Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Biorą się za głuszca
Autor Wiadomość
forest1534 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 50
Podziękowania: 26/4
Wysłany: 2008-02-16, 03:43   Biorą się za głuszca

Ciekawy artykuł, powiedzcie z czym się zgadzacie a z czym nie.



Myśliwi od lat chronią i ratują ginące gatunki zwierząt. Dzięki ich staraniom udało się przywrócić przyrodzie żubra, bobra i sokoła wędrownego. Czas na głuszca – symbol polskiej kniei.

Z ogromną satysfakcją informujemy, że powołana została do życia Fundacja Ochrony Głuszca. Jej celem jest ochrona i wzmocnienie populacji rodzimych gatunków zwierząt dziko żyjących, których istnienie jest w naszym kraju zagrożone. W pierwszej kolejności wysiłki fundacji zostaną skierowane w stronę tych gatunków, które z uwagi na ich znaczny regres skreślono z listy zwierząt łownych. Należy do nich przede wszystkim głuszec – znak rozpoznawczy i symbol fundacji. W następnej kolejności fundacja zajmie się ochroną i rozwojem tych gatunków zwierzyny drobnej, których bytowanie w naszych łowiskach w ostatnich latach zostało poważne zagrożone. Niezależnie od tego fundacja podejmie energiczne działania na rzecz ochrony naturalnego krajobrazu naszych łowisk, a przez to na rzecz wzbogacenia różnorodności przyrodniczej biotopów polnych i polno-leśnych. Wreszcie, w trzeciej kolejności, będziemy czynić wysiłki na rzecz edukacji ekologicznej społeczeństwa, szczególną uwagę zwracając na młodzież szkolną.
Przedstawione cele fundacji realizowane będą przez waloryzację siedlisk, monitorowanie liczebności i kondycji populacji wybranych gatunków, przez określanie przyczyn zagrożeń. W efekcie będą opracowane programy restytucyjne. W ramach tych programów będą uwzględniane działania z zakresu niwelowania negatywnie wpływających czynników siedliskowych, antropogennych i biotycznych. Znaczna uwaga skupiona będzie na opracowaniu i wdrażaniu programów edukacyjnych, szczególnie dla dzieci i młodzieży szkolnej na temat ochrony różnorodności biologicznej.

Gwałtowne przemiany cywilizacyjne wywołują wiele negatywnych zjawisk w naturalnym środowisku. Jednym z najbardziej niepokojących jest stopniowe zanikanie charakterystycznych do niedawna dla naszych biotopów gatunków roślin i zwierząt. Liczba gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem rośnie w zastraszającym tempie. Bardzo często administracja państwowa nie jest w stanie podjąć skutecznych działań, aby odwrócić te niepożądane zjawiska. Stwarza to szerokie pole do działania dla organizacji pozarządowych.

Dzięki staraniom takich właśnie organizacji niejednokrotnie te negatywne procesy można było powstrzymać, a nawet odwrócić – przykładem mogą być tutaj sukcesy związane z ochroną bobra, sokoła wędrownego czy łosia.

We wszystkich wymienionych wypadkach grupy ekologów – do których z dumą dołączyć można środowisko myśliwych – działając w ramach organizacji pozarządowych i współpracując z placówkami naukowymi, osiągnęły pełny sukces przez realizację stawianych sobie celów. Na rzecz ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt w naszym kraju działa wiele fundacji i organizacji pozarządowych. Fundacja Ochrony Głuszca pragnie dołączyć do ich grona.

Sztandarowym programem fundacji jest ochrona głuszca w ramach programu „Przywrócić pieśń wiosny”. Myśliwym nie musimy objaśniać wymowy tego hasła. Jesteśmy przekonani, że ten piękny ptak w przyszłości powróci na swe dawne stanowiska, a z czasem powróci też na listę zwierząt łownych!

Fundacja będzie ściśle współpracować z Polskim Związkiem Łowieckim, redakcją „Łowca Polskiego” oraz administracją Lasów Państwowych. Zasługi i doświadczenie PZŁ w dziedzinie ochrony ginących gatunków zwierząt są powszechnie znane, a zapał i oddanie idei ochrony przyrody jego członków stanowią rękojmię sukcesu planowanych przez nas działań. Jeśli dodamy do tego autorytet i zaplecze intelektualne redakcji „Łowca Polskiego”, to realne staną się nasze najambitniejsze nawet zamierzenia. Pamiętajmy, że to właśnie na łamach „Łowca” pojawiła się idea restytucji żubra, która z naszego kraju uczyniła matecznik tego gatunku w skali światowej. Równie ważna jest współpraca z leśnikami, gdyż wiele gatunków, które zamierzamy chronić, zamieszkuje lasy, a ponadto wiedza i doświadczenie pracowników Lasów Państwowych są w tego typu przedsięwzięciach trudne do przecenienia.

