Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-07-30, 08:27
Modrolotka czerwonoczelna
Autor Wiadomość
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-15, 01:41   Modrolotka czerwonoczelna

Modrolotka czerwonoczelna
(Cyanoramphus novaezelandiae)


Modrolotka czerwonoczelna znana jest również pod innymi nazwami, taki jak: papuga kozia, koza czerwonoczelna, papuga nowozelandzka i papużka sinodzioba.
Pochodzi z rzadkich lasów Nowej Zelandii.
Jest to średniej wielkości papuga, jej długość wynosi ok. 22-25 cm.

Modrolotki stają się coraz popularniejszymi ptakami w naszych domach, zawdzięczają to swojemu przyjaznemu i ciekawemu świata charakterowi. Ptaki te niezwykle szybko się oswajają, niektóre już po kilku dniach, a nawet godzinach lgną do swoich opiekunów. Minimalne rozmiary klatki dla modrolotki to 80dług. x 50szer. x 60wys.
Są to ptaki bardzo ruchliwe, a wiec powinno im się zapewnić odpowiednią przestrzeń do latania i zabawki, którymi będą się mogły bawić w czasie gdy nie będzie opiekuna i będą siedziały w klatce. Powinniśmy je wypuszczać z klatki codziennie na minimum 2-3 godziny dziennie, im więcej czasu do latania tym lepiej, ponieważ zamknięte w klatce papugi będą osowiałe i nerwowe.
Nie są to papugi, które mogą siedzieć całymi godzinami na ramieniu opiekuna głaskane przez niego, ponieważ szybko się nudzą i ruszają szukać nowych doznań. Modrolotki większość czasu spędzają na ziemi, grzebiąc swoimi nóżkami w poszukiwaniu jedzenia, przez co trzeba wiedzieć, ze decydując się na modrolotkę wokół klatki będzie zawsze bałagan przez rozsypywane ziarno. Poruszają się skacząc, podobnie jak nasze wróble, a nazwę „kozy” zawdzięczają swojemu głosu przypominającemu meczenie kozy. Papugi kozie, bardzo lubią się kąpać, a więc powinniśmy im zapewnić stały dostęp do niewielkiego zbiornika z wodą w którym mogą umyć sobie piórka.

Dieta modrolotek powinna być bardzo urozmaicona. Podstawa ich diety są ziarna, możemy im kupować powszechnie dostępną mieszankę dla papug, może być to pokarm dla nimf. Dodatkowo powinniśmy dawać im regularnie świeże owoce i warzywa np. jabłka, truskawki czy marchew. Dla urozmaicenia diety możemy im podawać kiełki ziaren np. pszenicy lub prosa. W okresie lęgów podajemy również mieszankę jajeczną, możemy tez podawać larwy mączniaków. Ptaki też powinny mieć stały dostęp do wapna lub sepii.

Ptaki te bardzo dobrze czują się w wolierach ogrodowych, w takiej wolierze ptaki mają swobodną możliwość do lotu. Dno woliery powinno być czyste i suche ponieważ ptaki będą tam spędzały większość czasu. Jeśli nasza woliera nie jest za dużo możemy powiesić tylko dwie żerdzie po dwóch stronach woliery tak alby ptaki żeby przedostać się z jednej na drugą musiały przefrunąć. Woliera powinna też być zaopatrzona w przedsionek (podwójne wejście), ponieważ papugi kozie są szybkie i zwinne, a takie wejście zapewni, ze podczas wchodzenia do woliery ptak nie ucieknie. Jeśli zima nie jest zbyt mroźna ptaki te mogą przezimować na zewnątrz w odpowiednio przygotowanej do tego wolierze. Najlepiej obłożyć taka wolierę styropianem i owinąć folią, pozostawiając tylko niewielkie otwory wentylacyjne.
Poza okresem lęgowym modrolotki możemy trzymać w grupie ok. 4-6 ptaków. Wpuszczając razem do woliery taka grupę młodych papug, ptaki same dobiorą się w pary. Możemy też wspólnie z modrolotkami trzymać inne średnie i małe ptaki np. nimfy czy faliste.

