Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-11-09, 10:43
DUDEK - upupa epops
Autor Wiadomość
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2008-10-14, 09:36   DUDEK - upupa epops

DUDEK (upupa epops)


[b]WYGLĄD[/b] Ptak z rodziny kraskowatych,trudno go pomylic z innym ptakiem.
Lot falisty,motylkowy. W locie widoczne przede wszystkim czarno-białe paski.
Czub w locie postawiony,ptak często nim porusza. Potrafi wspinac się po pniach, czyni to jednak rzadko.
ŚRODOWISKO. Półpustynie, stepy, lasostepy, duże sady, tereny uprawne.
W Azji mniejszej pospolity. Na północ od Alp przywędrował prawdopodobnie dopiero w średniowieczu jako towarzysz stad bydła i owiec. Lasy sadzone, brak starych drzew w sadach i stosowanie nawozów sztucznych (odsunęły) z powrotem go na południe.
W rejonach morza Śródziemnego , gdzie nadal poszerza się obszar pastwisk, jest dosc częsty.
Jako ptak stepowy chętnie kąpie się w piasku, ale nigdy w wodzie. Przy naturalnym pożywieniu nie musi pic.
LĘGI Wiosną słychac w dzień i w nocy łagodny, ale daleko niosący się głos samca (hup up up),któremu dudek zawdzięcza swą naukową nazwę. Pohukuje z napuszonym gardłem i lekko otwartym, pochylonym ku piersi dziobie; cichnie w końcu czerwca.
Dudek jest dziuplakiem. Wybiera wiejsce na gniazdo w zmurszałych drzewach,stodołach, sągach drewna, na terenach bezdrzewnych także szczeliny w skałach, murach, w stokach kamieni i piaszczystych scianach. Dziupla jest starannie wykładana zdzbłami i zwiędłymi liścmi. W południowej Europie lęgi zaczynają się już w marcu, w środkowej Europie w połowie maja. Początowo wyśiaduje tylko samica karmiona przez samca; pod koniec wysiadywania może w nim uczestniczyc także samiec. Wysiadywanie trwa 16-18 dni.
Młode wykluwają się pokryte rzadkim puchem pisklęcym. W czasie karmienia otwierają dzioby jak ptaki śpiewające. Pisklęta i wysiadująca samica wydzielają w tym czasie brzydko pachnącą substancje obronną. W gniezdzie pozostają 22-24 dni,karmione są owadami. Po opuszczeniu gniazda rodzina rodzina pozostaje jeszcze na krótko razem, dopóki młode muszą byc dokarmiane.
POŻYWIENIE Owady, przede wszystkim szarańcze i zdumiewająco dużo turkucia podjadka.
Ofiara jest rozgryzana, następnie podrzucana w górę i zręcznie łapana prosto do bezjęzycznego gardła.
INNE INFORMACJE Dudek jest jedynym euroazjatyckim przedstawicielem tropikalnego w większości rzędu kraskowatych, do których należą m.in dzioborożce.
Różni się on od swoich krewniaków nie tylko trybem życia, ale i wieloma innymi cechami.
Tylko on ma ruchliwy czub i jest jednym z niewielu ptaków naziemnych, w tym rzędzie.
Tam, gdzie rozprzestrzenia się szpak, najgrozniejszy konkurent do dzupli, których ciągle jest zbyt mało, dudek lżejszy o 70 g ustępuje mu. W Polsce można jeszcze dośc często spotkac dudka w centralnej i wschodniej części kraju. We wrześniu dudki wędrują pojedynczo lub w małych grupkach do Afryki Wschodniej, gdzie spotykają tam swych osiadłych krewniaków. Zdjęcia ze stron
www.inmagine.com/dv011/dv011065-photo
www.birdsoman.com/.../Hoopoe/Hoopoe.htm
http://www.wcwi.pl/index....304&Itemid=181- na tej stronce jest głos dudka
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-11-09, 10:43, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

york73 
Mega User



Pomogła: 27 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 09 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 282
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2009-01-02, 21:25   

