Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Amadyna zebrowata - taeniopygia guttata castanotis
Autor Wiadomość
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2015-11-28, 17:35   

Własnie o tym mówię, wiesz że gdzieś dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele. Mutacja o nazwie angielskiej crested to zeberki czubate i słowo angielskie crested znaczy czub. No i wbrew pozorom mutacje kanarków mimo czasami innych nazw na taką samą mutację czy taką samą nazwę na rózne mutacje czy kombinacje mutacji, są bardzo podobne do mutacji zeberek. Zasady dziedziczenia czy przejawy fenotypowe sa identyczne lub zbliżone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2015-12-20, 10:21   

A to nowy nabyte :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2015-12-20, 10:24   

Samiec BB BF LB? A samiczka LB?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5419 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2015-12-20, 13:05   

Czy ten samiec ma całkowicie czarny wąs? Bo tak nie wygląda, a wtedy oznaczałoby to zmiany melanistyczne, a nie BF.
I z takim ogonem nigdy nie będzie BB.
Co do LB mogę się zgodzić.

Co do samiczki, coś chyba za jasna na LB, ale to może ktoś potwierdzi?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2015-12-20, 19:50   

A może samiczka to F? A u samca to ten wąs nie jest całkiem czarny.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5419 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2015-12-20, 22:04   

Oj nie, F to to zdecydowanie nie jest.
Bardziej myślałam o DS, bo na LB wydaje mi się nieco za jasna. Ale jak już pisałam, nie mam pewności, mam małe doświadczenie z tą mutacją.

Jeśli samiec nie ma całkowicie czarnego wąsa (czyli gdzieniegdzie prześwitują mu białe piórka), to nie jest to BF.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-01-03, 13:53   

Tutaj się zgodzę z Amandą, że i mnie ta samiczka wygląda na DS- obecnie mam już własne DS i kolor wlaściwie identyczny. Co do tego, ze nie jest to DS LB (bo i takiego samca mam), wystarczy spojrzeć na ogon- u zwykłej srebrnej zeberki będzie on bialo-szary, u DS LB biało-czarny (u samców można tez na lica- DS ma lico biale, DS LB- jasno- pomarańczowe). Chociaż trochę zastanawia mnie czarna łezka u DS.
Samiec może być DS LB (na LB wydaje mi sie za jasny...). Ale wiadomo, ze aparaty czasem przeklamują, więc może być też po prostu LB.

Jeżeli chodzi o to, czy samiec jest BF, nie potrafię powiedzieć. Miałam różne sytuacje- raaz samiczka którą dostalam jako BF okazała się panienką ze zmianami melanistycznymi, z kolei inna, kupiona jako beżowa, wraz z przepierzeniem się ujawniła cechę BF. Ten samczyk w jakim jest wieku?
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2016-01-03, 13:58, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-03, 14:03   

Chiara, Samczyk jest z początku roku (podobno) tak mi powiedziano przy kupnie bo obrączki nie ma bo podobno brakło
Ostatnio zmieniony przez LUKASZ810202 2016-01-03, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-03, 19:55   

Obie pary znoszą materiały do budek. Chciałbym żeby coś z tego wyszło
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5419 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-01-03, 20:08   

Chiara, no właśnie to nie jest takie proste, że DS ma białe lico, a DS LB pomarańczowawe. Ogólnie samiec DS POWINIEN mieć białe lico, a DS LB z białymi licami zdarza się bardzo często.
Po kolorze lica nie oznaczałabym, czy ptak DS ma w sobie LB, czy nie.

Chiara napisał/a:
z kolei inna, kupiona jako beżowa, wraz z przepierzeniem się ujawniła cechę BF.

Masz zdjęcie tej samiczki? Bo to trochę brzmi właśnie jak zmiany melanistyczne. One się ujawniają u ptaków w każdym wieku. Pamiętasz z innego forum moją Bezę (BB F)? Dostałam ją, już jako dorosłą, przepierzoną pannę, a dopiero u mnie dostała zmian (bardzo rozległych z resztą, była ciemniejsza chyba nawet od Eumo), które potem jej zniknęły całkowicie.
Co to za cecha BF? Wąs? On od początku powinien być taki, jak u BF. [taki jak u samiczki BF, znaczy się, a nie czarny]
Ostatnio zmieniony przez Amanda 2016-01-03, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-10, 18:06   

Na dzień dzisiejszy park gdzie jest samiec marmurek mają już 4 jajka a druga parka ma 2 :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-01-10, 22:39   

Amanda napisał/a:
Chiara, no właśnie to nie jest takie proste, że DS ma białe lico, a DS LB pomarańczowawe. Ogólnie samiec DS POWINIEN mieć białe lico, a DS LB z białymi licami zdarza się bardzo często.
Po kolorze lica nie oznaczałabym, czy ptak DS ma w sobie LB, czy nie.

