Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Amadyna Czarnogardła Poephila cincta
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-06-24, 14:24   Amadyna Czarnogardła Poephila cincta

Amadyna Czarnogardła Poephila cincta


Jest to bardzo podobny ptak do amadyny ostrosternej, a wręcz należą do tej samej rodziny. Gatunek ten jest także nazywany amadyną krótkosterną, ponieważ posiada krótkie sterówki. Ptaki te posiadają czarny dziób i czarne gardło. Ciało jest jasno brązowe, głowa szara. Żywi się je podobnie jak inne astryldy. W naszym kraju potrzeba na nie dokumenty.

Na naszym forum posiada je i chyba także rozmnaża LaKi. Może coś nam o nich napisze i wrzuci zdjęcia. ;-)


http://www.singing-wings-aviary.com/shafttail.htm
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5791 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2008-06-24, 15:43   

LaKi ma chyba je nawet na sprzedaż ;-)
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-06-24, 19:28, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-06-25, 19:34   

mirass, niestety w jeszcze nie dane mi było rozmnożenie - wbrew pozorom nie jest to łatwy ptak - ale w tym roku mam nadzieje ze już się to uda - kupiłem sprawdzoną pare, a z pozostałych ptaków dobrały się parki, wiec dałem ogłoszenie gdyż docelowo chce mieć 1-2 parkę

jeśli chodzi o opis gatunku poniżej umieszczę materiały jakie znalazłem :)
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-06-25, 19:44   

Nazwa łacińska: Poephila cincta
Nazwa polska: Amadyna Czarnogardła lub Amadyna Krótkosterna (która według mnie jest bardziej właściwa)

W Australii ten gatunek jest podzielony na 3 podgatunki:
- Parson Finch – Poephila cincta Cincta (biały kuper)
- Diggles Parson – Poephila cincta Atropygialis (czarny kuper)
- Chocolate Parson – Poephila cincta Nigrotecta (ogólny kolor jest ciemniejszy od Poephila cincta Cincta zauważyć to można tylko przy nominalnie ubarwionych ptakach, kuper biały)

Wygląd:
Amadyna ta ma ogólną długość przekraczająca 4 cale (około 10cm). Dziób jest czarny nie zależnie od mutacji. Ubarwienie jest kremowo-brązowe. Głowa jest błękitno-szara z czarnymi smużkami dookoła oczu. Pod dziobem aż do początku klatki piersiowej rozciąga się czarna plama zwana śliniakiem. Pierś jest jasnobrązowa, plecy i skrzydła są ciemnobrązowe (cynamonowobrązowe). Ogon jest Czarny, zdecydowanie krótszy niż u Amadyny ostrosternej i kończy się kwadratowo. Po bokach ciała u nasady nóg znajdują się czarne trójkątne plamy. Nogi są koloru pomarańczowego z czarnymi pazurkami.

Dostępność:
- W australijskich ptaszarniach Amadyna ta jest bardzo pospolitym ptakiem. Występującym w wielu odmianach barwnych
- w Europie jest ptakiem coraz częściej hodowanym jak na razie nie zauważyłem zbyt wielu mutacji
- w Polsce niestety jest bardzo rzadkim gatunkiem i często mylonym a nawet krzyżowanym z Amadyną Ostrosterną

Dymorfizm Płciowy:
Rozróżnienie płci może być bardzo trudne dla nie wprawionego oka. Widząc samca i samice siedzące obok siebie nie łatwo jest odróżnić samca od samicy. Owe ptaki nie posiadają widocznego dymorfizmu płciowego.
Jedna z metod rozpoznania płci ptaków jest różnica budowy głowy. Samiec ma szerszą silniejszą głowę niż samica. Kolor głowy samca jest też bardziej intensywnie jasno-szarej w porównaniu do ciemnobrązowo-szarej głowy samicy. Innym sposobem odróżnienia ptaków to czarna łata gardłowa u samicy przeważnie jest węższa i w kształtu gruszki u samca jest większa i szersza. Jednak najlepszym sposobem i najbardziej oczywistym (wręcz 100%) sposobem odróżnienia płci jest śpiew samca. Najlepszym sposobem złożenia dobrej pary to pozwolić ptakom na dobrowolny wybór partnera. Większość par dobiera się na całe życie.

