Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 20:58
Ara żółtoskrzydła
Autor Wiadomość
Michuuu 
Doświadczony HodowcaSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 4240 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2010-02-20, 18:52   Ara żółtoskrzydła

Ara żółtoskrzydła
Ara Macao


Ara ta zamieszkuje tereny od południowego Meksyku aż po tropikalną dżungle w Brazylii.Osiąga długość ok.85cm.Znane są przypadki że ptaki tego gatunku osiągają wiek stu lat.
Ary żółtoskrzydłe karmi się orzechami,nasionami słonecznika, kukurydzą, pszenicą, warzywami i owocami.Budując wolierę dla tych papug należy użyć metalowych elementów oraz mocnej siatki.
Na pierwszy rzut oka samiec nieróżni się niczym od samicy.Samica składa 2-3 jaja które następnie wysiaduje przez 25-27 dni.Młode opuszczają gniazdo dopiero po 12 tygodniach.

Foto : http://farm3.static.flick..._2f0941fd13.jpg

Michuuu
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

amadyna1471 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 48
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 3582 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-12, 00:51   

ARA ŻÓŁTOSKRZYDŁA
Ara macao \ Scarlet macaw


Długość: 85 cm.
Występowanie: południowy Meksyk, cała Ameryka Środkowa, Kolumbia, Peru, Ekwador, Boliwia, zachodnia część Brazylii, Paragwaj.
Środowisko: tropikalne lasy porastające brzegi rzek i sawanna. Żyje w parach albo w małych grupach do 25 osobników. Podczas dnia często przebywa na szczytach wysokich drzew. Podczas żerowania ary są zaskakująco ciche, towarzyszy im tylko odgłos spadających na ziemię skorup orzechów.
Pożywienie: owoce palm, różne nasiona, orzechy, jagody, owoce, pędy drzew i roślin. Czasem wyrządza szkody na plantacjach fig.
Gniazduje w dziuplach wysokich drzew, na wysokości 25-40 m. Samica znosi 2 do 3 jaj w odstępach 3-dniowych i sama je wysiaduje 24 – 26 dni. Młode ary wykluwają się nagie i niedołężne i około trzech miesięcy pozostają pod opieką rodziców. Jak wiele piskląt innych papug, żywią się z wola rodziców zwracanym pokarmem.

Wygląd
Na ubarwienie ary żótoskrzydłej, wbrew jej nazwie, składają się prawie wszystkie kolory tęczy.
Samiec i samica ary żótoskrzydłej posiadają jednakowe upierzenie. Głowa, kark, grzbiet, podgardle, szyja, piersi i podbrzusze są okryte piórami o barwie jaskrawo-czerwonej. Ramiona skrzydeł są również czerwone. Pokrywy skrzydeł są żółte z zielonymi końcówkami piór. Lotki oraz pokrywy pierwszego rzędu, kuper, pióra nadogonowe i podogonowe są koloru niebieskiego. Środkowe pióra ogona są czerwone z niebieskimi końcówkami. Pozostałe pióra ogona są z wierzchu czerwone, a od spodu niebiesko-granatowe.
Nagie policzki pokrywa biała skóra, bez żadnych wzorów. Tęczówka oka jest jasno-żółta. Górna część potężnego, hakowatego dzioba jest żółtawo-biała z czarnym zakończeniem i czarną plamą u nasady, które po połączeniu z zupełnie czarną dolną częścią dzioba tworzy charakterystyczny czarny trójkąt, który jest widoczny gdy obserwujemy ptaka z boku. Nogi są szare.
Samica ma mniejszą głowę; mniejszy, szerszy i bardziej zakrzywiony dziób.
Głos ary żótoskrzydłej jest krzykliwy i donośny, ale w niewoli ptaki te są bardzo spokojne.

