Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
UKŁAD KOSTNY PTAKA.
Autor Wiadomość
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-13, 00:47   UKŁAD KOSTNY PTAKA.

CZASZKA
W czaszce wyróżniamy dwie części: puszkę mózgową czyli mózgoczaszkę i trzewioczaszkę, które są oddzielone od siebie oczodołami. Kości mózgoczaszki, otaczające jamę mózgową, są pneumatyczne /zatoki i przestrzenie powietrzne/. Kości trzewioczaszki zaś tworzą podstawę dzioba.
* kość potyliczna ma tylko jeden kłykieć, który łączy czaszkę z dwoma pierwszymi kręgami szyjnymi: szczytowym i obrotowym.
* kość klinowa składa się z podst. Kości klinowej, parzystej części przedklinowej oraz dwóch par tzw. skrzydeł: oczodołowych i skroniowych współtworzące wspólnie z kością sitową przegrodę międzyoczodołową.
* kość sitowa wciska się między oczodoły. Jej blaszka pionowa przechodzi ku przodowi w przegrodę nosową.
Zrąb kostny dzioba okrywają pochwy rogowe. Brak tu zębów w celu lepszego wyważenia głowy ptaka w locie.
* kość międzyszczękowa ogranicza od przodu otwory nosowe i tworzy podstawę dla górnej części dzioba. Ku tyłowi wydłuża się w 3 cienkie wyrostki przechodzące między kośćmi nosowymi. Poza nozdrzami wyrostki te łączą się stawowo przez co górna część dzioba jest połączona z czaszką nie sztywno, lecz elastycznie i porusza się w górę oraz w dół.
* kości szczękowe wraz z kośćmi nosowymi tworzą tylną podstawę górnej części dzioba. Wyrostki podniebienne szczęki tworzą podniebienie twarde. Kości szczękowe łączą się stawowo z kością jarzmową (u starych ptaków staw ten ulega skostnieniu).
* kości jarzmowe to cienki, pałeczkowaty twór. Oba końce łuku jarzmowego połączone są stawami z kośćmi górnej części dzioba i kością czworoboczną, która podczas skurczu mięśni żuchwy wysuwa się naprzód i naciska na łuk jarzmowy, co powoduje otwarcie górnej połówki dzioba.
* kości podniebienne i położone w tyle za nimi kości skrzydłowe tworzą zespół kostny analogiczny w swej funkcji do łuku jarzmowego a umożliwiający otwarcie górnej części dzioba. Obie kości podniebienne nie stykają się i dlatego widać pomiędzy nimi lemiesz.
* lemiesz czyli pojedynczy pręcik lub płytka skostniała tylko częściowo jest położony pionowo. Z przodu opiera się o kość międzyszczękową lub o wyrostki podniebienne, a z tyłu o kość przedklinową. Parzysty pozostaje tylko u dzięciołów i tukanów. W zależności od położenia wyrostków podniebiennych kości szczękowej w stosunku do lemiesza wyróżnia się 4 typy ptasich czaszek:
1. typ dromeognatyczny – szeroki lemiesz opiera się z przodu o wyrostki podniebienne a z tyłu dotyka kości podniebiennych i skrzydłowych /rząd kusaków/

2. typ schizognatyczny – kości podniebienne i skrzydłowe łączą się ze sobą a nie z lemieszem. Wyrostki podniebienne nie stykają się w linii środkowej /gołębie, rurkonose oraz brodźce/

3. typ desmognatyczny – lemiesza brak lub jest on szczątkowy, wyrostki podniebienne łączą się ze sobą przed lemieszem lub są zespolone tylko z kostną podstawą przedsionka jamy nosowej (blaszkodziobe, skrzydłoszpony)

4. typ egitognatyczny – lemiesz szeroki z przodu ścięty lub rozwidlony, a wyrostki podniebienne zachodzą pod lemiesz. Pomiędzy lemieszem a przegrodą nosową brak połączenia kostnego (wróblowate i jerzyki)
* żuchwa stanowi podstawę kostną dolnej części dzioba i u różnych gatunków ma różny kształt. Łączy się bezpośrednio z kością czworoboczną oraz posiada wyrostek kątowy do którego jest przyczepiony silny mięsień umożliwiający szerokie otwarcie dzioba. U wielu ptaków występuje ponadto kość gnykowa łącząca się z krtanią górną i czaszką (z tą ostatnią za pomocą osobliwych mięśni a nie bezpośrednio).
* kość czworoboczna łączy żuchwę z kością skroniową. Do niej jest także przyczepiony silny mięsięń musculus protractor quadrati przesuwający kość czworoboczną do przodu co, jak było już wspomniane, powoduje uniesienie górnej połówki dzioba oraz opuszczenie żuchwy.