Do współpracy w Radzie Programowej fundacji zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli tych środowisk oraz uznane autorytety naukowe. Wielu spośród nich ma już na swym koncie poważne osiągnięcia w dziedzinie ochrony rzadkich gatunków roślin i zwierząt dziko żyjących. Fundacja zamierza współpracować także z organizacjami proekologicznymi, spośród których największe nadzieje wiążemy z Ligą Ochrony Przyrody. Zamierzamy także zwrócić się do tych wszystkich ekologów i organizacji ekologicznych, dla których aktywna i efektywna ochrona dzikich zwierząt oraz ich siedlisk jest faktycznym celem działania.

O wszystkich działaniach i wydarzeniach fundacji będziemy informować Czytelników „Łowca Polskiego”.

prof. dr hab. Roman Dziedzic
przewodniczący Rady Programowej
Fundacji Ochrony Głuszca
fot. Jurgen Schiersmann
http://www.lowiecpolski.p...ki.php?aID=2352
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-02-16, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5942 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

  Wysłany: 2008-02-16, 13:45   Requiem dla głuszca?


Sytuacja tego największego z kuraków w Polsce wydaje się bardzo trudna. Osobniki z dzikich populacji wymierają, a głuszce z hodowli słabo przystosowują się do życia w środowisku, w którym nie są w stanie przeżyć ptaki dzikie. Z badań wynika, że dla sukcesu reintrodukcji głuszca kluczową kwestią będzie m.in. właściwe odtworzenie jego naturalnego środowiska.

Jak ratować i uratować głuszca, niekwestionowany symbol ptaków zasiedlających niegdyś także polskie lasy? To pytanie stawiają sobie w ostatnich latach nie tylko polscy myśliwi i badacze przyrody. W skali europejskiej niewiele jest przykładów, gdzie populacja głuszca rosłaby liczebnie, czy choćby miała się dobrze. W tej sytuacji to nie przypadek, że głuszec figuruje w Załącznikach I, II/2 i III/2 Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej. Ptak ten znalazł się także w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz na czerwonych listach większości państw europejskich. To znak, że mieszkańcy naszego kontynentu są świadomi zagrożenia populacji głuszca.

Efekty działań ochronnych
W Polsce głuszec podlega ścisłej ochronie od 1995 roku. Miejsca stałego przebywania ptaków objęte są ochroną strefową: ścisłą, całoroczną – w promieniu do 200 m, oraz okresową, od początku lutego do końca maja – w promieniu do 500 m. Już w tym miejscu można stwierdzić, że z licznych badań wynika, że strefy ochronne, doskonałe dla dużych ptaków szponiastych, są zupełnie niedostosowane do potrzeb głuszca, a ponadto i tak nie wszędzie zostały wyznaczone, mimo 12 lat obowiązywania przepisów ochronnych. Od końca lat 90. podejmowane były prace nad opracowaniem zasad ochrony czynnej tego gatunku. W 2001 roku Ministerstwo Środowiska zatwierdziło „Krajowy program ochrony populacji głuszca” zawierający zbiór zasad i zaleceń ochronnych. W następnym roku podobny dokument, zawierający wytyczne dla gospodarki leśnej do stosowania w ostojach głuszca i cietrzewia, przyjęła Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Niestety, żaden z tych dokumentów nie był obligatoryjny dla gospodarzy terenu i stosowanie zawartych w nim zaleceń miało i ma charakter uznaniowy, co w praktyce najczęściej sprowadza się do ich pomijania. Na sytuację głuszca wpływają nie tylko akty prawne dotyczące bezpośrednio jego ochrony, ale także wiele odrębnych przepisów nieuwzględniających zasad ochrony, a wpływających na kształtowanie jego środowiska, np. operaty urządzania lasu, plany łowieckie, plany zagospodarowania przestrzennego.

W ostatniej dekadzie we wszystkich krajowych ostojach głuszca przez co najmniej kilka lat realizowane były projekty ochrony czynnej, obejmujące w różnym zakresie działania polegające na próbach odtwarzania siedlisk i ograniczania drapieżnictwa oraz antropopresji. Najczęstsze prace obejmowały: redukcję ssaków drapieżnych, wymianę ogrodzeń z siatki na drewniane, usuwanie gatunków obcych drzew i krzewów, wprowadzanie podszytów świerkowych oraz budowę zastawek na rowach melioracyjnych.

