Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Początek Hodowli Drobnej Egzotyki, kilka pytań
Autor Wiadomość
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-17, 13:32   Początek Hodowli Drobnej Egzotyki, kilka pytań

Witam
Mam zamiar założyć domową hodowlę drobnej egzotyki

Ptaki które chcę mieć w hodowli to : Amadyny Wspaniałe, Astryldy Kratoskrzydłe, Kulczyki Mozambickie, Czyże Czerwone, Motyliki Krasnouche, Amarantki, Astryldy Złotolice, Benegaliki Złotobrzuche, Papuziki Czerwonogłowe, Papuziki Trójbarwne.

Z czasem będę kupywał papugi : Aleksandretty Obrożne, Księżniczki Walii, Barabandy, Konury Słoneczne i Lorysy Górskie.


Od stycznia zaczął bym robić klatki dla ptaków, a od kwietnia-maja kupywać ptaki.

Hodowla w domu będzie trwała około 2-3 lata, później przeprowadzam się do domu prywatnego, i ptaki trafią do Woliery ogrodowej.


Mam parę pytań co do tych ptaków

1. Czym karmić ptaki, jakie karmy kupywać, czy dokupywać jakieś ziarna i jakie itp.
2. Jakie klatki są potrzebne dla jednej parki poszczególnego gatunku.
3. Ile lęgów ptaki mogą wychować, żeby ptaki się nie przemęczyły.
4. Czy wymienione przezemnie ptaki są dostępne bez większego wysiłku.
5. Jaka jest trudność hodowli tych ptaków.
6. Ile czasu dziennie będę potrzebował na podstawowe czynności (woda,jedzenie, czyszczenie klatek itp)
7. Co ile podawać zielenine, co ile czyścić klatki(myślę że codziennie).
8. Co dać na dno klatki (papier, specjalny piasek)
9. Czy może zamiast klatek lepiej jest zrobić wolierę pokojową, i jakie by musiała mieć wymiary.
10. Jakie powinny być budki lęgowe lub gniazda otwarte dla poszczególnych gatunków.
11. Ile pieniędzy będę musiał poświęcić co miesiąc na utrzymanie ptaków.

Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

pawlo 
Mega User



Wiek: 28
Dołączył: 09 Lip 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 472
Podziękowania: 28/6
Skąd: Osiek
Wysłany: 2009-11-17, 14:04   

Jeśli nigdy nic nie hodowałeś z drobnej egzotyki to kup lepiej zeberki.
Na początek lun mewki japońskie są łatwe w hodowli, a po za tym dużo nie kosztują, jakby miały zdechnąć. Porywasz się na ptaki które są trudne w hodowli i bardzo wymagające. Niektóre z nich trzeba rejestrować, a niektóre nawet bardzo trudno nabyć chyba, że za granicą.
Ostatnio zmieniony przez jomidzola 2009-11-17, 17:41, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-17, 14:11   

kiedyś hodowałem zeberki, kanarki kształtne i śpiewające. 90% lęgów udanych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-17, 14:53   

:shock: :shock: :shock: Plany ambitne, ale ja osobiście lubię ambitnych ludzi, więc postaram się odpowiedzieć Ci na zadane pytania:

1. Czym karmić ptaki, jakie karmy kupywać, czy dokupywać jakieś ziarna i jakie itp. - polecam gotowe mieszanki Deli Nature, które można wzbogacić np. dzikimi nasionami Deli Nature.
2. Jakie klatki są potrzebne dla jednej parki poszczególnego gatunku. - z drobnicy, którą wymieniłeś to 50x50x50 cm wydaje się minimalnym minimum :-D
3. Ile lęgów ptaki mogą wychować, żeby ptaki się nie przemęczyły. - 2-3 rocznie.
4. Czy wymienione przezemnie ptaki są dostępne bez większego wysiłku. - o ile wyprawa na drugi koniec Polski lub do Niemiec czy Czech nie zmęczy Cię za bardzo, to tak. Bez problemu dostaniesz amadyny wspaniałe, za resztą ptaków niestety trzeba trochę się porozglądać,
5. Jaka jest trudność hodowli tych ptaków. - na tak postawione pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób - różna. Co rozumiesz pod pojęciem "trudność hodowli" ?
6. Ile czasu dziennie będę potrzebował na podstawowe czynności (woda,jedzenie, czyszczenie klatek itp) - znowu niezbyt fortunnie sformułowane pytanie. To zależy od ilości klatek, dostępu do nich, wielkości pomieszczenia itp. Od kilku minut do kilku godzin.
7. Co ile podawać zielenine, co ile czyścić klatki(myślę że codziennie). - zielenina co 2-3 dni, dno klatki co 3-4 dni, gruntowne sprzątnie przynajmniej raz na 2 tygodnie.
8. Co dać na dno klatki (papier, specjalny piasek) - ja używam papieru, łatwo się sprząta.
9. Czy może zamiast klatek lepiej jest zrobić wolierę pokojową, i jakie by musiała mieć wymiary. - lepiej jest zrobić wolierę, jakby miała 2x1x2 m to by było super, ale w mniejszej też sobie poradzą.
10. Jakie powinny być budki lęgowe lub gniazda otwarte dla poszczególnych gatunków. - no to już jest temat rzeka, a i tak w praktyce okazuje się, że ptaki mają swoje osobiste upodobania.
11. Ile pieniędzy będę musiał poświęcić co miesiąc na utrzymanie ptaków. - ile będziesz uważał i ile będziesz chciał. Można oszczędzić np. na ogrzewaniu, oświetleniu, jedzeniu itp. ale na pewno odbije sie to na zdrowiu i kondycji ptaków. Nigdy nie liczyłem tego w ten sposób, ale trzymając po jednej parze z gatunków drobnicy, które wymieniłeś, to "na oko" gdzieś tak 50-100 zł.

