Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Michuuu
2009-12-05, 14:16
Wróbel cytrynowy Passer luteus
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-14, 13:23   Wróbel cytrynowy Passer luteus

Wróbel cytrynowy Passer luteus

Mały ptak wróblowaty zamieszkujący większą część północnej Afryki. Jest to gatunek agresywny, a zarazem dość łatwo zauważalny dzięki swojemu cytrynowemu upierzeniu. Można go często spotkać w większych grupach.
Brytyjczycy nazywają go złotym śpiewakiem choć z ptaków śpiewających nic nie ma. Każdy jednak wie, że wszystkie ptaki śpiewają lub ćwierkają – tak też i wróbel cytrynowy ma dość prosty i delikatny dla ucha śpiew.
Ptak ten osiąga długość około 12cm. Dożywa 5 lat. Tylko samce mają barwę cytrynową, której intensywność u niektórych ptaków może być zróżnicowana. Dziób samców w okresie lęgowym staje się czarny. Samice bardzo łatwo odróżnić po ciemnym, matowym upierzeniu.
Aby rozmnożyć ptaki należy przetrzymywać je w grupach. Czasami się tak nie da, gdyż ptaki mogą być agresywne i trzeba je wtedy rozłączyć po parze do oddzielnych klatek. Jeśli tak robimy ptaki muszą być do siebie już przyzwyczajone i nie powinniśmy dobierać im innych partnerów. W zimne dni wróble cytrynowe powinny znajdować się w ciepłym pomieszczeniu, gdyż są to ptaki delikatne.
Podstawowa mieszanka ziaren dla tych ptaków powinna zawierać: proso (różne gatunki), ryż, konopie, kanar, mak, rzepak, owsik, siemię lniane, murzynek, a także jeżeli posiadamy to nasiona sałaty.
Należy podawać także zieleninę (mniszek lekarski, gwiazdnica, rdest ptasi, krwawnik) i owoce (jabłka, gruszki, banany, morele, śliwki, winogrono itp.), a także skiełkowane i namoczone proso. Ważnym składnikiem jest pokarm miękki składający się z: jajka ugotowanego na twardo, tartej marchwi, kaszy kukurydzianej, kleiku ryżowego, glukozy, bułki tartej, zmielonego słonecznika łuskanego, zmielonych skorupek kurzych jaj i maku. To wszystko należy dokładnie wymieszać i podawać ptakom.
Aby rozmnożyć ten gatunek należy posiadać wolierę wewnętrzną – nie trzeba posiadać woliery zewnętrznej, gdyż w zimne dni ptak ten potrzebuje stałego ogrzewania. Ptaki najlepiej trzymać w grupach ale nie w każdym przypadku. Do środka woliery należy wstawić dużo zielonych krzewów, które pobudzą ptaki do lęgów. Wróble cytrynowe chętnie budują same gniazdo, ale nie pogardzą koszyczkami i budkami lęgowymi. Podczas budowy gniazda ptaki powinny mieć pod dostatkiem materiału budulcowego takiego jak: włókna sizalowe, drobne siano, liście, mech. Samica składa do 4 jajek, które wysiaduje przez około 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po około 14 dniach. Są podobne do samicy, ale mają jaśniejszy spód ciała. Należy pamiętać, aby młode oddzielić od rodziców gdy będą samodzielne. Jeśli zostaną dłużej rodzice mogą je atakować co może skończyć się nawet śmiercią młodych ptaków.


http://www.oiseaux.net/oi...ore.yvpe.1g.jpg


http://www.oiseaux.net/oi...ore.yvpe.3g.jpg
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5467 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2009-12-05, 12:36   

Hmm.. takiego to chyba nikt nie widział jeszcze :-P

Co to się mogło stać, że taki różowy wylazł? :roll:
Foto oczywiście z netu ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5778 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2009-12-05, 13:06   

Może dostawał do jedzenia jakieś barwniki ?

Ładne ptaki , ma ja ktoś ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-12-05, 13:41   

Michuuu napisał/a:
Może dostawał do jedzenia jakieś barwniki ?

Same barwniki nie wystarczą do otrzymania takiej barwy.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5467 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2009-12-05, 18:20   

Michuuu napisał/a:
Ładne ptaki , ma ja ktoś ?

Nie widziałam, by ktoś na Forum je miał. Widywałam je jednak na wystawach ptaków. Rzeczywiście ciekawe ptaszki. ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 14
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.