Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Tragopany - ogólnie.
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-14, 23:01   Tragopany - ogólnie.

Tragopany


Któż nie zaczynał hodowli ptaków od gatunków najpopularniejszych? Chyba każdy z nas. Po latach obcowania z naszymi podopiecznymi, nabieramy doświadczenia i najczęściej dążymy do wzbogacenia naszych hodowli o rzadziej spotykane gatunki i odmiany.
Hodowcy bażantów również dokładają wszelkich starań, aby wprowadzić do swoich kolekcji niespotykane i piękne gatunki, do których na pewno należą tragopany.
Na podstawie zebranych materiałów, a szczególnie opracowania Livio Zanotto, chciałbym przedstawić czytelnikom sposób ich pielęgnacji i rozrodu.

Samce tych pięknych i rzadkich ptaków mają po bokach głowy dwa niebieskie, skórne wyrostki, które do złudzenia przypominają różki. Pod dziobem znajduje się fałda skórna, która poza okresem godowym jest niemal niewidoczna. W czasie tokowania fałda rozpościera się na kształt niewiarygodnej, wielobarwnej tarczy. Kolorowa, napięta "tarcza" w połączeniu z niebieskimi "różkami" nadaje ptakom niesamowitego wyglądu. Upierzenie samców pokryte jest charakterystycznymi, jasnymi plamkami. Ogon tragoponów jest dosyć krótki z osiemnastoma sterówkami. Nogi (skoki) kogutów żółte, kur ciemne. Koguty wybarwiają się w drugim roku życia. Do rodzaju Tragopan należy pięć gatunków. Wszystkie są monogamiczne i tworzą trwałe pary. Często koguty biorą udział w wychowie piskląt.

Żyją w górskich lasach na wysokości 1350 do 4300 m.n.p.m. Przebywają najczęściej na drzewach, gdzie znajdują najwięcej pokarmu. Dorosłe ptaki są typowymi wegetarianami i żywią się liśćmi drzew, krzewów i najróżniejszymi owocami. Lęgi odbywają z reguły na drzewach (rzadziej na ziemi). Kury składają jaja w opuszczonych gniazdach większych ptaków lub w wygodnych rozgałęzieniach konarów. Jaja wysiaduje tylko samica, z których po 28 dniach wylęgają się pisklęta.

W pierwszych dniach życia piskląt, przynoszą im rodzice pokarm w dziobach. Tę czynność wykonują ptaki gniazdujące przede wszystkim na drzewach. Młode odbierają pokarm od rodziców same, Jest aż niewiarygodne jak taki wielki liść może być połknięty przez małe pisklę. Kilkudniowe pisklęta są bardzo sprawne - fruwają i siadają na gałęziach wraz z rodzicami. Młode tragopany żywią się owadami i innymi organizmami zwierzęcymi oraz liśćmi.

Tragopan Czerwony
(Tragopan satyra)


Jest to najczęściej hodowany gatunek. Żyje w Himalajach na wysokości 4250 m.n.p.m. Zimą wędrują do niżej położonych rejonów około 1800 m.n.p.m. Zamieszkują Bhutan, północny Nepal oraz część południowego Tybetu.

Samce dorastają od 67 do 72 cm i osiągają 1,60 - 2,10 kg. Samice są mniejsze. Kogut ma czarną głowę. Szyja, górna część grzbietu i pierś czerwone, pokryte białymi, czarno obrzeżonymi "oczkami". Skrzydła i dolna część grzbietu szaro brązowe, także pokryte białymi, czarno obrzeżonymi "oczkami". Na boku ciała i na brzuchu "oczka" są szarawe i tylko częściowo czarno obrzeżone. Kura jest ciemno brązowa z czarnymi, rdzawymi i jasnymi plamkami. Koguty zaczynają tokowć w marcu. Samice tragopana czerwonego znoszą niewiele jaj, często tylko trzy. Niekiedy po krótkiej przerwie niosą kolejne jaja lecz całe zniesienie nie przekracza zwykle 10 sztuk.