Częstym problemem przy tworzeniu programów ochrony czynnej jest brak (lub niedostatek) podstaw naukowych. Z tego względu ochrona realizowana jest często metodą prób i błędów lub kopiowania rozwiązań zagranicznych, które nie zawsze muszą być przydatne w naszych lokalnych warunkach. Przykładem może być układanie kup z gałęzi na tokowiskach. W Szkocji, gdzie głuszce żyją na obszarach o niskim zadrzewieniu, a głównym drapieżnikiem piskląt jest wrona, stosy gałęzi mogą stanowić osłonę dla piskląt. W Polsce nie ma skrzydlatego drapieżnika, który efektywnie polowałby na pisklęta pod okapem drzewostanu, a stosy gałęzi stanowią doskonałe ukrycie dla kun. W efekcie tego typu „działania ochronne” mogą prowadzić do wzrostu śmiertelności ptaków.

Perspektywy przetrwania
Ważnym elementem programów ochronnych jest monitoring głuszca, chociaż wciąż odczuwa się brak jednolitej metodyki oceny liczebności dla wszystkich krajowych ostoi. Myśliwi wielokrotnie, także na łamach „Łowca Polskiego”, podnosili problem braku monitoringu tego gatunku wraz z usunięciem go z listy zwierząt łownych. Zwracano uwagę, że objęcie głuszca ochroną gatunkową w Polsce nie zatrzymało spadku jego liczebności. Być może dzieje się tak m.in. dlatego, że decydujący wpływ na sytuację głuszca ma sposób prowadzenia działań gospodarczych na obszarze jego bytowania, na który projekty ochronne mają często niewielki wpływ.

Dlatego warto przyjrzeć się jednej z metod ochrony ginących gatunków, jaką jest restytucja oparta na ptakach z hodowli lub przesiedleniach ptaków dzikich. Jeśli chodzi o głuszca, hodowla wolierowa tego gatunku jest od wielu lat z sukcesem prowadzona w Europie Zachodniej, a od ostatniej dekady także w Polsce, przede wszystkim w Nadleśnictwie Wisła. Nierozwiązanym problemem przy restytucjach pozostaje jednak efektywność wsiedleń hodowanych ptaków, wykazujących wysoką śmiertelność, zmiany w budowie pewnych narządów wewnętrznych i problemy z przystosowaniem do zdobywania pokarmu w naturalnym środowisku. W Niemczach w ciągu ostatnich 30 lat w kilkunastu projektach ochronnych wypuszczono ponad 5000 głuszców, ale nie udało się uzyskać żadnej samodzielnie funkcjonującej populacji. Jak dotychczas jedyną udaną restytucją była translokacja 64 ptaków ze Skandynawii do Szkocji w latach 1838–1839.

W Polsce w ostatniej dekadzie kilkukrotnie wypuszczano w Puszczy Solskiej i Borach Dolnośląskich po kilka kogutów z hodowli prowadzonej w Nadleśnictwie Leżajsk. Brakuje danych na temat przeżywalności tych ptaków i ich sukcesu rozrodczego. W latach 2005–2006 z bardzo dobrze prowadzonej hodowli w Wiśle wsiedlono partiami łącznie 106 osobników w rejonie Baraniej Góry. Z informacji opiekuna hodowli, Zenona Rzońcy, wynika, że głuszce utworzyły kilka tokowisk i przystąpiły do rozrodu. Zebrano też dane o przemieszczaniu się 10 monitorowanych satelitarnie ptaków, niewiele jednak wiadomo na temat przeżywalności wszystkich osobników i ich aktualnej liczebności.

Wymagania siedliskowe
Głuszec preferuje stare bory iglaste (powyżej 100 lat) o umiarkowanym zwarciu koron i naturalnej, urozmaiconej strukturze. Optymalne pokrycie warstwy krzewów zawiera się w przedziale 20–40 proc. Niekorzystne są zarówno drzewostany zupełnie pozbawione podszytu, niedające osłony przed opadami i drapieżnikami, jak i drzewostany zbyt gęste, utrudniające penetrację terenu i ucieczkę.

Nieodzownym warunkiem jest występowanie niewielkich nasłonecznionych powierzchni otwartych oraz dobrze rozwiniętych płatów borówki czernicy, stanowiącej podstawę pożywienia głuszca w sezonie wegetacyjnym. Osobniki dorosłe żywią się pędami, owocami i liśćmi, pisklęta po wykluciu owadami żerującymi na jagodach. Głuszce korzystają również z innych gatunków z rodziny wrzosowatych, łącznie z bagnem i żurawiną. Zimą niemal wyłącznym pokarmem ptaków są igły sosny na nizinach, a jodły i świerka w górach, stąd też obecność drzew tych gatunków warunkuje możliwość bytowania głuszca.

