Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
LIS (Vulpes vulpes)
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-01, 18:01   

Ja bym wybrał tutaj foksterierka małego. Podobno pieski te są świetne.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5877 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-01, 19:02   

Polecam są fajne i na pewno ci przypilnują kurnik. :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
witek20 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Lip 2008
czyli 5720 dni temu
Posty: 176
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: otwock
Wysłany: 2008-08-01, 19:12   

mam owczarka niemieckiego ale narazie jest młody i głupi :(
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-01, 19:16   

witek20, zawsze można tez troszkę inaczej, bardziej brutalnie.Niektórzy trują je toxanem w płynie wstrzykiwanym w jajko lub innymi środkami chemicznymi.
Słyszałem tez o jakimś wkładaniu igieł w kiełbasy :idea:
Słyszałem o stosowaniu Carbofuranu- bardzo mocny środek :!: :!: :!:
No ale w końcu to też zwierzę i chce żyć.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5877 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-01, 19:25   

Ja bym raczej nie stosował tych środków, a dlaczego dlatego że był taki rok w którym było dużo lisów i koło myśliwskie wzięło to do siebie i zaczeli truć te lisy jakimś środkiem, po prostu do kawałka mięsa wstrzykiwali jakąś już wcześniej rozrobioną miksturę. Dobra nie będę sie rozpisywać skutki były takie, wszędzie ginęły psy, prawie całą wieś wytruli, w tym jednego mojego Beagle :-(
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-08-01, 19:29, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-01, 19:28   

sebastian0151, Carbofuran - właśnie to stosowano w takich przypadkach. Pali wewnątrz wszystko, zwierzęta umierają nawet tylko po chwyceniu tego do pyska, nie muszą tego w ogóle zjeść.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-01, 21:31   

Są metody i środki, które nie powodują takich wrażeni jak wyżej wymieniony. Są również środki odstraszające lisy, wystarczy poszukać w sklepach myśliwskich.. Co do psa to Foksterier to raczej przytulana w porównaniu z Jagterierem to jest prawdziwy foks kiler, psy te nawet nie przyuczane żywią szczera niechęć do rudzielców.
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5877 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-01, 21:47   

Franek, mógłbyś przedstawić tą rasę bo jej nie znam :!:
Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-08-01, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-01, 22:01   

Proszę http://aviornis.com.pl/viewtopic.php?p=16197#16197
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5746 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2009-01-05, 09:19   

Przedwczoraj jak wracałam z psem ze spaceru widziałam uciekajacego lisa z działek pewnie chciał na kurki wpaść ale jest tam pies i gościu śpi także nie miał szans.A drugiego widziałam wczoraj w lesie też jak byłam na spacerze ale on juz nikomu krzywdy nie zrobi hihi Właśnie teraz zaczęły z wiekszą czestotliwoscia zblizać sie do domów.
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-01-05, 13:45   

Lisy też chcą żyć, moi drodzy ...
W większości straty naszych ptaków są naszą winą, tak było i w moim przypadku. Że nieumyślną, nie ma znaczenia. Pomimo straty ptaków nie żywię nienawiści do lisów, ani innych drapieżników i z przerażeniem czytam niektóre, proponowane przez Was metody....
Ludzie, którzy mienią się miłośnikami zwierząt i przyrody? Szok :evil:

Przede wszystkim zadbajcie o dobre zabezpieczenie ptaków, zwłaszcza zimą, która jest trudnym okresem zwłaszcza dla zwierząt dziko żyjących. Poza tym stosujcie repelenty i pamiętajcie, że zabijanie lisów, które mieszkają w Waszym pobliżu mija się z celem.... Lis poluje kilka ładnych kilometrów od swojego "domu". To mądre zwierzę i wie, że napaść na ludzkie obejście w pobliżu nory ściągnie kłopoty.
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-01-05, 22:49, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-01-05, 23:06   

Teraz jest taki moment, kiedy właśnie nasze ptaki mocniej sa narażone na drapieżniki które podczas zimy mają mniejszy dostęp do pożywienia.
Obecna sytuacja jeszcze bardziej zmusza je do podejść pod domostwa w celu upolowania pożywienia kiedy na zewnątrz jest sporawa warstwa śniegu i ciężej jest upolować zdobycz. Domowe ptaki stanowią łatwy cel i powinniśmy więc starać się bacznie ich pilnować i zamykać na noc oraz w ciągu dnia zabezpieczyć odpowiednio gdyż i dniem lis potrafi nas odwiedzić :!:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5871 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2009-01-17, 00:37   

