Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Świeże powietrze w kurniku.
Autor Wiadomość
agusia 
Mega User



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2008
czyli 5899 dni temu
Posty: 170
Podziękowania: 6/45
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2010-11-14, 13:17   Świeże powietrze w kurniku.

Cytat:
Wentylacja pomieszczeń hodowlanych.

Ptaki ze względu na intensywną przemianę materii, dużą produkcję metabolitów i szybkie przyrosty mają wysokie zapotrzebowanie na tlen.

Duże ilości tlenu wprowadzane są wraz ze świeżym powietrzem w miejsce szkodliwych gazów przy sprawnie działającej wentylacji. Podstawowym celem wentylacji jest w lecie usunięcie nadmiaru ciepła (ochłodzenie ptaków w czasie upałów), zimą nadmiaru wilgoci, a w ciągu całego roku szkodliwych gazów. Należy pamiętać, iż ciągłe dostarczanie jednorodnego oraz dobrej jakości powietrza na poziomie ptaków, pozwala im wykorzystać swój potencjał produkcji (wzrostu, nieśności).

System wentylacji w kurnikach powinien być tak zaprojektowany, aby można było łatwo zmieniać wartość wentylacji poprzez przerywaną pracę wentylatora, gdyż np. w miarę wzrostu brojlerów rośnie pobór tlenu i produkcja szkodliwych gazów. Istotnym jest również wytworzenie podciśnienia w pomieszczeniu. Uzyskuje się wtedy lepsze mieszanie powietrza, a wentylacja w mniejszym stopniu zależeć będzie od warunków zewnętrznych. Otwory nawiewne powinno się umieszczać w ścianach długich budynku (powyżej wysokości ptaków), natomiast wentylatory w suficie lub ścianie po przeciwnej stronie budynku co otwory nawiewne. Do wymiany 1000 m3 powietrza/godz. potrzebny jest otwór nawiewny o powierzchni 685 cm2.

Sprawnie działająca wentylacja nie powinna powodować w budynkach drobiarskich przeciągów i nadmiernych strat ciepła. Ruch powietrza w optymalnych warunkach kształtuje się na poziomie 0,2 m/s, zaś maksymalnie 1,5-2 m/s. Szybkość ruchu powietrza dla piskląt i nieopierzonych ptaków nie powinna przekraczać 0,1m/s. Zwiększenie szybkości ruchu powietrza u ptaków nieopierzonych o każde 0,1 m/s może powodować obniżenie ciepłoty ciała nawet o 2oC. W czasie upałów ruch powietrza w brojlerniach, indycznikach i kurnikach może wynosić nawet 1,5 do 2 m/s.

Wielkość wymiany powietrza określa się u drobiu w m3/godz./kg masy ciała i uzależniona jest od temperatury na dworze, gatunku i wieku ptaków, obsady na 1m2 posadzki, rodzaju budynku, jego wyposażenia, a także jakości ściółki. W prawidłowych warunkach w większości budynków drobiarskich wentylacja powinna zapewnić dostarczenie 3,7 m3 świeżego powietrza/godz./kg masy ciała. W pierwszym tygodniu życia ptaków i w czasie zimy często wystarczająca jest wentylacja na poziomie 0,5 m3 powietrza/godz./kg masy ciała, natomiast latem podczas upałów u kurcząt brojlerów, kaczek i kur potrzebna jest wymiana powietrza w ilości 6 m3/godz./kg masy ciała, a u indyków rzeźnych nawet 8 m3/godz./kg masy ciała.

Ze sprawnością wentylacji związane jest stężenie szkodliwych gazów w budynku, takich jak: amoniak, siarkowodór i dwutlenek węgla. Źródłem tych gazów jest rozkładający się pomiot, resztki paszy i ściółka. Największe zagrożenie dla zdrowia ptaków stanowi amoniak. Gaz ten, lżejszy od powietrza, gromadzi się głównie w górnych jego warstwach. Przy dużej wilgotności powietrza (85%) rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu. Amoniak zwiększa wrażliwość ptaków na choroby, wywołuje stres, stany zapalne błon śluzowych oczu (światłowstręt), sprzyja przy dużym zapyleniu powietrza zapaleniu worków powietrznych, wpływa na zwiększone zużycie paszy, zmniejsza przyrosty, opóźnia dojrzewanie płciowe, powoduje zmniejszenie nieśności, a także jakości pierza ptactwa wodnego. Jeżeli amoniak występuje w ilości 20 ppm (0,02 mg w litrze powietrza) wyczuwa się jego zapach, przy stężeniu 35 ppm (0,035 mg w litrze powietrza) powoduje drażnienie błon śluzowych, łzawienie i uszkodzenia powierzchni płuc, natomiast przy stężeniu powyżej 50 ppm (0,050 mg w litrze) ptaki potrząsają głowami, są niespokojne i dochodzi do obniżenia tempa wzrostu.

