Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Krzyżowanie międzygatunkowe
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-14, 13:29   Krzyżowanie międzygatunkowe

Krzyżowanie międzygatunkowe w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Do niedawna były to dość sporadyczne skojarzenia. W Europie Zachodniej powstają nawet odrębne stowarzyszenia hodowców bastardów. W Polsce zabroniona jest hodowla rodzimych gatunków, mimo to coraz częściej można się spotkać z ogłoszeniami typu: „Sprzedam dzwońca, szczygła, czyża.” Itd. Co ciekawe osobniki po krzyżówce dzikiego ptaka żyjącego w naszym kraju i kanarka są legalne. Nasze prawo obejmuje ochroną tylko ptaki żyjące w granicach państwa, dlatego wielu pasjonatów importuje ptaki zza granicy.
Bastardami nazywamy ptaki pochodzące z krzyżówki dwóch odrębnych gatunków. Inne nazwy to: mieszańce bądź krzyżówki.
Gdyby polskie prawo pozwalałoby chociaż niewielkiej ilości hodowców na przetrzymywanie i rozmnażanie naszych krajowych ptaków, można by zapobiec wymarciu wielu gatunków, jak to robią w wielu innych państwach.

Po co krzyżować kanarki z innymi gatunkami? – to pytanie zadaje sobie wielu hodowców – otóż pasjonaci krzyżowania pragną uzyskać osobniki o pięknym upierzeniu lub dźwięcznym, melodyjnym głosie. Często te walory są łączone.

Należy pamiętać, że z kanarkami skrzyżują się tylko spokrewnione gatunki. Dlatego łączymy je głównie z gatunkami pochodzącymi z rodziny Carduelinae. Najbliżej spokrewnione z kanarkami są ptaki z rodzaju Serinus – kulczyki, do którego on sam należy, a następnie Carduelis – szczygły, czeczotki, czyżyki, dzwońce, makolągwy.
Wyliczono, że blisko spokrewnionych z kanarkami jest ponad 60 gatunków.
Niemożliwe jest skrzyżowanie kanarka z gatunkami nie spokrewnionymi z nim jak np. z rodzaju Emberiza i Passerina.

Dla ciekawostki dodam, że niemiecki hodowca Klaus Krüger z Büdelsdorfu wyhodował krzyżówkę niemożliwą. W jednej wolierze trzymał samca wdówki atłasowej i żółtą samice kanarka nie licząc na wyhodowanie bastarda, gdyż było to niemożliwe przez zbyt dalekie pokrewieństwo. Po kilku dniach od złożenia przez samiczkę jajek okazało się że jedno jest pełne. Z jaja wykluł się mieszaniec. Z powodu zbyt dalekiego pokrewieństwa był niewidomy na lewe oko oraz miał niewłaściwie ukształtowaną lewą nogę. Wielu hodowców próbowało powtórzyć ten wyczyn, ale nikomu się nie udało.

Gdyby nie krzyżówki międzygatunkowe, nie uzyskano by wielu ras i barw kanarków, np. czerwonego – dzięki domieszce krwi czyżyka czerwonego lub lizarda – dzięki domieszce krwi kulczyka królewskiego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Darek.K 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5949 dni temu
Posty: 133
Podziękowania: 6/2
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 2008-02-01, 22:37   

Jaki sens ma hodowla bezpłodnych hybryd.Tylko dla śpiewu?szkoda ptaków
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-01, 23:14   

Darek.K, a jaki sens ma trzymanie pojedynczo płodnych ptaków?
Przecież większość ludzi trzyma pojedynczo samce kanarki głównie z powodu ich śpiewu i ich nigdy nie rozmnaża...
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Darek.K 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5949 dni temu
Posty: 133
Podziękowania: 6/2
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 2008-02-02, 17:26   