KRĘGOSŁUP

Kręgosłup ptaków składa się z kręgów w liczbie od 39 do 63. Można go podzielić na 4 odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowo-krzyżowy i ogonowy. Cechują je zrosty kręgów występujące we wszystkich odcinkach z wyjątkiem szyjnego, co usztywnia kręgosłup i umożliwia lot ptaka bez napinania mięśni. Ponadto kręgi lędźwiowo-krzyżowe zrastają się z miednicą. Najdłuższy jest odcinek szyjny a najkrótszy ogonowy. W kręgach ptaków występują zasadniczo te same elementy co w kręgach ssaków (trzon, łuki, wyrostki cierniste i poprzeczne oraz powierzchnie stawowe). Budowę zbliżoną do typowej zachowują przeważnie kręgi szyjne. Kręgi w ogóle łączą się ze sobą przeważnie stawami siodełkowymi, tzn. że między powierzchniami sąsiadujących ze sobą kręgów znajdują się chrząstki śródstawowe przebite więzadłami łączącymi trzony. Podobne stawy mają niektóre gady, np. krokodyle.

1. Odcinek szyjny ma od 9 do 25 kręgów. Ruchome żebra, ale nie połączone z mostkiem posiadają kręgi sąsiadujące z odcinkiem piersiowym. Reszta, z wyjątkiem pierwszego i drugiego, ma żebra szczątkowe. Ruchomość stawów drugiego stopnia pozwala na swobodne zginanie szyi, co przy nieruchomości pozostałych odcinków kręgosłupa ma duże znaczenie. Szyja ptaka jest przeważnie zgięta na kształt litery „S”, bo na przeszkodzie stoi tchawica i przełyk, które są krótsze od szyjnego odcinka kręgosłupa.
Pierwszy kręg szczytowy – dźwigacz – w kształcie płaskiego pierścienia nie ma wyrostka ościstego. W panewce tego stawu spoczywa kłykieć potyliczny. Przechodzi tu również wyrostek kręgu drugiego i przylega do kłykcia.
Drugi kręg - obrotowy - ma kształt bardziej zbliżony do pozostałych kręgów szyjnych z wyraźnie zaznaczającym się wyrostkiem ościstym i jedną parę powierzchni stawowych do połączenia z następnym kręgiem.
Wyrostków ościstych w tym odcinku brak lub są one szczątkowe. Przednie i tylne wyrostki stawowe są dobrze rozwinięte. Żebra szyjne mają postać ostro zakończonych kolców odchodzących do tyłu.

2. Odcinek piersiowy posiada od 3 do 10 kręgów, których żebra łączą się z mostkiem. Tutaj większość kręgów zrasta się ze sobą, co przyczynia się do znacznej zmiany w ich budowie, np. wyrostki ościste łączą się w grzebień. Trzony tych kręgów tak się zrastają, że jednak granica między nimi jest wyraźnie zaznaczona.

3. Odcinek lędźwiowo-krzyżowy ma od 10 do 22 kręgów i powstał wskutek zrośnięcia się ze sobą głównie kręgów lędźwiowych i krzyżowych. Z przodu łączy się on z ostatnim kręgiem piersiowym a z tyłu z pięcioma pierwszymi ogonowymi. Zrost tu jest całkowity, tzn. że liczbę kręgów można poznać jedynie po wyrostkach poprzecznych przez które kręgosłup zrasta się z miednicą.