Może źle się wyraziłam. Chodziło mi o to, że samiec DS, będacy szpaltem na jakąkolwiek mutację recesywną z pomarańczowym licem, zdawało mi się, że mieć może takie lica. Mój ma- a kupiłam go jako DS... (ale sama wiesz, jak to jest z zeberkami- mają w genotypie różne kopie genów i nie zawsze hodowcy wiedzą, na co ptaki "szczepią"). Pstryknę samczykowi zdjęcie na dniach i wstawię, to go obejrzysz.
Nie bardzo rozumiem ten fragment, że samiec DS może mieć pomańczowe lica... Chodzi o jego- że tak ujmę- gorszą "jakość" (jak np rude boczki u BC?), czy też o fakt, że ptak jest szpaltem na jakąś inną mutację- LB, CFW, F? (choć u tych mutacji kolor lic zapisany jest osobno, więc nie wiem, czy takie rozumowanie ma sens... A że pomarańczowe są cechą nominalną, ptak nie może na nie szczepić- o ile "nie wchodzą w sklad jakiejś mutacji"...).

Cytat:
Chiara napisał/a:
z kolei inna, kupiona jako beżowa, wraz z przepierzeniem się ujawniła cechę BF.

Masz zdjęcie tej samiczki? Bo to trochę brzmi właśnie jak zmiany melanistyczne. One się ujawniają u ptaków w każdym wieku. Pamiętasz z innego forum moją Bezę (BB F)? Dostałam ją, już jako dorosłą, przepierzoną pannę, a dopiero u mnie dostała zmian (bardzo rozległych z resztą, była ciemniejsza chyba nawet od Eumo), które potem jej zniknęły całkowicie.
Co to za cecha BF? Wąs? On od początku powinien być taki, jak u BF. [taki jak u samiczki BF, znaczy się, a nie czarny]

Zacznę od końca- bo nie bardzo rozumiem pytanie. BF to black face, tzw "część twarzowa" u ptaka, u zeberki "face" to obszar pomiędzy dziobem a łezką. Nie ma sensu tutaj mieszać i wprowadzać zamieszania, bo róznie to Uzytkownicy moga odczytać.

Co do samiczki beżowej (pierwszej) którą też dostałam jako dorosłą- owszem, miała one zmiany melanistyczne, błędnie przeze mnie na początku odczytane jako BF (wtedy jeszcze nie miałam samic z tą mutacją). Zdje,cie tej samiczki zamiesciłam na papuzkach podpisane Figa- tpo jest samiczka ze zminami melanistycznymi. Historia trochę podobna do tej, ktorą opisujesz (ze swoją samiczką, BB F). Zdjęcie tej panny gdzieś mam (tzn w innym kompie), jeżeli chcesz, poszperam i wstawię.
Skoro jestesmy przy beżowych BF. Prawdziwa samiczka F BF BB OB- czyli numer 2, (lub /OB- co do tego miałam wątpliwości), od osoby ktorą znamy obie z "innego forum" ;-) , ujawniła w pełni cechę BF dopiero po przepierzeniu (z piór juwenalnych). Jako podlotek, a taką ją kupilam, obszar "twarzowy" (pomiędzy łezką a dziobem- dość charakterystyczny "trójkąt") był koloru bardzo jasno-popielatowego- i owszem, ja i Sara mialyśmy podejrzenia że ona może być BF, ale żadna z nas do pewnego momentu nie mówiła tego głośno- aż w końcu panienka się przepierzyła i wyszlo, co wyjść miało- zaznaczę jednak, ze o ile u samiczki ze zmianami melanistycznymi kolor w obszarze twarzowym był czekoladowy, i miał postać raaczej nieregularnych plamek zachodzących na siebie, u tej samiczki z BF kolor "face" był dośc jasny- właściwie koloru ciała, brak było białego obszaru w tym obszarze (co jednak jest zrozumiałe, gdyz przecież u szarych samic BF też face nie jest czarna)- tutaj o dziwo znów się zgadzamy.
Jeżeli chcesz, ściągnę zdjecia z innego komputera żeby było widać porównanie (samiczki przed i po pierzeniu).

P.S. Tutaj są zdjęcia tej samiczki F OB (chyba jednak /BB i- ze wzgledu na brak łezki- czy nie jest F IS?), a na drugim zdjeciu: z bratem, z tego samego lęgu, F (czy on też nie jest IS?- dopiero teraz dokładnie się przyjrzałam) BB OB (bez BF). Zdjęć pierwszej samiczki, tej ze zmianami melanistycznymi, musialabym poszukać w drugim komputerze, a chwilowo nie działa...

Samiczka o której mowa- z tyłu:


I tutaj- samiczka podczas pierzenia (w pełni wypierzonej jednak na biegu nie znalazłam) min z bratem- i coraz bardziej wyglądają mi na F IS... (brat to oczywiście ten beżowy):
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2016-01-10, 23:48, w całości zmieniany 3 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-01-11, 00:06   

