Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
KORMORAN CZARNY
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-12-22, 20:47   KORMORAN CZARNY

KORMORAN CZARNY (Phalacrocorax carbo)


Kormoranowate (Phalacrocoracidae) są najliczniejszą rodziną w rzędzie pełnopłetwych (Pelecaniformes) liczącą czterdzieści gatunków.Występują na wszystkich kontynentach. W Europie gnieżdżą się trzy gatunki: kormoran czubaty (Phalacrocorax aristotelis)------Skandynawia,Wyspy Brytyjskie i Islandia, kormoran mały (Phalacrocorax pygmaeus)----Bałkany i delta Dunaju,oraz największy z nich kormoran czarny (Phalacrocorax carbo)---zamieszkuje większą część Europy,w tym Polskę,gnieżdżąc się głównie na Mazurach i na Pomorzu.
Dł. ciała wynosi 85--93 cm,rozpiętość skrzydeł 132--140 cm,masa ciała 1700--2700g. Miejscem żerowania kormoranów są duże jeziora, zatoki morskie i rozległe delty rzek. Żywi się wyłącznie rybami. Podobnie jak inne wiosłonogie wszystkie cztery palce ma spięte błoną pławną. Ostre pazury umożliwiają mu siadanie na gałęziach. Doskonale pływa,trzymając wyprostowaną szyję i poziomo ustawioną głowę. Głębokość zanurzenia reguluje podobnie jak nury lub perkozy, pobierając lub wydalając potrzebną ilość powietrza w podskórnych workach powietrznych. Pływając na powierzchni wody wiosłuje nogami na przemian,podobnie jak kaczka. Podczas nurkowania odbija się równocześnie obu kończynami, osiągając niekiedy głębokość 20m ; wytrzymuje pod wodą około dwóch minut. Jego stosunkowo duże skrzydła nie mieszczą się w pierzastych ,,kieszeniach" podbrzusza, które chronią np: lotki nurów i kaczek przed zamoknięciem,toteż kormoran musi często suszyć skrzydła. Siada zazwyczaj na jakimś podwyższeniu (kamieniu,gałęzi,pniaku wystającym z wody), rozpościera szeroko skrzydła, poddając je osuszającemu działaniu słońca i wiatru. Lata szybciej i sprawniej niż gęsi lub kaczki, sterując długim,klinowato ściętym ogonem. Dzięki temu w krótkim czasie może w locie przemierzać znaczne odległości. Obszar jego łowów mieści się niekiedy w zasięgu 50 km od gniazda.
Kormorany gnieżdżą się w koloniach, liczących niejednokrotnie kilkaset gniazd,budowanych najczęściej na wysokich drzewach (buki,dęby,sosny). Niekiedy na jednym drzewie mieści się kilkanaście a nawet kilkadziesiąt gniazd. Często też kolonia kormoranów sąsiaduje z kolonią czapli siwej lub mieści się w jej obrębie. Nad brzegami morza lub na wyspach o skalistym podłożu ściele gniazda na skałach lub na ziemi, wśród trzcin i krzewów. Lęgi przypadają w połowie kwietnia. Składa 3--4,rzadziej 5 podłużnych,białych jaj,które wysiadują oboje rodzice przez okres 23--24 dni. Pisklę początkowo gołe i ślepe po pewnym czasie porastają czarnym puchem. Kolonia kormoranów jest bardzo głośna i przez cały dzień bez przerwy przeplatają się miałkliwe piski młodych i gardłowe okrzyki dorosłych ptaków. Pisklęta, początkowo jeszcze nielotne,wychodzą z gniazd na gałęzie i tam nadal są karmione do dwóch miesięcy, tj. do momentu uzyskania pełnej zdolności lotu,a następnie wraz z dorosłymi opuszczają kolonię.



http://www.naturephoto-cz...x-carbo-575.jpg
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.