4. Odcinek ogonowy składa się u większości ptaków z 13 kręgów / u gołębia jest ich 15/. Pierwszych pięć, jak już było wspomniane, zrasta się kręgami lędźwiowo-krzyżowymi, kilka następnych jest ruchomych, a ostatnie cztery tworzą poprzez zrost jednolitą, sterczącą do góry trójkątną płytkę stanowiącą osadę dla sterówek.

ŻEBRA

Ptak posiada od 3 do 9 żeber mostkowych. Składają się one z dwóch części połączonych ze sobą ruchomo pod kątem prostym: części kręgowej i mostkowej skierowanych ku tyłowi. Żebro kręgowe ma główkę, która wchodzi w dołek trzonu kręgu piersiowego, a guzek tegoż żebra styka się z powierzchnią stawową wyrostka poprzecznego kręgu. Istnieje zasada – jedno żebro jest połączone z tylko jednym kręgiem piersiowym.
Zebro mostkowe zaś łączy się z mostkiem za pomocą małego wyrostka osadzonego na jego końcu.
Żebra położone w środkowej części klatki piersiowej mają po jednym wyrostku haczykowatym - osadzonym w połowie odcinka kręgowego, skierowanym w tył i do góry - który zachodzi na następne żebro wzmacniając w ten sposób klatkę piersiową.

MOSTEK

Mostek tworzy przednią część klatki piersiowej ptaka. Krawędzie boczne łączą się z żebrami, a przednie z kośćmi kruczymi. Wzdłuż mostka, w jego środkowej części i na zewnętrznej powierzchni przebiega wysoka kostna listwa zwana grzebieniem. Do grzebienia i całego mostka są przyczepione potężne mięsnie piersiowe poruszające skrzydłami. Nazwa łacińska grzebienia (carina) oznacza kil statku. I faktycznie mostek wraz z grzebieniem przypomina swą budową właśnie kil okrętu. Grzebień jest rozwinięty tylko u ptaków intensywnie wykorzystujących skrzydła, przede wszystkim do lotu, a także do pływania i zalicza się je do tzw. grzebieniowców. Ptaki nielotne i biegusy nie posiadają prawie lub w ogóle grzebienia i stąd ich nazwa bezgrzebieniowce.
Po obu stronach tylnej krawędzi mostka u wielu gatunków ptaków znajduje się różnej wielkości wcięcie mostkowe. Na przedniej zaś krawędzi mieszczą się powierzchnie stawowe w kształcie poprzecznych rowków, na których spoczywają kości krucze.

PAS BARKOWY
Pas barkowy tworzą po obu stronach ciała trzy kości: kość krucza, łopatka i obojczyk. Pas barkowy stanowi silną podstawę dla skrzydła. Gdy w czasie lotu ciało ptaka wisi na skrzydłach, to stawy barkowe, jako punkty zawieszenia, uległy przesunięciu ponad środek ciężkości ptaka, by została zachowana równowaga. Dlatego kości krucze mają mocną budowę i wspierają od dołu staw barkowy.

1. kość krucza – stanowi jakby przedłużenie przedniej krawędzi mostka przy położeniu niemal prostopadłym do mostka. Oprócz podpierania stawu barkowego, kość krucza przeciwstawia się skurczom mięśnia piersiowego przy poruszaniu skrzydłem. Jest połączona silnie i elastycznie z łopatką za pomocą chrząstki. Kość krucza, chrząstka i łopatka tworzą panewkę stawu barkowego.
2. łopatka - jest długa, wąska i kształtu szablastego. Leży wśród mięśni grzbietu, ponad klatką piersiową w położeniu równoległym do kręgosłupa. Łopatka wraz z kością kruczą łączą się więzadłem z obojczykiem.
3. obojczyk - jednym końcem skierowanym w dół i dośrodkowo łączy się z obojczykiem po drugiej stronie ciała. Drugim zaś jest połączony z kością kruczą i łopatką. W ten sposób przybiera kształt widełek, które nie dopuszczają do nadmiernego zbliżenia się stawów barkowych i ściśnięcia klatki piersiowej podczas lotu. Obojczyk jest dobrze rozwinięty u ptaków latających, a silnie uwsteczniony lub nawet zredukowany u nielotów, biegusów i niektórych papug.


