Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Alan1980
2013-11-24, 14:58
Kurak modeński
Autor Wiadomość
Łukasz91 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 40 razy
Wiek: 33
Dołączył: 01 Lut 2008
czyli 5891 dni temu
Posty: 812
Podziękowania: 34/7
Skąd: Rozprza

Wysłany: 2008-08-10, 10:43   Kurak modeński

Kurak modeński

Kurak modeński należy do grupy kuraków - gołębi przypominających pokrojem kurę. Kurak modeński jest najmniejszym spośród wszystkich kuraków i występuje w ponad stu odmianach barwnych i wzorach rysunku.

Kuraki modeńskie wyhodowano we Włoszech na przełomie XII i XIV wieku. Ich nazwa pochodzi od miasta Modena, gdzie znajdowało się najwięcej hodowli. Gołębie te trenowano przez" triganierów" tj. trenerów lotowych (oblatywaczy). Triganierzy zmuszali gołebie do lotu ze specjalnych wieżyczek umieszczonych na dachach budynków, a ich lotem sterowali z pomocą chorągiewek. Pierwsze wzmianki o tym sporcie pochodzą z 1328 roku. W XIX wieku kuraki modeńskie trafiły do Francji, Anglii, Niemiec oraz USA. W każdym z tych krajów wypracowano odmienny wzorzec tego ptaka. W Polsce w hodowli uznawany jest niemiecki wzorzec - kurak modeński niemiecki lub modena niemiecka.

Kurak modeński uszlachetwww.euroanimal.plniony na terenie Niemiec jest ptakiem drobnym, najmniejszych wśród kuraków, o wadze nie przekraczającej 400 g. Ma zaokrągloną pierś, długie proste nogi, długą szyję zwężająca się w kierunku głowy, poziome, krótkie plecy oraz prosty ogon noszony pod kątek 45° do poziomu ciała. Skrzydła przylegające do ciała, noszone na ogonie. Jego głowa jest okrągła i ładnie wysklepiona, oczy - pomarańczowo-czerwone, ciemne u białych odmian. Brew wąska, ciemna u ciemnych gołębi, jasna - u jasnych. Dziób normalnej długości o barwie zależnej od upierzenia.

Ważny jest stosunek wysokości do długości ciała. U idealnie zbudowanego gołębia wysokość można podzielić na trzy jednakowe części - głowa i szyja, tułów oraz nogi. Długość ciała powinna odpowiadać 1/3 całkowitej wysokości gołębia.


www.euroanimal.pl
_________________
Łukasz Olczyk

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

StasiuM 
Mega User



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 17 Mar 2008
czyli 5846 dni temu
Posty: 164
Podziękowania: 2/21
Skąd: Choczewo
Wysłany: 2008-08-22, 23:43   

Jest to jeden z większych gołębi ozdobnych, kiedyś posiadałem je w swojej hodowli ale obecnie już ich nie mam. Z czegoś trzeba było zrezygnować.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ochar11 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 8 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Wrz 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 369
Podziękowania: 23/7
Skąd: zgierz
Wysłany: 2009-03-23, 21:43   KURAK MODEŃSKI

KURAK MODEŃSKI



Pochodzenie:
Północne Włochy.

Wrażenie ogólne:
Najmniejszy ze wszystkich kurowatych gołębi z zaokrąglonym kształtem tułowia. Ogon jest nieco wysoko uniesiony, lecz nie tak wysoko jak u innych ras kurowatych gołębi. Postawa korpusu pozioma, szyja z głową, korpus i nogi wynoszą po 1/3 ogólnej wysokości. Długość korpusu wynosi 2/3 ogólnej wysokości.

Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:
Okrągła, równomiernie wysklepiona, gładka, proporcjonalna do korpusu; czoło cofnięte.
Oczy:
Źrenica pomarańczowo-czerwona.
Brew:
Wąska, ciemna przy ciemnych, jasna przy jasnym upierzeniu.
Dziób:
Średniej długości, względnie mocny; czarny przy ciemnym, jasny przy jasnym upierzeniu, ciemno - rogowy u płowo - czerwonych i płowo -niebieskich, przy Magnami bez znaczenia; woskówki krótkie i płaskie.
Szyja:
Od tułowia do głowy równomiernie przewężona, gardło wycięte.
Pierś:
Dolna linia:
Pełna i szeroka, dobrze zaokrąglona. Pełna i dobrze zaokrąglona, część tylna w bogatym puchu, pierś i partia brzuszna tworzą nieprzerwaną linię.
Plecy:
Krótkie, nie opadające, szerokie w barkach.
Skrzydła:
Krótkie, dobrze zakrywające grzbiet, nie krzyżują się, noszone na ogonie, lecz nie osiągające końca ogona.
Ogon:
Lekko uniesiony, możliwie krótki, nie szeroki, dobrze zamknięty.
Nogi:
Nieopierzone, uda dobrze widoczne, kolor pazurków bez znaczenia.
Upierzenie:
Okolica odbytu o pełnym puchu, pozostałe upierzenie ściśle przylegające.


Rodzaje kolorów:
U Gazzi i Schietti : czarny, czarny z białymi pasami, niebieskie bez pasów, niebieskie z czarnymi pasami, brązowymi albo białymi; niebieskiegroch, niebieskie-brązowe -grochy, płowo - niebieskie bez pasów, płowo - niebieskie z ciemnymi lub siarkowymi pasami, płowo – niebieski - groch, ciemno - brązowy tarczowy, ciemno – brązowy. tarczowy obrzeżony, orcha z siarkowymi tarczami, orcha z tarczami siarkowymi obrzeżone, czerwone, czerwone z białymi pasami, czerwony obrzeżony z jasnymi tarczami, żółty, żółty z białymi pasami, żółty z jasnymi tarczami obrzeżony, płowo - brązowy bez pasów, płowo - brązowy z obrzeżonymi pasami, płowo - brązowy z brązowymi tarczami, płowo - czerwony, płowo – czerwony - groch, płowo - żółty, płowo – żółty -groch.
Tylko u Schietti : biały, czarny, niebieski i ciemny z jasnym tarczowym obrzeżeniem.
U Magnani : kremowe, wielokolorowe.

