Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: amadyna1471
2011-11-18, 22:03
Szczury hodowlane
Autor Wiadomość
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-10-29, 17:59   Szczury hodowlane

MIESZKANIE
Decydując się na posiadanie w domu szczura, należy jeszcze przed zakupem samego zwierzęcia przygotować mu miejsce do życia, spełniające kilka warunków: 1) pomieszczenie musi być szczelnie zamykane, tak aby jego mieszkaniec nie miał możliwości wyjścia na spacer. 2) klatka musi być wystarczająco duża, by szczur miał miejsce do swobodnego poruszania się. 3) klatka musi być wykonana z materiału odpornego na działanie moczu i kału, a także środków czyszczących, detergentów oraz silnych preparatów dezynfekcyjnych. 4) wewnątrz klatki powinna być zachowana pewna wymiana powietrza. Zbyt szczelne przykrycie powoduje zbyt wysoką koncentrację amoniaku pochodzącego z parującego moczu.

Ściółka
Wewnątrz klatki powinna znajdować się ściółka. Może to być słoma, siano, trociny lub wiórki drewniane. Ściółka ma za zadanie wchłanianie moczu i ewentualnie rozlanej wody, tworzenie miękkiego podłoża, w którym szczur może do woli kopać i wyścielać sobie legowisko.

Domek
Szczur powinien czuć się bezpiecznie w klatce, dlatego też może mieć domek. W sklepach można kupić takie domki, lecz można samemu zrobić domek dla szczurka. Wystarczy tylko dość dużą doniczkę postawić do góry nogami i wyciąć w niej otwór. Szczurek będzie zadowolony z takiego domku. Można również domek zrobić z pudła, ale takiego, by zmieściło się do klatki. Ale trzeba liczyć się z tym, że taki domek można znaleźć w strzępach, bo szczurki dużo gryzą, żeby stępić sobie zęby. A jeśli chce się szczurkowi/szczurkom zrobić hamak, to wystarczy wziąć kawałek materiału, złożyć po przekątnej na pół i zawiesić trzy rogi na kratkach klatki.

ŻYWIENIE
W sklepach zoologicznych mozna nabyc specjalny pokarm dla szczurkow. Jednak sucha karma to nie wszystko. Szczurki powinny rowniez dostawac swieze owoce i warzywa. Od czasu do czasu mozemy im dac do obgryzienia kosc od gotowanego kurcza lub innego drobiu. Mieso im nie zaszkodzi. Ponadto pamietajmy o suchym chlebie. Aby urozmaicic im zycie mozemy kupowac w sklepie smakolyki dla nich: kolby, chrupki kolorowe, ciasteczka dla gryzoni, biszkopty, kuleczki smakowe itp. Ja swoim szczurkom umieszczam jeszcze w klateczce wapienko (wzmacnia kosci a przy okazji sciara zeby) Nasz pupil rowniez zje chetnie gotowane jajko, bialy badz zolty serek. Od czasu do czasu mozemy podawac im rowniez mieczaki, swierszcze, karaczany czy dzdzownice, ktore sa naturalnym pozywieniem dzikich szczurow. Szczurek powinien miec takze staly dostep do wody.

PIELĘGNACJA
Przez pielęgnację zwierząt domowych należy rozumieć stałą troskę o ich czystość, higienę klatki i pomieszczenia, w którym ona się znajduje, zdrowe prawidłowe żywienie oraz właściwe obchodzenie się z nimi. Szczura nie trzeba szczotkować ani kąpać, swoją osobistą toaletą zajmuję się sam. My musimy tylko zadbać o klatkę. Siatkową podłogę klatki omiatamy codziennie ostrą szczotką, aby usunąć wszystkie przyklejone do niej śmieci. Równie często myjemy kuwetę czy inny pojemnik przeznaczony na odchody zwierzęce. Z drewnianej podłogi usuwamy starą ściółkę i wkładamy świeżą. Ściółkę torfową wymieniamy raz w tygodniu, pozostałe - co drugi dzień. Codziennym obowiązkiem jest także dokładne mycie karmnika i poidła oraz omiatanie z kurzu i śmieci ścianek klatki i wszystkich wewnętrznych urządzeń. Dwa razy w miesiącu powinno się przeprowadzić generalne porządki w klatce. W tym celu najpierw należy przenieść zwierzęta do choćby małej, plastykowej czy drewnianej skrzyneczki. Następnie klatkę trzeba wyszorować gorącą wodą z szarym mydłem lub z dodatkiem lizolu czy kreoliny. Po wysuszeniu klatki wstawiamy do niej wyszorowane, suche sprzęty, a potem wprowadzamy zwierzęta. Pomieszczenie, w którym znajduje się klatka szczurów, powinno mieć stałą temperaturę w granicach 18-21 stopni C.Konieczne jest jego codzienne wietrzenie. Należy jednak pamiętać, aby nie narażać zwierząt na przeciągi. Szczury z natury są zwierzętami nocnymi, nie należy więc ustawiać klatki w miejscu nasłonecznionym; najlepiej umieścić ją w zaciemnionym kącie pokoju. Szczur żyjący na wolności zjada zboże w spichrzach, owoce w magazynach, warzywa w kopcach, świeże mięso w chłodniach oraz podgniłe, sfermentowane resztki pożywienia na wysypiskach śmieci i w śmietnikach na podwórzu. Jest on nosicielem wielu zarazków. W jego jelitach żyją pasożyty i bakterie, które są przyczyną padnięć samych nosicieli oraz źródłem zarażenia dla innych zwierząt i ludzi. Szczur hodowlany dzięki zdrowej i czystej paszy jest wolny od chorobotwórczych czynników, ale jego przewód pokarmowy został "wydelikacony". W rezultacie karma, która zwykłemu szczurowi wędrownemu absolutnie nie zaszkodzi, chociaż jest lekko nadpsuta, białego szczura może doprowadzić do choroby przewodu pokarmowego. Woda do picia dla szczurów powinna mieć temperaturę pokojową i należy ją pobierać ze źródła wody pitnej.