Tragopan temmincka
(Tragopan temmincki)


Występowanie tego gatunku jest bardzo rozległe. Żyje w północno - wschodnim Asamie, północno - wschodniej Birmie, południowo - wschodnim Tybecie, w chińskim Juannie, północno zachodnim Wietnamie i górach środkowych Chin.

Kogut ma głowę czarną, lica pozbawione piór - kobaltowo niebieskie. Na ciemieniu pomarańczowy czubek. Szyja i górna część piersi, czerwone. Reszta upierzenia pomarańczowo brązowa. Górna część ciała "usiana" szarymi, czarno obrzeżonymi oczkami. Na spodniej części ciała "oczka" są większe, lecz bez czarnych obwódek. Kura na górnej części ciała brązowa z czarnymi plamkami, spód ciała jaśniejszy, szaro nakrapiany. Znoszą 10 do 15 jaj.

Tragopan czarnogłowy
(Tragopan melanocephalus)


Żyje w zachodnich Himalajach po Kaszmir.

Kogut ma czarną głowę i szyję, lica pomarańczowe. Pozostałe upierzenie brązowo czarne. Każde pióro z okrągłą białą plamką. Kura na spodniej części ciała nakrapiana białymi, czarno obrzeżonymi plamkami.

Tragopan czarnogłowy jest niezwykle rzadkim gatunkiem.

Tragopan żółtolicy
(Tragopan blythii)


Żyje w Asamie i południowo - wschodniej Birmie.

Kogut ma żółto pomarańczowe lica, pozbawione piór. Ciemię czarne, za okiem czarna, podłużna plama. Szyja i górna część piersi czerwone. Wierzch ciała kasztanowy, na którym występują poprzeczne, faliste, czarne i jasno brązowe prążki oraz białe czarno obrzeżone "oczka". Na spodniej części każde pióro w środku białawe, na obrzeżach kasztanowe. Kura na górnej części ciała ma pióra czarne z dwiema kasztanowymi plamkami po bokach, a na końcu z małą białą kropką. Gardło białawe z czarno lamowanymi piórkami. Górna część piersi brązowo - pomarańczowa. Tragopan żółtolicy ma sylwetkę krótką i krępą.

Tragopan Kabota
(Tragopan caboti)


Żyje w południowo - wschodnich Chinach na pogórzu między Kuang-tun, a Tiang-si. Terytorium jego występowania jest izolowane od terytoriów występowania innych gatunków tragopanów.

Głowa koguta czarna. Lica pozbawione piór pomarańczowych. Górna część ciała brązowa z większymi, żółtawymi plamami. Przednia część szyi oraz pierś, jednobarwne żółto brązowe. Kura brązowo czarna. Na grzbiecie, piersi i bokach występują białe, trójkątne plamy.

Przed pierwszą wojną światową, tragopan Kabota był dość często importowany. Obecnie jest to rzadki gatunek.

Woliera dla pary tragopanów powinna być przestronna, dość wysoka, wyposażona w mocne gałęzie, na których ptaki chętnie siadają. Tragopany bardzo źle znoszą upały i dlatego woliera musi być usytuowana w miejscu ocienionym. Ponadto ptaki źle znoszą wilgoć i deszcze, a więc podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, a strop woliery zadaszony. Do woliery powinno przylegać dość duże pomieszczenie zamknięte, w którym ptaki przebywają podczas długotrwałej, deszczowej pogody. W pomieszczeniu tym, w okresie zimowym chronimy tragopany Kabota, a pozostałe gatunki tylko w pierwszym roku życia. Powodzenie w rozmnażaniu uzależnione jest przede wszystkim od sposobu karmienia. W dawkach pokarmowych powinny dominować różne owoce.

