Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
BAWÓŁ KAFRYJSKI
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5966 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-02, 17:34   BAWÓŁ KAFRYJSKI

BAWÓŁ KAFRYJSKI (Syncerus caffer)



W południowej i wschodniej Afryce żyje jedno z najbardziej niebezpiecznych zwierząt- bawół kafryjski, zwany często afrykańskim. Na terenie jego występowania wyodrębnia się obecnie kilka ras, które różnią się wielkością i umarszczeniem. Wysokość w kłębie tego krępego zwierzęcia siega 1,5-1,8 m. Długość wynosi 3-3,5 m. Dorosły samiec przekracza czasem 3,5 m długości. Starsze osobniki mają zawsze czarna skóre. Kolorem sierści różnią się jednak cielęta. Młode w południowej Afryce są rude, w Afryce wschodniej-czarne, a w Ugardzie, w pobliżu granicy z Kongo, cielęta mają ubarwienie czerwone. Bawół charakteryzuje sie dużym pyskiem i dużymi uszami. Potężne, spłaszczone rogi są łukowato wygięte ku środkowi ciałą. Występowanie bawoła wiąże się przeważnie ze zbiornikami wodnymi. Prowadząc koczowniczy tryb życia lubi tereny otwarte w pobliżu rzek i jezior. Nie przywiązuje się do jednego miejsca. Ponieważ bawoły występują rzadko, znajdują się pod ochroną. jednak w miejcach ich wędrówek stanowią duże zagrożenie gdyż tratują i niszczą pola uprawne. Podstawowym pożywieniem tych zwierząt jest trawa, którą znajdują dość łatwo na żyznych sawannach afrykańskich. Bawół kafryjski łączy się w stada i w ten sposób przemierza wiele kilometrów w poszukiwaniu bogatych w pokarm pastwisk. Stare samice często żyją samotnie. Byki walczą ze sobą bez względu na pore roku Nie są to tylko walki o samicę, lecz częściej o pozycję w stadzie, któremu przewodzi zawsze największy i najsilniejszy osobnik. Ciężkie, potężne bawoły tylko z pozoru są ocieżałe, potrafią one przejść w natychmiastowy, szybki galop. Jedynie lew odważa się czasem zaatakowac młode bawoły, gdyż dorosłe zwierze charakteryzuje się ogromną siłą i agresywnoscią. Samica bawoła kafryjskiego wydaje na świat najczęściej jedno cielę w czasie afrykańskiego lata, czyli między styczniem a marcem. Młode jest dobrze rozwinięte, ale z opieki matki korzysta do poł roku życia. Po osiągnięciu dojrzałości, w wieku trzech lat mlody byk zaczyna nabierać doświadczenia w kierowaniu stadem od łaczenia się w małe grupy swych rówieśników. tworzą oni straż przednia i tylką stada ocierając się w wszelkie niebezpieczeństwa, walczac również między sobą. Mija jednak pięc lat zanim uda mu się zdobyć mały harem samic. Po dwóch latach "rządzenia" ustępuje młodszym i silniejszym bykom wracając do grupy kawalerów, którym przewodzi wykorzystując swoje doświadczenie. Długość zycia bawołu określa się na około 30 lat.



http://upload.wikimedia.o...can_Buffalo.JPG

http://www.fotosafari.pl/...ki/image006.JPG
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.