Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Dajal indyjski (Copsychus saularis)
Autor Wiadomość
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-10-24, 19:26   Dajal indyjski (Copsychus saularis)

Dajal indyjski (Copsychus saularis) zamieszkuje południowo-wschodnią Azję oraz wyspę Bali (gdzie przywędrował z kontynentu azjatyckiego).
Ptak ten jest jednym z gatunków rodzaju Copsychus, który to rodzaj wchodzi z kolei w skład rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae). Rodzaj Copsychus obejmuje gatunki występujące w Afryce i Azji.
Dajal indyjski jest blisko spokrewniony z drozdem szamą, od którego jest nieco mniejszy (ma niewiele ponad 20cm długości). Gatunek ten, w przeciwieństwie do swojego kuzyna, ma także bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Samica ma szaro-brązowy grzbiet, głowę i pierś białą, pokrytą małymi, brązowymi plamkami, natomiast ubarwienie samca jest o wiele bardziej atrakcyjne. Głowę, pierś, grzbiet i ogon ma koloru czarnego-niebieskawego, skrzydła mają pióra białe i czarne, brzuch jest-poniżej obszaru piersi- białawy, ogon, od wewnętrznej strony, także. Dziób i nogi są czarne.
Dalaj indyjski zamieszkuje parki, ogrody, zarośla na obrzeżach lasów. Gniazda zakłada na drzewach, ale potrafi także zaadaptować dziuplę lub nawet odpowiedniej wielkości szczelinę w murze. Gniazdo, podobnie jak u Szamy (Copsychus malabaricus), budowane jest przez samicę, a jako materiał budulcowy używane są różne źdźbła i włókna roślinne. Po zapłodnieniu składa ona 4-5 jaj, które wysiaduje średnio 13 dni, w tym też czasie jest karmiona przez samca. Pisklęta po wylęgu są karmione przez matkę, dopiero gdy trochę podrosną, także przez ojca. Młode opuszczają gniazdo wcześnie, już w 12-tym dniu życia, ale po tym okresie jeszcze przez ok. 3 tygodnie są karmione przez rodziców, jednocześnie nabierając samodzielności. W wieku 5 tygodni młode dajale indyjskie są już samodzielne.
W niewoli w tym okresie należy oddzielić młode ptaki od pary rodzicielskiej, tak aby ta mogła odbyć kolejny lęg. Hodując dajale, jako podstawę do budowy gniazda można im dać gnizdo kosa lub odpowiednio duży koszyczek upleciony z trzciny. Ptaki te trzyma się parami w większej klatce. Samiec, poza pięknym ubarwieniem, potrafi także nieprzeciętnie śpiewać:
śpiewający dajal indyjski-filmik
Ptaki te żywi się podobnie jak drozda szamę, dajal indyjski potrzebuje jednak w swojej codziennej diecie dodatku drobno posiekanego, chudego, ugotowanego mięsa. Lubią one także owoce- różne jagody i inne. Zimą należy podawać owoce z weków, w razie braku świeżych. W okresie karmienia potomstwa ptaki te żywi się dodatkowo sporą ilością owadów (np larw mączników, świerszczy, a nawet karaluchów). Ptaki dorosłe lubią raz na jakiś czas zjeść dżdżownicę.
Gatunek ten, podobnie jak drozd szama, jest szczególnie wrażliwy na wilgotnoć powietrza- musi być ona odpowiednio wysoka. Zimę powinien spędzać w pomieszczeniach ogrzewanych.
Ptaki te, chowane pojedynczo, łatwo się oswajają i mogą- przy zachowaniu pewnych środków ostrożności- latać wolno po mieszkaniu.




Źródła:
-notatki własne;
-Wikipedia;
-J.Felix "Ptaki pokojowe";
-You.Tube;
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez wanted 2015-11-06, 21:44, w całości zmieniany 4 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

birdman 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2011
czyli 4625 dni temu
Posty: 252
Podziękowania: 20/5
Wysłany: 2015-10-24, 20:19   

osobiście nie wiem skąd pomysł aby którykolwiek gatunek szamy karmić mięsem. Szamy nie przepadają za owocami i mimo, że próbowałem dawać różne owoce to zjadają u mnie wyłącznie owoce czarnego bzu i jagody. Jako podkład na gniazdo w życiu nie dałbym jak to jest napisane gniazda kosa ani innego gatunku.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-10-24, 20:36   

birdman napisał/a:
osobiście nie wiem skąd pomysł aby którykolwiek gatunek szamy karmić mięsem.

Dajal indyjski nie jest gatunkiem szamy,wchodzi jedynie (zgodnie z systematyką) w skład tego samego rodzaju (Copsychus). A jak wiadomo, różne gatunki w obrębie rodzaju mogą mieć różne wymagania. Z resztą ja pisałam jedynie to, co przeczytałam w wymienionych źródłach na temat żywienia dajala, czy w wątku o szamie- szamy. W jednej z książek był dopisek "(...) żywi się podobnie jak szamę, dodając jednak do karmy drobno pokrojone, gotowane, chude mięso"- bezpośredni cytat z książki "Ptaki pokojowe" J.Felix.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-10-24, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
birdman 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2011
czyli 4625 dni temu
Posty: 252
Podziękowania: 20/5
Wysłany: 2015-10-24, 20:57   

