Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Oznaczenia kolorów amadyny wspaniałej .
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5968 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-07-25, 23:03   Oznaczenia kolorów amadyny wspaniałej .

Mamy już kilka osób na Forum hodujących te piękne klejnociki, niektórzy też doskonale znają się na tych ptakach jak i znają wszelkie potrzebne o nich informacje. Znają też oznaczenia kolorystyczne ptaków i tutaj w tym temacie można by opisywać to (dokładnie co oznaczają literki) jak i w miare możliwości wstawiac fotki dla ułatwienie.
Myślę, ze to chyba doskonały temat dla Guldy :?:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-25, 23:31   

wanted, coś z pewnością napiszemy na ten temat i przedstawie podstawowe mutacje które można najczęściej spotkać , ale dopiero w nastepnym tygodniu jak znajde chwile czasu żeby posiedzieć nad tym i znaleść fajne fotki do opisu
poszczególnych zbiorów liter i mutacji.
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-28, 13:37   

No to ruszmy ten temat.
Chociaż nie jest to wcale takie łatwe jakby się wydawało gdyż główny problem polega na tym że istnieje wiele rozbieżności nazw mutacji tych ptaków i nie zawsze hodowcy się ze sobą zgadzają jeśli nazewnictwo mutacji istnieje bardzo wiele różniących się od siebie opisów tych ptaków.
Ale my skupmy się na czterech podstawowych barwach tych ptaków i przyjmijmy najczęściej używane opisy czyli standardowo ubarwione , żółte , niebieskie i srebrne.
Aby zbiory liter były odpowiednio zrozumiałe jako układ , opisze poszczególne litery które się będą pojawiać w tych zbiorach oraz ich znaczenie tak będzie to prościej zrozumieć i będzie bardziej przejrzyście.

Pierwszy zbiór dwóch liter zawsze oznacza kolor głowy.
Czyli
R - czyli z ang red - czerwony
B- black - czarny
Y- yellow- żółty
druga litera w tym zbiorze to H co oznacza Head- czyli z ang. głowa czyli mały przykład RH czyli red head co oznacza czerwona głowa.

drugi zbiór oznacza kolor piersi czyli
P- purple z ang - purpurowa
W- white - biała
L-lilac-lilowa
Takie litery będą pojawiać się jako pierwsze druga zawsze będzie B czyli breast z ang co w tłumaczeniu znaczy pierś mały przykład WB będzie oznaczać white brest czyli biała pierś.

trzeci zbiór liter oznacza kolor pleców i skrzydeł i tutaj literki które się pojawią w trzecim zbiorze jako pierwsze to będą
G - z ang green czyli zielony
Y- yellow czyli żółty
B-blue czyli niebieski
S- silver czyli srebrny
takie literki będą się zawsze pojawiać jako pierwsze w trzecim zbiorze druga literka może być różna i tutaj jest kilka możliwości ale najczęściej występują literki B lub R czyli z ang back lub rewerse co oznacza plecy lub drugą stronę ale zawsze chodzi tutaj o kolor skrzydeł mały przykład SR czyli silver rewerse czyli srebrne plecy oczywiście w wolnym tłumaczeniu.

Przy opisach literowych może się jeszcze pojawić wolno literka P która nie będzie połączona z żadną inną literką i pojawia się ona między drugim a trzecim zbiorem liter.
Literka P czyli z ang pastel oznacza ptaki o rozjaśnionej barwie nominalnej standardów lub mutacji.
Mały przykład
RH WB P GR - czyli najpierw z ang - red head , white breast , pastel , green rewerse
co oznacza - czerwona głowa , biała pierś , pastelowy , zielone plecy - skrzydła.

Stosuje się też przy mutacjach bardziej szczegółowe zbiory liter takie jak np. SF czyli single factor czyli w polskim tłumaczeniu Homozygota lub DF czyli duble factor w naszym tłumaczeniu Heterozygota ale takie zbiory liter sobie odpuścimy żeby za bardzo nie mieszać sobie w głowie.

