Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
UKŁAD ODDECHOWY.
Autor Wiadomość
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-13, 01:07   UKŁAD ODDECHOWY.

UKŁAD ODDECHOWY

Płuca ptaka są anatomicznie wyjątkowe spośród wszystkich kręgowców. 10 specjalnych worków powietrznych łączy się z płucami. Wciskają się one między narządy wewnętrzne, a także wchodzą między mięśnie i pod skórę, oraz wnikają nawet do wnętrza pneumatycznych kości. Worki te powiększają wewnętrzne przestrzenie ciała ptaka i obniżają jego ciężar właściwy. Działają, jak bogate w tlen miechy umożliwiające stały przepływ świeżego powietrza. Prawdopodobnie są również rezonatorami podczas ptasiego śpiewu
Płuca są stosunkowo małe, bogate w naczynia krwionośne i posiadają wielką powierzchnię wewnętrzną. Takie rozwiązanie umożliwia kontakt krwi z tlenem na wielkiej przestrzeni i szybką wymianę gazową. System rureczek przebiegających przez płuca sprawia, że powietrze przepływa przez nie stale. Są to oskrzeliki wdechowe i wydechowe.
Tlen z powietrza styka się z krwią poprzez płuca dwukrotnie: - unoszenie skrzydeł /wdech/, - ich opuszczanie /wydech/. Jest to systempodwójnego oddychania tak niezwykłego i charakterystycznego dla ptaków. Dlatego mogą one bardzo długo latać nie okazując zadyszki, jak np. ssaki.
Cały system oddechowy jest również regulatorem ciepła. Ptaki, podobnie jak psy nie mają gruczołów potowych i nie pocą się. Do pozbycia się nadmiaru ciepła w upalne dni wystarczy im nawet normalne oddychanie, a tym bardziej ziajanie. Dzieje się tak, bo drogi oddechowe są wyłożone na całej długości wilgotną błoną śluzową i wyparowuje z nich dużo wody.
Płuca ptaków są stosunkowo małe, elastyczne i silnie unaczynione. Przeponę tworzy delikatna blaszka ścięgnista. Są pozbawione opłucnej i mocno wciśnięte w przestrzenie międzyżebrowe. Z żebrami zespala je tkanka łączna. Na grzbietowej stronie znajdują się odciski żeber. Oskrzela wchodzą w płuca na granicy przedniej i środkowej części płuc od spodu. Tutaj tracą pierścienie i przybierają postać kanału. Stają się oskrzelem głównym. Tam, gdzie oskrzele główne wychodzi z płuc jest wąski otwór z pierścieniem chrzęstnym i prowadzi on do worka powietrznego brzusznego. Oskrzela odgałęziające się od pnia głównego dzielimy na dwie grupy:

1. oskrzela grzbietowe wdechowe skierowane do górnej części płuc
2. oskrzela brzuszne wydechowe znajdujące się w dolnych partiach płuc

Wewnętrzna ściana oskrzela głównego jest przebita różnymi otworami. Przednie wiodą do oskrzeli brzusznych (wydechowych). Tylne zaś prowadzą do oskrzeli grzbietowych, wdechowych w swej funkcji. Ich liczba wynosi od 6-12 w zależności od gatunku ptaka. Poza tym znajdują się tu duże ilości drobniutki otworów łączących pień główny z cieniutkimi oskrzelikami drążącymi całe płuca.
Oskrzela brzuszne i grzbietowe łączą się ze sobą za pomocą drobniutkich oskrzelików. Są one ułożone, jak piszczałki w organach: równolegle z przebiegiem z dołu do góry. Oskrzela grzbietowe po wyjściu z pnia głównego kierują się do górnej powierzchni płuc, tu zaginają się do przodu i rozgałęziają na parabronchia. One zaś przebiegają dalej pod wierzchnią stroną płuc, a przy jej krawędzi zaginają się po raz drugi, tym razem w dół i łączą się z oskrzelami brzusznymi. Parabronchia mają podobną budowę do oskrzelików: tworzą je na zewnątrz włókna elastyczne. Wewnątrz znajdują się włókna mięsni gładkich ułożonych w pierścienie. Między tymi pierścieniami występują liczne otworki prowadzące do mikroskopijnych rureczek, tzn. kapilarów powietrznych (5-10 mikronów średnicy). Rozchodzą się one promieniście na zewnątrz oskrzelików. Kapilary wraz z włosowatymi naczyniami żylnymi zwiększają grubość ścian oskrzelików i upodabniają je do plastra miodu w ulu. To jest miąższ płuc, gdzie odbywa się wymiana gazowa