Jeśli decydujemy się na rozmnożenie kóz, powinniśmy oddzielić parę od innych ptaków, ponieważ wtedy mogą być bardzo agresywne (zwłaszcza samiec) w stosunku do innych, co może się skończyć nawet śmiercią słabszych ptaków. Nie powinno się rozmnażać modrolotek w niedużych klatkach, najlepiej do tego nadają się nieduże woliery. Budka powinna mieć ok. 35x20x20 cm, otwór wejściowy powinien mieć ok. 8 cm, możemy również z powodzeniem wykorzystywać budki dla nimf. Budkę zawieszamy jak najwyżej, możemy też zawiesić drugą budkę w innym miejscu tak aby ptaki miały swobodny wybór miejsca do gniazdowania. Taka budkę wysypujemy wiórami.
Gdy samica wybierze już sobie budkę zniesie w niej ok. 5-8 jaj, które będzie wysiadywać sama przez ok. 21 dni, przez ten czas samiec będzie przynosił jej jedzenie do budki. W okresie lęgów ptaki powinny mieć zapewniony spokój, niepokojone ptaki mogą nawet porzucić lub zabić własne młode.
Młode lęgną się pokryte puchem, w pierwszych dniach ich życia są karmione wyłącznie przez samice, której jedzenie przynosi samiec. Po 10 dniach młode zaczynają otwierać oczy, a po 4 tygodniach są już gotowe do opuszczenia budki. Gdy młode zaczynają opuszczać budkę to samiec przejmuje obowiązek karmienia ich, ponieważ samica zazwyczaj w tym czasie szykuje się do kolejnego lęgu. Gdy samica zniesie nowe jaja powinniśmy oddzielić młode ponieważ mogą być atakowane przez samice. Trzeba również pamiętać o tym, ze nie powinno się dopuścić do więcej niż 2 lęgów w roku, ponieważ duża liczba lęgów bardzo niekorzystnie wpływa na stan zdrowotny samicy, co może doprowadzić nawet do śmierci.

Odróżnienie płci nie sprawia większych trudności ponieważ samiec jest wyraźnie większy i ma masywniejszy dziób i potężniejszą głowę.

W niewoli wyhodowane modrolotki o kolorze lutino (żółtym), cynamonowym i szeki (łaciate).
W hodowli dostępny jest także inny gatunek modrolotek, mianowicie Modrolotka żółtoczapeczkowa (Cyanoramphus auriceps). Jednak nigdy nie powinno się łączyć dwóch gatunków modrolotek razem ponieważ łatwo się one między sobą krzyżują!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

amohr 
Mega User
Adam "amohr"



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 13 razy
Wiek: 45
Dołączył: 02 Kwi 2008
czyli 5839 dni temu
Posty: 157
Podziękowania: 2/2
Skąd: Bytów

Wysłany: 2008-08-04, 22:38   

Jaka jest przyczyna łysienia samca modroltki czerwonoczelnej zółtej. Mój ojciec posiada te papugi i samiec strasznie traci pióra na głowie. Gdzieś czytałem, że jest to normalne zjawisko u tych papug.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-04, 23:08   

amohr, nie normalne ! Zawszae gdzieś leży jakaś przyczyna tego. Modrolotki lubią się kąpać, ciepło powoduje że takie miewają nawyki. Może tego też być i inna przyczyna. Może jakies insekty, uczulenie, świerzb ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2008-08-05, 07:57   

amohr, Modrolotki łysieją gdy mają w wolierze-klatce zbyt ciepło i nie mają możliwości kąpieli.Papugi te kąpią się codziennie bez względu na temp.powietrza.W naturze gniazdują nad brzegami rzek
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
x_keram_x 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 22 Lis 2008
czyli 5605 dni temu
Posty: 192
Podziękowania: 2/1
Skąd: Ostrów Wielkopolski

Wysłany: 2008-12-04, 20:39   Modrolotka czerwonoczelna

Czy mogli byscie powiedziec, czy jest to para ??
_________________
Keram
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-12-04, 21:13   

Na moje "niedoświadczone" oko jest to para , zółty ptak to samiczka ale oczywiscie moge sie mylic , tak wiec poczekajmy za kims co sie zna :)
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-12-05, 10:56, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
x_keram_x 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 22 Lis 2008
czyli 5605 dni temu
Posty: 192
Podziękowania: 2/1
Skąd: Ostrów Wielkopolski

Wysłany: 2008-12-05, 17:07   

Moge powiedziec ze zolty gdy jest glodny albo mnie widzi starsznie meczy i ma sciete czolo a zielona jest spokojniejsza i ma bardziej okragle czolo. Gdy je kupowalem miala byc para : zolta samiec a zielona samica. Ale nie jestem pewien gdyz zielona nie toleruje zoltej
_________________
Keram
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Poll 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 50
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Nieciecza
Wysłany: 2008-12-05, 17:54   

