Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2013-01-11, 12:09
Figówka żółtobroda - Psittaculirostris salvadorii
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-12-09, 18:25   Figówka żółtobroda - Psittaculirostris salvadorii

Figówka żółtobroda - Psittaculirostris salvadorii

Ta mała papużka jest endemitem dla północnej części indonezyjskiej prowincji Papua. Jest spotykana w wilgotnych, nizinnych lasach oraz w ich pobliżu. Grozi jej wyginięcie ze względu na utratę naturalnych siedlisk.


Kiedy na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia zobaczyłem te ptaki na jednej z giełd, długo nie mogłem od nich oderwać oczu. Pochodziły z odłowu, były drogie. Chodziłem, kręciłem się, przepytywałem sprzedawców, ale ostatecznie nie zdecydowałem się na ich zakup. Nic o nich nie wiedziałem i bałem się ryzyka związanego z ich hodowlą. Po latach okazało się, że postąpiłem słusznie. Przez kilka lat - hodując inne ptaki - myślałem o widzianych wówczas papużkach. Zacząłem szukać literatury i ciągle dowiadywałem się czegoś nowego. Po pierwsze ptaki znajdowały się w hodowlach dopiero od niedawna, bo pierwsze 24 osobniki zostały importowane do Wielkiej Brytanii w 1977 roku. Ogółem w latach 1985-1990 sprowadzono do Europy zaledwie 1582 sztuki figówki żółtobrodej i tak zaczęła się ich europejska hodowla.

Ptaki te pochodzą z północnej części wyspy Nowej Gwinei na Pacyfiku. Jej klimat określany jest jako równikowy wilgotny, ze średnią temperaturą miesięczna 25-28oC i bardzo małymi wahaniami rocznymi i dobowymi. Figówki zamieszkują leżące we wnętrzu wyspy lasy deszczowe, do wysokości około 400 m n.p.m. Przez większość dnia przebywają w koronach drzew, gdzie poszukują pożywienia, na które składają się figi i inne owoce, kwiaty oraz ich pyłek i nektar, owady i ich larwy. Figówka żółtobroda, jak wspomniałem, żyje w tropikalnej dżungli, gdzie trudno ją obserwować, dlatego do dzisiaj mamy bardzo mało informacji o ich życiu. Przypuszcza się, że podobnie jak inne figówki gniazdują w dziuplach drzew. Są niewielkimi papugami wraz z krótkim ogonkiem mają zaledwie 18-19 cm długości.

Trzy lata temu udało mi się nabyć te ptaki i w ten sposób spełnić moje marzenia. Kupiłem ptaki aklimatyzowane i pochodzące z hodowli europejskiej, co bardzo ułatwiło mi ich hodowlę. Figówki żółtobrode, także obecnie są rzadkie w hodowlach amatorskich, gdyż ich chów jest trudny. Temperatura minimalna, w której powinny być utrzymywane nie powinna być niższa niż 20oC, co jest szczególnie ważne podczas naszych europejskich zim. Utrzymuję je w wolierze pokojowej, z której latem mogą przelatywać do przyściennej woliery ogrodowej. Gniazdują u mnie w budce lęgowej 12 x 25 x 15 cm. Samica składa 3-4 jajka, które wysiaduje 22-23 dni. Niestety, pisklęta często giną tuż po wykluciu, bez wyraźnych powodów. Młode, które udaje się odchować, opuszczają gniazdo i są lotne po około 55 dniach i są podobne do samiczki lecz bardziej matowe. Ustalono, że ptaki te są wrażliwe na choroby grzybicze, dlatego ich pomieszczenia muszą być utrzymywane w nienagannej czystości. Lubią być spryskiwane letnią wodą, nawet codziennie. Dla utrzymania higieny ich dzioba powinny mieć stale do dyspozycji gałązki drzew owocowych lub wierzby, które okorowują lub miażdżą dziobkami.

Żywienie powinno być bardzo urozmaicone. Podaję im świeże figi lub suszone (wcześniej przez 24 godziny moczone), jabłka, grejpfruty, kiwi, gruszki, mango, banany, preparaty witaminowe, a z ziaren niedojrzałe proso i kanar w kłosach oraz nieco słonecznika. Od czasu do czasu i w okresie karmienia młodych, małe mączniki i pokarm jajeczny.

Figówki żółtobrode można polecić do hodowli tylko bardzo doświadczonym hodowcom, dysponującym odpowiednimi warunkami lokalowymi, mogącym poświęcić im dużo czasu, gdyż ich hodowla, a zwłaszcza utrzymanie higieny są pracochłonne.

autor: Wielfred Nachtigal (D)
opublikowane za zgodą magazynu Fauna&flora, całość artykułu w numerze 07/2007 (102)



http://img2.allposters.co...POD/1138642.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-12-09, 18:33   

_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jomidzola 
Doświadczony Hodowca
Dzolek



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomogła: 13 razy
Wiek: 109
Dołączyła: 13 Kwi 2009
czyli 5463 dni temu
Posty: 1071
Podziękowania: 84/216
Skąd: POLSKA

Wysłany: 2009-12-09, 20:22   

Śliczne są te ptaki.....naprawdę .... :lol: ....a ten maluszek.....cudny... :-o
_________________
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.

— Victor Marie Hugo

Pozdrawiam Cię Gość :lol2:

.....Miłośniczka....;*
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-02-18, 19:18   

Jeszcze jedna fotka i link do stronki z innymi odmianami figówek : http://www.avianweb.com/figparrotphotos.html
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-02-20, 09:12   

Wczoraj na giełdzie w Zwolle widziałem te ptaki a raczej jedną sztuke. Sa małe i troszke potrafią się wydrzeć jak się je niepokoi.
Nie pamię tam ceny a możliwe że na fotce gdzieś mam ale nie była tania.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.