Rysunek :
Gazzi : zasadniczy kolor biały. Kolorowe są : głowa, mały śliniak, skrzydła, ogon, przykrycie ogona i klin. Rysunek głowy biegnie od tylnej pokrywy czaszki na szerokość jednego palca pod oczami łukowato do tchawicy. Krótki śliniak, dobrze zaokrąglony, nie głęboki, odcinający gardło przy dziobie wystarczy. Dozwolone są: kolorowy mostek i lekko kolorowe spodnie w wewnętrznych częściach podudzi.
Schietti : jednokolorowe, wzgl. z obrysowanymi tarczami skrzydeł.
Magnani : winny wyraźnie występować 3 kolory. Im większy i bardziej równomierny jest podział kolorów, tym bardziej wartościowy jest ptak. Lotki i ogon muszą być obrysowane. Samice mają mocniejszy rysunek. Rysunek staje się z wiekiem ciemniejszy.

Kolor podstawowy :
Wszystkie kolory są czyste i równomierne. Czarne, czerwone i żółte mają intensywne zabarwienie, niebieskie w normalnym odcieniu. Ciemne posiadają czarno - niebieski kolor tułowia, ogon niebieski z czarnym poprzecznym pasem, lotki są wewnątrz brązowe, a na zewnątrz czarne. U siarkowo tarczowych ciemny kolor podstawowy jest nieco jaśniejszy i lotki są wewnątrz żółtawe, a końcówki ciemne. Płowe gatunki mają równomierny kolor szyi i piersi odpowiednio do podstawowego koloru, to jest brązowy - jasno brązowy, czerwony - ceglasty, żółty - jasnożółty. Niebieskie i płowo-brązowe mają przekolorowane kolory ogona i lotek oraz pasa na ogonie. Czerwone i płowożółte mają jasne lotki i ogon. Gazzi : o podobnym rodzaju barw posiadają identyczny kolor głowy i pasów co u Schitti : kolor głowy dąży do koloru pasów.

Kolor i rysunek skrzydeł :
Wszystkie pasy przechodzące, równomiernie szerokie, dobrze wygięte, nie zbiegające się, o czystych kolorach. Brązowe mają kasztanowe pasy; niebieskie - białopasiate, brązowe i siarkowe mają czarne wzgl. ciemno obrzeżone pasy. Młoteczkowane (Grochowe) równomierne i możliwie ostre, niezbyt pełne i niezbyt puste, o czystym kolorze. Końcówka pióra wykazuje trójkąt w aktualnym, podstawowym kolorze. U brązowo - grochowych, grochowość występuje w czarnym kolorze. Brązowo-tarczowe mają brązową tarczę skrzydła, nie obrzeżone są jaśniejsze (odcień brązowo-sarni), aniżeli obrzeżone (kolor kasztanowy). Siarczano - tarczowe posiadają jasnożółtą tarczę. Jasno-tarczowe mają biały kolor tarczy i podobnie jak brązowe i siarkowo obrzeżone, dookoła każdego pióra wąski, obiegający obrąb w aktualnym (pogłębionym) kolorze podstawowym (u niebieskich jest czarny). Płowe mają jasne, czyste, nie zamglone tarcze z pasami w podstawowym kolorze, poza płowo - niebieskimi z siarkowymi pasami, które są jasno-żółte. Ziębowaty rysunek jest dozwolony we wszystkich obrzeżonych rodzajach barw, brązowo i siarkowo-tarczowych.

Duże błędy:
Nieforemny albo zbyt długi tułów; rozszczepiona pierś' opadająca postawa, zbyt płasko trzymany ogon; rozszerzony, otwarty ogon; zbyt gruba albo cienka wzgl. zbyt krótka szyja; zbyt niska postawa; nogi w pozycji X; cofnięta dolna linia; płyta na głowie, ostre oblicze, byczy kark, zbyt długi albo zbyt cienki dziób; gruba albo czerwona brew, bardzo włosiaste albo luźne opierzenie; obwisłe skrzydła; zbyt matowy kolor tułowia lub tarczy, silny rysunek strzałek u obrzeżonych; przy zamkniętych lotkach widoczna sitowość i rdza, nieczysty kolor pasów.
U Gazzi : nierównomierny, zbyt głęboko sięgający rysunek szyi i karku, przekolorowany grzbiet, kolorowe pióra w białym kolorze tułowia, białe pióra w kolorowych partiach upierzenia, biały odbyt.
U Schietti : silnie odbiegający kolor albo rysunek, białe lotki albo pióra ogona.
U Tygrysowatych : bardzo nierównomierny rysunek u Tygrysowatych albo pstrokatych; siwizna karku u jasno-tarczowych obrzeżonych.
U Magnani :mniej aniżeli 3 kolory rysunku, jednokolorowa lub zbyt ciemna barwa szyi u wielokolorowych; jednokolorowe lotki i ogon; zbyt ciemny kolor podstawowy i brak rysunku plamek u gołębi koloru kremowego.

Uwagi do oceny:
Kształt figury – wielkość – postawa - ustawienie i kształt szyi – głowa – oczy, brew i ich kolor - kolor upierzenia - rysunek - ogólny wygląd.

Grupa III Kuraki
Obrączka numer 7
Wydanie 2001
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.