Wg. mnie to zielony to samiec xD Zielona może być samiczka, i zapewne nią jest :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
x_keram_x 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 22 Lis 2008
czyli 5605 dni temu
Posty: 192
Podziękowania: 2/1
Skąd: Ostrów Wielkopolski

Wysłany: 2008-12-05, 18:52   

Poll
Wg. mnie to zielony to samiec xD

chyba miales namysli zolty?? :-)
_________________
Keram
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
B.A.T.E.K 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 6 razy
Wiek: 36
Dołączył: 14 Maj 2008
czyli 5797 dni temu
Posty: 259
Otrzymał 8 podziękowań
Skąd: Tomaszów Lubelski

Wysłany: 2008-12-05, 20:39   

ja bym obstawiał za samca żółtego ale nie bardzo mi jest tu widać to co powinno na tych zdjęciach
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Poll 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 50
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Nieciecza
Wysłany: 2008-12-06, 13:15   

Heh, x_keram_x, tak - miałem na myśli żółtego samca xP Nie wiem czemu tak wyszło x]
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2009-02-01, 08:40   

Po którym jajku samiczka zasiada na jajkach ? Ma ktoś juz młode kozy ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-02-01, 10:22   

Ten "zielony" szek na fotce ma czerwone oczy :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
x_keram_x 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 22 Lis 2008
czyli 5605 dni temu
Posty: 192
Podziękowania: 2/1
Skąd: Ostrów Wielkopolski

Wysłany: 2009-02-01, 13:09   

Nie. Ma czarne z czerwona obwódką.
_________________
Keram
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-02-04, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2009-02-14, 15:53   

Fajne foto :mrgreen:

Ukryta Wiadomośc:
Wiadomośc zostala ukryta, aby ją przeczytac nalezy sie zalogowac.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
x_keram_x 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 22 Lis 2008
czyli 5605 dni temu
Posty: 192
Podziękowania: 2/1
Skąd: Ostrów Wielkopolski

Wysłany: 2009-03-08, 17:32   

Nadal nie jestem pewny czy mam pare. Mozecie mi powiedziec ktory z osobnikow meczy ( samiec czy samica a moze obydwoje to robia)??. Jedna moja modrolotka meczy prawie zawsze gdy jestem u papug natomiast druga nie odzywa sie wcale. Byl bym wdzieczny za odpowiedz :-D
_________________
Keram
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-03-08, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
witek20 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Lip 2008
czyli 5719 dni temu
Posty: 176
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: otwock
Wysłany: 2009-03-08, 19:45   

Mam mały problem no i od razu pytanie z tym związane. Dotyczy on moich modrolotek. Jakiś czas temu samice (tylko) rozpierzyły się i wyglądają jak widać na zdjęciach strasznie i nie chcą im nowe pióra rosnąć. Nie wiem czego im brakuje czy to może jakaś choroba albo co. Ale dotyka taki problem tylko samice jak widać bo samce wyglądają normalnie. Proszę o jakąś rade co mam im zmienić ewentualnie jak zaradzić żeby wyglądały jak wcześniej.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2009-03-08, 19:47   

x_keram_x, A właśnie dzisiaj chciałem pisać , z zapytaniem czy masz parkę :-P U mnie to samiec wydaje więcej dźwięków i jest bardziej ruchliwy , ciekawski ( ale te może tylko cecha charakteru :?: ) a samiczka mało się odzywa i w ogóle jest leniwa :-P

witek20, Nie wiem co to jest ale ostatnio moja samiczka też gubi piórka :roll: Może jeszcze nie wygląda tak jak te Twoje ale też mnie to martwi :roll: Może to być spowodowane siedzeniem w budce :?:
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Poll 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 50
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Nieciecza
Wysłany: 2009-03-08, 20:00   

Jest to najprawdopodobniej spowodowane brakiem codziennych kąpieli, które modrolotki uwielbiają, często bywa również to zbyt wysoka temperatura i uboga w owoce dieta.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
witek20 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Lip 2008
czyli 5719 dni temu
Posty: 176
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: otwock
Wysłany: 2009-03-08, 20:05   

Moje modrolotki razem z rozellami i świergotkami zimują w wolierze zewnetrznej. Często sie kąpią jak dostają wodę
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 22
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.