ROZMNAŻANIE
Samiec potrafi pokryć samicę w ciągu 15-20 minut od 15 do 70 razy. Przy każdym skoku następują 1-2 wytryski nasienia. Tak jak u myszy, chociaż nie zawsze, pojawia się tzw. korek pochwowy, będący naturalnym zabezpieczeniem przed zapłodnieniem przez innego osobnika. W pewnien sposób jest więc gwarancją ojcostwa danego samca. Ciąża trwa u szczurzycy 21-23 dni. W tym czasie przybiera ona na wadze 20-30 g. Od 15 dnia ciąża staje się widoczna, samica wyraźnie grubieje, zaczynają się także powiększać sutki. Ma ich 6, niekiedy 8 par. Samica przed porodem powinna mieć dostateczną ilość miękkiego materiału do zbudowania gniazda. Poród poprzedzają bóle, pod wpływem których często się ona pokłada. Najczęściej odbywa się on nocą i trwa od 1 do 4 godzin. Skurcze występują co 17 sekund do 2,5 minuty i niekiedy są widoczne przez powłoki brzuszne. Kiedy płody są duże samica przy wydostawaniu się ich na zewnątrz pomaga sobie zębami. Matka zjada błony płodowe i łożysko. Zdarza się również pożeranie płodów zarówno żywych jak i martwych. Dlatego właśnie bardzo ważne jest zapewnienie spokoju rodzącej i wychowującej potomstwo samicy. W miocie jest zwykle 8-12 noworodków. Każdy z nich waży 4,5-6 g. Liczba dzieci zależy od kondycji matki, jej wieku, jakości żywienia, kolejności miotu i wielu innych czynników. Około 20 godzin po porodzie pojawia się ruja poporodowa, w trakcie której samica, jeżeli przebywa z samcem, może być skutecznie pokryta.

CHOROBY
W hodowli najważniejsze jest zapobieganie chorobom, leczenie bowiem tak małych zwierząt jak myszy i szczury jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Gdy są właściwie pielęgnowane, chorują rzadko. Urazom mechanicznym zapobiega odpowiednio urządzona klatka oraz umiejętne łączenie zwierząt (zapobieganie walkom). Zatruciom pokarmowym nie sprzyja czysta, sucha i dobrze przechowywana pasza, regularnie podawana oraz częsta, w miarę potrzeb, wymiana ściółki. Przez zaziębieniem czy przegrzaniem chroni ustawienie klatki we właściwym miejscu, kontrola temperatury, mała wilgotność powietrza i odpowiedni materiał na wysłanie gniazda. Uważny i troskliwy hodowca z pewnością szybko zorientuje się, że jego pupil zachorował. Zdrowe zwierzę jest zawsze bardzo aktywne i ruchliwe, często i z apetytem się posila, a jego okrywa włosowa jest lśniąca, puszysta i czysta. Jeżeli gryzoń stracił apetyt, stał sie smutny i osowiały, chowa się po kątach, gdzie siedzi skulony z nastroszonym futerkiem, które straciło blask i stało się matowe a oczy zamglone, świadczy to niezbicie o jego chorobie. Inne objawy chorobowe jakie mogą wystąpić to biegunka, wymioty, wyciek z nosa, oczu lub uszu, ślinienie, drgawki lub paraliż. Chore zwierzę należy koniecznie odizolować od reszty stada, klatkę zdezynfekować i uważnie obserwować czy pozostałe w niej gryzonie nie wykazują objawów chorobowych. Jednocześnie ich pokarm należy wzbogacić w witaminy i mikroelementy. Z niedomagającym zwierzakiem należy się udać po poradę do lekarza weterynarii. Każda, z pozoru błaha choroba, może się okazać dla szczura niebezpieczna dla życia. Jeżeli gryzoń padnie trzeba go zakopać lub spalić w celu zapobieżenia rozprzstrzenianiu się, być może zakaźnej choroby, Absolutnie nie wolno wyrzucać zwłok do otwartego śmietnika, nawet wtedy, gdy przyczyną śmierci była starość.



