Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
GNU PRĘGOWANE
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5966 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-04, 14:16   GNU PRĘGOWANE

GNU PRĘGOWATE (Connochaetes taurinus)

Charakterystyczne dla stepów afrykańskich są antylopy. Śodkowo-południową i wschodnią Afrykę zamieszkuje jeden z najliczniejszych gatunków; gnu pręgowate. Niekiedy uważa się je za karykaturę znanych z widzęku antylop. Rzeczywiście ten gatunek zwierząt trudno nazwać pięknym. Gnu łączy cechy konia, byka i antylopy. Ciemnoszara, połyskująca sierść pokryta jest czarnymi pręgami na szyi. Ogon o długim włosiu, podobny do końskiego, jest czarny; czarna jest też plama na pysku zwierzęcia. Długość ciała gnu pręgowanego wynosi około 2,5-3m, wysokość-1,5 m. a masa ciała dochodzi niekiedy do 300kg. Silnie spłaszczone, szerokie rogi są nieco większe u samców. Ich rozpiętość dochodzi do 90 cm. Gnu pręgowane zyje w dużych stadach. Nie tworzy jednak rodzin i często, wśród bujnych traw można spotakć samotne samce zaciekle broniące swego terytorium. Nie są to jednak walki "na śmierć i zycie" lecz raczej spełnią rolę próby sił. Przeciwnicy nie atakują nigdy nie ochronionych częsci ciała, a zmagając sie rogami przykleją na przednich nogach, co osłabia impet. Każdy z samców zajmuje treren o powierzchni około 3000m kw. Zycie zbiorowe wyłącza w tych zwierzętach pęd agresji i trwa to do czasu zdobycia własnego terytorium. Gnu często przebywa razem z innymi antylopami, zebrami i strusiami na równinach i lekko pagórkowatych stepach, rzadziej w afrykanskim buszu. Unika gór i terenów mocno zalesionych. W gromadzie może być zarówno 5, jak i 100 sztuk tych zwierząt. Przy dużej ostrożnosci i niezwykłej czujności jest zwierzęciem bardzo ciekawym, niejednokrotnie długo obserwującym untruza w zepouełnym bezruchu. Dopiero przy większym zbliżeniu gnu rusza do szaleńczej, ale niedługiej ucieczki. Antylopa gnu wybiera się na poszukiwanie pokarmu najczęsciej o świcie i tuż przed zmierzchem. Jest zwierzęciem typowo roślinożernym i raczej niewybrednym. Jako przeżuwacz zjada najchętniej trawę i inne rośliny zielne. Pożywieniem antylopy mogą być też liście krzewów, a także sukulenty ( rośliny gromadzące wode w celu przetrwania okresu suszy) . Liczba gatunków roślin chętnie zjadanych przez to zwierzę przekracza 150.
Ruja u antylopy gnu przypada na czerwiec. Po ciąży trwającej 8-8,5 miesiąca rodzi się jedno popielatobeżowe młode, Już w kilka godzin po narodzinach biega razem z matką. Po tygodniu zaczyna jeść trawe uzupełniając tym pokarm matki, z którego korzysta niekiedy 8 miesięcy. W wieku 1,5 roku młoda antylopa jest już dojrzała. Gnu pręgowane zyje około 15 lat na wolnosci i 20 lat w ogrodach zoologicznych

http://www.huntafrica.ca/...wildebeests.jpg

http://www.hlasek.com/fot...inus_db2382.jpg
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.