Mutacje:
Mutacje które znalazłem w sieci to : Pied –szeki, Fawn – beżowe, Crem , oraz White – białe.
FAWN, CREM i WHITE to mutacje recesywne sprzężone z płcią. To znaczy że tylko samiec może być szpaltem (nosicielem genu mutacji) samica albo jest Naturalnie ubarwiona albo Mutacyjnie. Dlatego też samce tych 3 mutacji są rzadsze niż samice, przez co ich ceny są wyższe.

Występowanie:
Parson występuje na obszarze rozciągniętym od Queensland na południe aż do New South Wales. Jednak zasięg jego występowania jest ograniczony od wschodu i centralnej części Queensland na północ do szczytu Cape York gdzie występuje już Diggles Parson (czarny kuper)

Zgodność:
Nie powinny być trzymane z mniejszymi ptakami od siebie gdyż zauważono agresywne skłonności do mniejszych ptaków. Jeśli chcemy je trzymać w wolierach wielogatunkowych można je połączyć z Amadynami Diamentowymi , Papuzikami Trójbarwnymi.
Zauważono też że Amadyny krótkosterne często niszczą gniazda innych ptaków, tak więc w wolierze należy zapewnić odpowiednie ilości materiału do budowy gniazda.
Jest to stosunkowo spokojny ptak – o ile jest on trzymany jako pojedyncze pary w wolierach gdzie wszyscy wiedzą że one są SZEFAMI  że one tu rządzą. Jeżeli zamierzasz trzymać je w koloni, odchowanie młodych jest większym problemem. Zauważono również że Parson Finch jest bardziej przeszkadzający niż Diggles Parson.

Trudność rozmnożenia (w skali od 1 do 10)
Przy właściwej diecie i obfitej ilości kiełków i pokarmu jajecznego ptaki stosunkowo dobrze się rozmnażają.
Oceniałbym na 5/10 więc nie jest to raczej ptak dla początkujących hodowców a raczej dla bardziej doświadczonych hodowców.

Kupując ptaki:
Gdy już znajdziesz hodowcę tego gatunku w twojej okolicy. Poza kupnem ptaków postaraj się dowiedzieć jak najwięcej w jaki sposób zostały odchowane, w jakich pomieszczeniach (klatkach) hodowane i czym karmione. Niestety w niektórych częściach Australii jest tendencja odchowywania tych amadyn zwłaszcza odmian barwnych pod Mewkami Japońskimi. W Europie (w Polsce) również można się spotkać z podobnym postępowaniem. Lub z krzyżowaniem z Amadyną Ostrosterną. Niestety takie ptaki nie zawsze nadają się do dalszej hodowli.

Przed zakupem sprawdź:
Sprawdź czy śliniak jest dostatecznie duży i ciemny u samca, czy pióra nie są rozczochrane. Czy ptak ma czyste i błyszczące pióra. Nogi i dziób ptaka muszą być czyste i wolne od jakichkolwiek zniekształceń. Ogólnie ptak musi być silny, wielkość ptaka to też bardzo ważny czynnik. Oczy powinny być czyste wolne od jakichkolwiek wycieków.
Nie kupuj ptaka który nie jest w dobrej formie, może to zaszkodzić całej twojej hodowli.
Nogi pokryte łuskami, przerośnięte paznokcie mogą świadczyć o tym że ptak jest już stary.
Jeśli ptak zamyka oczy, siedzi osowiały nie zwracając uwagi na to że otwierasz klatkę świadczy to o chorobie.

Pomieszczenie do hodowli:
Ptaki te najlepiej rozmnażają się w wolierach (niektórzy podają 3,5m x 2m x 2m) jednak w mniejszych ptaszarniach można je rozmnażać w klatkach. Jednak należy pamiętać że jest to ptak podatny na otyłość jeśli klatki do hodowli nie są stosunkowo duże. Nie polecam trzymanie tych ptaków w małych klatkach. One bardzo dobrze latają i często uciekają, złapanie ich jest naprawdę trudne. Klatka dla tych amadyn powinna mieć około 180cm (6 stop) długości ale oczywiście im większa tym lepsza.