Amanda, a propos ptaków LUKASZ810202, samczyk nie może yć jedynie DS- terz spojrzałam raz jeszcze. Ma-oprocz lic-czarne znaczenia na ogonie- u DS są one szare, taakie, jak u samiczki (i tutaj mam "zagłostkę", gdyż ogon jak u DS, kolor ciałaa- pomiędzy DS a marmurkiem, jednak kombinacja tych mutacji to nie moze być- akurat przypadkowo na jednym z moich dwóch zdjec jest wlaśnie samiczka DS CFW- chodzi oczywiście o "tę białą" :-) ). Zastanawiam sie jednak dalej- jeżeli obydwa ptaki LUKASZ810202 mają w sobie gen mutacji DS, potomstwo taakiej pary może być obciążone wieloma przykrymi przypadłościami- a 25% zarodków obumrze w jaju (jako że ptaków tej samej mutacji dominującej się nie krzyżuje- zwiazane jest to z czynnikiem letalnym u potomstwa wlaśnie...). Dlatego warto określić w końcu jednoznacznie mutację zarówno samczyka, jak i samiczki... :!:
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-11, 19:57   

Chiara, zobaczę czy się wyklują młode a najwyżej zamienię potem parki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-01-14, 00:50   

Kiedy spodziewasz się klucia? :-)
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-14, 18:10   

Chiara, na dzień 11.07 obie parki zniosły ostatnie jajka. Ta gdzie samczyk jest marmurek mają 5 jaj a druga ma tylko 3. Rozmawiałem ostatnio z pewnym hodowlą amadyny wspaniałych i odoradzał mi hodowle amadyny z zeberkami bo zeberki przenoszą jakieś bakterie które im nie szkodzą a amadynom wspaniałym mogą zaszkodzić. Jakieś bakterie i roztocza w workach powietrznych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-24, 16:13   

Dziś wykluły się młode u marmurka :) a u drugiej parki jeszcze nie
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LUKASZ810202 
Mega User



Dołączył: 31 Sty 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 3/1
Skąd: BIELANY
Wysłany: 2016-01-27, 09:49   

U marmurka są 4 młode a u drugiej parki 2 :-) zobaczymy co z tego wyrośnie :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-01-31, 08:50   

LUKASZ810202 napisał/a:
Chiara, na dzień 11.07 obie parki zniosły ostatnie jajka. Ta gdzie samczyk jest marmurek mają 5 jaj a druga ma tylko 3.

LUKASZ10202, gratulacje z powodu wyklucia się piskląt :) .

A ja się pochwalę, że i moje, przerzedzone stadko zeberek wzięło się do roboty (musiałam część zeberek sprzedać lub oddac znajomej, na rzecz innych gatunków). Jak na razie poczatek, ale zawsze coś- u jednej z dwóch parek sa juz dwa jajka, a parka ciekawa, bo samczyk DS, a samica CFW/BC.

Cytat:
Rozmawiałem ostatnio z pewnym hodowlą amadyny wspaniałych i odoradzał mi hodowle amadyny z zeberkami bo zeberki przenoszą jakieś bakterie które im nie szkodzą a amadynom wspaniałym mogą zaszkodzić. Jakieś bakterie i roztocza w workach powietrznych.

Przyznam, ze ja też kiedyś o tym slyszalam, ale jakoś tak wlaśnie że zeberki mają te roztocza i bakterie i im to nie szkodzi, a juz amadynom- tak. Póki co trochę się dystansuję od zajęcia jakiegoś stanowiska, gdyż pytałam o to panią weterynarz z SGGW w Warszawie i stwierdziła, że nic takiego nie wie...
Ja swoje amadyny trzymam w innej klatce, niż zeberki, ale wynika to raczej z innych względów...


Póki co zmienię temat. Czytał ktoś może aktualną (1/2016) "Novą Exotę"? Jest w niej artykuł czeskiego Hodowcy o zeberkach mutacji... pastelowej (nietety nie podano oznaczenia angielskiego ani skrótu). Ponoć samce mają lica białe, ale to nie są DS! W przeciwieństwie do DS ta nowa (?) mutacja może być jedno- lub dwu-faktorowa, przy czym ptak dwufaktorowy jest koloru pośredniego pomiędzy DS a CFW (przynajmniej ja to tak odbieram).
Dziwi mnie w tym wszystkim to, że nigdy wcześniej nie słyszałam o tej mutacji zeberek. Dodam, że ma ona charakter dominujący.
Czy ktoś z Was znał już tę mutację? Interesuje mnie tez, czy w Polsce ktoś ma takie ptaki?
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2016-01-31, 08:52, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

  Wysłany: 2016-02-25, 02:11   Mutacja pastelowa u zeberek

W poprzednim poście juz o tym pisałam (na końcu), ale ze temat mnie zainteresował, postanowiłam wyłuskać go z dlugiego postu i ponownie zapytać...

Czy ktoś z Was ma zeberki mutacji pastelowej? Przyznam, że czytając aktualny numer "Novej Exoty", ze zdziwieniem dowiedzialam się o istnieniu takiej mutacji. Ma ona charakter dominujący (ale to nie jest srebrna dominująca) i może być jedno- lub dwu- faktorowa. Przy czym dwufaktorowa wygląda na nieco ciemniejszą niż marmurek, a jednofaktorowa jest troche jaśniejsza niż LB, ale ciemniejsza niż DS. Ciekawa mutacja, i albo musi byc rzadko spotykana, albo nowa.
Ktoś coś wie, jak u nas z zeberkami tej mutacji?
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2016-02-25, 02:15, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.