Hodowla
Ary żótoskrzydła jest dobrze znana w Europie od XVI wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze żywe osobniki tego gatunku. Dokładny opis tej papugi, instruujący hodowców o sposobie hodowli i żywienia znalazł się w pierwszej popularnonaukowej książce o chowie ptaków egzotycznych w warunkach niewoli J.M. Bechsteina – „Naturgeschichte der Hof - und Stubenvogel” wydanej w 1794 roku. W XIX wieku papugi żótoskrzydłe importowano do Europy w dużych ilościach. Były one powszechne w ogrodach zoologicznych jak i w prywatnych domach. Ich wielobarwność i popularność jako ptaków hodowlanych doprowadziła do nadmiernego odłowu. Papugi te w naszym kraju są trudno dostępne i bardzo drogie.
Sztucznie odchowane pisklęta wyjątkowo mocno przywiązują się do człowieka, ale późno się usamodzielniają i przyzwyczajają do właściwego pożywienia. Ptaki te zazwyczaj trzymane są pojedynczo. Klatka dla ary żótoskrzydłej powinna mieć powierzchnię przynajmniej 1 x 1 m, a wysokość 1,4 m. Klatka powinna być wykonana z drutu o grubości 3 mm. Cieńsze z łatwością przegryzają. Można je trzymać w wolierze ogrodowej od wiosny do jesieni. Ary żótoskrzydłej trzymanej w klatce nie należy przenosić do woliery pomiędzy pokrewne jej ptaki, gdyż po pewnym czasie dziczeje i szybko zapomina czego się nauczyła przez czas pobytu w klatce. Praktycznie później taki ptak już się do chowu klatkowego nie nadaje.
Są to ptaki bardzo spokojne, inteligentne, dobrze nadają się do tresury. Zdolność naśladowania i powtarzania dźwięków jest u tych papug dość dobrze wykształcona. Uczy się szybko wymawiania pojedynczych wyrazów, rzadziej całych zdań. Należy pamiętać, że papuga ta jest bardzo towarzyska i lubi by się nią zajmować. Trzymana w klatce poznaje domowników. Swojemu opiekunowi pozwala na wszelkie poufałości, lubi pieszczoty, ale dla innych jej potężny dziób może być niebezpieczny. Pozostawione przez dłuższy czas w samotności przeraźliwie krzyczą skrzeczącym głosem, chcąc zwrócić na siebie uwagę. Samotne są osowiałe, wyskubują sobie pióra. Próbują wydostać się z klatki, co im się często udaje, a wtedy czynią w mieszkaniu spustoszenie. Oswojone ary żótoskrzydłe wypuszczane z klatki latają bardzo niechętnie, siadają na klatce albo się po niej wspinają w sposób niemal akrobatyczny. Karmidła i poidła powinny być dobrze zamocowane do stojaka, gdyż ptak ten dysponuje niezwykle silnym dziobem.
Ary rzadko się kąpią. Przy złym stanie upierzenia należy ptaki co kilka dni opryskiwać wodą z dodatkiem spirytusu nieskażonego. Wzmaga to pierzenie się ptaków i wpływa odżywczo na skórę.
Papugi te osiągają wiek 100 lat.

Żywienie
Arę żótoskrzydłą należy żywić: owsem, prosem, pszenicą, kanarem, świeżą kukurydzą, ziarnem słonecznika, oraz różnymi orzechami, a także wymienionymi wyżej nasionami w stanie skiełkowanym. Chętnie też jedzą różne owoce (jabłka, gruszki, pomarańcze, banany), jagody, pomidory, marchew, oraz zieleninę: mniszek lekarski, sałatę, a także biszkopty.
Uzupełnieniem wapnia i innych składników mineralnych jest „kość” mątwy. Ptaki wydziobując ją, jednocześnie ścierają sobie dzioby, co zapobiega przerostowi dzioba. Potrzebne składniki mineralne można też podawać w postaci kostki wapienno-jodowej lub sepii.
Należy również podawać gałęzie topoli, wierzby, lipy, olchy oraz drzew owocowych, które lubią okorowywać.