Nie chodzi mi o kanarki.Większośc bastardów pochodzi z krzyżówki kanarka z europejskimi ptakami,lub kulczykami i czyżami amerykańskimi.UE i USrA wprowadziły zakaz obrotem ptaków pochodzących z naturalnych siedlisk, i szkoda marnowac cennych ptaków na upośledzone hybrydy ptaków.Słyszałem przypadki że "hodowcy"europejskich bastardów wypuszczają samice mieszańców,dla nich zupełnie bezwartościowe bo bezpłodne, na "wolność" :-?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-05, 15:43   

Popatrzcie na to:
http://users.skynet.be/fa398872/navfram.en.htm
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-05, 16:50   

W najbliższej Nowej Exocie będzie ciekawy i dobry artykuł o bastardach. Ja o ptakach trochę już wiem, ale w nim są informacje z którymi zetknąłęm się po raz pierwszy. Autorem jest A. Wojtala z Rybnika.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzychu w1 
Specjaliści



Pomógł: 25 razy
Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 378
Podziękowania: 23/24
Skąd: Przemyśl
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2008-02-05, 20:16   

Gdyby nie krzyżówki międzygatunkowe,nie było by kanarków czerwonych,lizardów,i jeszcze kilku odmian kanarka.Nie tylko dla śpiewu krzyżuje się ptaki.Profesjonaliści hodują bastardy,poszukując płodnych egzemplarzy , celem uzyskania w drodze krzyżowań nowych cech ;lepszego śpiewu,wyglądu,koloru czy mutacji barwnych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-06, 17:39   

Warto jeszcze dodać że nie wszystkie hybrydy są niepłodne! ale aj osobiście nie jestem zwolennikiem dalszego ich rozmnażania... po co dalej mieszkać czysto gatunkowe ptaki dla jakiś krzyżówek...
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-06, 18:09   

Rocki przed Twoim postem jest odpowiedź na Twoje pytanie :mrgreen: Gdyby nie te "mieszanki" nie byłoby lizardów, glosterów, timbradosów a przede wszystkim czerwonych kanarków.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-06, 18:12   

JC, jasne ale moim zdaniem bardziej wartościowy jest dla mnie ptak czystym rodowodzie niż o jakiejś wyszukanej barwie...
U kanarków domowych też takie mieszanie wygląda trochę inaczej niż u innych ptaków ponieważ są to ptaki od początku kształtowane przez człowieka...
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzychu w1 
Specjaliści



Pomógł: 25 razy
Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 378
Podziękowania: 23/24
Skąd: Przemyśl
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2008-02-06, 21:18   

Śpiew dzikiego kanarka,nijak się ma do śpiewu kanarka harceńskiego,mniej więcej,jak śpiew kulczyka do kanarka.Efekt krzyżowań chyba słychać.Jeśli ktoś chce morze trzymać w domu kulczyka,czyża szczygła.Są na pewno czyste nie zmutowane,i mimo że ich śpiew jest piękny,to nie umywa się do kanarka.
Gdyby nie krzyżowania,nie było by wielu ras,nie tylko ptaków ozdobnych ,ale ras psów,kotów,koni,itd.itp.
Postępu nie da się cofnąć,na szczęście.!
Rocki, a jak ci się podobają mutacje barwne aleksandretty.Kto wie jaki jest ich rodowód.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-02-09, 22:14   

tylko zapewne zgodzicie się że obecne rasy KANARKA nie mają już prawie nić wspólnego z DZIKIM KANARKIEM , pozwoliłbym sobie nawet porównać obecne KANARKI do MEWEK JAPOŃSKICH które w NATURZE nie występują
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-10, 12:50   

Ja bym odwrócił tę sytuację, bo uważam, że współczesne mewki hodowlane mają więcej genów Lonchura striata niż kanarek genów dzikiego Serinus canaria.
Dla porównania możecie sobie zobaczyć fotki:
http://www.efinch.com/species/whiterump.htm
http://www.finchinfo.com/...ciety_finch.php
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-10, 12:55   

Tyle, że kanarki występują na wolności. Zaś mewki powstaly z krzyżówek.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-10, 13:08   