Całe lato sprawdzała się metoda lis na lisa - mam swoje lisy, śmierdzą, więc znaczy, że rewir zajęty, i nic nie ginęło, ale zimą zaczęły zaglądać. Chociaż zdecydowanie gorsze są psy. Ale radzimy sobie, radzimy :evil:
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-01-17, 12:39   

Od kiedy spadł śnieg rudzielce bardzo się uaktywniły...
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lis 



Wiek: 45
Dołączył: 16 Sty 2009
czyli 5551 dni temu
Posty: 5
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2009-01-17, 23:58   

Witam
zarejestrowałem się bo widzę,że trwa tu dyskusja o moim ulubionym zwierzęciu - rudym lisie,widzę jednak że w bardzo negatywnym znaczeniu ...

wanted

Cytat:
Niekiedy wyglądają jak ścierwo, taką mają sierść, no i choróbska roznosza tez bo grzebią po śmietnikach.


Świerzb jest chorobą uleczalną,w Wielkiej Brytanii chore lisy leczy się lekami homeopatycznymi podawanymi w pożywieniu,co pozwala na skuteczne wyleczenie w 99% wszystkich przypadków - najpierw należy pozbyć się pcheł,które są przyczyną choroby - nie leczony świerzb może nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

ana

Cytat:
A nasza wina, że rozrzucamy szczepionki przeciwko wściekliźnie, która dotychczas była głównym regulatorem liczebności lisa...W dodatku szczepienia zbiegły się ze spadkiem zainteresowania myśliwych, bo nie ma popytu na futra.
Wszystkie zwierzęta sa piękne, tylko mieszanie człowieka powoduje brak równowagi, który odbija się nie tylko na naszym drobiu :-/


Pamiętajmy,że na wściekliznę chorują nie tylko lisy,ale i wszystkie inne ssaki: psy,koty,zające,krowy - im więcej chorych lisów,tym więcej chorych i innych zwierząt.
Obecnie zaprzestanie szczepień byłoby bardzo złym pomysłem; lisów jest dużo,żyją coraz bliżej nas / także w miastach /,zaprzestanie szczepień spowodowałoby zagrożenie nie tylko dla zwierząt,ale i dla nas - co prawda całkowicie się wścieklizny pozbyć nie da,obecnie roznoszą ją,np.nietoperze,ale o wiele rzadszy jest kontakt człowieka z nietoperzem,niż obecnie z lisem,lub z innym pospolitym ssakiem,który byłby dla nas potencjalnym zagrożeniem.
Co do zachwianej równowagi: kłopoty zwierzyny drobnej wynikają z naszej działalności / rolnictwo,brak i niszczenie siedlisk naturalnych,chemiczne opryski / a drapieżnictwo jest jedną z dalszych przyczyn tego stanu rzeczy - poza tym,myśliwym wcale nie chodzi o to,że zajęcy i bażantów jest mniej,tylko ze jest mniej dla nich.

Kamilek

Cytat:
A w grudniu lis wyciągał kurę z oraniska przed domem cioci gdzie w lecie wyłapał prawie wszystkie kury to jest szczyt beszczelności albo lis potrafi wydusić wszystkie kury a nie zje ani jednej tylko zagrzebie gdzieś i zapomni i później tylko pelętają sie szczątki kur :evil: dlatego lisy powinny być strzelane przy najmniejszej sposobności


To nie jest żadna złośliwość,szczyt bezczelności lub objaw okrucieństwa - lis jest drapieżnikiem oportunistycznym,czyli korzysta z każdej sposobności zdobycia pożywienia - kurnik,woliera czy też inne ogrodzone pomieszczenie z zamkniętymi ptakami nie są dla lisa naturalnym zjawiskiem i instynkt podpowiada mu wtedy,żeby skorzystać z okazji i " obłowić się " ;-) na później - jeśli lisowi nikt nie przeszkodzi,to wyniesie on wszystkie kury i zakopie na swoim terytorium na ciężkie czasy - nie jest to,więc oznaka okrucieństwa,tylko umiejętność strategicznego myślenia i planowania na przyszłość.

