Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 21:14
Aleksandretta obrożna - Psittacula krameri
Autor Wiadomość
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-03-03, 23:01   Aleksandretta obrożna - Psittacula krameri

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) jest jedną z częściej hodowanych dużych papug. Jest tak z wielu powodów: piękna, smukła sylwetka, łatwość rozmnażania, niewygórowane wymagania pokarmowe i ciekawe usposobienie. Aleksandretta obrożna osiąga długość ciała ok. 40-42cm oraz masę ciała ok. 120-130g. Ubarwienie dorosłych ptaków jest zielone, lotki od spodu szare, a od góry ciemno-zielone z połyskiem. Ogon u samicy jest niemal zielony, natomiast u samca widać wyraźny niebieski nalot. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny, ale pojawia się dopiero po ok. 2-3 latach, gdy u samca pokazuje się się czarno-czerwona obroża na szyi, oraz niebieski nalot nad nią, samice zaś pozostają całe zielone. Młode ptaki ubarwione są podobnie do osobników dorosłych, ale pozbawione są wszelkich ozdób, a ich ogony są krótsze.U naprawdę młodych papużek całe oko jest ciemne, a po jakimś czasie tęczówka robi się żółta. Ornitolodzy wyodrębnili 4 podgatunki aleksandretty obrożnej. Ptaki azjatyckie są większe, maja bardziej intensywne kolory, czerwoną, nagą skórę dookoła oczu, a ich dzioby maja górną część czerwoną, a dolną – czarną, zaś podgatunki z afryki są mniejsze, delikatniej zbudowane i pozbawione są obrączki wokół oka. W naszym kraju najczęściej utrzymywane są P. krameri malinensis i czasami P. krameri krameri.

Aleksandretty utrzymujemy w mocnych klatkach z prętów lub siatki. Siatka powinna mieć min. 1.5mm grubości i rozstaw prętów maksymalnie 2cm. Moje ptaki z łatwością „tną” siatkę o grubości 0.8mm. Klatka taka powinna być niemalowana, gdyż papuga będzie obgryzać farbę. Bardzo wygodne są klatki z szufladami na odpady pokarmowe i odchody. Na dno wysypujemy piasek, żwirek, torf, bądź grube trociny. Najlepszy jest piasek i torf, ponieważ pochłaniają one wodniste odchody. Klatkę taką wyposażamy w żerdzie różnej średnicy, by papuga mogła dobrać sobie najwygodniejszy. Najcieńszy aleksandretta powinna objąć, a najgrubszy powinien być taki, żeby ptak chwytał go w połowie. Karmniki powinny być z grubego plastiku lub lepiej z metalu. Nawet najtwardszy plastik jest dla aleksandretty słaby. Ptaki tego gatunku są wielkimi indywidualistami i maja swój charakterek. Jeśli im cos nie pasuje, potrafią krzyczeć i dziobać, a gdy wszystko idzie po ich myśli, są potulne i milutkie. Jeśli mamy jednego ptaszka i chcemy kupić drugiego, to należy się spodziewać, że może on być całkiem inny. Może lubić całkiem inne pokarmy, być cichszy/głośniejszy itd.

