Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Czyżyk czerwony (ognisty) Carduelis cucullatus
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-22, 10:29   Czyżyk czerwony (ognisty) Carduelis cucullatus

Czyżyk czerwony (ognisty) Carduelis cucullatus

Mały ziarnojad urzekający swym wyglądem i śpiewem wielu hodowców z całego świata.
Także nasi polscy hodowcy bardzo chętnie go hodują, gdyż daje wiele możliwości barwnych w połączeniu z innymi ptakami.
Pochodzi on z Ameryki Południowej ( północna Wenezuela). Dawniej te piękne ptaki zamieszkiwały także tereny dzisiejszej Kolumbii i Trynidadu. Najprawdopodobniej ptaki te odkrył znany zoolog William Swainson, prowadząc w 1818 roku obserwacje ptaków między innymi na północnych terenach Wenezueli.
Na początku do Europy sprowadzano je tylko z powodu ich pięknych, czerwonych piór które nadawały się do upiększania stroi i tworzenia różnych ozdób. Skutkiem tego było zabijanie tych biednych stworzeń. Dopiero po jakimś czasie zrozumiano, że piękno żywego ptaka jest ważniejsze niż ozdoby. Wtedy to zaczęto hodować je w klatkach i wolierach. Robili to głównie doświadczeni i znani hodowcy. Był on bardzo cennym okazem i coraz większa liczba hodowców starała się go zdobyć. W żadnej hodowli nie posiadano innego ziarnojada z tak pięknym upierzeniem. Dlatego starano się go łączyć z kanarkami, aż wreszcie w 1902 roku niemiecki hodowca łącząc tego ptaka z kanarkiem dzikim otrzymał kanarka czerwonego co zapoczątkowało rozwój hodowli kanarków, gdyż dzięki kanarkowi czerwonemu powstało wiele innych ras kanarków. Łącząc te dwa ptaki w pierwszym pokoleniu otrzymano niepłodne samice i cześć płodnych samców. Na początku kojarzono samca czyżyka z samicą kanarka z czego powstały kanarki pomarańczowe jednak kojarzenie odwrotne (samiec kanarka a samica czyżyka) pozwoliło otrzymać mieszańce czerwone z małą, czarną czapeczką na głowie oraz płodne samice.
Wygląd czyżyka ognistego:
Wielkość: jest wielkości zeberki, a jego wielkość zazwyczaj nie przekracza 11 cm.
Samiec: czerwone upierzenie ciała, skrzydła, sterówki i czapeczka kontrastowo czarne. Większość samców różnych gatunków jest zazwyczaj piękniej upierzone w porównaniu do samców, tu jednak nie ma znacznej różnicy pomijając głowę.
Samica: ubarwiona jest skromniej, chociaż także posiada czerwone upierzenie na piersi, brzegach skrzydeł oraz na kuprze. Więcej niż moje opisy powie wam zdjęcie.

