Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Sikora bogatka (Parus major)
Autor Wiadomość
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5791 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2008-08-22, 09:12   Sikora bogatka (Parus major)

Sikora bogatka (Parus major)

Sikora bogatka należy do rzędu wróblowatych. Bogatka to największa i najbardziej pospolita sikorka którą możemy spotkać w Europie. Ma czarną głowę na której znajdują się białe policzki. Brzuszek sikory jest żółty przez który przebiega czarny pas. Jest to tak zwany krawacik. Samiczki tego gatunku posiadają krótszy i w połowie brzucha znikający w porównaniu do samców które mają wyraźnie rozszerzony, biegnący aż po spód brzucha gdzie tworzy wielką czarną plamę. Sikorki bogatki swoje popisy śpiewackie zaczynają wcześniej od wszystkich ptaków, bo już w słoneczne styczniowe lub lutowe dni można usłyszeć ich śpiew.
Śpiew tego gatunku to rytmiczne pogwizdywanie oraz czyste gwizdy ,,cici-be., cici-be…’’
Poza tym bogatki posiadają inne zawołania jak: ,,pik-pik, pik-pik, Ce-łideit, ,,ti-tji. Które często kończą się szybkim, przeczącym ,,czeczecze’’ lub ,czrrr’’. Sikora bogatka jest ptakiem częściowo osiadłym. W porę gdy nadchodzi zima zbiera się w małe stadka z innymi gatunkami sikor i rozpoczyna koczowniczy tryb życia. Często zaglądając do osiedli ludzkich.
Ta sikora gniazduje w naturalnych dziuplach, skrzynkach lęgowych a czasami nawet w skrzynkach na listy, słupkach z ogrodzenia i tym podobnych dziwnych miejscach. Samiczka znosi od 6 do 11 jaj ale czasem się zdarza do 18. Które sama wysiaduje. Trwa to około12-15 dni .Sikorka bogatka jest ptakiem który może znieść największą ilość jaj z pośród wróblowatych. Młode po wykluciu zostają jeszcze w gnieździe przez około 15-17 dni.
Sikora bogatka przeprowadza jeden lęg w roku ale niekiedy się zdarzają dwa. Ptak ten żywi się głównie owadami lecz także larwami i gąsienicami. Po za tym nasionami a zimą często przy karmnikach łój. Czy spotkaliście się z tym gatunkiem na wolności? Jeśli tak to w jakich miejscach najczęściej?

GATUNEK CHRONIONY


http://img85.imageshack.u...abogatkatv0.jpg
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-22, 09:55   

To u mnie najpopularniejsza sikorka. Zazwyczaj widuję ją w grupach. W zimie grupują się w większe stada. Jedna parka zudowała gniazdo w słupku ogrodzeniowym u sąsiada. Ale kot najpierw zabił samca, a zaraz przed kluciem samice. Wyciągnęliśmy to gniazdo i w rękach wykluły mi się 4 młode bogatki. Niestety nie udało mi się ich uratowac.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5791 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2008-08-22, 10:10   

mirass, ciekawa historia. Biedne młode sikorki. Nie na widzę kotów. U mnie też jest najpospolitszą sikorką. Często w zimę odwiedza moje karmniki stadami.
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-22, 20:19   

ErniCK napisał/a:
U mnie też jest najpospolitszą sikorką.


Najpopularniejsza w kraju.
U mnie czasem masowo spotykana, zimą na balkonie miewam ich chmary wiszące na słoninkach :mrgreen: i wcinające. Wiosną też są częste i mnożą się w niedalekim lesie jak i w sadach, ogrodach, zakrzewieniach. Czasem wybierają budki lęgowe dla nich zrobione, na ogół jednak wybierają małe ciasne dziuple.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-22, 21:13   

wanted napisał/a:
Najpopularniejsza w kraju.