Ważnymi elementami środowiska są także wykroty i drzewa o grubych, poziomych gałęziach, na których ptaki mogą zarówno odpoczywać, jak i żerować. Głuszce preferują siedliska ubogie: bory bagienne, wilgotne i świeże. Jesienią ptaki potrzebują żwiru na gastrolity, a w całym sezonie wegetacyjnym – piasku na kąpiele pyłowe. Głuszec jest gatunkiem ściśle osiadłym, jednak w cyklu rocznym użytkuje nieco odmienne fragmenty areału. Wybiórczość sezonowa jest silnie zaznaczona na obszarach górskich, a na nizinnych prawie nie występuje. Ze względu na ścisłą osiadłość oraz poligyniczny system rozrodczy głuszec ma skomplikowaną strukturę populacji i duże wymagania przestrzenne. Dlatego też często traktowany jest jako gatunek osłonowy –tzw. umbrella species. Oznacza to, że ochrona głuszca zapewnia jednocześnie ochronę licznym gatunkom współwystępującym, o mniejszych terytoriach.

Oceniane za pomocą telemetrii roczne areały osobnicze w Alpach Bawarskich wynosiły od 132 do 1207 ha, średnio 550 ha. Areały młodszych samców są większe niż starych, wielkość terytorium wzrasta także wraz ze spadkiem jakości środowiska – najmniejsze są w siedliskach optymalnych. Liczba kogutów na tokowisku waha się od 1 do 15, średnio 5–7. W Polsce obecnie najliczniejsze są tokowiska z 1–3 kogutami, a gromadzące powyżej 10 samców należą już do wyjątków.

Terytorialne koguty na początku zimy zajmują areały zimowe w promieniu 1 km od tokowiska. Dzięki badaniom telemetrycznym wiadomo, że opuszczenie takiego areału (np. na skutek prowadzenia prac leśnych) uniemożliwia już ptakom udział w tokach. Wymagania przestrzenne dla pojedynczego osobnika wynoszą 20–100 ha, dla grupy wokół tokowiska 200–1000 ha, a dla żywotnej, samodzielnie funkcjonującej populacji – 10 tys. ha.

Rozmiar zagrożenia
Z terenu Polski brak udokumentowanych danych na temat zarówno bezpośredniej śmiertelności, jak i powodów wycofywania się głuszca z pewnych obszarów leśnych. Badacze głuszca w całym zasięgu europejskim zwracają uwagę na przyczyny wymierania.

Do najważniejszych przyczyn, ważnych szczególnie w warunkach polskich, należą zmiany siedliskowe, fragmentacja odpowiednich biotopów, intensyfikacja gospodarki leśnej. Najdrastyczniejsze zmiany wprowadzają zręby zupełne na tokowiskach, czyniąc środowisko nieprzydatnym dla głuszca na kilkadziesiąt lat. Powierzchnia starych drzewostanów jest zbyt mała, ponadto często otoczone są one kompleksami młodników i drągowin. Słuszne skądinąd postulaty wprowadzania podszytów w celu wzrostu odporności drzewostanów sosnowych przyczyniają się do zbyt silnego ich zwarcia, utrudniając zarówno rozwój borówek, jak i możliwość przemieszczania się głuszców. Również pozytywny z punktu widzenia hodowli lasu rozwój drugiego piętra drzewostanów prowadzi do zbyt silnego zwarcia koron oraz wnętrza lasu. Średni wiek polskich drzewostanów, wynoszący ok. 60 lat, jest zbyt niski z punktu widzenia wymagań głuszca. W lasach brakuje drzew silnie ugałęzionych, mogących utrzymać żerujące, kilkukilogramowe ptaki. Ponadto zasady hodowli lasu obligują leśników do usuwania drzew takiego pokroju, jako szkodliwych „rozpieraczy”. W konsekwencji drzewa takie rozwijają się jednostronnie tylko wzdłuż dróg i linii oddziałowych, gdzie też najczęściej można spotkać żerujące zimą głuszce lub ich ślady. Negatywnie wpływa na ptaki częstość zabiegów (trzebieży) w drzewostanach oraz prowadzenie ich w ciągu całego roku, także w okresie wodzenia piskląt. Kolejnym czynnikiem związanym z gospodarką leśną jest masowe grodzenie upraw przed zwierzyną płotami z siatki, o którą rozbijają się lecące ptaki. W Wielkiej Brytanii wykazano, że kolizje z ogrodzeniami są najważniejszą przyczyną bezpośredniej śmiertelności głuszca.