Okres Gniazdowania:
Ptaki te teoretycznie można rozmnażać cały rok jednak najlepszym okresem do hodowli jest wiosna i wczesne lato. W okresie zimowym polecam rozdzielenie pary aby wypoczęła i połączyć je pod koniec zimy. W chłodniejszych klimatach można pozostawić pary razem ponieważ wydają się mieć wystarczający zmysł by nie gniazdować w chłodnych zimowych miesiącach. (jednak nie jest to regułą niektóre ptaki potrafią składać jaja na podłodze)

Po sezonie lęgowym:
Najlepiej rozdzielić parę i podawać bardziej chudą karmą. Nie podawać pokarmów bogatych w białko. Zmniejszyć ilość podawanych kiełków.

Pokarmy zielone:
Skiełkowane nasiona są kluczem do sukcesów hodowlanych. W czasie lęgów ptaki potrzebują dużej ilości kiełków.
Można też podawać : koniczynę, cykorie, gwiazdnicę, szpinak, jarmuż, libańskie ogórki, kapustę chińską

Żywe pokarmy:
Np. Larwy mączniaka – przyzwyczajone ptaki będą bez problemów pobierać młode larwy mączniaka, jednak nie polecam podawania zbyt dużych ilości tego pokarmu, pamiętajmy o tendencji do otyłości

Pokarmy w czasie sezonu lęgowego:
Kiełki, pokarm jajeczny, larwy mączniaka, suchy pokarm

Rozdzielenie Pary:
Pary rozdzielamy kiedy mamy wrażenie że ptaki odbyły już wystarczająco dużo lęgów w tym roku. Wydaje się ze 3-4 gniazdowania w roku to wystarczająca ilość. Mniejsza ilość lęgów zapewnia że ptaki będą w lepszej kondycji do następnego sezonu. Lepiej odbyć mniej lęgów i mieć lepiej przygotowaną samicę do następnego sezonu niż odbyć jeszcze jeden lęg i utracić wyczerpaną samicę.

Dojrzałość Płciowa:
Ptaki te są w pełni dojrzałe w wieku około 6 miesięcy jednak do lęgów powinno się dopuszczać ptaki 12 miesięczne

Gdy tracimy jednego z partnerów:
Więź miedzy ptakami jest bardzo silna i często po śmierci jednego z nich ciężko dobrać parę. Tym bardziej w sezonie lęgowym. Nowy parter może nie zostać zaakceptowany w ogóle.

Gniazda:
Amadyny te rozmnażają się w najróżniejszych typach gniazd. Budują własne gniazda w krzakach. Budują gniazda na rusztach z drutu, w wiklinowych koszykach, w budkach półotwartych jak również zamkniętych (typu Gould).

Materiał na gniazdo:
Grubsze długie i miękkie trawy używane są do budowy konstrukcji gniazda, wnętrze wyścielane jest miękkimi trawami oraz dużą ilością białych piór i szarpi.

Gody:
Taniec ptaków to rytmiczne huśtanie głową jakby o uderzały dziobem w gałąź. Czasami samiec tańczy przed samicą z kawałkiem trawy w dziobie. Jego gardło jest nadmuchane i cały czas huśta głowa. Kiedy samica zaakceptuje samca pokaże gotowość do kopulacji przykuca na gałęzi.

Jajka:
Gdy gniazdo jest gotowe samica składa w nim jajeczka. Jest ich najczęściej 4-8

Czas wysiadywania:
Młode wylęgają się po upływie około 12-14 dni. Amadyny krótkosterne są bardzo pilnymi rodzicami i bardzo dobrze karmią młode.

Czas pierzenia:
Po 21 dniach młode się całkowicie opierzają

Samodzielność:
Młode są samodzielne po około 6 tygodniach (45-55 dni). Może się to wydawać długim okresem że pary będą karmić młode dłużej niż 6 tygodni po tym jak młode wyleciały z gniada. Młode odstawione od rodziców po 5 tygodniach najczęściej były znajdowane martwe następnego dnia.

Jak długo pozostawić młode z rodzicami?
Nie pozostawiajmy młodych z rodzicami gdy są one już samodzielne gdyż mogą przeszkadzać w kolejnych lęgach. A w wolierach z innymi ptakami mogą niszczyć gniazda innych ptaków. Dlatego najlepiej trzymać się reguły jednej pary w wolierze.