Jabłka pokrojone w kostkę podajemy ptakom przez cały rok. Ponadto podajemy czereśnie, porzeczki, jagody, borówki i inne owoce. Niezbędna jest świeża trawa i liście drzew. Dobrze jest podać siekany szczypior i krwawnik. W okresie rozrodczym dodatkowo karmimy paszą dla bażantów lub indyków. Garść granulatu na ptaka. Granulaty możemy zalać niewielką ilością przegotowanego mleka. W okresie zimowym prócz posiekanych jabłek, możemy podawać inne owoce z kompotów, najlepiej domowego wyrobu, bez cukru i bez środków konserwujących oraz tartą marchew. Dawki żywieniowe mają być niewielkie, tak żeby pokarm nie zamarzł. Zimą dokarmiamy tragopany niewielką ilością ziarna (kukurydzy i jęczmienia nie podajemy). Najlepsza jest pszenica w formie skiełkowanej. Garstka na ptaka. Sprawdziło się podawanie dobrej jakości siana posiekanego na krótkie kawałki.

Przed okresem godowym zawieszamy w górnej części woliery, w pobliżu gałęzi skrzynkę lub płytki kosz, które wyścielamy sianem. Tam zazwyczaj kura będzie składać jaja, chociaż niekiedy może założyć gniazdo na ziemi. Należy pamiętać, że tragopany dojrzewają płciowo w drugim roku życia. Nierzadko zdarza się, że kura wysiaduje jaja i wraz z kogutem troszcząc się o własne pisklęta. Jeżeli nie chce siedzieć, podkładamy jaja kwoce, którą z powodzeniem może być karłowata kochinka lub chabo, ewentualnie korzystamy z inkubatora. Okres inkubacji trwa 28 dni. Cechą charakterystyczną jest to, że jaja tragopanów w 26 dniu inkubacji stają się bardzo kruche i nawet pod niewielkim naciskiem skorupki pękają na drobne kawałki. Jeśli inkubujemy jaja pod kwoką, to 25 dnia zabieramy je i umieszczamy w inkubatorze. W tej fazie rozwojowej jaja w inkubatorze już nie obracamy. Po wykluciu pisklęta powinny pozostać w inkubatorze przez 48 godzin. Po 48 godzinach pobierają pokarm, mają dobrze rozwinięte skrzydła i próbują latać. Umieszczamy je w skrzyni pod źródłem ciepła (promiennik).

Skrzynia powinna być wyposażona w dwie, trzy żerdki, na których pisklęta chętnie odpoczywają i zabezpieczona w górnej części siatką. Pisklęta karmimy mieszanką paszową dla bażantów, a w pierwszych dniach dodajemy gotowane na twardo, posiekane jajo oraz larwy mączniaków.
Po tygodniu podajemy drobno siekaną zieleninę i stopniowo je przyzwyczajamy do pokarmu ptaków dorosłych.

Tragopany często atakowane są przez pasożyty przewodu pokarmowo - trawiennego. Doświadczeni hodowcy zalecają systematyczne podawanie preparatu przeciwko endo pasożytom (pod kontrolą lekarza weterynarii) oraz częste czyszczenie i dezynfekcję woliery i pomieszczenia, w którym przebywają ptaki, przynajmniej co dwa miesiące.

Jak wszystkie wysokogórskie gatunki podatne są na infekcje bakteryjne . Aby temu zapobiec należy dbać o czystość podawanego pokarmu i pomieszczeń, które powinny być suche. Bardzo przyjemną cechą tragopanów (zwłaszcza kogutów) jest ich ufność w stosunku do hodowcy. Często biorą pokarm prosto z ręki swojego opiekuna.


http://www.kolkatabirds.com/westerntragopan8.jpg

http://env.people.com.cn/...12345901011.jpg

http://www.quantum-conser...an%20caboti.gif

autor tekstu: Andrzej Jarosz.
Tekst zamieszczony za zgodą autora.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-10-25, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-23, 09:09   

Co tu taka cisza, nie ma nikt tych pięknych ptaków :?:
Może się ktoś podzieli swoimi spostrzeżniami w hodowli tych pięknych bażantów ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-10-02, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-23, 09:35   

Przepiękne ptaki ....