Na większość pytań (może poza tym z pieniędzmi) znajdziesz odpowiedzi na tym forum - wystarczy poczytać.
Miłej lektury i sukcesów w hodowli Ci życzę, a i pytaj śmiało, tylko tak konkretniej, proszę.
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-17, 15:41   

Pytanie z pieniędzmi jest dla mnie bardzo istotne, bo sam nie zarabiam, mam 15lat ;)
Czy podane wymiary woliery pokojowej 2x1x2 to dla jednego gatunku czy dla wszystkich.
Myślę że woliera mogłaby mieć 3x1.5x2.8
Pod pytaniem "trudność hodowli" miałem na myśli problemy z pierzeniem, odchowem młodych, warunki chowu.
Pytanie 6 w sumie napisałem niepotrzebnie.

Czy można podawać im proso senegalskie, włośnice??

Czy takie karmy i minerały wystarczą??
Karmy
DELI NATURE - POKARM DLA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH
DELI NATURE - PEŁNOWARTOŚCIOWA KARMA DLA CZYŻYKÓW I SZCZYGŁÓW
DELI NATURE - Biovit
DELI NATURE - Menu 5 Ptaki egzotyczne

Minerały
DELI NATURE - Grit
DELI NATURE - Mineral
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-17, 16:04   

michal6700 napisał/a:
Pytanie z pieniędzmi jest dla mnie bardzo istotne, bo sam nie zarabiam, mam 15lat


To chyba zdajesz sobie sprawe że gatunki drobincy które chcesz zakupić licząc po parze z każdego gatunku to koszt ok 3.000 zł .
 
 
JaAgata 
Mega User



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 16 Sty 2008
czyli 5964 dni temu
Posty: 105
Podziękowania: 5/11
Ostrzeżeń:
 10/5/8
Wysłany: 2009-11-17, 16:10   

a to mało na początek, a gdzie klatki, akcesoria....witaminy i inne suplementy itp :lol: a potem w razie czego leki czy wizyty u weterynarza :roll: jeśli już wszystko chcesz przeliczyć to naprawdę kosztuje to hobby...
Ostatnio zmieniony przez JaAgata 2009-11-17, 16:10, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-17, 16:10   

michal6700, nie wątpię, że jest to dla Ciebie ważne, ale na pytanie o pieniądze naprawdę trudno jest odpowiedzieć. Wszystko zależy od jakości pokarmów i sprzętów, jakich będziesz w swojej hodowli używał.

Proso senegalskie i włośnica to ulubione przysmaki moich podopiecznych - ile bym im nie dał, to zawsze wszystko znika w ciągu krótkiego czasu.

W wolierze o wymiarach, które podałeś możesz spokojnie trzymać 10-15 par różnych gatunków drobnicy. Musisz tylko pamiętać, że niektóre ptaki mogą być w okresie lęgów agresywne w stosunku do swoich współlokatorów, mogą też niszczyć innym gniazda, czy nawet wyrzucać młode. Moim zdaniem na lęgi lepsze są klatki dla pojedynczych par.

Pod pytaniem "trudność hodowli" miałem na myśli problemy z pierzeniem, odchowem młodych, warunki chowu. - każdy gatunek ptaka może sprawić problemy w trakcie hodowli. Są ptaki, które trzeba zganiać ręką z gniazda do jego kontroli, są takie, które nie siedzą na jajkach w ogóle. Są takie, które się pierzą rok czasu, kiedy ich bracia i siostry z tego samego lęgu już dawno mają piękną dorosłą szatę. Są takie, które wcinają gwiazdnicę czy mniszek, a są takie, które zielonego nie ruszą, albo mają po nim biegunkę. Wybacz, ale w jednym poście nie da się opisać wszystkich trudności związanych z hodowlą. Jeszcze raz zachęcam do szperania po tym forum. Jest tu naprawdę dużo przydatnych informacji.