Ma ktoś na forum szczurka ? A moze ma ktoś profesionalna hodowla ?

Zapraszam do dyskusji :)

www.tozon.ovh.org - tekst
www.wikipedia.pl - zdjecia
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Gordyj 
Specjaliści
Zootechnik



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sie 2008
czyli 5699 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 14/2
Skąd: Olsztyn

Wysłany: 2008-11-12, 08:29   

Anegdota na temat szczurów ...
Byłem kiedyś asystentem lekarza weterynarii zajmującego się głównie leczeniem koni i bydła. Pewnego dnia przyszedł do nas chłopczyk ze szczurem w koszyku i mówi, że pupil jest chory... Doktor spojrzał na niego uważnie i mówi mam tu idealny lek na jego przypadłość i wręczył chłopakowi receptę. Ten wyszedł zadowolony ale za moment wrócił zmieszany bo na recepcie napisane było "KOT" :mrgreen:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-12, 10:27   

Gordyj, 10/10
 
 
jola 
Mega User



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Sty 2009
czyli 5536 dni temu
Posty: 200
Podziękowania: 14/17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2009-02-08, 18:21   

Całe nieszczęście jest w tym, że one krótko żyją a rozstanie z nimi jest bardzo bolesne.
_________________
Jola
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
emilko13



Dołączył: 20 Paź 2010
czyli 4908 dni temu
Posty: 2
Wysłany: 2011-02-11, 21:08   

Miałam szurzynkę....ale mnie opuściła o poranku w dniu Świętego Mikołaja...miała już swoje 2,5 roczku i jak mówi Jola...one krótko żyją, a roztanie z nimi jest trudne, no jak ze wszystkimi pupilami.
naprawdę fajne zwierzątka, chociaż szkody po mojej Didi mam do dziś. naprawdę była słodka i zabawana. Nigdy nikogo nie ugryzła, była zazdrosna o inne zwierzęta a psa kolegi chciała wciągnąć przez kratkę klatę do środka ;)

Szczury jedzą wszystko, ale nie należy przesadzać z mięsem, bo mogą stać się agresywne.

Czy ktoś z forum ma ogonka?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mika29 
Mega User



Moja specjalizacja:
Inne

Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 14
Otrzymał 5 podziękowań
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-08-25, 20:31   

Tak, ja mam 6 samic. Czekam teraz na 2 - 3 samice z hodowli rodowdowej. I napiszę trochę o szczurach. Szczur MUSI mieć towarzystwo tej samej płci!! Ew. samica + kastrat. Szczur to zwierzę bardzo silnie stadne. SZCZURÓW NIE ROZMNAŻAMY! ] Szczury muszą mieć klatkę. Żeby sprawdzić, czy klatka jest dobra, mnożymy wymiary klatki (dłxszerxwys) i dzielimy wynik na 60000. Wtedy wychodzi na ile szczurów jest klatka. Szczury nie mogą mieszkać w pokoju, musi mieć klatkę. Szczury muszą mieć wybiegi CODZIENNE. Muszą dostawać mokre jedzenie również bez soli i przypraw. Szczury może i zjedzą wszystko, ale nie wyjdzie im to na dobre. Nie można podawać nabiałów! Jako mokre jedzenie można dawać np. whiskas kurczak w galarecie, ryż z pomidorkiem i jajkiem. Muszą dostawać warzywa i owoce. Jako karme polecam VL rat nature, JR Farm i Time (2 ostatnie w zooplusie). Jako ściółkę najlepiej żwirek drewniany, NIE TROCINY CZY SŁOMA CZY SIANO! Jest wiele pasożytów w słomie i sianie i bardzo słabo wsiąka mocz.
Szczurów nie kąpiemy! Same się myją. Ew, można przemyć ogonki. Jakby ktoś był ciekawy jak żyją moje panie, to proszę pisać, chętnie opiszę.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-08-26, 20:40, w całości zmieniany 3 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-08-25, 21:43   