Minizoo

Cytat:
Gdyby nie człowiek to lisy na pewno siedziały by w lesie gdzie miały spokój dziś nie mają spokoju ani lasu nie miały wyboru, gdzie zające ,bażanty, kuropatwy, na które polowały człowiek wytruł wszystkie.Gdzie one mają iść i czym się żywić mieszkają w miastach i żerują w śmietnikach, na wsi mieszkają na brzegach strumyków i polują na kury tyle jeszcze im zostało by przetrwać i tylko oto walczą, lisów niema wcale wiele więcej jak ich było przedtem były niezauważalne bo siedziały w lasach teraz ich widać o wiele więcej bo mieszkają obok nas i to nie wina szczepionki tylko człowieka.


Lisy bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich 15 - 20 lat - kiedyś było to zwierzę typowo leśne o bardzo skrytym charakterze,były płochliwe,lękliwe i nieufne - człowiek zaczął jednak wkraczać na ich teren,budować się coraz bliżej lasów,lisy nauczyły się,że bardziej oplaca się im przemóc strach do nas,gdyż w ten sposób mają szansę na szybki i łatwy posiłek - nie chodzi tylko o drób hodowlany,ale przede wszystkim o odpadki z naszych stołów - miasta zaczęły przyciągać dzikie zwierzęta,które odkryły,że żyje się tu łatwiej i dłużej / miejski lis żyje dwa razy dłużej,niż jego leśny lub polny kuzyn /,do tego,część ludzi polubiła miejskie lisy,np.Brytyjczycy,gdzie lis rok rocznie zajmuje czołowe miejsce wśród ulubionych zwierząt Brytyjczyków,którzy je dokarmiają i obserwują - ponoć chodząc jeden dzień po Brytyjskim mieście można spotkać więcej lisów,niż przez cały rok na wsi.
Tak więc,lisy stały się bardziej widoczne,bo zatraciły częściowo wrodzony lęk przed człowiekiem i nauczyły się wykorzystywać naszą obecność do własnych celów.

Cytat:
powinno się regulować rozrost lisów ale w taki sposób żeby za kilka lat nie musieliśmy ich oglądać tylko w zoo


Różne są zdania na ten temat,np.Holenderscy ornitolodzy przez 6 lat badań / 2000 - 2006 / stwierdzili,że lis nie ma aż tak wielkiego wpływu na populację ptaków - ich łupem pada ok.5% młodych,odkryto też,że tam,gdzie się na lisy nie poluje,nie ma wścieklizny,wzrostu populacji lisów,a zwierzęta są ufniejsze i przyjaźnie nastawione do człowieka - wiadomo też,że polowania powodują rozbicie rodzin i wyrządzają szkody w życiu społecznym lisów:

Cytat:
Jeżeli człowiek wkracza strzelbą i potrzaskiem w społeczne struktury populacji lisów, to te stabilne struktury na skutek przewarstwienia warunków załamują się. Silna przynależność do danego rewiru lub pary zwierząt rozwiązuje się. Samiec szuka sobie coraz to innej partnerki, a przeciętna liczba młodych w pomiocie wzrasta. I wreszcie intensywne polowanie na lisy celem zwalczania wścieklizny, sprowadza się samo z siebie do absurdu. Młode zwierzęta pozbawione własnego rewiru przenoszą się na zwolnione terytoria. Wzrasta częstotliwość kontaktów pomiędzy lisami oraz możliwość przenoszenia zarazy. Dochodzi do tego, że "w tym społecznym zamęcie intensywnie ściganych lisów walki, a także poranienia, są na porządku dziennym", tak że "wirus wścieklizny ma tu największe szanse, żeby się szybko rozpowszechnić".


Lisy mogą żyć nie tylko pojedynczo lub w parach,lecz także w grupach rodzinnych - zależy to od dostępności pożywienia:

Cytat:
Przeprowadzone niedawno przez ekologów prace badawcze w terenie wykazały, że wiele zwierząt dysponuje wewnętrznym mechanizmem do regulowania wzrostu populacji. Tak na przykład u lisów stwierdzono, że: "Kiedy nie poluje się na lisy i mają one dość pokarmu w przyrodzie, wtedy skłonne są żyć wspólnie w zespołach rodzinnych, które jesienią składają się z lisa, lisicy i z reguły z jednorocznych żeńskich młodych z poprzedniego miotu. We wspólnotach najstarsza lisica rodzi dzieci, podczas gdy jej córki na podstawie nie znanych jeszcze bliżej społecznych czynników nie dają się zapładniać."

Kiedy grozi przeludnienie, wówczas liczba urodzeń zostaje ograniczona.