No można by się nad tym zastanawiac. Nie wiem jak jest dokładnie w kraju, ale w Europie najpospolitszą osiadłą sikorą jest modraszka.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Ana11 
Doświadczony Hodowca
Anna



Pomogła: 11 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 29 Cze 2008
czyli 5751 dni temu
Posty: 87
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Łobez
Wysłany: 2008-10-08, 17:56   

Sikorki już zaglądają do mojego karmnika:-),nawet udało mi się zrobić dzisiaj fotkę.
_________________
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-10-08, 18:42, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kaz66 



Wiek: 58
Dołączył: 15 Mar 2009
czyli 5492 dni temu
Posty: 1
Skąd: Jadwisin
Wysłany: 2009-03-15, 19:41   

Witam forumowicze!
Od razu przyznaję się, że nie jestem znawcą ptaków, wiem o nich tyle, co pewnie przeciętny zjadacz chleba. Ale nie o tym. Otóż, kiedy przeprowadziłem się na wieś, zauważyłem, że moje drzewa owocowe, których mam na działce około 20 odwiedzają również sikorki, które nie jestem w stanie powiedzieć. Początkowo tylko je dokarmiałem w zimę. Kiedy w jednym z działkowców znalazłem przepis na budkę lęgową, wykonałem ją i zawiesiłem na okolicznej brzozie. Było to zimą 2007/2008. Kiedy poszedłem na wiosnę sprawdzić czy coś się tam dzieje ucieszyłem się, gdy z budki usłyszałem jazgot piskląt. Odczekałem jeszcze jakiś czas i gdy już było cicho w budce ponownie poszedłem do budki tym razem z drabiną. Zajrzałem do środka (budka ma odejmowaną przednią ścianę) i zobaczyłem, że połowa budki jest wypełniona suchym mchem trawą itp. Po co więc robi się budki o głębokości 21 cm od otworu skoro ptaszki później tyle nanoszą do niej przy mniej głębokich mniej by się napracowały. Ta głębokość ma przecież zabezpieczyć je przed tym żeby coś nie wygrzebało jajeczek lub piskląt. W związku z tym mam pytanie czy przed następnym sezonem lęgowym a który chyba już tuż, tuż powinienem oczyścić budkę żeby ptaki naniosły sobie świeżego, czy pozostawić to, co jest. Wczoraj powiesiłem kolejną budkę, ale zastanawiam się czy nie zapóźno, czy jeszcze zdążą w niej zamieszkać. Nawiasem mówiąc nie wiem czy to przypadek czy to sikorki mi się odwdzięczyły za tą budkę, ale w tam tym roku moje śliwki, mimo że niepryskane nie miały robaka a w poprzednich latach owszem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5791 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2012-07-16, 17:22   

Od pewnego czasu podejrzewałem że na balkonie ma gniazdo sikorka. Było trochę patyczków wokół, lecz nie dane było mi ujrzeć ptaka. Wczoraj zauważyłem sikorkę i usłyszałem pierwsze popiskiwanie młodych :) Gniazdko ma w budce postawionej na szafce.

To ta budka z bocznym karmnikiem tylko tyle że w tym momencie otwór jest odwrócony do ściany, nie chcę czasem wypłoszyć ich robiąc aktualne zdjęcia.
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Ostatnio zmieniony przez ernest 2012-07-16, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5791 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2012-07-29, 10:40   

No i dzisiaj zobaczyłem młode sikorki poza budką. Zaobserwowałem 2 młode sztuki ale mogło być ich więcej :)
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek1 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
czyli 5830 dni temu
Posty: 396
Podziękowania: 36/17
Skąd: lubomia
Wysłany: 2014-01-06, 21:32   

Witam
Proszę zobaczyć ten filmik sikorka bogatka i czeczotki.

http://www.youtube.com/watch?v=4igkGoBFd_M
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2014-01-06, 21:40   

mirek1, istny szatan i krwiopijca z tej sikorki. Aż oniemiałem jak to zobaczyłem, a myślałem ze to takie fajniutkie i biedne ptaszki a to szok.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Alex24 
Mega User



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Wiek: 53
Dołączył: 13 Gru 2010
czyli 4855 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 21/47
Skąd: Mazańcowice

Wysłany: 2014-01-06, 21:41   

A to bandytka, wzięła ją na ząb zamiast słoninki. :shock:
_________________
http://www.pzhkipe-bielsko.pl/
cih-S176
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Garullus 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Maj 2013
czyli 3970 dni temu
Posty: 89
Podziękowania: 7/4
Skąd: Cz-wa
Wysłany: 2014-01-07, 08:09   

Wiem że sikory są dosyć agresywne i lubią mięsko ale takiej akcji jeszcze nie widziałem :shock: Widziałem natomiast wyrośnięte pisklę bogatki potraktowane dokładnie w ten sam sposób przez dzięcioła.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.