Drapieżniki i… ludzie
Istotną przyczyną spadku liczebności jest wzrost presji ssaków drapieżnych, przede wszystkim lisa (na skutek wykładania szczepionek przeciwko wściekliźnie), ale także kuny i jenota. W opinii wielu myśliwych i leśników ważną przyczyną strat lęgów są kruki oraz dziki. Na ptaki dorosłe mogą ponadto polować: wilk, ryś oraz orzeł przedni, puchacz i jastrząb, przy czym tylko ten ostatni może mieć realny wpływ na wskaźnik śmiertelności.

Równie negatywne skutki wywołać może presja ze strony konkurentów pokarmowych – np. nadmierny wzrost lokalnej liczebności jelenia, konkurującego o pokarm z głuszcem przez zgryzanie jagodzisk, czy też antropopresja, czyli płoszenie ptaków przez ludzi. Negatywny wpływ ma nie tylko obecność leśników i robotników leśnych, ale także myśliwych, turystów i grzybiarzy, a w górach narciarzy. Wzrost intensywności przebywania ludzi w ostojach głuszców sprzyja bowiem płoszeniu ptaków i traceniu przez nie czasu i energii na ucieczkę i szukanie ukryć.

Szczególnie źle wpływa to na kondycję piskląt mających bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne. Spłoszone ptaki stają się łatwym łupem drapieżników i częściej uderzają w niewidoczne dla nich ogrodzenia, a nawet samochody.

Obrazu zagrożenia dopełniają izolacja przestrzenna i genetyczna małych populacji, narażonych na chów wsobny i ograniczenie puli genowej oraz utratę zmienności genetycznej, a także zmiany klimatyczne polegające na ociepleniu i wzroście żyzności siedlisk eliminujących ze środowiska elementy borealne (borówki, sosna, świerk), a sprzyjających wkraczaniu drzew liściastych, oraz gwałtowne anomalie klimatyczne, ochłodzenia wiosenne i intensywne oraz długotrwałe opady przyczyniające się do niskiej przeżywalności piskląt.

Historycznie – zwłaszcza tam, gdzie zagrożenia te nie zostały w porę dostrzeżone – do spadku liczebności przyczyniły się także polowania na tokach zarówno przez eliminację kogutów, jak i zaburzenia procesów rozrodu. Szanse głuszca są osłabione wszędzie tam, gdzie gospodarka łowiecka koncentruje się na utrzymywaniu wysokiego pogłowia jeleni oraz zagospodarowaniu łowisk pod kątem zwierzyny grubej – przez lokalizację w ostojach głuszca paśników, lizawek, poletek i innych obiektów sprzyjających koncentracji zwierzyny płowej, dzika oraz ssaków drapieżnych.

Co z tego wynika? Prace nad restytucją i reintrodukcją głuszca wymagać będą kompleksowych działań, gdzie po jednej stronie znaleźć się powinno rozwijanie skutecznej technologii hodowli i sposobu wsiedlania tych ptaków do środowiska naturalnego, z drugiej zaś niełatwa praca nad przywróceniem naturalnych warunków siedliskowych dla tego gatunku oraz – co równie istotne – edukacja społeczeństwa, przede wszystkim myśliwych, leśników, młodzieży oraz społeczności zamieszkujących tereny zalesione w dziedzinie poznania biologii i znaczenia głuszca dla bioróżnorodności oraz przywracania naszemu krajowi obszarów naturalnego, tradycyjnego polskiego krajobrazu

Dorota Zawadzka i Jerzy Zawadzki
fot. Grzegorz Leśniewski
http://www.lowiecpolski.p...ki.php?aID=2353
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5942 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-02-16, 13:46   