Dajal indyjski jest jednym z ośmiu gat. szam i podobnie jak szama białorzytna należy do rodzaju Copsychus. Do szam zalicazmy również rodzaj Trichixos, ale reprezentowany jest tylko przez jeden gat.-szame rdzawosterną. A co do poziomu wielu książek opisujących hodowlę ptaków egzotycznych zwłaszcza tych mniej popularnych można mieć wiele do życzenia. Czasami czytając co niektóre z nich mam wrażenie, że osoba, która opisuje dany gatunek nie ma pojęcia o czym pisze
Ostatnio zmieniony przez birdman 2015-10-24, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-10-24, 21:24   

Na temat systemtyki wspominałam na początku opisu dajala indyjskiego. Nie wiem dlaczego, ale określenie "szama" przylgnęło do gatunku Copsychus malabaricus- czyli do szamy, czy drozda szamy... A tymczasem sam rodzaj Copsychus obejmuje także inne gatunki, o których ja np nie wiedziałam że są to również ptaki zwane "szamami"- np w Wikipedii figurują jako "sroczki", ale jako że czasem to nasze polskie nazewnictwo pozostawia trochę do życzenia nie pisałam już tego, wolę posługiwać się nazwami łacińskimi. Tutaj jest link do Wikipedii (rodzaj Copsychus): link

birdman napisał/a:
(...)A co do poziomu wielu książek opisujących hodowlę ptaków egzotycznych zwłaszcza tych mniej popularnych można mieć wiele do życzenia. Czasami czytając co niektóre z nich mam wrażenie, że osoba, która opisuje dany gatunek nie ma pojęcia o czym pisze

Jeżeli nie zgadzasz się z tym co napisałam, ok, masz takie prawo. Ale wypadałoby to jakoś uzasadnić, np napisać jaka jest prawidłowa dieta dla dajala indyjskiego, niż po prostu negować...
Akurat drozdy nie są moją "bajką" i mogę sobie na nie jedynie popatrzeć, więc chętnie przeczytam na ich temat coś od osoby, która ma je w swojej hodowli...
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-10-24, 21:34, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
birdman 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2011
czyli 4625 dni temu
Posty: 252
Podziękowania: 20/5
Wysłany: 2015-10-25, 14:00   

Co do polskich nazw ptaków to właśnie jest trochę bałagan, np. Copsychus malabaricus ma trzy nazwy: drozd szama, szama białorzytna i sroczek bialorzytny. Przez hodowców jest głównie znany jako drozd szama( choć same szamy należą do rodziny Muscicapidae-muchołówki). Nazwa szama przylgnęła również do innych gatunków, choćby w języku angielskim,np. black shama(Copsychus cebuensis), white crowned shama( Copsychus stricklandii). W języku czeskim także Copsychus saularis jest nazywany szamą. W Polsce praktycznie znana jest tylko szama białorzytna, a rzadziej jest spotykana zmienna. Sporadycznie na zachodzie można jeszcze spotkać szamę białoczapkową (Copsychus stricklandii). W żywieniu szam znakomicie sprawdzają się karmy dla miękkojadów, wszelkie owady i larwy, mieszanka jajeczna i drobne owoce typu jagody, czarny bez. Bardzo dobry tekst o szamach jest w Nowej Exocie. Co prawda tam również jest napisane, że w skład mieszanki wchodzi, m.in. gotowane mięso z kurczaka. Ale myślę, że receptury tych karm są dość przestarzałe.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-10-25, 14:25   

birdman napisał/a:
Bardzo dobry tekst o szamach jest w Nowej Exocie. Co prawda tam również jest napisane, że w skład mieszanki wchodzi, m.in. gotowane mięso z kurczaka. Ale myślę, że receptury tych karm są dość przestarzałe.

Być może chodzi o gatunki tych szam, których nie spotyka się normalnie w europejskich hodowlach? Ja nie korzystałam z "Novej Exoty", a też mam wiadomości, że dajal indyjski w swojej diecie potrzebuje mięsa... Myślę że na ten temat mogliby się wypowiedzieć ludzie mający kontakt z gatunkami, które są rzadsze czy np z dajalem indyjskim- czy rzeczywiście ten dodatek mięsa w diecie tych ptaków jest potrzebny (np ludzie pracujący w ogrodach zoologicznych- choć nie wiem, czy i gdzie są jakieś gatunki rodzaju Copsychus).
Druga rzecz- nie wszystko, co napisane jest w książkach starszych czy przez starszych hodowców jest "przestarzałe" :!: Obecnie panuje taki dziwny trend, że tylko to co nowe jest dobre i warte zastosowania. Tymczasem moim zdaniem właśnie starsi hodowcy, mający spory dorobek hodowlany, mają większą wiedzę, doświadczenie, i naależy tylko być wdzięcznym, jeśli chcą się tą wiedzą podzielić z mniej doświadczonymi (a nie wszyscy chcą 8-) ). Oczywiście ta ugruntowana już wiedza powinna iść w parze z otwartością na rzeczy nowe, pojawiające się w świecie ogólnie dotyczącym spraw pielęgnacji ptaków, systematyką czy nowościami związanymi np z mutacjami barwnymi i ogólnie-z genetyką. Ale to już inny temat, dość szeroki, i ciężko go opisać w kilku zdaniach...
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-10-25, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.