Nadmiar dwutlenku węgla, którego dopuszczalne stężenie nie powinno przekraczać 0,25%, utrudnia oddychanie, a przy poziomie powyżej 0,35% powoduje powstawanie guzków w częściach chrząstkowych płuc, co wiąże się z występowaniem wodobrzusza. Dłuższe stężenie dwutlenku węgla powyżej 0,35% prowadzi do uduszeń.

Niebezpiecznym gazem jest siarkowodór, którego stężenie nie powinno przekraczać 0,001%. Gaz ten, cięższy od powietrza, gromadzi się w strefie bytowania ptaków i może być wchłaniany oprócz układu oddechowego również przez skórę. Siarkowodór wywołuje podobne objawy jak amoniak - do uduszenia ptaków włącznie.

Zadaniem wentylacji jest również utrzymanie w budynkach drobiarskich optymalnej wilgotności względnej powietrza, która powinna wynosić od 60 do 70%. Poziom wilgotności względnej uzależniony jest od obsady ptaków, ilości rozlanej wody z poideł oraz wilgotności naniesionej z powietrzem z zewnątrz. Za mała wilgotność, szczególnie w pierwszych dniach życia ptaków, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, powoduje nadmierne wysychanie błon śluzowych oraz ich pękanie, co sprzyja różnego rodzaju zakażeniom. Mała wilgotność w pomieszczeniach drobiarskich powoduje również nadmierne przesuszenie ściółki, a tym samym zwiększenie zapylenia powietrza, co prowadzi do schorzeń układu oddechowego. Nadmierna wilgotność w budynkach powoduje osadzanie się pary wodnej na ścianach, stropie i piórach ptaków. Pierze traci właściwości izolacyjne, co prowadzi do przeziębień i zwiększenia liczby zachorowań. Duża wilgotność powoduje także nadmierne zawilgocenie ściółki, co sprzyja rozwojowi pasożytów, zwiększa ilość ptaków z deformacją nóg i pęcherzy piersiowych.

Na polskim rynku obecnie nie ma trudności z nabyciem wentylatora ściennego czy dachowego, względnie skorzystania z usługowego założenia wybranego systemu wentylacji od firm działających w naszym województwie.


autor tekstu Janusz Wojciechowski
K-P ODR Minikowo
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

agusia 
Mega User



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2008
czyli 5899 dni temu
Posty: 170
Podziękowania: 6/45
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2010-11-14, 13:20   

Wentylacja grawitacyjna


Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną, stosowana jest głównie w hodowli indyków. Ponieważ bez wspomagania mieszaczami pracuje prawidłowo do temp. około 27 st. C i w optymalnym ciśnieniu atmosferycznym nadaje się raczej do obiektów wysokich i z mniejszą obsadą ptaków – słabo przewietrza warstwy najbliższe ściółki. Do jej niewątpliwych zalet należy działanie także w przypadku braku prądu.

Wentylacja mechaniczna


W wentylacji mechanicznej wyróżniamy trzy systemy:

* Wentylacja poprzeczna – dobrze sprawdza się w budynkach o szerokości do 12 m – powyżej tej szerokości występują kłopoty z wymianą powietrza między 2 a 4 tyg. – wentylator, aby przeciągnąć powietrze przez cały budynek musi to robić z większą siłą, co skutkuje wzrostem nadmiernego ruchu powietrza w obiekcie, co z kolei może wpłynąć na przeziębianie młodych ptaków. W przypadku mniejszej siły ciągu w obiekcie pozostają obszary niedowentylowane.
* Wentylacja kominowa – obecnie najpopularniejsza i dająca największe możliwości regulacji mikroklimatu w kurniku.
* Wentylacja tunelowa – rzadko spotykana w kurnikach – jako samoistna tylko w mniejszych obiektach. Często spotykana jako modyfikacja wentylacji kominowej w czasie upałów – w przypadku zastosowania wentylatorów o dużej mocy zapewnia największą prędkość powietrza schładzającego ptaki. Duże wentylatory umieszczone są w szczycie budynku, a żaluzje po przeciwnej stronie obiektu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-11-14, 19:57   

