Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Sierpówka - Streptopelia decaocto
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-11-30, 00:15   Sierpówka - Streptopelia decaocto

Sierpówka - Streptopelia decaocto


Sierpówka, synogarlica turecka (Streptopelia decaocto) – średniej wielkości ptak z rodziny gołębiowatych.
Pierwotnie zamieszkiwała południową Azję od Turcji po Japonię oraz obszary na południe od Sri Lanki i Arabii, część północnej Afryki. Obecnie spotkać ją można na dużych obszarach Europy, poza północną Skandynawią, przeważającą częścią Hiszpanii i niektórymi wyspami Morza Śródziemnego. Jest gatunkiem osiadłym.

Historia ekspansji
Dokładne określenie zasięgu sierpówki jest trudne do określenia, ponieważ jest to gatunek inwazyjny. Jego ekspansja dokonała się w bardzo krótkim czasie. Prawdopodobnie do południowo-wschodniej części Starego Kontynentu sierpówkę przywlekli osmańscy zdobywcy. W Europie stwierdzona po raz pierwszy w 1835 w Płowdiwie w Bułgarii (do lat 30. XX wieku występowała jeszcze tylko na Półwyspie Bałkańskim, gdzie czasem jej populację ulegały zagęszczeniu), na Śląsku w maju 1940 pod Oleśnicą oraz na wiosnę 1942 w Polsce, w Tarnowie; pierwsze gnieżdżenie się zanotowano w 1943 w Lublinie i Tarnowie. W latach 50. i 60. skolonizowała całą Europę Środkową i południową część Półwyspu Skandynawskiego oraz Wyspy Brytyjskie. W 2005 poza zasięgiem sierpówki była tylko północna część Skandynawii i Rosji, wysokie góry oraz większość Półwyspu Iberyjskiego, gdzie występuje punktowo. W ciągu ostatnich 100 lat sierpówka rozszerzyła znacząco swój zasięg również w Turcji, pojawiła się w Iraku i Izraelu, a na przełomie XX i XXI wieku dotarła przez Hiszpanię do północnego Maroka, jednak na pozaeuropejskich terenach występuje bardziej wyspowo i nie zasiedla tak zwartych areałów.

Szybkie rozprzestrzenianie zbiegło się z coraz większą industrializacją i rozwojem gospodarki rolnej, które zapewniały im różnorodny pokarm. O sukcesie w kolonizowaniu Europy zadecydowała też mało wyspecjalizowana dieta, brak płochliwości wobec człowieka, wielokrotne lęgi w ciągu całego roku, niskie wymagania lęgowe, umiejętność dostosowania się do różnych warunków środowiska i klimatu.

W Polsce występuje na całym obszarze i przez cały rok, nawet w trakcie dużych mrozów. Zimą gromadzi się najczęściej w kępach drzew. Tam grupy sierpówek wspólnie nocują w stadach liczących nawet kilkaset osobników, a w dzień wylatują by szukać pokarmu w pobliżu siedzib ludzkich (podchodzą nawet do okien mieszkań).
Charakterystyka - Cechy gatunku
Ma smukłą sylwetkę z długim ogonem. Brak dymorfizmu płciowego w ubarwieniu i wielkości. Upierzenie szaro-kremowe, wierzch z brązowawym odcieniem, pierś i brzuch płowo-żółte z różowawym nalotem. Głowa od góry jest brązowoszara, a pozostała część szaroróżowa. Na karku czarna pół-obroża z białym obramowaniem górnej krawędzi, zwana też "sierpem" od którego wzięła się nazwa gatunkowa tego ptaku. Na spodzie ogona szeroki, biały końcowy prążek, a nad nim zajmujące połowę ogona czarne sterówki. Boki ciała niebieskoszare. Nogi czerwone, tęczówki czerwonożółte, dziób czarny, choć na końcu czerwonawo-biały. Młode ptaki nie mają pół-obroży, mają też bardziej matowe i brązowe upierzenie.

To ptak mniejszy od gołębia domowego. Lot nie jest charakterystyczny. Samce często wydają specyficzne pohukiwania "kuh-kuh-kuh", zwłaszcza wiosną i latem.


Długość ciała - ok. 28 – 33 cm, rozpiętość skrzydeł - 60 cm, masa ciała - ok. 150 – 200 g.
W Europie to gatunek synantropijny, najczęściej w miastach, na obszarach luźniejszej zabudowy, ale i na wsiach. Szczególnie w miejscach występowania drzew iglastych, służących za miejsce nocowania. Również parki, sady, ogrody, aleje, a w regionie saharyjskim oazy. W porównaniu ze spokrewnioną turkawką, nie unika zatem terenów zurbanizowanych.


Toki

Tereny lęgowe są zajmowane już w marcu i zaczyna je oznaczać trzysylabowym odgłosem "gu-guu-gu" z akcentem na drugą sylabę. Przy okazji wykonuje akrobatyczne loty - z wyeksponowanego w terenie miejsca wzbijają się pionowo w górę, a potem wracają w miejsce startu lecąc spiralnie na rozpostartych skrzydłach.
Gniazdo

Wczesną wiosną, gdy nie rozwinęły się jeszcze liście na drzewach płytkie, niedbale wykonane gniazdo zakłada na drzewach iglastych, później także liściastych, w zaroślach, a czasem również na krzewach i budynkach. Gniazdo stanowi platforma z drobnych gałązek (może prześwitywać przez nie światło) umieszczona na drzewie w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań. Zdarzają się także lęgi nietypowe, np. na sygnalizatorze świetlnym itp.
Jaja

Zazwyczaj 3 do 4 lęgów w roku (w sprzyjających warunkach nawet 6). W zachodniej Europie sporadycznie nawet zimą, gdzie zyskują na towarzystwie człowieka - dostępność pokarmu i łagodniejszy klimat w miastach. W zniesieniu dwa śnieżnobiałe eliptyczne jaja.

