Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2015-10-21, 07:52
Żywienie kur.
Autor Wiadomość
Agori 
Mega User
Trelo agori!



Pomógł: 10 razy
Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2008
czyli 5868 dni temu
Posty: 107
Otrzymał 5 podziękowań
Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2008-03-28, 08:52   ŻYWIENIE KUR

Każdy zapewne ma własne, uznane przez siebie, metody żywienia swoich ptaków. Zatem poniższy opis można potraktować poglądowo. Natomiast dla początkujących hodowców może być swego rodzaju elementarzem żywienia.

Ogólnie wyróżnia się trzy podstawowe systemy utrzymywania drobiu pod względem żywienia: ekstensywny, intensywny i tzw. kombinowany.
Żywienie ekstensywne raczej nie jest już praktykowane. Polegało na podrzucaniu ptakom resztek ze stołu czy garści ziarna wieczorem, podczas gdy podstawową większość pokarmu ptaki wyszukiwały sobie same na nieograniczonych wybiegach. W ten sposób kształtowały się onegdaj zielononóżki charakteryzujące się właśnie umiejętnością samodzielnego zdobywania pokarmu. Obecnie pod ekstensywne żywienie można podciągnąć żywienie kontrolowane, ale opierające się tylko o pasze pochodzenia gospodarskiego.
W żywieniu intensywnym wykorzystuje się wyłącznie pasze przemysłowe i stosuje na fermach nastawionych na produkcję żywca lub jaj.
Najczęstszym zaś systemem stosowanym w chowie drobnostadkowym lub amatorskim jest żywienie półintensywne, oparte o pasze pochodzenia gospodarskiego wzbogacane paszami przemysłowymi (mieszanki uzupełniające oraz dodatki mineralno-witaminowe).
Ułożenie odpowiednio zbilansowanej, zawierającej wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach, dziennej dawki pokarmowej nie jest łatwym zadaniem. Najtrudniej osiągnąć je przy użyciu wyłącznie pasz gospodarskich. Dorosła kura potrzebuje dziennie od 120 do 180 gramów karmy. Ilość ta zależy od wielkości ptaków, a także od produkcji np. jaj. Ogólnie dzienną dawkę można podzielić na zapotrzebowanie bytowe, utrzymujące ptaka przy życiu i w dobrym stanie oraz zapotrzebowanie produkcyjne, wykorzystywane do produkcji mięsa lub jaj, a także np. odpowiedniego wykształcenia i wybarwienia piór.


Systemy karmienia:
1. Karmienie do woli. Polega na zadawaniu paszy w nadmiarze w automatach do dowolnego wyjadania. W ten sposób skarmia się mieszanki pełnoporcjowe. Zastosowanie głównie przy intensywnej produkcji.

2.
Karmienie dawkowane. Polega na żywieniu ptaków codzienną dawką pokarmową ustaloną na podstawie średniego zapotrzebowania stada, rozbitą na kilka odpasów. Karmę zadaje się w regularnych odstępach czasu i w takiej ilości, aby całość została zjedzona (w ciągu około pół godziny [pasze łatwo psujące się]) do następnego odpasu. Ten system musi być ciągle kontrolowany, a w razie potrzeby regulowany tak, by ewentualny nadmiar paszy się nie marnował lub ewentualny brak nie powodował głodzenia ptaków.

3.
Karmienie kombinowane. Jest to połączenie dwóch powyższych systemów karmienia. W chowie półintensywnym jest najbardziej popularne. Część dawki pokarmowej daje się do wyjadania do woli na sucho (automaty paszowe), pozostałą zaś podzieloną na kilka odpasów, jako mieszankę wilgotną i ziarno. Mieszanki wilgotnej zadaje się po 50-60 gramów na sztukę w jednym odpasie, czyli tyle, ile kura zje w ciągu pół godziny. Podawana w nadmiarze może powodować chorowanie ptaków z tej racji, iż pasze wilgotne łatwo się psują (zwłaszcza w czasie letnich upałów). Mieszanka wilgotna powinna mieć wilgotno-kruchą konsystencję (po ściśnięciu w dłoni odkształca się, po upuszczeniu na ziemię rozbija na drobne cząstki), zbyt mazista spowoduje zalepianie się dziobów ptaków. Mieszanki wilgotne przygotowujemy dokładnie mieszając np. ugotowane ziemniaki, poszatkowane warzywa, owoce i zieleninę, odpadki ze stołu, mleko itp. ze śrutami zbożowymi. Ostatni odpas podany na około dwie godziny przed udaniem się ptaków na nocny spoczynek powinno stanowić ziarno i też w takiej ilości, aby ptaki najadły się do syta, lecz żeby nie pozostał nadmiar, który kury z chęcią wyjadają rano, co z kolei powoduje ograniczenie pobierania pasz treściwych.

