Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Uczymy papugę mówić .
Autor Wiadomość
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-08, 17:00   Uczymy papugę mówić .

Uczymy papugę "mówić"


Zdolność naśladowania głosów, a zwłaszcza powtarzanie usłyszanych słów występuje bardzo rzadko w świecie zwierzęcym. Wśród ptaków największe zdolności posiadają papugi. Papugi zresztą, obok kruków, uważane są za najinteligentniejsze ptaki. Już w starożytności bogaci rzymianie chlubili się posiadaniem "mówiących" papug, a nawet organizowali specjalne szkolenia na których uczono ptaki naśladować mowę ludzką.

Papugę można nauczyć nie tylko naśladowania dźwięków, ale również np. podawania łapy na powitanie. Lubi też ona popisywać się swoimi zdolnościami akrobatycznymi. Papuga ze swego stanowiska bacznie obserwuje otoczenie, nasłuchując jednocześnie wszystkich dochodzących do niej odgłosów i chętnie je naśladuje, potrafi donośnie zaszczekać, zagdakać, czy też naśladować dźwięk dzwonka telefonu albo skrzypienie drzwi. Papuga bardzo dobrze naśladuje wszelkie gwizdy. Szczególną uwagę poświęca dźwiękom wydawanym przez człowieka, którego darzy przyjaźnią, i nieraz powtarza bez żadnej namowy słowa wypowiadane przez niego. Wiele osób uważa, że papuga rozumie treść wypowiadanych słów. Jako ptak inteligentny, z pewnością kojarzy sobie dużo słów, a czasem nawet zaskakuje trafnością wypowiedzi. Jednak jest to raczej reakcja na bodziec warunkowy, czyli skojarzenie na zasadzie odruchu Pawłowa, niż rozumienie wypowiadanych słów. Właściwie są to "papugi naśladujące" a nie "papugi mówiące". Można nauczyć papugę, aby rano mówiła "dzień dobry", a wieczorem "dobranoc". Będzie ona kojarzyła porę dna z konkretnymi słowami i raczej nie pomyli się. Jeżeli jednak nauczymy ją aby mówiła "dzień dobry" i "dobranoc" i nie skojarzymy tego z porą dnia, to słowa te nie będą wypowiadane o właściwej porze dnia.

Najłatwiej jest nauczyć "mówienia" ptaka, młodego, wychowanego przez człowieka. Papuga musi być trzymana w klatce pojedynczo, odizolowana od swoich pobratymców. Przy czym samczyki uczą się łatwiej, a samiczki "mówią" wyraźniej. Nauka "mówienia" jest atrakcyjną formą zabawy zarówno dla ptaka, jak i dla opiekuna. Wymaga to jednak dużo cierpliwości i uporu. Nauka powinna odbywać się regularnie, zawsze o tej samej porze. Polega ona na wielokrotnym powtarzaniu jednego słowa przez kilka czy kilkanaście dni, aż do czasu, gdy papuga dostatecznie je przyswoi i będzie dosyć wiernie powtarzała. Naukę powinno rozpocząć się od jednego łatwego słowa, które należy wymawiać powoli, bardzo wyraźnie i tym samym tonem. Gdy po kilkunastu minutach ptak odwróci się od nas i zajmie się jedzeniem lub jakimś przedmiotem, oznacza to, że już się znudził i dzisiejsza lekcja jest zakończona. Zmuszanie znużonego ptaka do nauki przyniesie efekt przeciwny od zamierzonego. Pierwsze słowo wypowiedziane przez naszego ptaka możemy usłyszeć nie w czasie lekcji, a całkiem nieoczekiwanie, kiedy będzie chciał zwrócić na siebie naszą uwagę. Będzie pamiętał, że podczas lekcji poświęcamy mu całą uwagę i kiedy będzie czuł się opuszczony, zacznie się domagać aby podejść do niego i kontynuować naukę, którą bardzo polubił. Codzienne ćwiczenia tworzą trwałą więź psychiczną między ptakiem i opiekunem.

Kiedy ptak nauczy się powtarzać jedno słowo, wówczas przechodzi się do ćwiczenia wymowy następnego słowa itd. W miarę upływu czasu zdolności naśladowcze papugi będą się zwiększać. Nie należy rezygnować z lekcji, kiedy stwierdzimy że nie chcemy już uczyć następnych słów. Aby papuga nie zapomniała już nauczonych słów, należy prowadzić powtórkowe lekcje. Pojętny i chętnie "pobierający nauki" ptak może sobie przyswoić nawet kilkaset słów. Może się jednak zdarzyć, że ptak należący do gatunku "mówiących" jest milczkiem lub nie ma ochoty na naukę, która go nie bawi, i nie będzie z nami "rozmawiać". Są to raczej rzadkie przypadki, ale takie ryzyko istnieje i trzeba się z tym pogodzić.

Papugi wychowane przez człowieka, bez towarzystwa ptaków własnego gatunku, niestety nie nadają się do rozmnożenia. Samotna papuga całe swoje uczucie przyjaźni przelewa na opiekuna i członków jego rodziny, a czasem i na zwierzęta domowe przebywające stale w tym mieszkaniu. Gdy hodowca, pragnąc zapewnić towarzystwo papudze, która przez długi czas przebywała wyłącznie w otoczeniu ludzi, znajdzie jej odpowiedniego partnera lub partnerkę - ptak pozostaje tylko jemu wierny i często nie chce przyjąć do klatki przedstawiciela własnego gatunku.

W książce "Domowe zoo" Mirosław Huszcz podaje ciekawostkę, że papugi mogą nie tylko uczyć się ludzkiej mowy, lecz także uczyć jej ludzi. W Australii bowiem wykorzystuje się te zdolności papużek do leczenia wad wymowy u dzieci. Jąkające się lub sepleniące dziecko otrzymuje w przychodni ortofonicznej młodą papużkę z odpowiednią instrukcją postępowania i z poleceniem nauczenia jej "mówienia". Dzieci, traktując to jako dobrą zabawę i chcąc osiągnąć szybkie efekty, starają się jak najwyraźniej wymawiać słowa, których chcą nauczyć ptaka, a powtarzając je często - same korygują swoje wady wymowy. Nie trzeba chyba dodawać, że ponadto najczęściej kończy się to wielką przyjaźnią pomiędzy małym pojętnym ptaszkiem i małym wytrwałym nauczycielem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-01-09, 12:15   

U mnie jedna z lorys potrafi wypowiedzieć bardzo wyrażnie słowo Karolina bo tak została nazwana - cóz, omylnie bo to samczyk. Nazwaliśmy więc zatem jego panienkę by teraz brzmiało to tak że ją nawołuje.
W nerwach najlepiej mu to wychodzi i w momentach kiedy ktoś coś mu chce zabrać.
Potrafi też naśladować różne dżwięki i to robi nagminnie.
Czasem wypowiada też inne słowa ale jakieś nie zrozumiałe są.
Nie mam czasu zbytnio by dalej go ciągnąc za jęzor i uczyć innych słów ale jak jest okazja to poświęcamy mu troszkę wolnego czasu.
Może kiedyś zostanie krasomówcą :mrgreen:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.