Czyli mówiąc krótko łącząc teraz te trzy zbiory liter chcąc opisać ptak np. czarnogłowego z purpurową piersią żółtego taki opis będzie wyglądał tak

BH PB YR

W następnym poście postaram się zamieścić kilka fotek w raz z opisami.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-07-28, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-28, 14:05   

No jedziemy dalej
Zacznijmy od ptaków standardowo ubarwionych i tutaj taka mała ciekawostka gdyż może nie każdy się orientuje że tak naprawdę ptakiem standardowym powinno się nazywać zielone ptaki o purpurowej piersi i czerwonej głowie , natomiast ptak takiej samej barwy ale koloru głowy czarnego są mutacją ptaka czerwonogłowego. Natomiast ptaki z kolorem żółtym głowy powstały przez krzyżowanie się ptaków z czerwona i czarna głową i tak ściśle mówiąc nie powinno się ich nazywać ptakami standardowo ubarwionymi ale mutacjami. Jednak takie ptaki zakwalifikowano się do standardowo ubarwionych.

Ale wracając do zbiorów liter używanych przy opisach tych ptaków.
Poniżej na fotce mamy trzy piękne samce standardowo ubarwione i opisy tych ptaków patrząc od lewej będą wyglądać tak

RH PB GR czerwonogłowy purpurowopierśny zielony
YH PB GR żółtogłowy purpurowopierśny zielony
BH PB GR czarnogłowy purpurowopierśny zielony

W przypadku ptaków standardowych przy opisach czasami nie stosuje się drugiego zbioru liter czyli opisu piersi i w takim przypadku również poprawny opis tych ptaków poniżej może wyglądać w ten sposób patrząc od lewej
RH GR czerwonogłowy zielony
YH GR żółtogłowy zielony
BH GR czarnogłowy zielony

 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-28, 14:42   

Mutacja standardowa białopierśna jest obecnie bardzo rozpowszechniona i bardzo czesto spotykana nawet niektórzy pokusili się o to że nazywają tą mutacje standardową co oczywiście jet błędem.
Tak ubarwione ptaki opisuje się trzema rzędami liter , poniżej mamy dwa ptaki standardowo białopierśne
i patrząc od lewej opis tej mutacji będzie wyglądał w ten sposób
RH WB GR czyli czerwonogłowy białopierśny zielony
BH WB GR czyli czarnogłowy białopierśny zielony


http://images.google.com/...s%3Dpl%26sa%3DN

Oczywiście występują w tej mutacji ptaki żółtogłowe a opis takiego ptaka bedzie wyglądał w ten sposób
YH WB GR czyli żółtogłowy białopierśny zielony

http://flickr.com/search/...gouldian&page=9
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-28, 15:35   

Mutacja żółta w przypadku tych ptaków błędem jest twierdzenie że nie ma w tej mutacji ptaków czarnogłowych ponieważ w przypadku tej mutacji nie występuje czarny barwnik piór a kolor czarny zostaje zastąpiony białym lub popielatym w różnych odcieniach , również opisywanie tak zabarwionych ptaków jako białogłowe lub popielatogłowe jest błędem gdyż to ptaki czarnogłowe i w ten sposób się je powinno opisywać.

Poniżej kilka fotek wraz z opisami tej mutacji

BH WB YR czarnogłowy białopierśny żółty


RH LB YR czerwonogłowy liliowopierśny żółty


RH WB YR czerwonogłowy białopierśny żółty


RH PB YR czerwonogłowy purpuropierśny żółty


YH WB YR żółtogłowy białopierśny żółty

http://flickr.com/search/...gouldian&page=8
http://images.google.com/...6lr%3D%26sa%3DN
http://users.skynet.be/fa398872/navfram.en.htm
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-28, 16:01   

Mutacja niebieska może ją przemilczę bo szczególnie srebrne ptaki i niebieskie strasznie na mnie działają i mógłbym rozpisać się o pięknie tej mutacji za bardzo..
W przypadku mutacji niebieskiej nie występuje barwnik koloru czerwonego ani żółtego te dwa kolory są zastąpione kolorem kremowym w różnych odcieniach w przypadku zabarwienia piór na głowie i w tym przypadku stosuje się najczęściej opis ptaka jako czerwonogłowego czyli RH można też spotkać opis głowy RH or YH co oznacza w tłumaczeniu z anglielskiego czerwonogłowy lub żółtogłowy. My jednak żeby nie mieszać opiszemy ptaki o kremowej barwie głowy jako czerwonogłowe.

