Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Tukany pieprzojady
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-15, 08:10   Tukany pieprzojady

Tukany pieprzojady

Zamieszkują tereny Ameryki Południowej, a w szczególności deszczowe lasy Amazonii. Ich biotopem są: korony drzew, gdzie spędzają większość czasu. Można je spotkać w parach lub małych grupkach. Są niezgrabne w locie, za to na drzewach popisują się zwinnością. Tukany pożywienia szukają w koronach drzew, tam też się myją wodą deszczową zgromadzoną w zagłębieniach liści.
Pożywienie: mimo iż ich dziób jest taki duży, to nie jest ciężki. Wewnątrz wypełniony jest pęcherzykami powietrza. Żywią się głównie owocami, które nim sięgają. Nie gardzą owadami i drobnymi kręgowcami. Gdy samica siedzi na jajkach, samiec podaje jej pokarm nie wchodząc do budki, ponieważ wejście jest bardzo małe i samica okleja go jeszcze gliną, żeby ustrzec się przed drapieżnikami. Głębokość dziupli dochodzi do 2m. Najczęściej wybierają naturalne dziuple. Tak robią niektóre gatunki większych pieprzojadów, zaś mniejsze często przeganiają dzięcioły z ich dziupli i same je zamieszkują. Jednej dziupli używają przez wiele lat. Same nie dadzą rady powiększyć dziupli, ponieważ ich dzioby są do tego za delikatne. Nie wyścielają gniazd, lecz znoszą jaja bezpośrednio na wyściółkę z wiórków drzewnych. Samica składa 2-4 białe jajka, które wysiaduje na przemian z samcem przez około 18 dni. Po tym czasie klują się porośnięte „kolcami”, chroniącymi przed otarciem młode. Młode opuszczają gniazdo po około 6-7 tygodniach. Noce spędzają z innymi tukanami koronach drzew. Ich dzioby są brązowe. Z czasem stają się większe i kolorowe. Stają się dojrzałe płciowo w 2-3 roku życia. Na rok przypada zazwyczaj jeden lęg.
Wygląd: większość ptaków tego rodzaju jest czarna z dodatkiem koloru czerwonego, żółtego i białego. Dziób, okolice oczu i gardło są ubarwione dość jaskrawo. Język u tukanów osiąga długość nawet 15cm. Obie płci są ubarwione jednakowo. Bywa, że samica ma mniejszy dziób. Największym przedstawicielem tukanów jest tukan toko, który osiąga długość nawet 60cm, a dziób nawet 23cm.
Żywienie w hodowlach: ptakom tym podaje się twaróg, ugotowane na twardo jajko, tartą marchew, biszkopt. Podajemy także dojrzałe, świeże owoce. Tukany są uczulone na zepsute owoce, a także opryski. Mogą je doprowadzić nawet do śmierci. Podaje się także larwy mączniaka, białe myszy, a w zimie owoce jarzębiny i czarnego bzu oraz rodzynki, nasiona słonecznika i rozdrobnione orzechy.
Hodowla: Ich piękny wygląd uwodzi hodowców na świecie. W Polsce hodują je nieliczni. Najczęstszym w hodowlach jest tukan toko. Są mało wymagające, lecz rzadko się rozmnażają. Potrzebują dużych wolier z przybudówką, w których chronią się przed wiatrem i chłodem. W naszym klimacie w wolierach zewnętrznych mogą przebywać tylko w ciepłych miesiącach roku. Żerdki w wolierach powinny być masywne i dobrze umocowane, gdyż tukany wyczyniają na nich przeróżne figle. Ptaki te lubią się kapać. Nie wolno przetrzymywać ich z małymi ptakami, gdyż mogą je zjadać. W niewoli dożywają 10 lat.
Lęgi: Mimo iż tukany nie są wymagające w niewoli, rozmnażają się bardzo rzadko. Należy przygotować odpowiednio duży pień z dziuplą, podobny jak na wolności. Może go zastąpić odpowiednia budka lęgowa. Znoszenie jaj, wysiadywanie i odchów młodych odbywa się tak jak na wolności. W czasie karmienia młodych może dochodzić do prześladowania samicy przez samca.

Podział pieprzojadów:
Rodzaj: Aulacorhynchus
pieprzojad szmaragdowy (Aulacorhynchus prasinus)
pieprzojad niebieskogardły (Aulacorhynchus prasinus caeruleogularis syn. Aulacorhynchus caeruleogularis)
pieprzojad zmienny (Aulacorhynchus sulcatus)
pieprzojad czerwonodzioby (Aulacorhynchus sulcatus sulcatus syn. Aulacorhynchus sulcatus)
pieprzojad żółtodzioby (Aulacorhynchus sulcatus calorhynchus syn. Aulacorhynchus calorhynchus)
pieprzojad amazoński (Aulacorhynchus derbianus)
pieprzojad czerwonorzytny (Aulacorhynchus haematopygus)
pieprzojad żółtobrewy (Aulacorhynchus huallagae)
pieprzojad andyjski (Aulacorhynchus coeruleicinctis)

Podział pochodzi z: www.wikipedia.org
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.