Jeśli chodzi o rozmnażanie, to jest ono dość łatwe, ale nie jest to takie „hop, siup”(. Aleksandretty przystępują do lęgu późna jesienią. Lęgi odbywają się raz w roku, czasami zdarza się, że dwa, ale to rzadkość. Budka lęgowa dla tych papug powinna mieć wymiary: 30x30 cm i 50cm wysokości. Budujemy ją z desek lub sklejki, wycinamy otwór wejściowy o średnicy 8cm.Materiały powinny być grube i mocne, ponieważ aleksandretty maja bardzo silne dzioby, którymi formują swoje gniazda. Wewnątrz, na łączeniach desek dobrze jest przykręcić gałęzie lub listwy, które zabezpieczają łącznie przed działaniem „wandali”. Na dno budki można dać kilkucentymetrowy plaster z pnia drzewa z wydrążonym zagłębieniem na środku. Samica go sobie dostosuje do swoich potrzeb.W środku przykręcamy jakieś patyki lub kawałek siatki ( oczywiście bez ostrych końców!) do wchodzenia i wychodzenia z budki. Do środka sypiemy trociny z torfem. Całość spryskujemy delikatnie wodą i mieszamy. Jako dodatek możemy tam wsadzić kawałek próchna w całości, a papugi go rozdrobnią i wymieszają ze ściółką przygotowana przez nas. W budce powinno być oczywiście coś, co pozwoli nam kontrolować lęgi naszych papug. Może to być otwierany dach lub małe drzwiczki kilka centymetrów nad dnem. Osobiście preferuję pierwszy sposób. Jeśli decydujemy się na otwierany daszek, to powinniśmy pamiętać, że musi być tak skonstruowany, żeby aleksandretty go nie otwierały. Dobrze jest, gdy jest on czymś obciążony. Na wszystkich łączeniach ścian powinny się znaleźć listwy 2x2cm. Zapobiegnie to niszczeniu skrzynki przez papugi. W czasie lęgu ptaki powinny być odpowiednio karmione. Istnieją dwie szkoły karmienia podczas odchowu młodych. Jedna mówi, żeby w czasie karmienia młodych podawać jak najwięcej owoców, warzyw i zielonek, a druga, że należy podawać tylko pokarm jajeczny, tartą marchew, ziarno oraz preparaty witaminowe z wapniem. Ja stosuje ten drugi sposób i jak na razie wszystko idzie dobrze. Młode zawsze są silne, zdrowe i duże. Po zawieszeniu skrzynki lęgowej i odpowiednim karmieniu ptaków samica składa 2-6 jaj o rozmiarach 30,7x23,8mm. Wysiaduje je ok. 21dni, ale zdarza jej się ten okres wydłużyć ( u mnie w roku ‘06 do 28 dni). Młode są zupełnie nagie, pokryte różową skórą.

Są karmione przez rodziców przez ok. 10 tygodni. Żywienie aleksandrett wygląda jak żywienie wszystkich dużych papug. Podstawą są owoce i warzywa. Z cytrusami trzeba uważać, bo gdy podamy ich za dużo może wystąpić biegunka. Oprócz tego podajemy zieleniny takie jak sałata, mniszek, gwiazdnica, krwawnik itp. , mieszankę ziaren dla papug dużych, ser biały, biszkopty, bułkę moczoną w mleku, ryż gotowany, jajko na twardo z bułką tartą, suszone owoce i warzywa, gotowane warzywa.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

adrian
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-04, 20:29   

Wowo, masz jakieś mutacje tych ptaków ciekawe w swojej hodowli ?
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-03-04, 22:37   

adrian, w chwili obecnej mam u siebie 8 mutacji tego ptaka: standart, lutino, albino, stalowy, niebieski, turkusowo-siwy, lacewing, buttercup. W niedługim czasie postaram sie wstawić jakieś fotki na forum.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-03-04, 22:58   

Ja od siebie mogę dodac, że ptaki te naprawdę mają wielki instynkt obgryzania, obkorowywania gałęzi jak i dewastacji wszelkich drewnianych części wolier oraz budki, pniaki. Jeśli w budce nie spodoba im się otwór wejściowy, powiększają go według siebie lub robią nowy. U mnie ptaki te troszkę sobie podziobały drewienka jak i płyt w wolierze wewnętrznej, w budce zrobiły sobie wejscie w górnym rogu.
Doskonale te ptaki tez obskubują szyszki sosnowe.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
hynio 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 67
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5908 dni temu
Posty: 127
Skąd: Skrzyszów k.Wodzisławia Śl.
Wysłany: 2008-03-05, 17:37   