RH WB BR czerwonogłowy białopierśny niebieski


BH PB BR czarnogłowy purpurowopiersny niebieski


BH WB BR czarnogłowa białopiersna niebieska
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-07-28, 21:30   

Gulda, z tego co wiem BH i YH to naturalne mutacje w Australii nawet prowadzi się badania i próbują przywrócić BH do naturalnego środowiska, bo jak wiadomo RH jest mutacją dominującą i w naturze zanika BH - ale jeszcze nie nie gwarantuje 100% poprawności tej wiadomości bo jeszcze nie przetłumaczyłem do końca tej informacji

z przyjemnością czekam na dalsze opisy :) pozdrawiam
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-28, 22:53   

LaKi, Zgadza się to naturalne mutacje które powstały w naturze jeszcze jedną mutacją dokładnie mówiąc modyfikacją genetyczną które powstała w naturze jest modyfikacja genetyczna zwana czerwoną linią , którą można spotkać choć bardzo rzadko wśród ptaków wolno żyjących.

A wracając jeszcze do mutacji niebieskiej często można również spotkać w trzecim rzędzie literki BL zamiast BR,
BL oznacza skrót od słowa z ang. Blue czyli niebieski i czasem taki zbiór liter jako opis skrzydeł i pleców również się stosuje w przypadku tej mutacji.
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-29, 09:43   

No i na deser to co tygrysy lubią najbardziej moim zdaniem najpiękniejsza mutacja tego ptaka srebrna , ceny tej mutacji w Polsce są dość wysokie za klasowego ptaka trzeba zapłacić ok. 250 zł jednak ja w naszym kraju nie znalazłem osobnika który byłby wart zapłacenia takiej kwoty , ale zbliża się Zwolle i pojadę tam z wielką nadzieją.
Ptaki RH PB SB robią naprawdę kolosalne wrażenie na żywo fotografie tak ubarwionych ptaków nie do końca oddają ich urok.
Ale wracając do tematu opisów tutaj w opisie tej mutacji jest chyba najbardziej namieszane i można się zagubić niektóre strony opisują tego ptaka jako pastelowo niebieskiego i takiż zbiór liter używają zaznaczając jeszcze w opisie że to homozygota lub heterozygota.
My jednak pójdziemy prostszą drogą żeby było jasno i przejrzyście i zbytnio sobie nie komplikować sobie życia. Otóż w przypadku tej mutacji nie występuje barwnik piór czerwony czarny jak również żółty choć to również błąd mówiąc że nie ma silwerów czerwonogłowych czy czarnogłowych. Ptaki które mają zabarwioną głowę na biało lub w odcieniach koloru kremowego to tak jak w przypadku mutacji żółtej to ptaki czarnogłowe , natomiast kolor głowy od jasno brązowego do brązowego lub w odcieniach koloru zabrudzonego łososiowego to ptaki czerwonogłowe i żółtogłowe jednak nie można rozróżnić czy zabarwienie głowy w nominalnym ubarwieniu byłoby czerwone czy żółte dlatego tak jak w przypadku mutacji niebieskiej takie ptaki najczęściej się oznacza jako czerwonogłowe. Mutacja srebrna występuje zarówno jako białopierśna , purpurowopierśna i liliowopierśna.
Oznaczając te ptaki używamy takich samych zbiorów liter jak w innych mutacjach tylko w ostatnim rzędzie oznaczającą kolor skrzydeł i pleców wstawiamy S czyli z ang. silver i ostatni rząd będzie wtedy wyglądał SR co oznacza srebrne plecy i skrzydła.
Poniżej kilka przykładowych fotek srebrnych Gould.

BH PB SR czarnogłowa purpurowopierśna srebrna


BH WB SB czarnogłowa białopierśna srebrna


RH PB SB czerwonogłowy purpurowopierśny srebrny


RH PB SB czerwonogłowa purpurowopierśna srebrna


RH WB SB czerwonogłowy białopierśny srebrny

http://www.singing-wings-aviary.com/
http://flickr.com/
http://www.myfinch.com/
Ostatnio zmieniony przez LaKi 2008-07-30, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-29, 10:08   

I jeszcze kilka słów o mutacji srebrnej można spotkać choć bardzo rzadko ptaki troszke inaczej ubarwione niż silwery , choć przez niektórych nazywane mutacją srebrną a niektórzy hodowcy uważają że to odmienna mutacja i zakwalifikowanie do mutacji srebrnej nie jest poprawne , chodzi tu o ptaki kremowe. Ta mutacja przez wielu hodowców tak jak nasiałem jest uważana za oddzielną mutacje barwną Gould , różnice miedzy ptakami mutacji kremowej kremowych a ptakami mutacji srebrnej są bardzo niewielkie choć dość wyraźne.