Wiem, ze są wśród nas ich hodowcy... Napiszcie coś o swoich podopiecznych, bardzo ładnie proszę :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
KubońD 
Specjaliści



Pomógł: 25 razy
Wiek: 36
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 243
Podziękowania: 6/1
Skąd: Sukmanie
Wysłany: 2008-01-23, 14:26   

Ja mam samca tragopana tyminika i jak narazie od trzech lat nie udaje mi sie dokupić kury. Ostatnio dokupiłem to padłą mi zaraz po przesyłce i co sie okazało na sekcji że miała doszczętnie rozpadniętą wątrobe. Teraz mam zamiar sobie kupić młodą pare i z tego cos może bedzie. A tak pozatym to dla mnie jest on jednym z najładniejszych gatunków bażantów na swiecie. Najlepszym widokiem jest gdy samiec tokuje i pokazuje pstro ubarwiony worek skórny. Super widok. Oto mój tragopan!
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-01-23, 23:35, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-23, 23:47   

KubońD, ja u siebie posiadam 3 gatunki i wszystkie z nich sa bajeranckie. Tez bardzo mi się podoba jak samiec tokuje do samicy rozpościerając na bok skrzydło w jedną stronę wraz z ogonem. Jak chodzi i stroszy się do kury, jak rozwija swój fałd skórny pod szyją (worek) i ukazuje czerwono-niebieskie zabarwienie.
Ogółem to naprawdę jedne z piękniejszych bażantów, u mnie jak narazie udało się rozmnożyć tylko 3 razy tyminki. Staram się zawsze by ptaki same wysiadywały jajka i wodziły młode.


_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-24, 07:40   

wanted, a ktoś poza Tobą posiada w Polsce caboty?
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-24, 08:31   

Wanted, gratuluję przychówku :-D Małe są fantastyczne, a satysfakcja, na opewno wielka :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-24, 09:00   

mirass, pewnie ze posiadają. Napewno ma je Jacek Kiciński z Alexandrii - to ten którego znam. Wiem też ze ktoś jeszcze posiada te ptaki, ale osobiście nie znam ludzi. Któryś jest z okolic Krakowa.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
epilepsi 
Mega User



Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 76
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-01-29, 17:30   

Ja zaczynam przygodę z trogopanami,mam tyminki ale z tamtego roku i ciężko będzie o przychówek,chociaż samiec mocno się już wybarwił.Bardzo podobają mi się te ptaki,są bardzo spokojne i jedzą z ręki,podjąłem decyzję o dokupieniu satyrów.
Może coś załatwię na giełdzie w Pszczynie w tą niedzielę,pusta woliera już czeka.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-29, 17:44   

epilepsi, masz szansę na przychówek, jednakże nie jest ona wielka. Młode samce jeśli sa z wczesnych lęgów i odpowiednio utrzymywane i w znacznej części już wykolorowane, co zależne jest od utrzymywania ich, to moga próbować pokryć kure. Nie jest jednak powiedziane że jajka będa zalężone, ale przypadki bywały juz że były w znacznej lub mniejszej częśći pełne. Kury na ogół niosa w pierwszym roku jajka, ale to też zależy z jakiego jest lęgu. Jeśli ze wczesnego to na pewno zniesie, jeśli z póżnych lęgów (najczęściej po zabraniu w 1-szym jaj samica znosi kolejne) to raczej jest to nie możliwe.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-08-03, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
epilepsi 
Mega User



Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 76
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-01-29, 19:22   

W tej chwili mój tyminek wygląda tak jak na fotkach; moje szanse na młode wzrosły czy zmalały?, widziałem już jego taniec

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-29, 21:56   

epilepsi, powiem szczerze że szanse na młode sa. Samczyk wygląda bardzo pięknie jak na ten wiem.
Chłopie, wchodż mu dosłownie z pokarmem w ty.... ile wejdzie by miał jak najlepiej, nie przesadzaj tylko ze słonecznikiem bo się przytuczy i nie będzie chciał kryś z powodu otyłosci i lenistwa.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-29, 22:40   