U mnie wentylacja jest zawsze na bieząco. Nie posiadam dla grzebiących kurników ze wszystkimi ścianami pełnymi a te nawet które są to nie mają drzwi. Wszystko jest też w wolierach i jest zadaszone. Tworzy to raczej coś na styl mini wiaty.
Kurnik jedyny taki prawdziwy to mam u kaczek. Niebawem będę właśnie musiał coś wymyślić z wentylacją bo obecnie jest szczelny jak cholera. Wszelkie luki wypełniłem pianką montażową do okien a drzwi zimą zamykam. Okna tez są szczelne więc zostaje mi zrobić jakiś luk wentylacyjny.

Co tu najlepiej polecacie i jak to wykonać ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Olśniak 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sty 2009
czyli 5549 dni temu
Posty: 24
Otrzymał 4 podziękowań
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2011-01-04, 10:31   

Chyba nic tu nie da się wymyślić. Albo będzie szczelnie i ciepło, albo wentylacja i zimno.
Ostatnio zmieniony przez Alan1980 2011-01-04, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
czertezik 
Mega User



Dołączył: 22 Sty 2009
czyli 5545 dni temu
Posty: 266
Podziękowania: 27/9
Wysłany: 2011-01-04, 10:54   

wanted, ja też budując domek dla blaszkodziobych wszystko starannie dopasowywałem, ale jak montowałem dach, postanowiłem zostawić pod nim niektóre szpary puste-tylko wstawiłem siatkę żeby nic nie weszło do nich. Ściany mam podwójne wypełnione styropianem, a dach z płyty falistej przezroczystej i jest ok.
Tylko w nocy przy silnych mrozach włączam kwokę. Ściółka z grubej warstwy słomy, a pod nią izolacja od ziemi. Słomę wymieniam co dwa lub trzy dni, bo to jest ważne nie tylko jeśli chodzi o nieczystości, ale żeby nie było wilgoci w powietrzu. Nie zamykam drzwi przy podawaniu karmy i wody, to też trochę powietrza wleci...
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lorek 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 127
Podziękowania: 15/1
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2011-01-04, 11:09   

wanted ja w kurniku murowanym gdzie mam pomieszczenia dla papug kiedyś dziadek hodował gołębie wiec był wylot dla nich wykorzystałem to i zrobiłem wywietrznik powietrza zamykany i otwierany cyrkulacja powietrza jest dobra podczas zbyt niskich temp zamykam i wszystko gra jest w nim kilka opcji wentylacji wiec można sobie regulować jak się podoba ;)

Jeśli jest zamiar stosowania styropianu w sciankach muszą być one dobrze zabezpieczone bo myszy czekają tylko na harcowanie w nich
_________________
Nie sama wiedza jest w życiu ważna tylko wiedza i umiejętność korzystania z niej.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
czertezik 
Mega User



Dołączył: 22 Sty 2009
czyli 5545 dni temu
Posty: 266
Podziękowania: 27/9
Wysłany: 2011-01-04, 11:42   

lorek, mam styropian zabezpieczony...
Dodam jeszcze, że "wietrze" też same kaczuchy, wypuszczając je na spacerki i kąpiel....
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aviornis 
Mega User



Dołączył: 11 Sty 2009
czyli 5555 dni temu
Posty: 234
Podziękowania: 1/17
Skąd: internet
Wysłany: 2016-01-24, 09:01   

Bardzo ważna jest wentylacja w pomieszczeniach z ptakami, szczególnie w okresie letnim i zimowym.
Latem bywa czasem aż zanadto ciepło wewnątrz jeśli są duże połacie okien itp. oraz unosi się pył ze ściółki jak i z samych ptaków (naskórek, kawałki chorągiewek z piór itp.).
Zimą oprócz unoszących się wyżej wymienionych pyłków, potrafi często dojść do zagrzybienia ściółki co później może objawić się aspergilozą lub innymi zaburzeniami u ptaków.
_________________
Nie rozrabiaj bo dostaniesz bana !
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.