Pamiętajmy też o tym,że na przestrzeni lat zmieniła się struktura zasiewów - więcej jest teraz zbóż,które stanowią idealne schronienie dla gryzoni,które to z kolei stanowią główny składnik lisiej diety - więcej gryzoni = więcej lisów.

Raffy

Cytat:
Niestety, ale to, że lisy porywają drób jest to wyłącznie winą człowieka, że nie zabezpieczył odpowiednio ptaków!! A jak nie lis, to inny drapieżnik wlezie i też je zje np. kuna czy łasica, i do kogo byście mieli pretensje? Do siebie najlepiej miejcie pretensje, przecież zabezpieczenie w hodowli to podstawa!


Dokładnie - pamiętajmy,że to my wtargnęliśmy jako pierwsi na tereny zajmowane przez dzikie zwierzęta,które obecnie próbują tylko przeżyć w zmienionym przez nas środowisku.

Cytat:
No ale co z tego, lis ci zabierze kilka ptaków, które mogą być warte kilkaset złoty za sztukę, zabijesz go ... i następny przyjdzie. Błędne koło. Już taniej wyjdzie ogrodzenie.


Także łapanie lisów w żywołapki i wywóz ich poza swój teren,nic nie da - lis jest zwierzęciem terytorialnym,więc powróci na swój teren a jeśli nawet nie,to zajmie go inny lis.
I jeszcze ciekawostka: lis nie poluje w obrębie własnej nory,więc im bliżej żyje lis,tym,wbrew pozorom powinno być bezpiecznie.

Jeśli chodzi o odstraszanie lisów,to są różne środki zapachowe,lis ma bardzo czuły węch.

Aeterna - gratuluję głosu rozsądku i braku złego nastawienia do tych pięknych zwierząt - rozumiem wasze rozżalenie utratą ptaków,ale pamiętajcie że nie tylko my żyjemy na tym świecie i że to my zakłóciliśmy spokój leśnym zwierzętom,które zmuszone są szukać schronienia bliżej nas,musimy się do tego przyzwyczaić.
A co do lisiej inteligencji - naukowcy z Hamburga odkryli,że lisy są inteligetniejsze od psów i kotów i gdyby nasi przodkowie w wyborze towarzysza zwierzęcego kierowali się inteligencją a nie siłą fizyczną / możliwości obronne wilków / wybraliby lisa,a nie wilka / obecnie psa /.
Lisy są też wiernymi małżonkami i oddanymi i opiekuńczymi rodzicami - lisica złapana we wnyki potrafi odgryźć sobie łapę,żeby wrócić do swoich młodych.
Smutne jest to,że tak mało wiemy / my,Polacy / o tym tak pospolitym gatunku - przeciętny polak wie tylko tyle,ze lis jest rudy,kradnie kury i roznosi wściekliznę.

Na koniec - Minizoo - Prowadzisz jakieś schronisko dla dzikich zwierząt?,bo piszesz,że to Twoje lisy ;-)

Pozdrawiam i życzę trochę więcej sympatii dla rudzielców.

Aha:

Cytat:
Od kiedy spadł śnieg rudzielce bardzo się uaktywniły...


Lisy mając obecnie okres godowy / cieczkę /,dlatego są bardziej aktywne,niż zwykle.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-01-18, 11:47   

Lisie, bardzo się cieszę, że dołączyłeś, bo czułam się osamotniona ;-)
Tak, wiem, że lisy mają obecnie cieczki, ale wspólnie z leśniczym, prywatnie przyjacielem domu rozmawialiśmy na temat rudzielców i sadzimy, że przyczyną podchodzenia pod zabudowania i zwiększonej aktywności przy "kradzieży" drobiu są również trudne warunki atmosferyczne:-)
Zbliżają się do zabudowań nie tylko lisy, ale i jenoty, które zaiast grzecznie spać buszują, a także mniejsze draieżniki. Kilkakrotnie obserwowaliśmy kuny (kunę?) leśne, a także łasice.
Nie wiem czy u Was również, ale u mnie w tym roku w ogóle nie ma myszy! Co roku mieliśmy w domu zatrzęsienie polnych myszy, ku uciesze naszych kotów (mnie) myszy specjalnie nie przeszkadzają :-P
O ile zmniejszenie populacji gryzoni faktycznie wystąopiło, lisom trudniej o pożywienie.