Śpiew: cichy, przyjemny i delikatny podobny do śpiewu naszego szczygła, którego śpiew na pewno każdy słyszał.
Środowisko życia: mieszkają one na obrzeżach lasów, które sąsiadują z otwartymi terenami porośniętymi trawą, na których mogą spokojnie połatać i zerować.
Pokarm: głównym składnikiem pokarmowym tych ptaków są nasiona traw. W hodowli podaje się im mieszankę ziaren podobną do mieszanki podawanej kanarkom składającą się z: murzynka (poprawia śpiew jednak w niektórych regionach Polski trudno go zdobyć) kanaru (zazwyczaj chętnie zjadany ale zależy to od upodobań ptaka) łuskanych ziaren owsa, nasion traw (różne), żółtego prosa (niezbyt lubiane przez te ptaki) rzepiku (zjadane głównie przez młode) i nasion sezamu. Oprócz tego bardzo chętnie zjadają owoce, warzywa, zieleninę, pączki kwiatowe. Aby poprawić barwę czerwoną u tych ptaków należy podawać karoten – najlepiej marchew, gdyż dodatki chemiczne nie są zalecane przez weterynarzy i większość hodowców. Należy pamiętać, że ptaki hodowane w klatkach są zależne od hodowców i zjedzą one to co im się poda. Oznacza to, że nie mają one tak wielkiego wyboru jak na wolności.
Lęgi: czyżyki czerwone w środowisku naturalnym przystępują do lęgów w dwóch okresach: pierwszy to kwiecień – czerwiec zaś drugi to listopad – grudzień. Gniazda budują na wysoko na drzewach. Samiczka buduje gniazdo otwarte co oznacza, że w hodowli domowej wystarczy włożyć im do klatki koszyczek lub gniazdko filcowe takie jak dla kanarka. Wierzch gniazda samiczka osłania twardszym materiałem takim jak np. gałązki zaś środek wyścieliwuje miękkim puchem i sierścią (w hodowli domowej mogą dostawać materiały takie jak podajemy kanarkom czyli: włókno kokosowe, miękkie siano, mchy, papier, szarpie). Po skończeniu budowy samica składa 3 -4 jaja, które razem z samcem wysiaduje przez około 14 dni. Młode czyżyki już około 4 dnia życia zaczynają wydawać dźwięki. 6 dnia po wykluciu można już zauważyć drobne pióra, zaś po dwóch tygodniach młode mają już pierwsze upierzenia.
Niestety to o czym teraz napisze jest coraz częstszym wątkiem znajdującym się w artykułach.
Te piękne ptaki są na skraju wyginięcia mimo tego, że od 1940 roku są objęte ochroną, a od 1976 roku gatunek ten znajduje się na liście gatunków zagrożonych ochroną. Nadal są odławiane i wywożone za granice jednak coraz więcej hodowców wykupuje te ptaki od handlarzy żywym towarem, aby nie zdechły. Na szczęście ci ludzie rozmnażają je co poprawia stan ilościowy tych ptaków w niewoli, jednak na wolności stan ten coraz bardziej się pogarsza. Przemytnicy przewożą te ptaki w walizkach z podwójnym dnem i w ładowniach samolotów (pomyślmy jak my byśmy się czuli gdyby nas zamknięto w pudełku gdzie nie moglibyśmy się ruszyć). Podróż ta jest bardzo długa i trudna dla ptaka dlatego przeżywa ją co dziesiąty czyżyk. 80% ptaków, które przeżyły umiera podczas przystosowywania się do warunków, ponieważ zazwyczaj przemyca się je na inny kontynent. Nie zapominajmy jednak, że takie metody stosuje się nie tylko wśród tego gatunku, ale też wśród wielu innych.
Jeśli masz zamiar kupic sobie czyżyka czerwonego to najlepiej kup go od hodowcy, który je rozmnaża, gdyż jeśli kupisz od przemytnika może cię nękać sumienie. Kupując u hodowcy jesteś usatysfakcjonowany, ponieważ widzisz, że człowiek ten nie hoduje ptaków od kilku dni, ale zna się na tym i wiesz co kupujesz.
Podsumowując stwierdzam, że hodowla czyżyków ognistych w klatkach i wolierach jest bardzo podobna do hodowli kanarków.


http://www.guaquira.com/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Bastorek 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 162
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-29, 17:35   

Pare fotek z mojej hodowli czyżyka.






_________________
www.bastorek.pl.tl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Bastorek 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 162
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-30, 16:01   

Kolejne tym razem dużo nowsze zdjęcia Czyżyka Czerwonego.




_________________
www.bastorek.pl.tl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-30, 16:13   

Piękne ptaszki :-D Ożywione fragmenty ognia ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-30, 16:56   

Widziałem te ptaki już kiedyś na własne oczy, są bardzo małych rozmiarów ale jeśli chodzi o ubarwienie to robią wielkie wrażenie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-07, 16:25   

Bastorek, może napiszesz nam czy miewałeś jakieś problemy z lęgami?
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Bastorek 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 162
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-07, 23:45   

Może pomyślisz że kłamie ale kłopotów nie mam z legami ani z wychowywaniem młodych.Pary łatwo dobrać bo widoczna jest różnica między samcem a samicą. Mam dwóch samców którzy spisują sie wyśmienicie no i z mojego chowu ze 3 samiczki które także są dobrymi matkami.Na dzisiejszy dzień mam 6 jajek i 6 dopiero co wyklutych piskląt.Większe problemy są z amadynami u mnie.
_________________
www.bastorek.pl.tl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Bastorek 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 162
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-07, 23:49   

na dowód zdjęcia wykonane pare dni temu.




_________________
www.bastorek.pl.tl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
michal_93 
Mega User



Wiek: 30
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 160
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2008-03-19, 17:14   

czy te ptaszki można trzymać w wolierze zewnętrznej przez cały rok,no i jakie karmy stosujecie dla swoich podopiecznych??/ :lol:
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
marek ambroży 
Mega User
Marek A.



