Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-03-25, 22:45
Ratujmy polskie rasy - pomysły, współpraca, konkrety
Autor Wiadomość
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-22, 15:57   

Książka M.Trybulskiego (Kury. Pochodzenie, rasy, hodowla) wydana została w 1925r. i chyba jest to jedyne wydanie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5871 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-03-24, 01:40   

Dawid, fakt, że Trybulski pisał o czubatce staropolskiej, oznacza że ona faktycznie istniała, a nie, że istnieje w czystej postaci. Wszystkie czubatki, które mamy są w większym czy mniejszym stopniu mieszańcami.
I jaka to, przepraszam różnica czy z rasami czy z kurami towarowymi? A kury towarowe to niby nie mieszańce ras?
Absolutnie nie można eliminować z hodowli kury tylko ze względu na kolor, jeżeli pozostałe cechy ma dobre. Nigdy nie wiemy jakie ukryte geny ma dana kura, i co przekaże potomstwu.
Dawid napisał/a:
Trudno sobie wyobrazić, aby jakiś chłop jeździł gdziekolwiek po jakiegoś rasowego koguta,
obydwaj znamy gospodarstwo w Buchałowicach w którym były czubatki staropolskie, ale zostały wyparte przez krzyżówki z czubatkami brodatymi. I o ile taką krzyżówkę widać z daleka, to dolewu rasy średnio ciężkiej nie zauważysz, jeśli nie ma istotnych cech - np. biała zausznica.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5871 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-03-24, 02:11   

Mateusz, Nie wiem jak teraz, ale do tej pory można było kupić Pb i Zk ze stada zachowawczego ale tylko na własne potrzeby; podpisywało się cyrograf, że nie będzie się rozmnażać i sprzedawać (nawet jaj)
Aeterna, nie ma żadnych przeciwwskazań do trzymanie zielononóżek w wolierze, nawet małej. Pewnie, że utrzymanie na wybiegu jest lepsze, ale gdybyś widziała jak jest utrzymywane stado zachowawcze - woliera przy tym szczyt szczęścia.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-24, 10:42   

Jarek Wartacz napisał/a:
Dawid, fakt, że Trybulski pisał o czubatce staropolskiej, oznacza że ona faktycznie istniała, a nie, że istnieje w czystej postaci. Wszystkie czubatki, które mamy są w większym czy mniejszym stopniu mieszańcami.



Właśnie o to mi chodziło, dziękuję.
Dokłądnie to miałam na myśli - czubatki staropolskie jako takie nie istnieją, a kury, które obecnie widujemy są mieszańcami. Z tych mieszańców warto byłoby wyprowadzić kurę w typie nieistniejącej już czubatki, ale o lepszych walorach użytkowych. Umożliwiłoby to popularyzację tej pięknej kurki.
Niestety fanatyzm, w każdej dziedzinie życia, nie prowadzi do niczego dobrego :roll:
Książka, na której się opieracie, pochodzi sprzed 73 lat - można to przeliczyć łątwo nie tylko na kurze, ale i ludzkie pokolenia.

Jarek Wartacz, nie mam pojęcia, w jakich warunkach utrzymywane są stada zachowawcze, ale z tego co piszesz wnioskuję, ze dalekich od ideału :-|
We wszelkiej dostępnej mi literaturze, napisane było, że zielononóżki wymagają wolnych wybiegów i przestrzennych pastwisk, w przeciwnym razie występuje u nich kanibalizm.
Dobrze nauczyć się czegoś nowego, dzięki;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5871 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-03-24, 23:04   

Dawid napisał/a:

Nie wiem jak Wy, ale ja marzę o tym by zostało utworzone stado zachowawcze, a czubatki objęte zostały programem badań naukowych. Dlatego ja nie mieszańcuje swoich kur, nie wiadomo z czym, jak czynią to inni, bądź jak chcą czynić. Bo mi chodzi zwyczajnie o to by te kury były czyste, rodzime

Myślę, że wiesz, że poważne przymiarki do tych twoich marzeń są już poczynione, ale cóż - robi to osoba z niepojętych dla mnie powodów nielubiana na tym forum.
Ale żeby to uzyskać należy najpierw tę rasę wyhodować - tak, dokładnie: wyhodować z materiału który mamy wychować w sumie wszyscy 1000 kurcząt wybrać 100 za rok to samo, i polubić rosół - ostra selekcja to podstawa i pokazywać ptaki na wystawach - nie może być tak, że na jednej jedynej wystawie w Białymstoku, jeden jedyny Staszek Roszkowski pokazuje czubatki staropolskie - fakt, niezłe - a gdzie reszta? A tak na marginesie ilu z nas staropolskich forumowiczów należy do Polskiego Związku Hodowców...
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-24, 23:16   

Tak, panie Jarku, ale przypadek Buchałowic to przypadek szczególny.
Jarek Wartacz napisał/a:
Wszystkie czubatki, które mamy są w większym czy mniejszym stopniu mieszańcami.
I jaka to, przepraszam różnica czy z rasami czy z kurami towarowymi? A kury towarowe to niby nie mieszańce ras?

