Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
SARNA
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-02, 17:26   SARNA

SARNA (capreolus capreolus)


To ten znany i popularny przedstawiciej jeleniowatych zamieszkuje tereny Europy i część Azji. W Polsce jest zwierzęciem pospolitym. Długość ciała sarny wynosi 1-1,4 m , a wysokość w kłębie- do 1 m. Ogon jest szczątkowy, zaledwie 2-3-centymetrowy. Masa ciała rzadko przekracza 30 kg. Kozy czyli samice sarny są mniejsze od samców. Ubarwienie sierści zależne jest od pory roku; latem sarna jest jasnobrązowa, zima- szara lub rodoszara. Brzuch jest zawsze biały. Biała jest też okolica ogona zwana lustrem. Poroże jest atrybutem samców; zrzucają je jesienią, przed czerwcem kończy się wzrost nowego. Sarnę spotyka się we wszystkich rodzajach lasów. Najczęsciej jednak w rzadkich lasach liściastych, przy polach uprawnych i parkach. Ruchy sarny są zwinne i pełne wdzieku. Dobrze wspina się po górach, jest niezłym pływakiem i ma doskonały węch. Trzyma się na ogół pojedynczo lub w niewielkich grupach. Jedynie zimą łączy się w większe stada. Źle się czuje na terenach ogrodzonych, toteż hodowla tych zwierząt w ogrodach zoologicznych jest bardzo utrudniona. Sarna wykazuje dość duże przywiązanie do zamieszkiwanego terenu; jeśli nie musi go opuścić w celu znajezienia lepszych pastwisk, zostaje na nim do końca zycia. W pożywianiu się jest zwierzęciem wybrednym. Wybiera delikatne części roślin i żywi sie przede wszystkim młodymi pędami wielku drzew. Na wiosnę, w okresie braku pokarmu zjada jednak wszystko co znajdzie, miedzy innymi żołędzie, liście, gałęzie, jagody, owoce, mchy i grzyby. Żeruje głownie rano i wieczorem, niekiedy również w nocy. Ciekawostką jest tzw. pozorne żerowanie saren. Zaniepokojony jakimś odgłosem kozioł opuszcza głowę ku ziemi i wykonuje i wykonuje ruchy żujące nie pobierając pokarmu. Obserwuje wówczas bacznie źródło niepokoju. Ważne to jest dla myśliwego, gdyz zazwyczaj nie zdąży on podnieść strzelby, a sarny już nie ma. Koniec lipca i początek sierpnia to okres rui u saren. U młodych osobników ruja może też wystąpić w listopadzie lub grudniu. Ciąza trwa od 9 do 10 miesięcy i kończy sie porodem w ustronnym, spokojnym miejscu wyszukanym przez matke. Sarna rodzi jedno lub dwa koźlęta. Dwie godziny po urodzeniu młode stoją już na nogach. Mlekiem matki żywią się 3-4 miesiące, uzupełniając pokarm już w drugim miesiącu delikatnymi roślinami zielonymi. Dwuletnie sarny są już w pełni dojrzałe. Zyją około 15 lat. Sarna jest wysoko ceniona jako zwierzę łowne


http://przemyslaw-wnek.pl...43_img_7169.jpg

http://widuchowa.republik...mages/sarna.jpg
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-02-02, 21:12   

sylwia2401 napisał/a:
Zaniepokojony jakimś odgłosem kozioł opuszcza głowę ku ziemi i wykonuje i wykonuje ruchy żujące nie pobierając pokarmu.