Głuszec w Polsce
W Polsce głuszec występuje w czterech izolowanych populacjach: (1) w Karpatach Zachodnich, (2) Borach Dolnośląskich, (3) Puszczy Solskiej z Lasami Janowskimi oraz (4) Puszczy Augustowskiej. Łączna liczebność wynosi tylko 350–450 ptaków. Najliczniejsza i największa terytorialnie, ale podzielona na izolowane pasma górskie, jest populacja zachodniokarpacka, obejmująca Tatry, Gorce, Beskid Żywiecki, Sądecki i Śląski. Łącznie jest to ok. 180–210 osobników, w tym ok. 60–70 w Tatrzańskim Parku Narodowym. Liczebność jest względnie stabilna, a w Gorcach w ostatniej dekadzie wyraźnie wzrosła na skutek zmian środowiskowych spowodowanych gradacją zasnui świerkowej.
Dramatyczna jest sytuacja głuszca w Borach Dolnośląskich, gdzie na przełomie wieków XX i XXI liczebność wynosiła ok. 50 osobników, a obecnie spadła do ok. 10 sztuk. Populacja lubelska, zasiedlająca Lasy Janowskie i Puszczę Solską, szacowana jest na ok. 100–150 osobników, podczas gdy 10 lat temu oceniano ją na 150–200 ptaków.
Ostatnie izolowane stanowisko głuszca obejmuje Puszczę Augustowską, gdzie żyje 50–70 osobników (30 kogutów) i jest czynnych 11 tokowisk. Populacja oceniana w 1997 roku na 54–75 kogutów zmniejszyła się w ciągu 8 lat o ponad 50 proc. Tempo wymierania głuszca w Puszczy Augustowskiej w tym okresie wynosiło 3,5–5 kogutów rocznie, ale w ostatnich dwóch latach prawdopodobnie uległo zahamowaniu. W minionej dekadzie głuszec wyginął w Karkonoszach oraz w Puszczy Knyszyńskiej. W latach 80. wygasły ostatnie tokowiska w polskiej części Puszczy Białowieskiej. W połowie lat 80. wyginęła populacja pomorska, która w końcu lat 60. oceniana była na 92 osobniki.
We wszystkich krajowych ostojach głuszca notowane są przypadki agresywnych, atakujących ludzi kogutów oraz niepłochliwych, podchodzących do ludzi kur. Takie zaburzenia zachowania, typowe dla wszystkich populacji środkowoeuropejskich, traktowane są jako symptom zaburzeń prawidłowego funkcjonowania rozrzedzonych populacji.

Regres od stu lat
Głuszec zasiedla lasy borealne oraz górskie strefy klimatu umiarkowanego. Naturalny zasięg gatunku obejmuje Europę Północną oraz obszary górskie Europy Środkowej, Azję Zachodnią i część Północnej. Ten niegdyś łowny gatunek, stanowiący cenne trofeum łowieckie, od przeszło 100 lat wykazuje regres niemal w całym europejskim zasięgu. Tempo spadku liczebności jest zróżnicowane regionalnie. Szybciej wymierają izolowane populacje środkowoeuropejskie, a mniejsza jest skala spadku liczebności w Skandynawii, gdzie obserwowane są regularne fluktuacje. Według IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) liczebność populacji europejskiej bez Rosji szacowana jest na ok. 700 tys. ptaków (w tym 650 tys. w Skandynawii), populacja rosyjska na ok. 1,4 mln, w Europie Środkowej i Zachodniej zaś zachowały się izolowane populacje górskie o liczebności od ok. 1000 do maksymalnie 25 tys. osobników (w Austrii).

Jak chronić kuraki ?
W Nadleśnictwie Janów Lubelski w dniach 16–18 października 2007 roku odbyła się I Międzynarodowa Konferencja „Ochrona kuraków leśnych”. Wśród około 150 uczestników znaleźli się przedstawiciele z Polski, a także z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Niemiec (naukowcy z Francji nie mogli przybyć na konferencję, lecz ich prace zostały przedstawione).
Podczas konferencji przedstawiono 30 referatów i 17 prezentacji. Liczba uczestników, liczba prezentowanych prac i przede wszystkim ożywiona dyskusja wskazują na trafność inicjatywy i potrzebę kontynuacji tego problemu w większym niż dotychczas zakresie. Materiały z konferencji zostaną opublikowane, a teraz zasygnalizujemy jedynie niektóre wyniki z prezentowanych prac.
U naszych wschodnich sąsiadów obserwowany jest regres liczebności głuszców i cietrzewi, szczególnie w zachodnich częściach Białorusi i Ukrainy. W Czechach, w Górach Izerskich można mówić o sukcesie z racji zahamowania spadku liczebności cietrzewi. Kompleksowy program działań ochronnych głuszców w Górach Szwarcwaldu, gdzie zaobserwowano regres tego gatunku, przedstawili autorzy z Niemiec.
Prace z Polski dotyczyły w większości głuszców, cietrzewi i jarząbków. Problematyka była bardzo zróżnicowana – tradycyjnie znaczna część prac dotyczyła monitoringu liczebności, wyeksponowana była rola czynników siedliskowych, drapieżnictwa. Na uznanie zasługują wyniki badań genetycznych głuszców, gdyż w nielicznych i izolowanych subpopulacjach różnorodność genetyczna wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Prezentowano także wyniki niektórych programów ochrony, gdzie podejmowano wycinkowe działania. Niestety, efekty nie były budujące.
W Poleskim Parku Narodowym zrealizowano program restytucji cietrzewi, sprowadzając te ptaki z Białorusi i Ukrainy. Przy kompleksowych działaniach siedliskowych i biotycznych można mówić o sukcesie tego projektu, ponieważ liczebność cietrzewi utrzymuje się na stałym poziomie, obserwuje się gniazdowanie, wyprowadzanie młodych i niewielką ekspansję terytorialną. Z racji wyników restytucji jako interesujące i owocne należy ocenić wolierowe hodowle głuszców w nadleśnictwach Leżajsk i Wisła.