Mika29 napisał/a:
Żeby sprawdzić, czy klatka jest dobra, mnożymy wymiary klatki (dłxszerxwys) i dzielimy wynik na 60000. Wtedy wychodzi na ile szczurów jest klatka
jeszcze takiego czegoś nie słyszałem, nigdy w życiu :) no ale człowiek uczy się całe życie i tak głupi umiera :)
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-08-25, 21:48   

Mika29, Ciekawe rzeczy piszesz ale to się nadaje tylko w hodowlach laboratoryjnych
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Léla 
Mega User



Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 13
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-08-25, 21:52   

W jakich hodowlach laboratoryjnych? To są podstawowe wymagania szczurków które trzyma się w domu..
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-08-25, 21:55   

Léla, czyli według ciebie na jednego szczura klatka powinna mieć ... ?
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Léla 
Mega User



Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 13
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-08-25, 21:56   

Na jednego to optymalnie 80x40x40cm : )
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chomika 
Mega User



Moja specjalizacja:
Inne

Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 16
Dał 2 podziękowanie(a)
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-08-25, 23:28   

Ale po prostu nie ma opcji jeden szczur. Szczury to zwierzęta silnie stadne.

Rozmnażanie zostawcie zarejestrowanym hodowlom, które znają się na genetyce (w/w).

Nie będę powtarzać, Mika już wszystko napisała.

A na dwa szczury wymagana jest powierzchnia podstawy co najmniej! 60x40x50 cm
Ostatnio zmieniony przez Chomika 2011-08-25, 23:31, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-08-25, 23:49   

Chomika, Zarejestrowały się dziś chyba 4 osoby poruszające tematykę hodowli szczura hodowlanego i świnki morskiej i jedna osoba drugie zaprzecza swoimi postami.
Proponuje się dokształcić a później cokolwiek pisać ,ewentualnie pisać w formie zapytań zapewne ktoś odpowie .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Chomika 
Mega User



Moja specjalizacja:
Inne

Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 16
Dał 2 podziękowanie(a)
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-08-25, 23:52   

amadyna1471 napisał/a:
Chomika, Zarejestrowały się dziś chyba 4 osoby poruszające tematykę hodowli szczura hodowlanego i świnki morskiej i jedna osoba drugie zaprzecza swoimi postami.
Proponuje się dokształcić a później cokolwiek pisać ,ewentualnie pisać w formie zapytań zapewne ktoś odpowie .
Nie rozumiem? Co czemu zaprzecza?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-08-25, 23:54   

Chomika, Poczytaj posty powyżej :lol: to się dowiesz co komu zaprzecza hehe.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Chomika 
Mega User



Moja specjalizacja:
Inne

Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 16
Dał 2 podziękowanie(a)
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-08-25, 23:57   

Że niby chodzi o post Leli?

Znajomość słownika się kłania, optymalny oznacza: «najlepszy z możliwych w jakichś warunkach»
Ja podałam wymiary minimalne, a oczywiście wiadomo, że im są większe, tym lepiej.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-08-25, 23:59   

Chomika, Słownika to bym cie mógł nauczyć ,zapewniam Cię hehe :lol: :lol: :lol: Po za tym jak byś nie wiedziała to to jest forum o tematyce ptasiej raczej a nie futrzaki i tym podobne.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Chomika 
Mega User



Moja specjalizacja:
Inne

Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 16
Dał 2 podziękowanie(a)
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-08-26, 00:02   

Czy ten fakt usprawiedliwia zaniedbania w stosunku do gryzoni?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-08-26, 00:04   

Chomika, Kto tu pisze o jakiśkolwiek zaniedbaniach w stosunku do gryzoni,tylko te kilka osób nowo zarejestrowanych na forum i nikt po za tym.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
expirate 



Dołączyła: 25 Sie 2011
czyli 4599 dni temu
Posty: 7
Wysłany: 2011-08-26, 00:05   

Ludzie, wy się interesujecie ptakami i tak naprawdę na gryzoniach się nie znacie... Więc dlaczego wykłócacie się z ludźmi, którzy mają doświadczenie w ich utrzymaniu? Ja z wami nie będę się kłócić o ptaki, a jeślibym miała mieć jakiegoś, to z czystego rozsądku nie trzymałabym go w malutkiej klatce, w której nie mógłby wykonać nawet najkrótszego lotu. Byłoby miło, gdybyście po prostu zrozumieli, co próbujemy wam przekazać.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.