Otóż mutacja srebrna ma charakterystyczny błękitny nalot na skrzydłach czasami wplecione kilka błękitnych piór a czasami tylko niebieskawo srebrny połysk widoczny przy świetle słonecznym.
Natomiast w opisie mutacji kremowej brak jest tej cechy mutacja kremowa nie ma niebieskiego ani srebrnego połysku a kolor skrzydeł jest koloru jasno kremowego. Jednak nie znalazłem opisu mutacji kremowej gdyż naprawdę to bardzo rzadkie ptaki i najczęściej powstają przez krzyżowanie ptaków żółtych z silwerami choć bardzo rzadko można uzyskać taką barwę i często są zaliczane do mutacji srebrnej czy słusznie z pewnością czas pokaże.
Poniżej fotka tak ubarwionego ptaka

 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5968 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-07-29, 11:30   

Gulda, a mógłbyś coś (chociaż częściowo) napisac o mutacji białej?

Szczerze mówiąc pierwszy raz się tutaj spotkałem z nazwą purpurowa pierś. Zawsze słyszałem nazwę fioletowopierśne.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-29, 11:54   

Na zachodzie nazywa się je purpurowpierśnymi i w ten sposób są opisywane u nas w kraju nazywane fioletowopiersnymi choć też można się nieraz spotkać z nazwą purporowopierśne.

Co do mutacji białej to niezwykle rzadka mutacja i praktycznie bardzo ciężko coś znaleść na jej temat ja wiem tylko tyle że istnieją dwa rodzaje białych ptaków albinotyczne białe czyli z czerwonymi oczami i białe z ciemnymi oczami z tego co kiedyś wyczytałem to bardzo wrażliwa i delikatna mutacja Gould. Ale jeśli znajde jakieś informacje o tej mutacji z penością coś napiszę ale do tej pory nigdzie nie znalazłem nawet krótkiego opisu tej mutacji. A tak prawde mówiąc sam chetnie bym się czegoś więcej chciał o niej dowiedziedzieć.
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-07-30, 00:40   

Gulda, nie jestem pewien ale wydaje mi się że ja już takie ptaki widziałem w Polsce dobre 3 lata temu , zapytam tego hodowce może udostępni mi fotki :)

czy to czasem nie jest to czego szukacie ;) http://www.dyskont.com.pl...m7/Large/10.jpg
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-01, 10:11   

Tylko że jeśli Laki dobrze widze to jest silver a nie mutacja biała , tak właśnie ubarwione silwery są często mylone z mutacją białą lub nazywane że są białe dla wygody lub uproszczenia. Mutacja biała ma zabarwienie piór snieżno białe bez żadnych nalotów które są cechą charakterystyczną silverów. Mutacja biała nie ma żadnych odbarwień w innych kolorach jest to ptak ubarwiony w śnieżno białym kolorze na całym ciele.
Jeśli się nie myle to fotka Tomka K. no chyba że nabył tak ubarwione ptaki , ale wątpie bo ich ceny są narazie troszke pewnie z kosmosu a samiczka z tego zdjęcia jest tak samo ubarwiona jak samiczka z fotki drugiej o silverach.
To bardzo delikatne ptaki które jeśli sie uda rodzicom wychować bardzo są ciężkie w dalszej hodowli ze wzgledu na dużą podatnośc na choroby a także są bardzo wrażliwe na warunki w jakich przebywają.
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-01, 22:37   

Wrzuciłem temat o białej mutacji wspaniałych na jednym z zagranicznych for o tych ptakach, bo szczerze mówiąć są tylko skrajne wiadomości w necie o tej mutacji i ciekaw byłem czy są w stanie mi coś napisać na ten temat.
I udało się uzyskać krótki opis jak powinny być zabarwione ptaki mutacji białej.
Kolor oczu u takich ptaków powinien mieć barwę czarną , kolor brwi szary. U młodych kolor oczu brązowy.
Zabarwienie piór na ciele takiego ptaka białe , nie powinno być u mutacji białej odbarwień koloru ani też nie powinien być zaznaczony rysunek maski czy piersi upierzenie tak ubarwionego ptaka powinno być gładkie jasno białe.
Dwie środkowe sterówki przedłużone o ok 1 cm u samicy , u smaca ok 3 cm i również białe.
Paznokcie jasne.
U tej mutacji często występuje wada typu nieczystego zabarwienia brzycha tzn. żółty nalot który u tej mutacji jest niedopuszczalny.
To tyle co udało mi się pokrótce dowiedzieć na ten temat.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-08-01, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.