Zainicjowali myśliwi
Jeszcze niedawno kandydaci na myśliwych musieli wykazać się znajomością biologii głuszców, cietrzewi, znać przebieg tokowiska i specyfikę pieśni kogutów. Od nielicznych i starszych myśliwych można było usłyszeć przeżycia związane z polowaniem na nie, a najpewniej przeczytać i obejrzeć fotografie, rysunki w publikacjach. Postępujący spadek liczebności tych ptaków spowodował, że w 1995 roku głuszec i cietrzew ze statusu łownego uzyskały status pełnej ochrony oraz trafiły do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (kręgowce) – gdzie głuszec ma status skrajnie zagrożonego, a cietrzew silnie zagrożonego.
Dzisiejsi sympatycy i entuzjaści ochrony tych gatunków wywodzą się z różnych środowisk, ale szczególnie dużo jest myśliwych. Dopóki były gatunkami łownymi, monitoring liczebności w skali kraju prowadzony był właśnie przez myśliwych. Zebrane dane wykorzystywano w nielicznych badaniach naukowych podejmujących problemy funkcjonowania populacji i przyczyny jej regresu. W końcu lat dziewięćdziesiątych Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zleciła wykonanie raportów o sytuacji głuszców i cietrzewi w skali kraju i opracowanie programów ich ochrony, jednakże możliwości pełnego wdrożenia zaleceń z różnych względów były niemożliwe.
Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych myśliwi z kół łowieckich z rejonu Leżajska („Dzik”, „Polana” i „Wydra”) zainicjowali wolierową hodowlę głuszców z przeznaczeniem do zasilania naturalnych populacji odchowanych ptaków. Ze względów gospodarczych w 1994 roku, a od roku 1995 również prawnych, hodowla została przejęta i prowadzona jest do dziś przez Nadleśnictwo Leżajsk.
http://www.lowiecpolski.p...ki.php?aID=2353
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Pawi Król 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5930 dni temu
Posty: 356
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2008-02-16, 14:11   

Czas najwyższy by wziąść się za ochronę tak pięknego ptaka i postarać się by populacja jego wzrosła w kraju. Szkoda tylko ze stał się taki nieliczny.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Karol 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 5 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 214
Podziękowania: 16/2
Skąd: Miechow

Wysłany: 2008-03-11, 20:45   

A czy ktoś z forum hoduje te ptaki :?:
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jacek 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: http://spis-hodowcow.pl/jacek

Moja specjalizacja:
Ptaki wodne

Pomógł: 15 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Sty 2008
czyli 5935 dni temu
Posty: 602
Podziękowania: 53/11
Skąd: Czerna

Wysłany: 2008-03-12, 13:42   

dla mnie jedne z piekniejszych ptaków, dobrze ze w koncu ktos sie ostro bierze za ich ratowanie, moze sie doczekamy takich czasow kiedy pojdziemy do lasu i bedziemy mogli podziwiac je na zywo
piekna fotka :-)
http://www.finnature.fi/d...ot/huhtikuu.jpg
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5942 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-03-12, 15:01   

jacek, no tak, fajnie by było. Ale na fotce przedstawiłeś cietrzewia.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-12, 15:30   

Wspaniałę, piękne ptaki .... Moim marzeniem jest zająć się ich reintrodukcją, w miejscu, w którym mieszkam. Być może, za jakiś czas podejmę, wraz z przyjaciółmi dzialania w tym kierunku, bo jak na razie toczą się między nami intensywne rozmowy :-)
Mieszkam w miejscu, o którym każdy porządny głuszec marzyć powinien , więc ...... ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2008-03-12, 16:04   

W ubiegłym tygodniu w programie Echo lasu była pokazana wolierowa hodowla głuszca,prowadzona przerz leśników,świetnie urządzone woliery,dużo informacji na temat hodowli,karmienia i utrzymania tych ptaków.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5942 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-02, 18:15   

Głuszce poszły w las Drukuj
Sześć głuszców zostało wypuszczonych w roztoczańskich lasach w pobliżu Narola. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. Koguty głuszca pochodzą ze specjalnej hodowli prowadznej przez Nadleśnictwo Leżajsk pod naukową opieką Katedry Hodowli i Ekologii Zwierząt Lownych Akademii Rolniczej w Lublinie. Ptaki zostały zaobrączkowane. Nie będą jednak, wbrew wcześniejszym planom badane telemetrycznie. W takim wypadku ptakom zakłada się na skrzydło specjalny, niewielki nadajnik, który nie krępuje ruchów. Zachownie głuszca śledzone jest za pomocą anten. Urządzenia te są jednak drogie - jedno kosztuje około tysiąca złotych.