_______________________________________________________


Pasze pochodzenia przemysłowego:

1. Mieszanki pełnoporcjowe. Są przeznaczone do wyłącznego stosowania na sucho (jako jedyne pożywienie), bez wzbogacania innymi składnikami. Zapewniają pokrycie potrzeb na wszystkie składniki pokarmowe, zmieniające się w zależności od wieku i produkcji ptaków. Są łatwe w stosowaniu i zadawaniu, jako że podaje się je ptakom zwykle do woli. W amatorskiej hodowli są odpowiednie do utrzymywania wyjątkowo cennych ptaków, a także w przypadku, gdy na opiekę nad swoim stadem nie możemy poświęcać zbyt wiele czasu.

2.
Mieszanki uzupełniające. Są przeznaczone do uzupełniania pasz gospodarskich. Zawarte w tych mieszankach składniki pokarmowe są jakościowo dobrze przystosowane do wymagań ptaków, jednakże ilościowo przekraczają ich potrzeby. Z tego względu nie powinny stanowić jedynej paszy, lecz być stosowane łącznie z paszami pochodzenia gospodarskiego (śruty, okopowe). Włączenie pasz gospodarskich do mieszanek uzupełniających w codziennej dawce umożliwia także zmniejszenie kosztów żywienia.

3.
Koncentraty i superkoncentraty wysokobiałkowe. Stanowią odrębną grupę. Wszystkie zawierają w swoim składzie pełnowartościowe białko (roślinne i zwierzęce), a także wszystkie niezbędnie biologicznie czynne dodatki (witaminy, aminokwasy, związki mineralne, przeciwutleniacze, stymulatory wzrostu i nieśności oraz kokcydiostatyki). Aby sporządzić odpowiednio zbilansowaną mieszankę treściwą, zarówno dla młodzieży jak i ptaków dorosłych, należy koncentraty wymieszać ze śrutami lub innymi paszami energetycznymi w odpowiednich proporcjach. Podstawowym wymogiem uzyskania takich pasz jest bardzo dokładne wymieszanie koncentratu z pozostałymi składnikami.

Pasze pochodzenia gospodarskiego:

1. Ziarno. Jest podstawą w żywieniu kur, stanowi 60-70% dziennej dawki* i główne źródło energii. Jedna kura potrzebuje około 80 g ziarna w różnej postaci dziennie, a 30 kg rocznie. Zdecydowaną większość ziarna należy podawać w formie rozdrobnionej, np. śruty, jedynie wieczorem podaje się ziarno w całości. Jest ono dłużej trawione i powoduje uczucie sytości przez całą noc. Niemniej jest to pasza niepełnowartościowa i nie może stanowić wyłącznej karmy.
Kukurydza. Jest znakomitym ziarnem dla kur, ponieważ zawiera znaczne ilości składników pokarmowych, a mało włókna. Jest chętnie jedzona, ale duże dawki powodują zatuczenie i rozmiękczenie tłuszczu w tuszce.
Pszenica. Pod względem wartości pokarmowej jest zbliżona do kukurydzy, lecz nie ma ksantofilów, zawiera więcej białka, a kury lubią ją najbardziej. Otręby pszenne są dobrym źródłem witamin z grupy B, lecz zawierają dużo trudno strawnego włókna, dlatego nie podaje się ich więcej niż 10-15% dziennej dawki.
Jęczmień. Ma mniejszą wartość z powodu dużej ilości włókna, poza tym działa tucząco. Otręby jęczmienne nie nadają się do skarmiania kurami, natomiast kiełki słodowe zawierają dużo białka. Słodzinom przypisuje się dodatni wpływ na jakość jaj. Podkiełkowane ziarno jęczmienia zawiera spore ilości witaminy E. Kasza jęczmienna jest doskonałą paszą dla kurcząt.
Owies. Jest bardzo cenną karmą, zawierającą sporo witamin, w tym dużo witaminy E, a także więcej tłuszczu, który wpływa pobudzająco na przemianę materii, łuski zwiększają wydzielanie soków trawiennych, ale ze względu na bardzo dużą zawartość włókna nie można go podawać zbyt wiele. Całe ziarno owsa sypane na (głęboką) ściółkę zapobiega kanibalizmowi i pterofagii oraz powoduje lepsze przemieszanie ściółki. Łatwiej strawne i przyswajalne, a także wzbogacone w witaminy oraz korzystnie wpływające na nieśność jest podkiełkowane ziarno owsa. Płatki owsiane są jedną z pierwszych pasz podawanych kurczętom. Śrutę można podawać od 4 tygodnia (lepsza jest odsiana z łusek), a całe ziarno od 12. Nioski nie powinny otrzymywać więcej owsa niż 10% dawki.
Żyto. Jest mniej chętnie jadane i trawione przez młode ptaki. Po ześrutowaniu może być skarmiane przez dorosłe ptaki w ilości do 10%. Lepiej jednak całkowicie zrezygnować z tego zboża w karmieniu drobiu. Otręby żytnie nie nadają się dla ptaków.
Pszenżyto. Jest bogatszym źródłem białka od innych zbóż, w tym także i pszenicy. W dziennej dawce pokarmowej dla ptaków dorosłych udział pszenżyta może wynosić do 40%. Otrąb pszenżytnich nie zaleca się skarmiać drobiem.
Nasiona strączkowe: bobik, łubin, groch. Są zaliczane do pasz wysokobiałkowych, niemniej zawierają również znaczne ilości substancji szkodliwych dla zdrowia, obniżających strawność i działających zatwardzająco. Są lepiej trawione po uparowaniu lub ogrzewaniu. Ich udział w dawce dla dorosłych ptaków nie powinien przekraczać 10-15%.
Nasiona rzepaku "00". Właściwości podobne do strączkowych: duże ilości białka, ale także substancji szkodliwych, o działaniu toksycznym. Stosowanie nasion rzepaku lub śruty poekstrakcyjnej rzepakowej "00" w przypadku kur znoszących jaja o ciemno zabarwionej skorupce może spowodować rybi posmak w jajach.
Inne. Do 25% dawki można podawać śrutę poekstrakcyjną sojową. Inne ziarna: len, słonecznik, proso mają mniejsze zastosowanie w żywieniu drobiu.

2.
Drożdże. Drożdże pastewne są paszą wysokobiałkową, zawierającą sporo witamin z grupy B. Wartość biologiczna białka jest zbliżona do białka mleka. Można stosować 3% dodatek drożdży od drugiego tygodnia wychowu, a dla kur do 6%. Drożdże piekarnicze dobrze jest podawać okresowo przez kilka dni kurczętom (1-3 g/10 sztuk) już w pierwszych tygodniach życia oraz kurom dorosłym (1g/sztukę). W większych ilościach powodują biegunki.

3.
Zielonki. Są cennym źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Korzystnie wpływają na wydzielanie soków trawiennych, dają ptakom poczucie sytości oraz poprawiają zdrowotność. Największe znaczenie w żywieniu kur mają zielonki z: lucerny, koniczyny, seradeli, mieszanki wyki z owsem lub jęczmieniem, szpinaku, żywokostu i cykorii. Kurczęta chętnie jedzą rośliny zawierające goryczki: komosa, mniszek, pięciornik, piołun, krwawnik, wrotycz, srebrnik, szczypiorek, liście cykorii i pietruszki. Spośród traw najwartościowszy jest młody rajgras angielski, zbierany przed strzeleniem w źdźbło. Z roślin dziko rosnących najwartościowsza jest pokrzywa, ponieważ pobudza wzrost kurcząt, nieśność kur, a także wpływa korzystnie na upierzenie. Jesienią można podawać zielonkę z warzyw, czyli liście pietruszki, selera, kapusty, kalafiorów, sałaty, szpinaku, jarmużu i cykorii. Zielonki podaje się drobno pocięte, posypane po wierzchu suchą paszą lub wymieszane z karmą wilgotną, w ilości 20-50 g na dorosłą sztukę dziennie. Zielonkę z koniczyny lub traw można też podawać w drabinkach do dowolnego wyskubywania. Na wybiegach najlepsze są trawy, zwłaszcza odporne na obdziobywanie: mietlica biała, kostrzewa czerwona, z motylkowych – lucerna.

4.
Susz z zielonek. Stanowi cenne źródło składników odżywczych w okresie zimy i przedwiośnia. Poprawia nieśność i wybarwienie żółtek jaj. Jego jakość zależy głównie od zawartości białka i włókna. Najbardziej wartościowy jest z młodych pokrzyw, listków lucerny i koniczyny oraz tzw. prósz z siana. Susze z młodych, niezdrewniałych i szybko rosnących roślin zawierają więcej białka niż ziarno jęczmienia czy kukurydzy. W suszu z młodej pokrzywy (liście) zawartość białka dochodzi do 25%. Dobry jest także susz z rzęsy wodnej zawierający do 28% białka, sporo związków mineralnych i karotenu. Na przygotowanie 1 kg suszu zużywa się 3,5-4,5 kg zielonki. Na całą zimę dla jednej kury należy zgromadzić 1-1,5 kg suszu, a dziennie skarmiać 5-10 gramów. Znaczna zawartość włókna limituje skarmianie suszu.

5.
Kiszonki. Zimą zastępują zielonki tak pod względem składu, jak i wartości odżywczej. Kiszonki przygotowujemy tylko z młodych, niezdrewniałych, drobno pociętych roślin, podobnie jak susz. W przypadku roślin zawierających sporo białka (motylkowe) musimy dodawać pasze łatwo zakiszające się: gotowane ziemniaki, marchew, liście kapusty czy buraków. Do kiszonek należy ptaki przyzwyczajać stopniowo, a zadawać można od 4 tygodnia życia. Należy pamiętać, że podawanie kiszonek może źle wpływać na przyswajanie wapnia i powodować zaburzenia w mineralizacji kości lub jaj, dlatego niezbędny jest w okresie skarmiania kiszonek dodatek np. kredy pastewnej. W okresie zimowym na jedną kurę potrzeba 2 kg kiszonki, w dawce 15-20 g dziennie. Kilogram paszy uzyskamy zakiszając 1,2 kg zielonki.

6.
Okopowe i warzywa. Są to pasze węglowodanowe o dużej zawartości wody.
Ziemniak. Surowa skrobia ziemniaczana jest trudno strawna, dlatego skarmiać ziemniaki można dopiero po ugotowaniu, uparowaniu lub zakiszeniu. Podawanie samych ziemniaków grozi zatuczeniem. Zawierają skromne ilości białka, dlatego należy łączyć je z paszami białkowymi. Można nimi zastąpić do 20-30% ziarna. Podawanie można rozpocząć od 4-5 tygodnia życia i w zależności od wieku podawać 10-50 g dziennie.
Marchew. Jest wartościową paszą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ma właściwości dietetyczne polepszające trawienie i sporą zawartość karotenu. Podajemy, najlepiej w formie startej, do 50 g dziennie.
Burak. Pastewny jak i ćwikłowy jest dobrym dodatkiem w okresie jesienno-zimowym w zastępstwie zielonek. Podajemy od 4 tygodnia życia w ilości 10 g na kurczę i 30 g na kurę dziennie.
Inne. Brukiew jest mniej chętnie zjadana. Buraki i główki kapusty można podawać w drabinkach lub zatknięte w całości na gwoździu/haku w ścianie do wydziobywania.

7.
Cebula i czosnek. W 1 g na sztukę mogą być zdrowym dodatkiem do paszy i to zarówno dla kurcząt, jak i kur. Są to rośliny o bardzo silnych właściwościach antywirusowych, bakteriobójczych, przeciwgrzybicznych oraz przeciwrobaczycowych. Skutecznie zwalczają grzybicę skóry, śluzówki przewodów pokarmowego i oddechowego. Czosnek reguluje procesy fermentacyjne w jelitach, zwiększając wydzielanie soków trawiennych oraz zwiększając wydalanie siarkowodoru i amoniaku. Olejki tych roślin zawierają dużo siarki, selenu i cynku. Drobno posiekaną cebulę posypuje się po wierzchu paszy, tak aby szybko była zjedzona. Czosnek podaje się jako wyciąg wodny surowy lub gotowany. Jeden rozdrobniony ząbek czosnku zalewa się litrem letniej wody i pozostawia na kilka godzin pod przykryciem. Podaje się profilaktycznie raz w tygodniu w proporcji pół szklanki zalewy na 10 litrów wody.

8.
Igliwie. Sosnowe lub jodłowe. Jest cennym dodatkiem dietetycznym w okresie zimowym, zawierającym karoten, witaminę E, fosfor, żelazo i mikroelementy. Pobudza organizm do wzrostu i nieśności. Świeże lub suszone igliwie przed podaniem należy rozdrobnić i podawać kurom w ilości 5-7 g na dzień.

9.
Odpadki kuchenne. Powinny być skarmiane natychmiast, ponieważ łatwo ulegają zepsuciu. Przy niewielkiej liczbie kur mogą stanowić nawet podstawę ich żywienia, uzupełnioną ziarnem, mlekiem i zieleniną. Obierki z ziemniaków mają mniej węglowodanów, natomiast więcej białka niż całe bulwy. Nie powinno się ich skarmiać w okresie wiosennym. Odpadki chleba mogą być stosowane do 40 g na sztukę dziennie.

10.
Pasze pochodzenia zwierzęcego. Często wysokie koszty otrzymywania ograniczają ich zastosowanie w żywieniu drobiu (twaróg, jaja). W gospodarskim systemie żywienia są to: mleko, twaróg, jaja i odpadki poubojowe, natomiast w żywieniu mieszankami przemysłowymi: mączki mięsne, kostne, rybne lub mieszane (mięsno-kostne). Ze względu na wysoką wartość odżywczą muszą być podawane ptakom, zwłaszcza w okresie odchowu. Ich dodatek do dawki pokarmowej pozwala uzyskać wyższą nieśność.
Mleko. Jest najwartościowszą paszą pochodzenia zwierzęcego. Można podawać je w każdej postaci. Na początku wychowu podaje się mleko pełne. Mleko najlepiej podawać zsiadłe (kwaśne), ponieważ szybko fermentuje, a nadkwaśniałe powoduje zaburzenia przewodu pokarmowego. Łatwiej jest także je kurom w tej postaci pobrać. W przypadku niestrawności oraz zatruć dobre efekty daje trzydniowa dieta pszenna. Na nioskę dziennie można podawać do 150 g mleka odtłuszczonego lub 100 g maślanki, 50 g serwatki i 15 g twarogu chudego. Odtłuszczone mleko w proszku znakomicie wzbogaca mieszankę suchą w białko. Stosuje się je w ilości do 10%.
Twaróg. Jest bardzo cenną paszą, zwłaszcza dla piskląt. Zawiera duże ilości białka, wapnia i witamin.
Jaja. Podobnie jak twaróg mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Podaje się je kurczętom w pierwszych dniach odchowu po ugotowaniu na twardo lub w formie tzw. serka jajecznego (w 1/5 szklanki mleka rozkłócić jedno jajo i ogrzewać aż do momentu ścięcia się, odcisnąć nadmiar płynu i podawać w mieszance wilgotnej; odciśnięty płyn można podawać do picia, zamiast mleka można użyć wody).
Odpady poubojowe. Są dobrą paszą ze względu na zawartość białka, a także związków mineralnych. Przed skarmianiem muszą być poddane gotowaniu co najmniej przez dwie godziny. Po rozdrobnieniu podaje się je ptakom dorosłym w ilości 20-30 g dziennie. Do tej grupy należą: mięso, kości, krew i odpady rybne.
Skwarki. Stanowią bardzo dobry dodatek białkowy i energetyczny w żywieniu niosek i kurcząt rzeźnych, jednakże pod warunkiem, że nie są zbyt słone. Mogą być skarmiane w ilości do 20 g na kurę.