Obrączkowanie młodych:
Kiedy gniazdo jest uwite w krzaku niestety lepiej nie obrączkować ptaków, gdyż żeby je zaobrączkować należy zniszczyć trochę gniazda. Najczęściej gniazdo dotknięte przez człowieka zostaje opuszczone. Jednak pary które gniazdują w budkach dobrze znoszą obrączkowanie i odchowują swoje młode bez najmniejszego problemu.

Ptaki na wystawę:
Śliniak powinien być duży i dobrej wielkości. Ptak powinien mieć pióra w dobrym stanie bez jakichkolwiek przebarwień. W klatce wystawowej ptak musi być czujny i ruchliwy, ale na tyle spokojny by nie stwarzał wrażenia przestraszonego. Nogi i dziób powinny być wolne od zanieczyszczeń. Główną ocena tych ptaków opiera się na budowie ciała i postawie.

Pula Genowa:
W australijskich ptaszarniach ptak jest raczej czystko gatunkowy. Choć jest grupa ludzi krzyżujących te ptaki z Amadyną Ostrosterną i Amadyną Maskową. Uzyskane mieszańce są płodne. Mieszaniec z Ostrosterną zwykle ma dłuższy ogon który jest krótszy niż u ostrosternej a dłuższy niż u krótkosternej. Dziób jest czarny u młodych ptaków (jeśli chodzi o te 3 gatunki) jednak po przepierzeniu u mieszańców pojawiają się żółte przebarwienia.
Mieszańce z Amadyną Maskową mają przeważnie mniejsze śliniaki i są bardziej widoczne niż z Amadyną Ostrosterną. W hodowli należy unikać takich ptaków, i nie należy umieszczać tych ptaków razem w klatkach wolierach.

Długość Życia:
W dobrych warunkach ptaki te dożywają 6-8 lat

Podsumowanie:
Jest to piękny ptak z ciekawą naturą. Pamiętaj o tendencji do otyłości, a co za tym idzie o w miarę jak największych klatach lub pomieszczeniach do hodowli.
Niegdyś był to bardzo pospolity ptak w hodowlach, teraz widuje się je rzadziej zapewne z powodu rejestracji tych ptaków w naszym kraju. W Australii wielkość populacji tych ptaków drastycznie maleje i jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Na Podstawie:
http://www.grasfinken.de/guertel.htm
http://www.hawkesburyfinchclub.com/parson.html

powyższe materiały są chronione prawami autorskimi dalsze udostępnianie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5885 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-06-25, 19:57   

Brawo LaKi, naprawdę profesjonalne opracowanie! Takie coś to rozumiem, a nie jakieś tam skróty z książek!
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-06-25, 20:05   

ku chwale hodowli :)

do końca roku mam zamiar w podobny sposób opisać jeszcze kilka-kilkanaście gatunków innych astryldów :)
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
StasiuM 
Mega User



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 17 Mar 2008
czyli 5855 dni temu
Posty: 164
Podziękowania: 2/21
Skąd: Choczewo
Wysłany: 2008-06-26, 16:11   

Na tym obszarze występują te ptaki.

http://www.environment.go...pecies;id=64447
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-06-27, 10:06   

znalazłem w necie jeszcze kilka innych mapek na niektórych ten obszar jest jeszcze mniejszy :(
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-06-27, 17:55   

LaKi, być może ptaki w naturze mają tendencję malejącą i zmniejszającego się terenu i dlatego tak jest .
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-06-28, 06:58   

albo rosnącą :) wszystko zależy która mapka jest nowsza :) ale raczej jest tak jak mówisz słyszałem ze na zachodzie zaostrzają wymagania co do rejestracji i obrączkowania tych ptaków cena na zachodzie rośnie, znalazłem stronkę jednego belga co hoduje te ptaki i jak tylko będą finanse chętnie go odwiedzę :)
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Mateusz_M 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Sie 2008
czyli 5699 dni temu
Posty: 852
Podziękowania: 17/38
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2010-02-05, 17:15   

_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2011-01-24, 14:49   

http://www.finchsociety.org/cfa/parson/parson.htm
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2011-01-26, 22:44   

a ja polecam zajrzeć na poniższe stronki :) bo wiadomości w moim opisie chyba są wystarczające a wydaje mi się że nic więcej chyba nie znajdziecie o tym ptaku, jedynie nowe mutacje a raczej transmutacje mogą się pojawić

http://www.mijn-grasvinken.be/index.html

http://www.grasfinken.de/index.htm
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.