Mała ciekawostka ;-)

U roślinożerców, nie tylko przeżuwaczy odruch żucia jest najprawdopodobniej znakiem ostrzegawczym dla stada, a także znakiem jaki zwierzę wysyła potencjalnemu agresorowi: " jestem niegroźny, jestem roślinożercą, zostaw mnie w spokoju". Jednocześnie z 'gestem" żucia zwierzę zwraca wewnętrzne ucho w stronę stworzenia, które uznaje za zagrażające.
Wielokrotnie obserwowała to na własne oczy zarówno szkoląc konie metodami naturalnymi, jak i bywając w stacji doświadczalnej zwierzyny płowej PAN w Popielnie, gdzie przez wiele lat pracował mój ojciec :-)

Całą tę mowe ciała przepięknie opisał na przykładzie dzikich mustangów, udomowionych koni, a także danieli Monthy Roberts, w cudnej książce " Człowiek, który słucha koni". Polecam wszystkim, nie tylko koniolubom i zaręczam, że to naprawdę działa i jest doznaniem wręcz magicznym! :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-02-23, 23:27   

Co roku w takie i podobny sposób ginie masa tych pięknych zwierzat.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5746 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2009-02-24, 08:15   

U nas tak samo.W wiekszości przypadków spowodowane jest tym,że lasy podzielone są drogami.Sarna prubując dostać się na drugą stronę wpada na samochody.Po asfacie nie potrafia sie tak zwinnie poruszać jak po miękkim podłożu.No i zawsze trzeba sie liczyć z tym,że jak widzimy przebiegajacą sarne to możemy sie spodziewać kilku nastepnych osobników.Trzeba zwolnić tak by mozna było sie szybko zatrzymać.Wtedy auto całe i sarna cała.Bo czasem kończy sie to śmiercią po obu stronach.
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
gege 
Mega User
gege



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 14 razy
Wiek: 29
Dołączył: 30 Maj 2008
czyli 5781 dni temu
Posty: 343
Dał 2 podziękowanie(a)
Skąd: Zimnowoda/Woj.Świętokrzyskie

Wysłany: 2009-02-24, 10:39   

Przykry widok,ale ta sarenka jest nieźle rozmiazdrzona.Ja kiedyś widziałem 6 sztuk sarenek,a później przchodząc dalej było bardzo wyryte,ponieważ gruba warstwa śniegu jest i nie mają co jeść.
_________________
www.minizoogege.pl.tl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-05-16, 13:07   

Czy słyszał ktoś o utrzymywaniu sarny w gospodarstwach domowych (pomijam względy prawne) i czy spotkał się ktoś z tym że sarna która przebywa z człowiekiem 5 lat, "ucieka" na dwa tygodnie w czasie rui i wraca żeby teraz urodzić młode ? :P



Pytam czysto teoretycznie :)
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
moskit95 
Mega User



Wiek: 29
Dołączył: 30 Gru 2010
czyli 4838 dni temu
Posty: 148
Podziękowania: 4/4
Wysłany: 2011-05-16, 14:14   

Moj kolega ma sarenke :P one jeśli są od małego z człowiekiem to nie uciekną próbowali ją wypuścić ale wracała w czasie rui podchdzą do nich kozły ;d
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michał 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 2 razy
Wiek: 29
Dołączył: 28 Sty 2009
czyli 5539 dni temu
Posty: 213
Podziękowania: 9/24
Skąd: Krotoszyn

Wysłany: 2011-05-16, 17:23   

Można uzyskać zgodę na chów sarny, ale tylko w przypadku odratowania młodego, gdy zostało obrzucone przez matkę. Wtedy o zgodę prosimy ( do 6 mies. życia) starostę i chyba powiatowego weta. Gdy zwierze dorośnie i jest zbyt blisko przyzwyczajone do człowieka o zgodę trzeba prosić ministra środowiska.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-05-16, 22:59   

zezwolenia na utrzymywanie zwierzat z fauny rodzimej wydaje generalny dyrektor ochrony srodowiska....decyzje wydaje na podstawie ustawy o ochronie srodowiska , a w niej jest wyrażnie napisane kiedy i dlaczego mozna utrzymywac zwierzeta rodzime. Staralem sie o pare gatunkow i zapewniam nie jest to trudne jesli oczywiscie spelni sie wymagane ustawa warunki.
zainteresowanych odsylam do lektury , ale z tego co pamietam nie ma tam mowy o zwierzetach odchowanych przez czlowieka a w pewnym sensie pozyskanych ze srodowiska naturalnego. Jakby nie patrzec samo zabranie do domu takiego malucha jest przestepstwem...
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-05-17, 07:02   