Miras ktoś taką puścił bujdę sprowadzając mewki z Japoni. Mewka to po prostu udomowiona forma mniszki białorzytnej [jak to obecnie nazwali te ptaki Mielczarek i Cichocki]. Ta "bujda" wielokrotnie powtarzana stała się "obowiązującą prawdą". Dopiero od kikunastu lat, zaczęto pisać poprawną nazwę łacińską mewki Lonchura striata var. domestica.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-10, 13:18   

Dopiszę jeszcze coś o własnych badaniach na ten temat.
Krzyżowałem mewki japońskie z miniszkami musztowymi i srebrnodziobkami i wszystkie młode były bezpłodne a i wylęgowość jaj sięgała ok 10%. Natomiast z prawdopodobnej krzyżówki mewki z mniszką białorzytną wyszły normalne mewki o wyglądzie mniszki i były płodne. Natomiast nie jestem pewnien czy to były naprawdę dzikie mniszki bo niczym właściwie się nie rózną od mewek. Kupiłem je na giełdzie w Czechach a gośc sprzedawał ptaki a odłowu, miał rózne małe astryldy.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-02-12, 01:42   

hmm to mi teraz dało do myślenia, nie znam dobrze angielskiego ale wspieram sie translatorem,w 2 linku są opisane 2 teorie od czego pochodzą mewki , mnie to nawet nie interesuje, może kiedyś ruszę w kierunku Lonchura
narazie interesują mnie mutacje barwne ZEBEREK i GOULD

najważniejsze dla mnie jest to ze nie ma DZIKICH MEWEK , tak samo jak DZIKICH GLOSTERÓW czy KANARKÓW CZERWONYCH, a z tego co wiem (być może się myle) pierwsze inaczej ubarwione zeberki pochodziły z odłowy (z mutacji naturalnych)

Pozdrawiam ALL
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-12, 10:12   

Jak piszesz, że nie ma dzikich mewek, to tak samo możesz napisać, że nie ma dzikich kanarków. Mewka powinna się nazywać mniszka białorzytna forma udomowiona. Znaczna część odmian kanarków to 100% bastardy a z mewkami, to jak jest tak do końca nie wiadomo. Najbardziej historia mewek przypomina mi historię udomowienia cukrówki, a nie kanarka. Bo z cukrówkami też własnie nie jest tak do końca wiadomo, mimo że większość zajmujących się tym problemem za przodka uznaje synagorlicę zwyczajną.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-02-12, 23:30   

JC, naprawdę nie chce polemizować, bo nie znam historii MEWKI JAPOŃSKIEJ, a ten ptak to dla mnie wielki znak "?"
każdy ma swoje zdanie i ja szanuje Twoje zdanie , przedstawiłeś swój punkt widzenia,
niestety nie należę do ludzi którzy bez dowodów popartych naukowo uwierzę w przedstawioną teorię , przepraszam ale już taki jestem i tak jak napisałem nie będę zabierał głosu odnośnie tego gatunku

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-02-13, 00:15   

To co ja piszę, jest oparte wyłacznie na podstawch naukowych i niczym więcej. Definicja gatunku:
Mianem gatunku biologicznego określa się grupę naturalnych populacji, których osobniki swobodnie krzyżują się wzajemnie i nie mogą krzyżować się z osobnikami innych gatunków, wydając płodne potomstwo (kryterium płodnego krzyżowania) podobne do rodziców.

Tu, żeby zaliczyć mewkę do tego samego gatunku co Lonchura striata, brakuje wyłacznie "naturalnych populacji" i z tego powodu jest ona formą udomowioną.
Głównym problemem jest "nazwa" i to ona myli. Pierwsi importerzy w XIX wieku sprowadzali te ptaki z Japoni i nie mieli zielonego pojęcia, że w Azji kontynentalnej występują takie same ptaki, a do tego nie sprowadzano "szarych" ptaków a mutacje białe i szeki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 12
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.