Aaaa, zapomniałem Wam napisać że wiosna idzie. U kolegi tragopany satyry zniosły już 3 jajka. Ciekawe co z tego będzie ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jacek 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: http://spis-hodowcow.pl/jacek

Moja specjalizacja:
Ptaki wodne

Pomógł: 15 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Sty 2008
czyli 5914 dni temu
Posty: 602
Podziękowania: 53/11
Skąd: Czerna

Wysłany: 2008-01-30, 18:16   

a czy to jest prawda ze tyminki powinny miec zabezpieczony dach od wewnatrz np. siatka bo podobno jak sie te ptaki przestraszą czegoś czesto zabijaja sie wlasnie o dach woliery :?:
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jacek 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: http://spis-hodowcow.pl/jacek

Moja specjalizacja:
Ptaki wodne

Pomógł: 15 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Sty 2008
czyli 5914 dni temu
Posty: 602
Podziękowania: 53/11
Skąd: Czerna

Wysłany: 2008-01-30, 18:21   

wanted napisał/a:
u mnie jak narazie udało się rozmnożyć tylko 3 razy tyminki.

gdzie niosla jajka, czy w jakims koszu podwieszonym pod dach woliery, jak tak to na jakiej wysokosci byl mniej wiecej,
czy na ziemi??
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-30, 18:57   

jacek, tyminki nie startują do góry jak przepióry. Ptaki te jeśli są dzikie i wystraszą się to mogą rozbić się o ściany woliery jeśli jest ona długa. W krótszch wolierach jedynie lekko mogą się poturbować i obedrzeć nad dziobem skórę.

Odnośnie lęgów moich tragopanów, to samica za pierwszym razem zniosła jajka w drewnianej budzie zamieszczonej pod samym dachem woliery, ok. 1.8 metra. Kolejna w pniu postawionym na ziemi ale z miejscem lęgowym na wysokości 1.5 metra (taki pusty pień z góry).
W następnym roku samica zniosła mi jajka w tej samej drewnianej budzie ale zawieszonej troszkę niżej. Druga w tym czasie była za młoda.
Trzecie lęgi miałem poonownie w tej budzie i w tym samym miejscu oraz w wolierze z kaczkami w gnieżdzie umiejscowionym na ziemi za palisadą z wałków w okręgu z otworem wejściowym (kilka mniejszych wysokościowo wałków) i osłoniętych z góry gałęziami sosnowymi.

Foto budki jest powyżej w temacie. Budka jest od góry otwarta.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
epilepsi 
Mega User



Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 76
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-03-12, 14:16   

Nadarzyła się okazja i jutro mam mieć samca tyminka 4 letniego,samice będą miały dojrzałego partnera,a mój młody samczyk w spokoju dorośnie aby za rok zaopiekował się młodą samicą.
Myślę że nie jest za późno na nowego samca bo samice chodzą już spać do zrobionych prze zemnie gniazd.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-03-12, 15:05   

epilepsi, nie powinno być za pózno, tragopany póżniej się niosa, chociaż przy takiej aurze jaką mamy obecnie to już nic nie wiadomo.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Karol 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 5 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 214
Podziękowania: 16/2
Skąd: Miechow

Wysłany: 2008-03-13, 18:15   

epilepsi, ja też myśle że nie jest za póżno.Ale pamiętaj że jak dopuścisz tego samca to postaraj się mu poprzyglądać i zobaczysz jak bedzie traktował samice.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-03-13, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
GMUCHA 
Mega User



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5894 dni temu
Posty: 385
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Poznania
Wysłany: 2008-03-25, 19:39   

wanted, Witam
A jak z rozmnażaniem Tragopan Kabota
(Tragopan caboti), bo coraz częściej można go spotkać w polskich hodowlach, ale bez rezultatu rozmnożeniu. Za granicą słyszałem większość hodowców je kastruje by utrzymać cenne tych ptaków tak powiedział jeden z niemieckich hodowców.
A jak ty myślisz :?:
_________________
Grzegorz Mucha
MUCHA.COM.PL
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.43 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.