Wysiadywanie

Jaja wysiadywane są przez okres 14 do 15 dni przez oboje rodziców. Pisklęta, rzekome gniazdowniki, opuszczają gniazdo po 20 dniach, kiedy to stają się lotne. Okryte są żółtawoszarym puchem.
Pożywienie

Nasiona, owoce traw i roślin zielnych oraz chwastów, resztki pokarmu człowieka - jadalne odpadki i rozsypany pokarm dla zwierząt domowych (np. kur czy kaczek). Zimą najlepiej ją dokarmiać: kaszą gryczaną i ziarnami słonecznika.
Ochrona

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Cytat:

"tekst na licencji
GNU Free Documentation License pierwowzór pochodzi ze strony
Wikipedii.



Foty mojego autorstwa.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Bori34 
Mega User



Wiek: 27
Dołączył: 04 Maj 2010
czyli 5078 dni temu
Posty: 142
Podziękowania: 7/6
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2011-08-01, 19:56   

Przy moim domu jest ich bardzo dużo nie mówiąc już o dziesiatkach grzywaczy ...często przylatują pod kurnik i jedzą z moimi kurami ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Szymon 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
czyli 5156 dni temu
Posty: 350
Podziękowania: 17/32
Skąd: WLKP
Wysłany: 2011-08-01, 22:23   

u mnie tez para przylatuje na podwórko w tym roku z dwoma młodymi ale teraz coś ostatnio znów sama para a młodych nie widzę nie wiem czy młode szukają innego terytorium ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Bori34 
Mega User



Wiek: 27
Dołączył: 04 Maj 2010
czyli 5078 dni temu
Posty: 142
Podziękowania: 7/6
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2011-08-02, 09:57   

No nie wiem czy szukają u mnie na wiosce jest hmm... taki mały zagajnik iglasty ich tam jest mnóstwo ,gdy sie przejeżdża koło tamtego miejsca to jedyna co słychać to ich pohukiwania ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Dyvid 
Mega User
Dawid Grzesik



Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
czyli 5354 dni temu
Posty: 174
Podziękowania: 18/3
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2015-05-22, 11:10   

Zdjęcia sierpówki spacerującej po ulicy .

_________________
http://www.garnek.pl/dyvid88 - galeria zdjęć.
http://aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=10643 - temat w spisie hodowców .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
magistrum 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 23 Kwi 2009
czyli 5454 dni temu
Posty: 391
Podziękowania: 64/15
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-09-23, 10:19   

"Ciepłolubny" krewny naszej synogarlicy - Synogarlica senegalska (Streptopelia senegalensis), kilka zdjęć z natury, niestety szkło które miałem nie pozwoliło mi na wieksze zbliżenia :-/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-09-23, 12:07   

Magistrum, przepiękne ptaki... Można wiedzieć, gdzie się na nie natknąłeś?

Mam ogromny sentyment do synogarlic, czy też sierpówek. Mój ś.p. Dziadek, który oprócz kanarków i egzotyki wcześniej hodował gołębie pocztowe, w pewnym momencie miał też synogarlice. Były to jakieś lata 60-te, więc opowieść znam z tego co Mama mi powiedziała, i kiedyś, nieżyjący już prawie 20 lat Dziadek. W każdym razie ponoć kilka ptaków nie wróciła do gołębnika i w ten oto sposób przyczyniła się do poewstania koszalińskiej populacji tego gatunku :lol: ...
Sierpówki mają to swoje gruchanie nie do podrobienia- ja kiedy je słyszę, i zamknę oczy, przenoszę się do krainy dzieciństwa... W ogóle to chyba jeden z moich ulubionych gołębi, jeżeli nie nr1 :-) .

A z innej beczki- czy ktoś widział jakieś mutacyjne synogarlice lub wie, że takowe istnieją?
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-09-23, 12:10, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-09-23, 20:00   

U mnie ostatnio też te ptaki mieszkały, mowa o sierpówkach. Nabyłem niechcący 2 parki, jedna białąski a druga szeki.
Ptaki siedziały u mnie ponad miesiąc, samce nadawały jak szalone 24 godziny dosłownie.
Ostatnio pojechały do Tczewa do nowego właściciela.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kszyk 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Sty 2013
czyli 4088 dni temu
Posty: 143
Otrzymał 11 podziękowań
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-09-24, 06:28   

Miesiąc temu wykupiłem z niewoli dwie (po 10 zł),jak się wydaje dwie samice tylko po to aby je wypuścić. Sierpówki wprawdzie gniazdują w pobliżu siedzib ludzkich jednak pozostają bardzo dzikie. Przykro patrzeć jak się tłuką w wolierze.
_________________
Julian
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
magistrum 
Specjaliści



Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 23 Kwi 2009
czyli 5454 dni temu
Posty: 391
Podziękowania: 64/15
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-09-24, 08:56   

Chiara napisał/a:
Magistrum...Można wiedzieć, gdzie się na nie natknąłeś?

stambul

wanted napisał/a:
...Nabyłem niechcący 2 parki...

jak można "niechcący" nabyć ptaki :mrgreen: :lol: :lol:

kszyk napisał/a:
...Przykro patrzeć jak się tłuką w wolierze....

tak jak te szczygły biedne trzymane jak kanarki w klatkach wielkości pudełka po butach, łapy bym urwał przy samej dupie za takie coś
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.