne, czoło i brwi są białe. Wierzch głowy i grzbiet - niebieskoszare. Skrzydła są brązowe, brzegi piór - beżowe. Pierś i boki - rude. Brzuch biały, a pokrywy podogonowe - pomarańczowe. Kuper, pokrywy nadogonowe i ogon - jaskrawe rdzawoczerwone. Wewnętrzne sterówki natomiast ciemnobrązowe.
Samiczka jest ogólnie podobna do samiczki kopciuszka. Różni się jednak rudawym spodem ciała. Z wierzchu jednolicie brązowoszara. Od spodu bladoruda. Ogon taki sam jak u samca. Gardło i obrączka oczna są białe.
Młode mają ogon ubarwiony jak u dorosłych. Są brązowo i beżowo nakrapiane z wierzchu i prążkowane od spodu.
Długość ciała pleszki wynosi około 15 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł sięga 20-24 centymetrów. Waży około 15-20 gram.
Głos wabiący "fuit" i głos alarmowy ''fuit tik tik" są często razem ze sobą połączone. Śpiew jest melancholijny, szybki, często można w nim usłyszeć naśladownictwa innych gatunków. Każdą zwrotkę pieśni zaczyna ostrym "fuit", potem następują dwa lub trzy niższe trelowe motywy, kończy często zgrzytliwym, metalicznym trelem. Śpiewa zazwyczaj z czubka drzewa, najintensywniej o świcie.
Ma postawę wyprostowaną i regularnie kiwa ogonem. Wędruje głównie nocą.
Pierwotnie gatunek ten zamieszkiwał przerzedzone fragmenty różnorodnych lasów iglastych i liściastych, zwłaszcza wiatrołomy, miejsca popożarowe, skraje lasu. Obecnie najliczniejsza w parkach, ogrodach, sadach, a także w widnych lasach liściastych i borach iglastych, na północy w tajdze.
Żywi się głównie owadami, które chwyta w locie ze stałego stanowiska, lub zbiera z liści z ziemi. Oprócz tego zjada również jagody i inne owoce.
W ciągu roku wyprowadza najczęściej jeden lęg w maju, czasem zdarza się również drugi - w czerwcu. Gniazdo buduje w dziuplach o szerokim wejściu, skrzynkach lęgowych z dość dużym otworem wlotowym lub w niszach budynków stojących w lesie lub parku. Warstwę zewnętrzną gniazda stanowią liście, wewnętrzną - pióra.
Samica składa 6 do 7 turkusowych jaj, które wysiaduje przez 12 do 14 dni. W powtórzonym lęgu jaj składa już tylko 4 do 5. Do gniazda pleszek często swoje jaja składają kukułki, jednak robią to tylko samice wychowane w gniazdach pleszek.
Młode pleszki opuszczają gniazdo po około 15 dniach, po kolejnych dwóch tygodniach usamodzielniają się i opuszczają teren zajęty przez rodziców.
W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Inne nazwy pleszki, głównie staropolskie to -> słowik murowy, pokrzewka czarnousta, piegża czarnoszyja, owadożer czarnogardły i ludarka rudochwost.
Napisane na podstawie Wikipedii. Tekst ten był zamieszczony również na moim blogu, ale już go nie prowadzę od jakiegoś czasu..
A teraz dodam coś od siebie.
W moich okolicach często spotykam tego ptaka, zwłaszcza na działce. Regularnie od paru lat przylatują tam pleszki i zachwycają śpiewem. Dodam kilka zdjęć tego ptaszka wykonanych przeze mnie. To chyba jeden z ptaszków, które najchętniej mi pozują do zdjęć:
Pomógł: 108 razy Wiek: 51 Dołączył: 12 Sty 2008 czyli 6147 dni temu Posty: 12152 Podziękowania: 366/1351 Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2009-07-19, 14:17
Też mam te ptaki na swojej posesji, a maluchy czasem wlatują mi do jednej z wolier dla kaczek.
Skubańce przeciskają się przez 2.5 cm siatkę
_________________ Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Pomógł: 108 razy Wiek: 51 Dołączył: 12 Sty 2008 czyli 6147 dni temu Posty: 12152 Podziękowania: 366/1351 Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2012-06-17, 23:06
U mnie te piękne ptaszki też mają gniazdo w budce lęgowej zawieszonej na ścianie woliery. Dzisiaj widziałem jak dwa maluchy wyglądają nawoływane i jak dorosłe ptaki je karmią.
_________________ Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum