Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2010-11-06, 20:02
Papużka nocna - Pezoporus occidentalis
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-11-06, 19:53   Papużka nocna - Pezoporus occidentalis

Papużka nocna - Pezoporus occidentalis


Papużka nocna ( Pezoporus occidentalis )-gatunek szeroko występujący od środkowej do północnej Australii. Gatunek na początku został umieszczony we własnym rodzaju (Geopsittacus) ale autorzy w większości wolą umieszczać go obecnie w rodzaju pzeroporus razem z ziemną papugą. Papuga ziemna najbardziej jest zbliżona do papug z rodzaju Neophema i papużek falistych. Papuga nocna aktywna jest w nocy, w dzień śpi. Prowadzi raczej ziemny tryb życia, podrywa się do lotu tylko w przypadku niebezpieczeństwa lub poszukiwania wody.
Opis
Nocna papuga średnio mierzy 23 centymetry długości.
W upierzeniu tej papugi dominuje kolor żółtawy z zielenią, nakrapiany w ciemno brązowe i czarne plamki, biegnące przez większość jej ciała. Pióra na brzuchu i pod ogonem również są żółte, natomiast przez środek skrzydeł biegnie blady żółty pas. Ogólnie nocna papuga jest podobna do papużki falistej z tym ,że jest od niej nieco większa i posiada krótszy ogon.
W porównaniu do papugi ziemnej, papuga nocna ma krótszy ogon, krótsze proste pazury, nie posiada ona czerwonej plamki nad dziobem, oraz ma wyżej usytuowany dziób.
Zasięg występowania
Jej środowisko to Australia, występuje tam na suchych, porośniętych trawą obszarach. Wiele rzeczy wskazuje na to ,że papuga nocna nigdy nie oddala się daleko od wody. W 1979 roku były to papugi bardzo rzadko spotykane i nieznana była wielkość ich populacji. Jej ponowne odkrycie w 1990 roku ożywiły nadzieję na przetrwanie tego gatunku, ale wymagania środowiskowe tych papug są do dzisiaj nieznane. Ostatnie autentyczne i zanotowane pojawienie się tej papugi miało miejsce w 2006 roku kiedy ornitolodzy znaleźli martwy okaz tej papugi który leciał do kolczastych zakątków parku narodowego Diamantina w południowo-zachodnim Queensland. Wcześniejsze godna zaufania informacja o tych ptakach miała miejsce w 2005 roku, widziano tam trzy nocne papugi blisko Minga Well w rejonie Pilbara zachodniej Australii. Godne zaufania są również dwa przypadki gdzie w 1990 na drodze został odkryty przez naukowców martwy okaz tej papugi w odległej części Queensland i 1979 rok gdzie Shane A. Parker Australijski ornitolog zauważa stadko tych ptaków w południowej Australii.
Odpowiednio środowisko występowania papugi nocnej to ponad połowa Australii. Jednak do dziś populacja tych ptaków nie jest w całości znana. Do niedawna papugi te były przez wielu uważane za technicznie wymarłe, jednak niektórzy podają jego stan liczebności jako niepewny. Najpóźniejsza edycja Planu Działania dla australijskich ptaków, poprawił umieszczenie tych ptaków z grupy od Niewystarczająco Rozpoznawanego do grupy ptaków Krytycznie Zagrożonych. Birdlife Międzynarodowy i IUCN Red Book (czerwona książka gatunków zagrożonych ) również wpisała gatunek tej papugi na swoją listę. O nocnej papudze jest również wzmianka w Konwecji o między narodowym handlu gatunkami zagrożonymi (Cites) w kategorii największej ochrony.
Hodowla
Okres rozrodczy tego gatunku jest raczej nieznany, wiadomo jednak ,że może być zależny od ilości pokarmu. Papugi te budują gniazda w kępach traw. Dno gniazda wyłożone jest liści, łodygami traw i innych roślin. W zniesieniu jest zazwyczaj od 4 do 5 jaj o średnicy około 22 minimetrów.
Nocna papuga jest w hodowlach zupełnie nieznana, utrzymywana kiedyś tylko w kilku hodowlach nie przetrwała długo.
W środowisku naturalnym nocną papugę można spotkać w suchych częściach Australii gdzie rośnie niska roślinność oraz trawa zapewniająca tym papugom schronienie podczas dnia. W większości przypadków papuga nocna była spotykana w pobliżu wody.



Miejsca i rok odnotowane gdzie zaobserwowano tę papużkę.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-11-06, 22:37, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5073 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2010-11-06, 21:59   

Zawsze chciałem je kupić ,ale nigdzie na giełdach nie można je spotkać niestety, zresztą chyba w Polsce jeszcze tych papużek niema.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-11-06, 22:02   

amadyna1471, ja się zastanawiam w ogóle ile osobników jest w hodowlach na świecie :idea: Toż to prawdziwy rarytas i ciekawe jakie są drogie :shock:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5073 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2010-11-06, 22:07   

wanted, no właśnie ,słyszałem o hodowli tych papug w Belgii ,ale w Niemczech chyba też ich niema.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2010-11-06, 23:34   

Mnie się wydaje, że poza Australią nikt nie ma tych papużek aktualnie. Mam jednak nadzieję, że się mylę i ktoś znajdzie jakąś informację, że są gdziekolwiek indziej na świecie. No i że komuś się udało je odchować, bo jak na razie to tylko wiem, że jeden australijczyk miał 4 młode które zresztą mu padły w wieku 2 miesięcy.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
jakub 
Mega User
hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Lut 2008
czyli 5896 dni temu
Posty: 665
Podziękowania: 37/26
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2010-11-07, 07:43   

A ja jak na razie wiem ,że są bardzo rzadkie i grozi im wyginięcie. Ptaki te łapane w naturze w hodowlach bardzo szybko padały, w środowisku naturalnym też tylko kilka razy były widziane. Są naprawdę bardzo rzadkie.
_________________
Mędrzec nie mówi tego co wie, głupiec nie wie co mówi.
Ostatnio zmieniony przez jakub 2010-11-07, 07:50, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Altair 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 4 razy
Wiek: 39
Dołączył: 30 Paź 2012
czyli 4167 dni temu
Posty: 255
Podziękowania: 36/2
Skąd: Opolskie

Wysłany: 2013-08-18, 14:30   

Ciekawostka wydawca Australian Geografic oznajmił że zapłaci 25 tys dolarów za udokumentowanie papużki ziemnej, i udało się to pewnemu poszukiwaczowi który przez 15 lat szukał bardzo rzadkich gatunków.
Niewiem czy fotkę będę mógł zamieścić, ponieważ nigdzie jeszcze ich nie ma
_________________
W wolnych chwilach zapraszam na
www. CentrumEgzotyki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Altair 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 4 razy
Wiek: 39
Dołączył: 30 Paź 2012
czyli 4167 dni temu
Posty: 255
Podziękowania: 36/2
Skąd: Opolskie

Wysłany: 2013-11-01, 18:32   

Załączam link do filmiku z fotografia papużki
_________________
W wolnych chwilach zapraszam na
www. CentrumEgzotyki.pl
Ostatnio zmieniony przez wanted 2013-11-04, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Raffy 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 26 razy
Wiek: 33
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 662
Podziękowania: 23/8
Skąd: Gdańsk

Wysłany: 2013-11-01, 23:34   

Nie wiadomo było nawet, czy one istnieją w ogóle a tu jakiś Australijczyk rozmnożył i miał 4 młode? To czemu nie było żadnych zdjęć, żeby udokumentować ich istnienie, a co dopiero ich potomstwo?
_________________
ptaków sto :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2013-11-01, 23:49   

Nikt ich nie rozmnożył. W 1948 r jeden z mieszkanców Sydney miał 4 młode które karmił ręcznie i one mu padły. Pewnie znalazał gdzieś gniazdo. Fotki tych młodych były publikowane.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2013-11-04, 09:28   

Czyli nadal nici z wieściami że cokolwiek z tego gatunku żyje na wolności. A gdzieś ktoś je w ogóle trzyma jeszcze ?Chodzi mi tu bardziej o jakąś organizację itp.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2013-11-04, 09:28   

Czyli nadal nici z wieściami że cokolwiek z tego gatunku żyje na wolności. A gdzieś ktoś je w ogóle trzyma jeszcze ?Chodzi mi tu bardziej o jakąś organizację itp.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2013-11-04, 10:13   

Od 1948 roku, nie ma żadnej informacji o tym, że ktokolwiek trzymał w ręce czy klatce żywą papużkę ziemną. W XIX wieku podobno londyńskie zoo miało kilka tych papużek.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-06-20, 16:51   

JC napisał/a:
Od 1948 roku, nie ma żadnej informacji o tym, że ktokolwiek trzymał w ręce czy klatce żywą papużkę ziemną. W XIX wieku podobno londyńskie zoo miało kilka tych papużek.

Z tego co przeczytałam w książce Jadwigi Klrczak "Łąkówki i …"
W 1869 jeden egzemplarz trafił do ZOO w Londynie, gdzie przeżył około czterech miesiący". W tej samej książce ptak ten nazywany jest papużką norówką, a jego nazwa lacińska brzmi (wydanie książki z 1992 roku) Geopsittacus occidentalis. Już wtedy krótki opis zawiera wzmiankę, że gatunek jest bardzo rzadko spotykany i prawdopodobnie grozi mu wyginięcie.

Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-06-20, 16:54, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.