Ja nie przeczę, że nie są mieszańcami, bo w znacznym już stopniu są przemieszane z kurami towarowymi. Ale to zupełnie co innego niż z jakimiś rasami. Dopóki hodowcy-amatorzy nie zaczną zdawać sobie sprawy z tego jaką ważną rzeczą jest czystość rasowa widzę przyszłość w ciemnych barwach.
A kury towarowe to rzeczywiście mieszańce ras, ale w innym celu niż hodowla amatorska i restytucja ginącej rasy. Tylko w celu użytkowym.
Aeterna napisał/a:
Książka, na której się opieracie, pochodzi sprzed 73 lat - można to przeliczyć łątwo nie tylko na kurze, ale i ludzkie pokolenia.

No fakt, jest stara, ale co to ma do rzeczy, skoro odtwarzając czubatkę staropolską powinniśmy bazować na starych opisach. Zatem jej wiek jest, w mojej opinii atutem.

Jarek Wartacz napisał/a:
Myślę, że wiesz, że poważne przymiarki do tych twoich marzeń są już poczynione, ale cóż - robi to osoba z niepojętych dla mnie powodów nielubiana na tym forum.


Istotnie, być może, tak jest, ale sądzę, że są ku temu powody. I to nie tylko osobiste, że ktoś został w jakiś tam sposób ,,załadowany w bambuko" (bo wiem, że taki los spotkał kilka osób) ale również dlatego, że materiał, który trafił w ręce tego pana został potraktowany w sposób okrutny. (Chodzi mi tu m.in. o mieszańcowanie z zielononóżką).

A jeśli stado ma być tworzone z takich mieszańców to mojej aprobaty nie ma.
Ale czy Staszek Roszkowski liczy się z jakimkolwiek zdaniem?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5871 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-03-24, 23:50   

Mieszańcowanie z zielononóżką jest jak najbardziej celowe - i to właśnie na tym etapie, po pierwsze jest to jedyny sposób na uzyskanie czystej kuropatwiej barwy, po drugie na pewno poprawi to kształt i kąt ogona, po trzecie na etapie tworzenia i namnażania najłatwiej będzie wyłowić i zlikwidować wszelkie wady mieszańców, wreszcie po czwarte zielononóżka dolewana jest tylko do części stada, a nie do całości, jak zdaje mi się sugerujesz - piszę to, bo niepotrzebnie wciągasz całe forum w swoje prywatne rozgrywki, jednocześnie zrażając Bogu ducha winnych ludzi do jedynej na dzień dzisiejszy planowej hodowli czubatki staropolskiej.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-25, 09:22   

Jarek Wartacz, dziękuję za wyjaśnienia. Jak już pisałam, z hodowlą mam do czynienia od lat, choć z drobiem od bardzo niedawna i podkreślam, że w każdej hodowli, każdej rasy używa się mieszania z innymi.
Myślę, że w kurach obowiązuje ta sama zasada.

Odnośnie wieku książki. Dla mnie to jedynie dowód, że czubatki staropolskie istniały , być może, 73 lata temu, kiedy moje babcie były nastolatkami ;-)

I dziękuję za troskę - tak wiem co piszę i biorę odpowiedzialność za swoje słowa, starając się trzymać faktów i realnie oceniając sytuację :roll:

Bardzo proszę o trzymanie się tematu, merytoryczne wypowiedzi i uprzedzam, że od tej chwil;i wszystkie posty stanowiące prywatne wycieczki, próbę wciągania postronnych userów w swoje rozgrywki bądź nie dotyczące tematu będą usuwane natychmiast. Obecnie w czystej formie nie występują i
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-25, 18:51   

Ja, kończąc już dyskusję, jedynie chcę zauważyć, że mocno przesadzone jest stwierdzenie, że jest to: ,,jedyna na dzień dzisiejszy planowa hodowli czubatki staropolskiej".
Nie będę komentował natomiast tego, że rzekomo próbuję wciągać ,,całe forum w swoje prywatne rozgrywki" jako, że, nie muszę chyba mówić, to wierutne bzdury.

Z mojej strony następuje koniec tematu, chciałem jedynie sprostować to co było nieprawdą.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5871 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-03-25, 23:06   

AMEN
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5894 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-26, 07:28   

AMEN>Tak właśnie powinno zakończyć się to czego nie udało się uniknąć na forum sąsiednim.Czy prace nad zachowaniem dla potomnych rodzimych ras mają pozostać w teorii czy też nie.Pełno dywagacji rozpraw prawie naukowych i nic ani kroku do przodu.Obserwuję dość dokładnie i stwierdzam,że niestety postęp niewielki a wręcz zastój.Jakie kroki zostały podjęte by cokolwiek się podziało?Czy ktoś wie co robić i z kim? Bo ja tego na tym forum nie widzę.Wiemy,że niektóre osoby prowadzą swoje prace nad tematem i wcale nie chcemy im odbierać zasług i zaszczytów chcemy pomóc i to jest głównym naszym celem.Jako hobbyści amatorzy nie posiadamy /nie wszyscy/tej wiedzy i doświadczenia co Ci którzy temat że tak powiem rozgryżli i myślę,że gdyby nam dane było pomóc napewno z zadania wywiążemy się.Ciągle jednak nie ma pomysłu na to co robić by polskie rasy nie przestały istnieć.Proszę o potraktowanie tego forum jako pomoc a nie jako siłę sprawczą i nie odbierać hobbystom chęci i zapału w dziele tworzenia bo taki wniosek można powoli zacząć wysnuwać.Zadaję po raz ostatni pytanie co i kto ma robić by cokolwiek się działo w temacie-pomysły,współpraca,KONKRETY>
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-03-26, 07:38, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
MichałD 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lut 2008
czyli 5879 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 27/11
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-03-26, 13:19   

Mirek_60 bardzo trafna uwaga czas pokonać ten marazm. Uważam, tak jak już wcześniej pisałem, należy się pogrupować, stworzyć poszczególne Sekcje etc.
Ja skupiłem się na liliputach kuropatwianych i pszenicznych, o pojedyńczym grzebieniu, bez łapci. Jestem na etapie namnażania materiału. Osoby zainteresowane hodowlą takich ptaków proszę o kontakt na PW.
_________________
Michał
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5894 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-26, 14:07   

MichałD, To jest to na co czekają myślę niezdecydowani.Michał podjął wyzwanie i będzie na bazie swoich kurek namnażał do dalszej selekcji.Myślę,że jest to jakieś wyjście i proszę Michała o prowadzenie minimalnej pracy biurowej z jednoczesnym myśleniem o mapie występowania tego zjawiska.Zaznaczaj na mapie Polski gdzie dajesz i komu materiał.Przyda sie to dalszych prac.Podziel się z nami na forum efektami.Brawo.
Liliputki - są teraz może gołoszyjki lub staropolskie czubatki?A może kaczki staropolskie.
Nie dajmy się ponieść euforii i skupmy się jeden hodowca jedna rasa inaczej nici.Przepraszam ale tak tylko może coś się udać.Czekamy na chętnych.pzdr
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
MichałD 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lut 2008
czyli 5879 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 27/11
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-03-26, 15:45   

Pracę " biurową" napewno będę prowadził, bo bez dobrze prowadzonej dokumentacji łatwo o zamieszanie. No nie zupełnie liliputki już "mamy", to są tylko dwie odmiany barwne, potrzebni są hodowcy, którzy zajmą się pozostałymi odmianami. Liczę na to ,że tacy się znajdą.
_________________
Michał
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5894 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-27, 06:54   

MichałD, Mówiąc o liliputkach miałem na myśli początek lub inaczej zalążek jakiegoś działnia w kierunku choćby tylko tych dwóch odmian barwnych.Nie od razu Kraków zbudowano.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gość

Wysłany: 2008-03-30, 23:26   

Żałuję,że byłem jednym z tych którzy rozgrzebali temat ras polskic na tym forum bo okazuje się,że jest to temat tabu i nie wolno zadawać pytań.Nie wszyscy są doświadczonymi hobbystami i chcielibyśy korzystać z doświadczeń starszych i bardziej doświadczonych kolegów jednak nie do końca jest to możliwe.Traktuję to forum jako pomoc w moim pojmowaniu hobby i często znajduję w nim garść pomocnych informacji i chętnie je wykorzystuję.Nie stanowię dla nikogo zagrożenia a moja chęć pomocy została zinterpretowana jako atak na nie wiem kogo bo tak naprawdę jest do końca nie wiadomo o co hodzi.Nie jestem członkiem żadnego stowarzyszenia i na razie nie zastanawiałem się nad członkowstwem ale to nie powód by niezrzeszonego traktować jako intruza i laika.Rasy polskie tak mocno rozbudzają emocje,że mam obawy co do tego czy aby naprawdę chodziło wszystkim o powrót ich na nasze podwórka.Miałem kilka pomysłów którymi chcałem podzielić się z kolegami ale naprawdę ręce opadają jak tak dokładnie przeanalizuje się te tematy na tym i na sąsiednim forum.Pozdrawiam a do dyspozycji pozostawiam swoje PW.
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.