11. Dodatki mineralne i witaminowo-mineralne. Są konieczne do uzupełnienia dawek pokarmowych, szczególnie przy zastosowaniu pasz gospodarskich. Pozwalają na właściwe zbilansowanie potrzeb pokarmowych ptaków pod względem składników mineralnych, mikroelementów i witamin. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów tego rodzaju, których dawkowanie podaje producent na opakowaniu.

*
Dawki za: M. D. Mikulscy, Kury. Chów pozafermowy. Poznań, 1998.
_________________
Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-28, 09:14   

Agori, bardzo ciekawy artykuł i bardzo potrzebny :-D

Należę do najmniej, zdaniem Autora popularnej grupy, ponieważ prowadząc gospodarstwo ekologiczne, stosuję chów ekstensywny, z całkowitym wykluczeniem pasz przemysłowych :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
hynio 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 67
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 127
Skąd: Skrzyszów k.Wodzisławia Śl.
Wysłany: 2008-05-09, 20:31   

Moje kury dostają pasze 1-2 razy w tygodniu , 0,5litrowy garnek paszy wymieszany z namoczonym mocno wyciśniętym chlebem.Kur mam 8+1 pan=9szt.Pozatym wyjadają psu z miski (bo jest paskudny znaczy maszkietny)i nie wyjada wszystkiego a one mu pomagają,no i są pasione na trawniku.A ze stołu też im coś kapnie.
_________________
Pozdrawiam Henryk Sz.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
przepiórkarz 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/piotrek111
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 20 Lip 2010
czyli 5001 dni temu
Posty: 226
Podziękowania: 2/25
Skąd: olszyc
Wysłany: 2010-09-26, 14:53   Żywienie kur.

Witam jak w tym temacie można tutaj zamieszczać jak karmicie kury.
ja podaje mieszankę dla kur granulowaną
pszenice
kukurydze
i jeszcze co sobie tam znajdą :-D :-D .
Ostatnio zmieniony przez grajgul 2010-09-26, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ajtes 
Mega User
mini zoo



Wiek: 74
Dołączył: 19 Kwi 2009
czyli 5458 dni temu
Posty: 59
Podziękowania: 3/9
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2011-03-06, 18:51   

Jakie jest Wasze zdanie na temat skarmiania chleba. Otrzymałem informację, że ze względu na odczyn kwaśny chleba- szkodzi kurom m.in. na wątrobę. Co o tym sądzicie?
_________________
pozdrawiam
ajtes
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2011-03-06, 21:01   

ajtes poczytaj sobie tutaj,jest to opisane http://aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=791
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lukaszpl 
Mega User



Dołączył: 23 Mar 2011
czyli 4755 dni temu
Posty: 27
Wysłany: 2011-04-14, 19:55   

mi też dziadek mówił żeby niedawać kurom chleba :-P
_________________
http://www.perliczka.jun.pl/index.php
zachęcam do zarejestrowania:)
super forum a z wami będzie jeszcze lepsze:)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jola 
Mega User



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Sty 2009
czyli 5536 dni temu
Posty: 200
Podziękowania: 14/17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2011-04-15, 14:36   

:-D mając dostęp do chleba za darmo skarmiam nim drób 2 x dziennie.Mając niektóre wiekowe ptaki nie zauważyłam aby z tego powodu chorowały.Jedna zasada tu jest najważniejsza, pieczywo nie może być spleśniałe. Ja jednak je zaparzam wrzątkiem i wzbogacam śrutami zbóż i jarzynami a także odpadkami kuchennymi. Często też wzbogacam płynnymi witaminami.
_________________
Jola
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lolek9898 
Doświadczony Hodowca
Karol



Moja specjalizacja:
Kury

Wiek: 26
Dołączył: 19 Sie 2010
czyli 4971 dni temu
Posty: 313
Podziękowania: 21/18
Skąd: Borzęcin

Wysłany: 2011-04-26, 06:39   

ludzie jedzą chleb a kury nie mogą?? :P ja słyszalem że można dawać kurom chleb tylko dobrze wysuszony i nie codziennie. :roll:
_________________
Karol Czernek

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2011-04-26, 20:03   

Nie zaszkodzi nic, w małych ilościach i nie za często,nawet chleb.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.