Wowo napisał że mają wodniste odchody a jako ziarnojady chyba powinne miec normalne jak np.rozelle czy jestem w błędzie.Nigdy nie miałem aleksandret dlatego pytam.
_________________
Pozdrawiam Henryk Sz.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-03-05, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-03-05, 23:41   

hynio, nie są one takie wodniste, napisałem tak, bo widomo, że lepiej jest sprzątać z torfu czy trocin niż skrobać i myć niczym nie wysypane dno. Odchody nie sa całkiem wodniste, raczej standardowe, jak np. u rozelli ;-) .
wanted, Z tym niszczeniem, to powiem szczerze, że trafiają sie ptaki bardzo spokojne, które nie niszczą wcale, ale raczej są to niszczycielskie ptaki. Jeśli mają dużo gałęzi i dużą woliere, to mają gdzie wyładować energię, ale w małych klatkach czasem są naprawde nie do zniesienia. Małych klatek nie ma po co robić z drewna, bo będą zaraz rozwalone.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kariok 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Sty 2008
czyli 5904 dni temu
Posty: 673
Podziękowania: 30/1
Skąd: Ostrów Wlkp

Wysłany: 2008-03-06, 14:01   

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-03-06, 16:31   

kariok1, To bardzo stare zdjęcie. Jakie aleksandretty masz teraz? Wszystkie z tego zdjęcie, coś Ci ubyło, a może coś przybyło?
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kariok 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Sty 2008
czyli 5904 dni temu
Posty: 673
Podziękowania: 30/1
Skąd: Ostrów Wlkp

Wysłany: 2008-03-07, 10:45   

Wowo, Masz rację nie jest to najnowsze zdięcie ptaki są już wybarwione, utwożyły pary, na dzień dzisiejszy niewiele się zmieniło. Dokupiłem tylko błękitnego samczyka lecewinga
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-03-07, 23:59   

Wstaw, jeśli możesz, jakieś aktualne zdjęcia ptaków i powiedz jak sie podobierały w pary.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-06-23, 15:34   

I jak u was z lęgami w tym roku?
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-06-23, 16:25   

U mnie klęska :evil: Coś spowodowało, że z jajek nie wyszły młode. Ani jednego młodziaka nie odchowałem... Zobaczymy, może na przyszły rok... Co prawda budy wiszą, ale nie ma nimi zainteresowania (poza jedną parą, która chyba cośtam se grzebie ;-) )
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-09, 20:16   

Obecnie jednymi z bardziej porządanych mutacji tych papug są szeki ale jak narazie ich ceny odstraszają. Ale jest na co popatrzeć bo to śliczna mutacja aleksandretty obrożnej.















http://www.avianxotics.com/
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-08-10, 21:24   

A tak wygląda wybarwiający się samiec aleksandretty obrożnej. Tutaj ptak w mutacji oliwa europejska (grey green).
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-08-20, 07:15   

Fotki ptaków, które spotkałem podczas odwiedzin u jednego hodowcy:


_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5731 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-08-20, 07:46   

Fajnie byłoby miec takie stadko aleksandretty obrożnej w różnych mutacjach.
Jak duża powinna byc klatka , woliera dla pary tych ptaków ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-08-20, 14:49   

U mnie w tej chwili wszystkie woliery mają po 2m sześcienne, ale teraz będę dobudowywał jeszcze 4 z czego 2 będa miał też po 2m, natomiast 2 pozostałe po ok. 1,5m sześciennego. Zapewnim Cie, że to wystarczy dla jednej pary.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-08-21, 10:09   

Michuuu, Wyglądałoby to ciekawie, dopuki ptaki nie chciałyby iść w lęg. Wtedy zaczęło by się to robić coraz mniej ładne, kończąc pewnie na bryzgającej po wolierach krwi :mrgreen: . Owszem, są osoby tak utrzymujące te agresywne papugi, ale po co ryzykować? Prędzej, czy później, i tak źle się to skończy...
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5731 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-08-21, 10:51   

A wiec bez wstawiania budek legowych do woliery było by to możliwe :)
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-08-21, 18:19   

Już prędzej, ale też bym nie ryzykował... U mnie przy zestawianiu pary buttercupów straciłem jednego tak cennego ptaka :evil: Pomijam to, że stały obok siebie przez 5 dni w klatkach, żeby się zapoznać, a samica, która zabiła swojego partnera wcześniej, z innymi samcami odchowywała piękne ptaki wysokiej klasy.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.