Tak na marginesie - nie wiem czy to "głos rozsądku", czy wychowanie;-) Od maleństwa spędzałam w lesie dużo czasu na obserwacjach, a pasją i miłością do przyrody zostałam zarażona chyba już w życiu płodowym i to przez oboje rodziców również zawodowo związanych z szeroko pojętą przyrodą ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
marcin18 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Dołączył: 15 Lis 2008
czyli 5613 dni temu
Posty: 153
Podziękowania: 6/1
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2009-01-18, 15:14   

Lisie, bardzo dobrze że odwiedzasz to forum, potrzebny jest ktoś taki jak Ty, kto trochę inaczej spogląda na drapieżniki. Większosć ma wpojone tylko złe i negatywne opinie na temat lisa, może dzięki twoim opiniom i sprostowaniom, ktoś zmieni zdanie i zauważy w nim nie tylko "złośliwego, wstrętnego, okrutnego (...itd...) potwora".

ogólnie dzięki ;-)
_________________
marcinnn
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lis 



Wiek: 45
Dołączył: 16 Sty 2009
czyli 5551 dni temu
Posty: 5
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2009-01-18, 18:30   

Aeterna napisał/a:
Nie wiem czy u Was również, ale u mnie w tym roku w ogóle nie ma myszy! Co roku mieliśmy w domu zatrzęsienie polnych myszy, ku uciesze naszych kotów (mnie) myszy specjalnie nie przeszkadzają :-P
O ile zmniejszenie populacji gryzoni faktycznie wystąopiło, lisom trudniej o pożywienie.


Gryzonie stanowią podstawę lisiej diety,jest nawet teoria,że ilość gryzoni zimą wpływa na ilość lisów w miocie na wiosnę: - cytat z monografii lisa:

Cytat:
Z moich badań nad rozrodczością
lisów w środkowej Polsce stwierdziłem istotną korelację między
dostępnością pokarmu (drobnych gryzoni) w okresie zimowym i wczesnowiosennym
a liczbą szczeniąt obserwowanych przy norach (rys. 16). Zmiennością
tego pokarmu, a więc mniejszym lub większym udziałem gryzoni w diecie
lisów, można tłumaczyć ok. 40% obserwowanej zmienności liczby szczeniąt
w poszczególnych latach. Nie dysponowałem szczegółowymi danymi o zmienności
liczby noworodków w kolejnych latach toteż nie mogę tego stwierdzić
z całą pewnością, ale mogę przypuszczać, że dostępność pokarmu wpływa na
liczbę urodzonych szczeniąt, a także na ich przeżywalność w pierwszych
tygodniach życia i w konsekwencji na ich liczbę przy norach.
Lmdstrom [1988] analizował liczbę ciałek żółtych i wielkość miotu, porównywał
te wskaźniki płodności potencjalnej i zrealizowanej ze składem pokarmu
lisów, a także z jesiennymi i wiosennymi wskaźnikami zagęszczenia gryzoni
w Szwecji Autor ten, ku swemu zaskoczeniu, stwierdził, ze najsilniejsza
korelacja występowała między liczbą zapłodnionych jaj (mierzoną zimą)
a wiosennym stanem gryzoni Może się wydawać, ze lisy przewidują przyszły
stan gryzoni Te profetyczne zdolności drapieżników byłyby trudne do wytłumaczenia
z punktu widzenia teorii ewolucji, bowiem trudno sobie wyobrazić
mechanizmy mogące je utrwalać Lmdstrom spróbował więc odwołać się do
prostszych wyjaśnień Próbował udowodnić, ze lisy reagują wzmożoną płodnością
lub jej zmniejszeniem na zmiany liczebności gryzoni Na przykład
drapieżniki „wyczuwają", ze w miarę upływu zimy gryzom przybywa, bo
łatwiej je chwytać i reagują na tę sytuację zwiększoną płodnością, tzn większą
produkcją jaj Jednak nie udało mu się znaleźć korelacji między biomasą myszy
i normków w żołądkach lisów a kierunkiem zmian liczebności gryzoni Wysunął
więc inną hipotezę, zgodnie z którą gryzonie przystępujące do intensywnego
rozrodu same informują o tym drapieżnika Wzmożona płodność gryzoni
wyprzedzająca w czasie przyszły szczyt ich liczebności rozpoczyna się bardzo
wcześnie, bo jeszcze w okresie zimowym Samice gryzoni rozradzając się
produkują hormony pobudzające owulację u lisów Z przeprowadzonych
w warunkach laboratoryjnych badań wynika, ze podawanie tych hormonów
(gonadotropiny) samicom różnych gatunków intensyfikuje ich rozrodczość
Lisy w okresie zimowym zjadając rozradzające się gryzonie wchłaniają pewne
dawki tego hormonu, który zwiększa ich płodność Zgodnie z tą hipotezą, ofiaiara
informuje drapieżnika o własnym stanie fizjologicznym, a suma takich
bodźców pochodzących od ofiar może w różnym stopniu pobudzać proces
owulacji.