Jednym z charakterystycznych i niezwykłych elementów ptasiej anatomii jest układ oddechowy wspomagany przez worki powietrzne. Te wielkie, półprzezroczyste pęcherze zbudowane z nadzwyczaj cienkiej błonki dzielącej się na dwie warstwy: wewnętrzną stanowiącą dalszą część błony śluzowej oskrzeli i zewnętrzną błonę surowiczą. Są one ubogo unaczynione i unerwione, a naczynia krwionośne nie mają nic wspólnego z krwioobiegiem płuc. Pełnią one przede wszystkim rolę rezerwuarów powietrza czyniąc proces oddychania bardziej wydajnym. Worki powietrzne, połączone są z oskrzelami. Posiadają liczne uchyłki, które wciskają się między narządy wewnętrzne dając im izolację termiczną i osłaniając przed urazami mechanicznymi, a także wnikają w kości czyniąc je pneumatycznymi.Worki powietrzne są połączone z tchawicą, a można to łatwo sprawdzić. U martwego ptaka worki się zapadają, a można je „napompować” wprowadzając powietrze właśnie do tchawicy.
U ptaków występują 4 worki parzyste i jeden nieparzysty stanowiąc ok 80% objętości oddechowej układu oddechowego.

1. worek obojczykowy jest nieparzysty i sięga od obojczyka aż po serce. Graniczy z tchawicą, przełykiem oraz z boków z workami piersiowymi przednimi, z kośćmi kruczymi i żebrami a także z przednią częścią mostka. Posiada 3 komory: środkową, dwie boczne i liczne uchyłki. Komora środkowa:
- uchyłek podsercowy leży między mostkiem i sercem;
- uchyłek nadsercowy znajduje się ponad sercem;
- uchyłek położony między przełykiem i tchawicą;
Komory boczne:
- uchyłki żebrowe leżą między żebrami mostkowymi i sercem, pneumatyzują mostek i żebra;
- uchyłek podłopatkowy wchodzi głęboko między kość kruczą i łopatkę oraz między kręgosłup i pierwsze żebra. Pneumatyzuje kość kruczą i łopatkę;
- uchyłek pachowy sięga między mięśnie barku i ramienia i pneumatyzuje kość ramieniową;
- uchyłek ponadramieniowy otacza główkę kości ramieniowej, a jego dodatkowe uchyłki wciskają się między mięśnie ramienia;
- uchyłek mostkowy obejmuje przednią część mostka;
2. worki szyjne stanowią przedłużenie lewego i prawego oskrzela szyjnego brzusznego. Sięgają do wpustu klatki piersiowej. Leżą w sferze grzbietowej przełyku i tchawicy. Swoje wypustki wpuszczają między mięśnie karku i szyi. Z przodu / w stronę głowy / obydwa worki szyjne zmieniają się w długie wypustki i jako przewody pneumatyzują kręgi szyjne. Przewody te dają początek kończącym się ślepo uchyłkom nadkręgowym, które okrywają powierzchnie stawowe kręgów. „Rozrastają się” one najbardziej w części środkowej szyi i ograniczają ruchowo ten odcinek kręgosłupa.
Z kolei z tyłu na końcach worków szyjnych znajdują się cienkie przewody wchodzące do kanału kręgowego przez otwory międzykręgowe pierwszego kręgu piersiowego. W kanale kręgowym przewody łączą się w jeden wspólny uchyłek sięgający do ostatniego kręgu piersiowego. Uchyłek ten daje początek mniejszym rozgałęzieniom pneumatyzującym kręgi piersiowe i żebra.
3. worki piersiowe przednie nie posiadają żadnych uchyłków, nie łączą się z innymi workami powietrznymi i są również parzyste. Przedłużają oskrzela brzuszne tylne, leżą po bokach serca. Są ostatnimi po workach obojczykowych i szyjnych o funkcji wydechowej.
4. worki piersiowe tylne jako pierwsze mają funkcję wdechową. Parzyste, mają tzw. saccobronchii przez które gromadzą w workach świeże powietrze bezpośrednio w czasie wdechu, oddając je do płuc w czasie wydechu w celu dokonania wymiany gazowej i nasycenia krwi tlenem (tzw. podwójne oddychanie ptaka o czym mowa będzie jeszcze poniżej).
Większy z worków, piersiowy tylny lewy, osłania żołądek sięgając dalej w tył ciała od worka prawego. Obydwa zaś chronią wątrobę i jelita przylegając zarazem dość ściśle do worków brzusznych;
5. worki brzuszne jako najpotężniejsze z wszystkich worków powietrznych są przedłużeniem oskrzeli głównych i zaczynają się w miejscu, gdzie te oskrzela wychodzą z płuc. Worki brzuszne są również parzyste z tym, że lewy worek jest mniejszy. Posiadają dwa uchyłki:
- uchyłki miednicze przylegają do kręgów lędźwiowych, a ich wypustki pneumatyzują kręgi krzyżowe, lędźwiowe i elementy kostne miednicy;
- uchyłki biodrowe otulają staw biodrowy. Wypustki i uchyłki wtórne wnikają do kości udowej od samej główki pneumatyzując tę kość. Ograniczają także zakres ruchów uda w obrębie stawu biodrowego;