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 30 Sty 2010
czyli 5171 dni temu
Posty: 38
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: myślenice

Wysłany: 2010-02-14, 20:31   

niestety te ptaki pochodzą z gorącej Wenezueli więc w wolierze zewnętrznej można je trzymać tylko w letnie miesiące. W sprzedaży jest mieszanka dla czyżyków czerwonych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-04-01, 20:42   

Witam kolegów pochwalcie się jak tam wasi podopieczni w tym sezonie lęgowym się spisują? lęgi w trakcie czy może już po?
Mam pytanie do pana MARKA AMBROŻEGO panie Marku proszę się pochwalić jakie gatunki czyży posiada pan w swojej hodowli?
Ostatnio zmieniony przez Michuuu 2010-04-02, 03:54, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Bastorek 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 162
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-03, 14:15   

No u mnie w zasadzie trwa z 3 par czerwonych po 4 młode i z dwóch par magellanów także po 4 młode.
_________________
www.bastorek.pl.tl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-04-03, 17:52   

panie Tadeuszu gratuluję świetnych ptaków i świetnej hodowli no i oczywiście życzę dużo sukcesów i zadowolenia z hodowli. U mnie z trzech par 2 pary mają po drugim lęgu ale jak i w pierwszym tak i w drugim po 3 młode 3 para nie chce coś wystartować pozdrawiam.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz_M 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Sie 2008
czyli 5699 dni temu
Posty: 852
Podziękowania: 17/38
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2010-07-27, 21:20   

Minimalnie w jakich klatkach można utrzymywać te ptaki ?
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-10-02, 17:25   

kolego MATEUSZ M u mnie bardzo dobrze się mnożyły w klatkach 80 na 40 na 40 gdzie tył i jeden bok były z płyty a przód i jeden bok były z siatki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-11-09, 18:54   

koledzy co sądzicie o artykule w nowej EGZOCIE jak dla mnie to ten tekst z podgrzewanymi gniazdkami jest mocno przesadzony ja nigdy tego nie stosowałem ani nie praktykowałem podstawa hodowli to zdobycie dobrego materiału hodowlanego do którego jest teraz bardzo dużo jak u nas tak i u naszych zagranicznych sąsiadów a i oczywiście odpowiednio duża klatka
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2010-11-09, 19:09   

Adaś nie czytałam jeszcze może jutro dostanę w empiku bo dzisiaj jeszcze nie było :-( Ale zdradź coś bo właśnie czyżyki jadą do mnie w sobote :-) , no i jeszcze jedno pytanko retoryczne zapewne czy czerwony krzyżuje sie z naszym ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-11-10, 16:52   

koleżanko PYSIU34 gratuluję Ci dobrego wyboru na pewno będziesz zadowolona ponieważ są to przesympatyczne ptaszki takie żywiołowe co Ci mogę poleci to daj je do w miarę dużej klateczki i na początek nie wieszaj im od razu gniazdka ani nie dawaj im kiełków na początek suchy pokarm woda raz w tygodniu witaminy do wody i mieszanki jajecznej małą deserówkę raz dziennie kiełki i gniazdko dopiero gdzieś w grudniu no i temperaturę wtedy można podnieśc z 18, 19 do 20,5 koleżanko ja nie jestem jakimś tam specjalistą piszę Ci tylko swoje spostrzeżenia jak ptaszki szły u mnie a co do tego czy można go krzyżowa z naszym czyżykiem to ja naprawdę Ci w tym mimo najszczerszych chęci nie pomogę bo sam nie wiem :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2010-11-10, 17:39   

niestety exota nie doszłą do empiku jeszcze :-(
Dzięki Adasiu za rady :-) U mnie ptaki mają szklarnie do dyspozycjii wylotki wokół niej osłonięte od wiatru. Szklarnia ogrzewana jest nawiewem z kominka więc jest w niej wysoka temperatura. Drobnica ma sporo miejsca do latania i sporo zielska do jedzenia jak i do chowania:-) Myślę ze czyżyki będą się w niej czuły dobrze.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-11-10, 20:48   

no to koleżanko jak masz takie warunki to tylko czekac na sukcesy czego Ci ogromnie życzę ponieważ moją pasją są czyże nie tylko czerwone na chwilę zmieniłem swój kierunek na amadynki wspaniałe i to był mój błąd czego żałuję ale spowrotem wracam do czyży
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.