Z pokarmów Deli Nature, co byś nie kupił dla drobnicy przeznaczonego, to będzie to dobry zakup.
 
 
JaAgata 
Mega User



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 16 Sty 2008
czyli 5964 dni temu
Posty: 105
Podziękowania: 5/11
Ostrzeżeń:
 10/5/8
Wysłany: 2009-11-17, 16:13   

Najlepiej jak sobie o każdym gatunku dobrze i solidnie poczytasz na sam początek by mieć w ogóle jakiekolwiek wyobrażenie
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-17, 17:20   

Wiem że wszystko mnie wyniesie dużo, ale nie będę na początku kupywał wszystkiego.
Na sam początek mam zamiar wydać około 1tys. złotych
O każdym gatunku czytałem, to w książkach, na tym forum oraz stronach o astryldach i drobnej egzotyce, pojęcie jakieś mam.

Jeśli miałbym kupywać klatki to możecie podać link do jakiś klatek o rozmiarach 60-80x50x80 ??, albo klatki były by robione z siatki sześciokątnej i drewna.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5969 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-11-17, 22:16   

michal6700, no to nadal zapraszam do czytania lektur na forach gdyż wiele ksiązek ma juz informacje w większości te hodowlane, przestarzałe.
Zapraszam do zapoznawania się z warunkami chowu poszczególnych gatunków, wymaganiami ich itd.
W miarę czytania, poznawania wielu informacji o poszczególnych ptakach, sam będziesz wiedział od jakich zacząc dalszą swoją przygodę.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-17, 22:34   

Książka jaką czytam aktualnie to : Encyklopedia Europejskich i Egzotycznych Ptaków Ozdobnych, Esther J. J. VERHOEF-VERHALLEN.

Pierwszy gatunek ptaka który kupię to Amadyna Wspaniała, później stopniowo następne ptaki.
Myślę że podstatową wiedze na temat ptaków i hodowli :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5969 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-11-17, 22:42   

michal6700 napisał/a:
Encyklopedia Europejskich i Egzotycznych Ptaków Ozdobnych, Esther J. J. VERHOEF-VERHALLEN.

To jedna z ostatnich ksiązek wydanych na rynku. Nie ma w niej jednak zbyt wielu konkretnych informacji o poszczególnym gatunku.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-17, 23:16   

No tak, czytam również na tym forum, na stronach o astryldach itp.
Jeśli moglibyści polecić jakieś książki( o poszczególnych ptakach lub jakas duża encyklopedię) to proszę napiszcie tu, myślę że to mi pomoże w hodowli.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-11-18, 14:39   

michal6700, w wielogatunkowej wolierze takich (niewielkich wymiarów) nie odchowasz młodych - no chyba, że będziesz miał tam 2-3 pary ptaków, a i to nie ze wszystkimi wymienionymi przez Ciebie gatunkami się uda.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kardynał
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-24, 20:51   

Nie kiedy tylko od kogo, najlepiej brać ptaki z sprawdzonego źródła i nie zawsze patrzeć na cenę tylko na jakość ptaka.
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-24, 20:57   

kardynał, gdybym miał kupywać ptaki, to chiałbym kupić ptaki od kogoś z forum, a jeśli nie, to od poleconych przez was sprzedawców... :->
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Purist 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Gru 2008
czyli 5632 dni temu
Posty: 124
Podziękowania: 1/1
Skąd: Śląsk
Ostrzeżeń:
 4/5/8

Wysłany: 2009-11-25, 08:06   

Wikłacze słoneczne jest bardzo trudno dostać. Nawet w Czechach :-? Sam mam tylko parę samiec coś tam robił, ale nie ma co robić nadziei że rozmnożę.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-25, 08:26   

Na ostatniej giełdzie w Prerov widziałem kilkanaście wikłaczy słonecznych, niestety głównie samce. Trzymanie tych ptaków w parze mija się z celem chyba, że chcemy je po prostu mieć. Z przeczytanych przeze mnie publikacji i rozmów z człowiekiem, który je hoduje wynika, że przymiarkę do lęgów można robić w dużej wolierze, gdzie jest przynajmniej 3 samce i 10-15 samic.
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5961 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2009-11-25, 10:35   

Stwierdzam tylko ,że jak na 14 latka to ambitne zamierzenie.Lepiej skonsultuj to z rodzicami - podaj im ceny i wymagania ptaków.Bo niestety czesto jest tak,że zmiana szkoły, więcej nauki nie pozwala na zajmowanie się ptakami .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.