Znaczenie worków powietrznych:

1. służą one przede wszystkim do gromadzenia dużej ilości powietrza opływającego płuca również w czasie wydechu co umożliwia ptakowi sprostanie tak wielkiemu wysiłkowi, jakim jest lot (tzw. system podwójnego oddychania – podrozdział: „fizjologia oddychania”);
2. zmniejszanie ciężaru właściwego za pomocą uchyłków o czym była mowa wyżej;
3. termoregulacja organizmu – świeże powietrze (chłodne) napływające do worków działa podobnie, jak chłodnica w samochodzie odprowadzając nadmiar ciepła z organizmu ptaka. Zastępuje tym samym gruczoły potowe. Z drugiej strony powietrze już zgromadzone w workach jest ogrzane i dzięki temu stanowi izolację termiczną w organizmie nie dopuszczając do utraty ciepła.
4. mają one udział również w … śpiewie ptaków wzmacniając wydawany przez ptaka głos. Tę funkcję rezonatora spełnia przede wszystkim worek obojczykowy, który otacza krtań dolną;
5. worki powietrzne wpływają nawet na położenie środka ciężkości, a więc są po części regulatorem równowagi;

”MECHANIZM ODDYCHANIA”

Fenomenem ptaków oprócz oczywiście umiejętności latania jest tzw. podwójne oddychanie. W czasie lotu działa to w ten sposób:
Podczas wdechu powietrze dostaje się niezależnie do:
1. płuc
2. dwóch tylnych worków – brzusznych i piersiowych tylnych, gdzie nagromadzone i świeże w tlen czeka na wydech;

A w czasie wydechu do „akcji” włączają się właśnie te dwa worki. Świeżutkie powietrze jest wówczas z nich tłoczone do tylnych i bocznych części płuc, a więc płuca w tych miejscach są ponownie zaopatrywane w tlen i to w czasie wydechu. Mówiąc najkrócej nawet w trakcie wydychania ptak „oddycha !!”. Przepompowywanie świeżego powietrza z tylnych worków odbywa się przez saccobronchia istniejące w workach piersiowych tylnych. W/g teorii Brandesa (1924) z kolei do środkowych i przednich części płuc jak i przednich worków powietrznych (obojczykowego, szyjnego i piersiowego przedniego) powietrze dopływa poprzez oskrzela grzbietowe. A więc to tylne i boczne części płuc są przede wszystkim stale zaopatrywane w świeże powietrze, a tym samym tlen (podwójne oddychanie).
Dzięki takiemu systemowi oddychania zużycie tlenu jest całkowite, a zmęczenie lecącego ptaka minimalne, bo płuca (szczególnie okolice boczne i środkowe) mają zawsze świeże i bogate w tlen powietrze. Żadna inna grupa zwierząt nie ma „takiej kondycji”.
Na marginesie dodam, że odpoczywający ptak oddycha podobnie jak człowiek, czyli przy wdechu powiększa się nieznacznie objętość klatki piersiowej, a przy wydechu maleje.


Źródło: R.J. Wojtusiak, B.Ferens „Ornitologia ogólna; ptak, jego budowa i życie”
 Autor postu otrzymał 1 podziękowanie(a)
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-01-14, 08:20, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 podziękowań:
sylwia2401

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.