Badania nad wypuszczonymi na wolność głuszcami będą prowadzone przez zespół naukowców i leśników pod kierunkiem prof. Romana Dziedzica z AR i dr Małgorzaty Piotrowskiej z lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Głuszec jest bowiem ptakiem ginącym. Wyniki badań pozwolą zahamować spadek liczebności tego gatunku.

Pierwotnie głuszce miały być wypuszczone do lasów w okolicach Janowa Lubelskiego. Nasi leśnicy obawiali sie jednak, że wpuszczenie ptaków z hodowli do żyjących tam populacji może spowodowac zarażenie ptaków chorobami. Proponowali,by głuszce wprowadzić w okolice Gościeradowa (pow. kraśnicki), gdzie jeszcze kilka lat temu można je było spotkać. Zdecydowano się jednak na Narol.

Za pierwszą próbą pójdą następne. Jak dowiedzieliśmy się w Nadleśnictwie Leżajsk, głuszki (samice) z hodowli już się przygotowują do lęgów. Będą więc młode ptaki, które powrócą do naszych lasów.
http://www.roztocze.com/content/view/104/
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
marivsz 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 17 Lip 2008
czyli 5755 dni temu
Posty: 44
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2008-08-02, 19:26   

Dobrze że takie hodowle są, szkoda by taki piękny ptak zniknął z naszych lasów.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
michal12 
Mega User



Wiek: 33
Dołączył: 26 Maj 2008
czyli 5807 dni temu
Posty: 21
Skąd: Zwardoń
Wysłany: 2008-08-04, 15:05   

Ja miałem przyjemność na własne oczy widzieć głuszca na wolności w Beskidzie Żywieckim gdzie zresztą mieszkam ,był to dorodny kogut na tokowisku nawet kilka razy od niego dostałem :mrgreen: PS.niesamowite przeżycie
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
marivsz 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 17 Lip 2008
czyli 5755 dni temu
Posty: 44
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2008-08-04, 18:06   

To tylko pozazdrościć, ja widziałem młode ale w wolierze-> to juz nie to samo. Podobno żyły jeszcze pare lat temu w lasach koło mnie ale stado zagryzły psy i już ich nie ma, ale za to rozrasta się stadko wilków.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5898 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-04, 18:13   

marivsz, nie zazdroszczę ci tych wilków nie chciałbym mieć takich sąsiadów.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5942 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-04, 19:05   

Ja chciał bym go widywać w swoich stronach bo kiedyś bywały :!: No niestety jak na razie moge o tym zapomnieć bo nie ma ich już w tych okolicach, chyba że się gdzieś zapodziała jakaś pojedyńcza sztuka o której nic nie wiadomo :-?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
marivsz 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 17 Lip 2008
czyli 5755 dni temu
Posty: 44
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2008-08-04, 19:41   

E mam nadzieje że do mnie nie dojdą :-D Jak narazie to jest parka z 3 młodymi tak koło 9km odemnie ;-) Miejmy nadzieje żę głuszec powróci do naszych lasów. Ludzie zaprzestali uprawiać już cokolwiek i pola porasta las(odradza się dawna puszcza sandomierska:D) no więc tak za 20 lat będą znaczne połacie lasów i miejmy nadzieje że ten piękny ptak znajdzie w nich schronienie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5898 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-04, 20:16   

marivsz, czego Ci życzę. :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
marivsz 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 17 Lip 2008
czyli 5755 dni temu
Posty: 44
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2008-08-04, 22:54   

Tego żeby do mnie wilki doszły :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5898 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-04, 23:10   

marivsz, tego że byś mógł podziwiać głuszce tuż za płotem. :mrgreen:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz91 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 40 razy
Wiek: 33
Dołączył: 01 Lut 2008
czyli 5922 dni temu
Posty: 812
Podziękowania: 34/7
Skąd: Rozprza

Wysłany: 2008-11-30, 19:37   

Ja nie widziałem jeszcze głuszca na żywo na wolności. Niedaleko mnie podobno zdarza się je zobaczyć, ale ja nie wiem gdzie dokładnie i czy to prawda
_________________
Łukasz Olczyk

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.27 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.