DUDEK - Upupa epops

Ptaki te są bardzo płochliwe i stronią od bliskości ludzi.
Najczęściej ich obecność zdradza nam głos - głuche, dudniące "ududud", zaskakująco głośne, choć nieco przytłumione.
Ze względu na ten głos Rosjanie nazywają go udod, Francuzi huppe, Anglicy hoppoe, i tylko Niemcy wyłamali się z tej zasady, nazywając dudka Widehopf...
W Polsce dudki występują na całym obszarze, nigdzie jednak nie są zbyt liczne.
Ptak ten wymaga bowiem obecności starych, dziuplastych drzew (najchętniej wierzb, topól i olch), najlepiej rosnących na skraju lasu lub nad rzeką, w jakiejś spokojnej okolicy obfitującej w luźno zadrzewione pastwiska, gdzie mógłby polować na owady. Takich miejsc zaczyna coraz bardziej brakować.
Dziuplaste drzewa są wycinane jako stare, chore i bezużyteczne. Jeszcze można tutaj wymienić, że coraz większe tereny przeznacza się pod zabudowę, itp. Dlatego też w wielu rejonach Polski nastąpił wyraźny spadek liczebności tego gatunku.

Dudek prowadzi wędrowny tryb życia: przylatuje do nas w kwietniu, a we wrześniu i październiku odlatuje aż do Afryki, gdzie znajduje swoje ulubione miejsca na zimowiska. Zanim to jednak nastąpi, w połowie maja samica składa od czterech do dziewięciu jaj - wprost do gołej, nie wyścielonej niczym dziupli (czasami słabo wyścielonej). Niekiedy gniazdo takie powstaje pomiędzy korzeniami, w stosach kamieni, w szczelinach murów, a nawet na starych strychach i pod dachami opustoszałych domów. Jeżeli w tym ostatnim wypadku z jakichś względów powrócą dawni lokatorzy domostwa, to bynajmniej nie będą mogli mówić o pełnym i niczym nie zmąconym szczęściu, albowiem niemiła woń bijąca od gniazda zatruje im niejeden słoneczny dzień.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-01-02, 23:12   

Moje ukochane ptaszki:) W moim sąsiedztwie jest ich zatrzęsienie... W czasie, kiedy młode opuszczają gniazda można się o nie dosłownie potknąć, ich zagęszczenie przypomina ulice Warszawy w godzinach szczytu :mrgreen:
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2009-01-03, 11:07   

Aeterna, to tylko mogę Ci pozazdrościć tak częstego widywania tych ptaków.
W mojej okolicy dopiero od dwóch lat mogę podziwiać te piękne ptaki, bo wcześniej ich wo gule nie było
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-01-04, 11:18   

A u mnie jest problem w ogóle je ujrzeć tak są rzadkie :-?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-01-04, 11:21   

Zapraszam do mnie późną wiosną i latem :)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5791 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2009-03-19, 16:42   

Spotykam je często oczywiście w lato. Najczęściej biegające po ziemi i szukające pożywienia. Kilka razy podeszły pod sam samochód i nic się nie bały. Są to urocze ptaki i jedne z najpiękniejszych w Polsce ;-)

http://www.fotoplatforma....pia%20dudek.jpg
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5501 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2009-03-19, 16:48   

A to młody, ma niezłe kolce :P hehe
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-05-22, 19:59   

Ojejku, nie wiedziałam, że młode dudki są takie paskudne :lol:
Zdecydowanie wolę podziwiać dorosłe ;)
Oto spotkanie z dzisiaj. Dudusie przyszły żerować na pastwisku kóz, obok mojego domu. Przepraszam za kiepską jakość, ale nie miałam możliwości się przyczaić, a aparat doniesiono mi kiedy zobaczyłam czubatych gości :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2009-05-23, 09:14   

Tego pięknego ptaka obserwuję każdego dnia od około miesiąca wyszukującego robactwo nad brzegiem stawu, wczorajszego dnia po raz pierwszy widziałem dwa osobniki.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5419 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2009-07-18, 18:51   

Ostatnio po raz pierwszy w życiu widziałam tego ptaka.
Niesamowite wrażenie, a szczególnie jak leci..

Zdjęcie moje, jakość.. tragiczna. No ale chociaż jakieś jest ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Badziu 
Mega User
Birdwatcher



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 30
Dołączył: 15 Maj 2009
czyli 5431 dni temu
Posty: 400
Podziękowania: 7/2
Skąd: Mazowsze

Wysłany: 2009-07-18, 21:07   

Ja nawet wiem gdzie Dudki w tym roku miały gniazdo...
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2013-04-12, 17:37   

Od kilku dni na moje podwórko przylatuje jedna sztuka,dzisiaj przyglądałem sie mu z okna około 15min jak wydobywał z ziemi robale
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.