Rozmnażanie
Papugi te są bardzo blisko spokrewnione z araraunami. Wszystkie zalecenia dotyczące pomieszczeń, pielęgnacji, rodzaju karmy i hodowli opisane przy araraunie, dotyczą również ary żótoskrzydłej. Ara żótoskrzydła łatwo krzyżuje się arą zielonoskrzydłą i błękitną.
Lęgi ary żótoskrzydłej w warunkach niewoli nie należą do rzadkości, lecz główną trudność stanowi zestawienie pary zarodowej. Ponieważ w doborze partnerów są bardzo kapryśne, a ich cena jest wysoka, sprawia to duży kłopot w hodowli. Raz dobrana para tych papug gniazduje corocznie i nie toleruje zmiany partnerów. Woliera powinna mieć wymiary 6 x 6 x 3 m, ale możliwe są również w mniejszej, o wymiarach 2,5 x 2 x 1,5 m. Skrzynie lęgowe wykonane z grubych desek (4 cm), o wymiarach 60 x 60 x 90 cm z otworem wejściowym o średnicy 17 cm, zawiesza się na wysokości 1 – 1,5 m. Jako skrzynkę lęgową można również wykorzystać drewnianą beczkę. Dno skrzynki mościmy dość grubo ściółką z trocin i wiórów przemieszanych z wilgotnym torfem. W wolierze należy umieścić kilka dość grubych gałęzi, na których ptaki tokują i kopulują. Kiedy ptaki stają się agresywne w stosunku do opiekuna, należy natychmiast ustawić skrzynkę lęgową. Papugi zainteresowane gniazdowaniem wchodzą i wychodzą ze skrzynki, stale przebywają w jej pobliżu. Akt kopulacji odbywa się kilkakrotnie w ciągu dnia, przeważnie w godzinach porannych. Samica znosi w 3 dniowych odstępach 2-3 jaja, które sama wysiaduje około 26 dni. Samiec pilnuje gniazda i czasem je odwiedza, ale nie wysiaduje jaj. W okresie wylęgania jaj wilgotność względna powietrza powinna wynosić 85%. Dla utrzymania wilgotności pod gniazdem można umieścić miseczkę z wodą, która parując zwiększy wilgotność. W okresie gniazdowania nie jest wymagany specjalny rodzaj karmy. Nie należy jednak zapominać o podawaniu skiełkowanych nasion, które zawierają dużo witamin i soli mineralnych. Można dodać również ugotowane na twardo jajo kurze, biszkopty rozmiękczone w wodzie, surową tartą marchew, twaróg. Po około 100 dniach od wyklucia młode wylatują z gniazda. Przez kilka dni po wylocie z gniazda są bardzo płochliwe i nieufne. Młode są bardzo długo karmione przez rodziców, nawet wtedy kiedy już same pobierają pokarm. Rodzice są bardzo troskliwe wobec swego potomstwa. Młode mogą być trzymane razem ze starymi, lecz po roku najlepiej je odseparować aby nie przeszkadzały starym ptakom w następnym lęgu.
Ostatnio zmieniony przez amadyna1471 2011-01-12, 13:18, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 48
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 3582 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-07-21, 11:04   

No i mutacja tego gatunku :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
wanted 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 46
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 4430 dni temu
Posty: 12072
Podziękowania: 366/1349
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-07-22, 07:00   

Komu udało się odchować takie ptaki i aż taką ilosć ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
pysia34 
Administrator
pysiaPomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 4041 dni temu
Posty: 1301
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2011-07-22, 07:26   

Po raz kolejny natura udowadnia swoją wyższość :-) te wypłowiałe mutacje są obrzydliwe :-D wręcz w odniesieniu do naturalnego ubarwienia :-) no ale o gustach się nie dyskutuje :-)
Ostatnio zmieniony przez pysia34 2011-07-22, 07:28, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
amadyna1471 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 48
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 3582 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-07-22, 08:38   

pysia34, Masz swoje zdanie na temat mutacji ,ja natomiast wolałbym hodować takie rzadkie mutacje niż te oklepane naturalnego ubarwienia :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JK 
Doświadczony HodowcaMoja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 6 razy
Wiek: 57
Dołączył: 03 Lut 2009
czyli 4042 dni temu
Posty: 476
Podziękowania: 23/8
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2011-07-22, 10:11   

pysia wszyscy na forum już wiedzą, że Ty masz zawsze, niezmiennie i pewnie do bólu, o 180 stopni odmienne zdanie. Natomiast takie ptaki to perełki w hodowlach.
_________________
prawdopodobnie perwszy w Polsce odchów śliwki lutino
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
pysia34 
Administrator
pysiaPomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 4041 dni temu
Posty: 1301
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2011-07-22, 11:05   

mutacje barwne chyba dlatego JK tak bardzo podobają się facetom, że 2/3 daltonistów to mężczyźni hihihihi
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
dominik0611 
Doświadczony HodowcaMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2008
czyli 4385 dni temu
Posty: 105
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Kraków
Ostrzeżeń:
 2/5/8

Wysłany: 2012-11-04, 21:16   

Ara Macao


_________________
www.ParkPapug.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Altair 
SpecjaliściMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 4 razy
Wiek: 35
Dołączył: 30 Paź 2012
czyli 2677 dni temu
Posty: 255
Podziękowania: 36/2
Skąd: Opolskie

Wysłany: 2014-01-29, 21:32   

amadyna1471 napisał/a:
No i mutacja tego gatunku

Że aż tyle lat minęło i nikt się nie połapał że to fejk
_________________
W wolnych chwilach zapraszam na
www. CentrumEgzotyki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Altair 
SpecjaliściMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 4 razy
Wiek: 35
Dołączył: 30 Paź 2012
czyli 2677 dni temu
Posty: 255
Podziękowania: 36/2
Skąd: Opolskie

Wysłany: 2015-11-18, 18:50   

Coś ciekawego dla tych co się interesują arami macao CYANOPTERA w całej swojej okazałości
http://www.centrumegzotyki.pl/ara-zoltoskrzydla/
_________________
W wolnych chwilach zapraszam na
www. CentrumEgzotyki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..
AVIORNIS POLECA:SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarkaWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::....:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .

.: ASPEKTY PRAWNE :.