Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
KANARKI
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-16, 10:11   KANARKI

KANARKI


Kanarek to jeden z najbardziej popularnych ptaków hodowlanych, jak nie najpopularniejszy. Słyszał o nim pewnie każdy. Napisano o nim setki artykułów, dlatego zamiast opisywać ten gatunek postanowiłem przedstawić moją krótka przygodę z kanarkami.



Wszystko rozpoczęło się, gdy miałem 5 lat. Wujek hodował ptaszki i on mnie właśnie zachęcił do nich. Początkowo rodzice się nie zgadzali, ale się udało… Moimi pierwszymi ptakami były: szczygieł, dzwoniec i trznadel. Z czasem otrzymywałem kolejne sztuki. Po około roku wujek postanowił mnie obdarować kanarkami. Dostawałem pojedyncze sztuki, sam dokupowałem i zawsze miałem przynajmniej 5-6 sztuk tych ptaszków. Na początku bardzo mało o nich wiedziałem, jednak poszerzałem swoją wiedzę pytając hodowców i czytając książki, a także sam próbując różnych metod karmienia i utrzymania. Początkowo nie udawało mi się rozmnożyć tych ptaków. Kanarki znosiły jajka, które chętnie wysiadywały, jednak jajka zawsze były puste. Kilka lat temu wujek zachorował i oddał mi wszystkie kanarki, jakie miał wraz z regałem (gdy wyzdrowiał odbudował hodowlę). Wtedy zaczęła się prawdziwa zabawa. Miałem świetny materiał, ptaków było wiele, jednak w pierwszym roku kanarki wychowały zaledwie 6 sztuk młodych. Kolejne lata były lepsze, jesienią miałem dziesiątki młodych kanarków. Zajmowałem się głównie kanarkami kolorowymi, ale także harceńskimi. Przez moje ręce przeszły takie kolory jak: czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, szeki, mozaiki czerwone, czarno-czerwone i inne. Aktualnie zostałem zmuszony zmniejszyć ilość ptaków do zaledwie 3 par z powodu coraz mocniej rozwijającej się alergii, jednak zawsze będą one u mnie gościły.


Samiec czarno-czerwony



Samiec pomarańczowy


Rozpoznawanie płci: U niektórych kanarków można rozpoznać płeć po kolorze np. u mozaik gdzie samiec ma na głowie dużą maskę, zaś samica małą „łezkę” danego koloru przy oku. U innych kanarków jest nieco trudniej. Wprawieni hodowcy rozpoznają płeć ptaków po kloace. Jednak innym sprawdzonym sposobem jest śpiew, tylko samce śpiewają. Zdarza się czasem, że także samiczki śpiewają jednak ich śpiew jest nieco inny.


Samiec mozaiki czerwonej


Utrzymywanie: Kanarki utrzymuję w regale podzielonym na 8 klatek. Poza tym używam klatek typu skrzynkowego. Staram się utrzymywać ptaki parami, jednak czasem z braku samców musze dobierać samcom 2 samiczki. Dotąd nie próbowałem hodowli stadnej, jednak niedługo spróbuję z ptakami, które sobie zostawię. Do rozmnażania używam filcowych koszyczków lęgowych. Dno klatek wysypuję drobnym piaskiem.

Kanarki żywię mieszanką ziaren, którą sprowadza sklep w okolicy. Są różne mieszanki zależnie od okresu w roku. W skład mieszanek wchodzą: rzepik, rzepak, kanar, owsik, mak, siemię lniane, konopie, murzynek, słonecznik. Ziarno musi być świeże i ładnie pachnieć.


Mieszanka ziaren


Woda: powinna być świeża i czysta, najlepiej z własnej studni, (jeśli taką posiadamy). Ptakom szkodzi chlor, który zawiera woda (zazwyczaj w miastach), taką wodę należy przegotować. Nie wolno podawać wody znajdującej się w pobliżu ścieków, śmietnisk i miejsc skażonych. W ostatnim czasie hodowcy coraz częściej podają swoim podopiecznym wodę mineralną – jest ona bardzo dobra i nie ma składników chemicznych. Najlepsza jest woda mineralna bezsmakowa. Jeżeli kupujemy gazowaną należy najpierw odparować gaz. Dwa razy w tygodniu dodaję do wody soku z cytryny, zaś raz na dwa tygodnie dodaję miodu lub glukozy. Miód do wody dodaję dzień wcześniej, po odstaniu podaję ptakom. Poza tym ptaki często dostają różnego rodzaju owoce i warzywa m. in. jabłka, gruszki, banany, marchew, pomidory, ogórki itp. Ptaki chętnie zjadają skiełkowane nasiona oraz zielonki (gwiazdnica, mniszek lekarski, rdest ptasi, natka pietruszki, krwawnik, koniczyna i wiele innych).
Mieszanka jajeczna: przygotowuje ją z gotowanego, kurzego jajka rozgniecionego widelcem na małe kawałki. Posypuje je bułkom tartą, biszkoptem bez polewy lub mąką kukurydzianą (zależy, co mam), dodaje maku i utartych skorupek. Jeżeli mieszanka jest zbyt sucha dodaje tartej marchwi. Taka mieszanka szybciej się psuje, dlatego musimy ją częściej wymieniać. Kanarki czasem zjadają także proso jajeczne.
Żywienie przed lęgami: już nawet kilka miesięcy przed lęgami zaczynam urozmaicać pokarm moich ptaków. Robie to stopniowo. Uzupełniam go o większą ilość zieleniny, owoców i warzyw. Można także podawać konopie w większej ilości. Gdy już chce mieć młode zawieszam gniazda i skarmiam pokarm jajeczny. Oczywiście nie przestaje podawać owoców, warzyw i zieleniny. Dopiero, gdy samiczka zniesie 2 – 3 jajko przestaje podawać wszystkie „rarytasy” i zostawiam ptaszkom suchą karmę. Gdy młode się wyklują w klatce znowu pojawia się pokarm jajeczny. Gdy ptaki wychodzą z gniazda uczą się pobierać pokarm, dlatego staram się wtedy podawać różne pokarmy.



Lęgi:
Do lęgów dopuszczam ptaki zdrowe i silne, które osiągnęły dojrzałość płciową (około rok, może być 10 miesięcy) aż do 4 lat – samce mogą być starsze gdyż dłużej zachowują dojrzałość płciową (ja uzyskałem młode od samca, który miał 8 lat, ale rzadko się to zdarza). Samce trzymane w małych klatkach wpuszczam przed lęgami do przestronnej, dużej klatki, aby nabrały sił na długi sezon lęgowy. Nie będę opisywał całego przebiegu lęgów, jeżeli ktoś jest zaciekawiony to odsyłam do działu „Łuszczaki”, gdzie już o tymi pisałem.


Młode kanarki i jajko
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.