atma, A jeżeli matka skończyła pod kosiarką rotacyjną, to co zrobić z młodym ? zostawić na pokarm jak dla lisów ?
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-05-17, 12:05   

grajgul, zglosić do strażnika łowieckiego lub najbli.ższego koła łowieckiego ktore dzierżawi ten obwód. Powiatowy lek. wet. podobnie jak i minister nie ma tu nic do gadania. Zwierzyna w łowisku jest wlasnoscia skarbu panstwa, który to dzierżawi obwody kolom lowieckim i one odpowiadają za gospodarke łowiecka do której zalicza sie min hodowla zwierzyny łownej. Sarna jest gatunkiem łownym wiec ....wchodząc w posiadanie w pewnym sensie stajesz sie klusownikiem. Przy odrobinie zlosliwosci ze strony sluzb :) mozesz byc podejrzany o czyn zagrożony karą pozbawienia wolnosci do lat ...:) . A tak nawiasem , jak udowodnisz ze zgineła matka pod kosiarką?
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5161 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2011-12-12, 21:04   

Ostatnio pare sztuk spacerowało u mnie po polach :mrgreen:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Marius_ 
Mega User



Dołączył: 04 Lip 2010
czyli 5017 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 26/11
Skąd: PrzejdL do mapy
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-12-12, 21:10   

Koło mnie chodzą codziennie nawet po 15 sztuk, ale zawsze jak ide po aparat to one odrazu uciekają i nigdy nie moge im zrobić zdjęć :mrgreen:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Darek.K 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 133
Podziękowania: 6/2
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 2012-01-13, 21:42   

Zobaczcie na pierwsze zdjęcie,u dołu po lewej
http://allegro.pl/kozy-ml...2044073564.html
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2012-01-13, 22:12   

Darek.K, nie on pierwszy i nie ostatni ;)
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Darek.K 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 133
Podziękowania: 6/2
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 2012-01-13, 22:35   

To chyba koziołek?W czasie ruji może zdrowo poturbwać"właściciela"
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5161 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2012-04-15, 19:28   

Stadko sarenek :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez kubao 2012-04-15, 19:29, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2012-05-15, 20:00   

Takiego oto koziołka spotkałem na jednym podwórzu.
Nieprawidłowy rozwój poroża - perukarz.
Ten jak się pytałem, ma 2 lata.

Cytat:
Peruka jest naroślą na górze głowy pomiędzy uszami albo rozlewającą się w dół głowy. Przyczyną takiej nieprawidłowości jest brak hormonów na skutek uszkodzenia jąder; j e d n o t y k o w o ś ć i w i e l o t y k o w o ś ć - jest wynikiem uszkodzenia jednego lub obydwu możdżeni. Wszystkie te nienormalności poroża, poza mechanicznym uszkodzeniem tyki lub możdżenia, są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu i dlatego oceniając przy odstrzale wartość sztuki na podstawie poroża, jednocześnie ocenia się ją z punktu widzenia wartości hodowlanej. Mechaniczne uszkodzenie tyk albo nieprawidłowości w związku z odmrożeniem poroża nie kwalifikują kozła do odstrzału selekcyjnego, gdyż jest to przejściowe odchylenie od normy.

http://gronostaj14.blog.e...lustro-cz-2,386
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5161 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2012-06-21, 22:12   

SArenka i jej pociecha :mrgreen:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
stokrotka 
Mega User



Moja specjalizacja:
Kury

Wiek: 37
Dołączyła: 22 Cze 2011
czyli 4663 dni temu
Posty: 316
Podziękowania: 33/42
Skąd: Czersk

Wysłany: 2012-07-04, 22:03   

Słodkie są takie maluchy.
A to mój codzienny widok z okna.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.