Poza tym zazdroszczę wszystkim,którzy mieli możliwość obserwacji lisa w jego naturalnym środowisku,ja lisy widywalem tylko w ogrodach zoologicznych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-01-18, 23:36   

[quote="lis"]
Aeterna napisał/a:
Nie wiem czy u Was również, ale u mnie w tym roku w ogóle nie ma myszy! Co roku mieliśmy w domu zatrzęsienie polnych myszy, ku uciesze naszych kotów (mnie) myszy specjalnie nie przeszkadzają :-P
O ile zmniejszenie populacji gryzoni faktycznie wystąopiło, lisom trudniej o pożywienie.


Cytat:
Gryzonie stanowią podstawę lisiej diety,jest nawet teoria,że ilość gryzoni zimą wpływa na ilość lisów w miocie na wiosnę: - cytat z monografii lisa:



Wiem o tym i stąd moje pytanie, czy Wy również zauważyliście zmniejszenie populacji gryzoni?

Cytat:
Poza tym zazdroszczę wszystkim,którzy mieli możliwość obserwacji lisa w jego naturalnym środowisku,ja lisy widywalem tylko w ogrodach zoologicznych.


Najbliższą norę mam ok 100 m od domu, na padoku koni. Rudzielców w okolicach "jak mrówków";-)
To piękne i wdzięczne obiekty obserwacji, a teraz, dodatkowo w imponujących szatkach:-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lis 



Wiek: 45
Dołączył: 16 Sty 2009
czyli 5551 dni temu
Posty: 5
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2009-01-19, 01:58   

Aeterna napisał/a:
Najbliższą norę mam ok 100 m od domu, na padoku koni. Rudzielców w okolicach "jak mrówków";-)
To piękne i wdzięczne obiekty obserwacji, a teraz, dodatkowo w imponujących szatkach:-)


Ja ponad 10 lat jeździłem na Roztocze / okolice Zamościa i Roztoczańskiego Parku Narodowego / i nigdy lisa nie widziałem - ale to było już dosyć dawno temu / lata 90-te / i teraz nie byłoby już raczej kłopotów z obserwacją ;-)
Coraz więcej lisów bytuje w dużych miastach / Kraków,Wrocław,Warszawa /,ale to nie jest taka skala jak w innych krajach Europy - np.w Krakowie,w Warszawie żyje ok.100 miejskich lisów,a,np.w Berlinie już 1500,a w Londynie,ok.10 tysięcy lisów.
Nawet u mnie,na Śląsku / Katowice,nawet Sosnowiec / można spotkać rudzielca,ale nie włóczę się po dworze o takich porach,żeby " wpaść " na lisa ;-)

Jeżeli owe zmniejszenie się populacji drobnych gryzoni byłoby ogólnokrajowym zjawiskiem,to byłby to zły znak dla lisów - z braku pożywienia zwierzęta jeszcze bardziej zaczęłyby się zbliżać do ludzkich siedzib i do ich inwentarza,co jeszcze bardziej by je naraziło na ludzką złość ... :-(

Chyba dwie osoby wypowiadały się tutaj w taki sposób,jakby miały własne lisy / schronisko dla dzikich zwierząt? / - bardzo interesują mnie,też oswojone lisy, takich przypadków jest dość sporo,szczególnie w Niemczech i w W.Brytanii /ale i u nas się zdarzają /,gdyż lis traktowany jest jak " szkodnik " i można go " zwalczać " przez cały rok - Czesi,Niemcy,Austriacy zabijają nawet nowo narodzone szczenięta,lub samą samicę,pozostawiając młode na pewną śmierć głodową,samice giną też pod kołami samochodów - takie właśnie osierocone liski trafiają do ludzi:



oswojona lisiczka z Luksemburga:





a to,jeden z polskich przypadków:



mogę też pokazać,swoje lisie rysunki ;-)










Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.