KOŃCZYNA PRZEDNIA
Ten element szkieletu składa się z: kości ramienia, przedramienia, nadgarstka, śródręcza i kości palców.
Wszystkie elementy kończyny przedniej (skrzydła) mogą poruszać się w stosunku do siebie tylko w jednej płaszczyźnie, przez co skrzydło zyskuje w czasie lotu niezbędną sztywność. Gdy skrzydło jest złożone, to ramię i przedramię są ułożone wzajemnie prawie równolegle z łokciem skierowanym w tył.

1. kość ramieniowa - jednym końcem łączy się z kością kruczą i łopatką ( w staw barkowy wchodzi główka k. ramieniowej), a drugim z dwiema kośćmi przedramienia: promieniową i łokciową ( przez dwie powierzchnie stawowe)

2. kości przedramienia - czyli k. promieniowa i łokciowa. Ta ostatnia jest wygięta i silniej rozwinięta. Leży bocznie oraz stanowi osadę dla lotek II rzędu. Dla każdej lotki znajduje się na kości łokciowej wzgórek. Przy połączeniu z k. ramieniową znajduje się rzepka, kostka o charakterze trzeszczki. Analogiczną budowę stawu łokciowego mają gady. Staw łokciowy i nadgarstkowy cechują się większą ruchomością niż te same stawy u ssaków. Jest to uzasadnione w częstym składaniu i rozkładaniu skrzydła. Kość łokciowa i promieniowa są ze sobą połączone więzadłami.

3. nadgarstek - wraz z kośćmi śródręcza i palców („ręka”) są dłuższe od ramienia i przedramienia. Sam nadgarstek składa się u dorosłych ptaków z dwóch kostek. We wczesnym okresie rozwoju zarodkowego jest tych kostek więcej i układają się one w dwu szeregach.

4. śródręcze - kość złożona z dwóch różnej grubości rurek kostnych zrośniętych ze sobą na końcach i rozdzielonych w środku szparą. Tworzą one jakby agrafkę. Występuje tu guzek z którym łączy się kciuk, stanowiący z kolei osadę dla tzw. skrzydełka.

5. kości palców - są najczęściej trzy. I – kciuk – ma przeważnie jeden człon i jest słabo rozwinięty. Jak już było wyżej wspomniane jest podstawą dla skrzydełka. Palec II jest najlepiej rozwinięty i z reguły dwuczłonowy.
Zaś palec III jest mały i posiada tylko jeden człon, oraz przylega do członu podstawowego palca II. Paznokcie na ostatnim członie palca I-ego i II-iego istnieją przez całe życie tylko u niektórych grzebieniowców, u pozostałych zanikają po okresie embrionalnym.

KOŃCZYNA TYLNA

Tworzą ja 3 kości: udowa, podudzia i kości stopy. Staw kolanowy jest tu zwrócony w przód, podobnie jak u ssaków, a nie w bok jak u gadów. Staw śródstępowy zaś jest z kolei zwrócony w tył. Dzięki temu ptak ma stałą równowagę i dużą sprawność ruchów.

1. kość udowa - jest krótka z główką położoną na górnym końcu. Główka wchodzi w panewkę stawu biodrowego. Znajdują się też tu dwa krętarze: wielki i mały słabiej rozwinięty. Ten pierwszy służy do przyczepu mięśni utrzymujących kończynę tylną w stałym położeniu. Trzon kości udowej jest lekko łukowato do przodu wygięty. Na dolnej, przedniej powierzchni tej kości znajduje się rzepka, największa trzeszczka w szkielecie, która ma ostre krawędzie. Kość udowa tkwi mocno w mięśniach, co ogranicza jej ruchy. Większa swoboda ruchu zaczyna się poniżej stawu kolanowego.

2. kość podudzia - składa się z uwstecznionej kości strzałkowej i znacznie lepiej rozwiniętej kości piszczelowej. Obie łączą się z udem w stawie kolanowym, tak samo jak u gadów. U ssaków z udem jest tu połączona tylko kość piszczelowa. Piszczel ma znacznie dłuższy trzon od kości udowej. Za pomocą dwóch kłykciów łączy się ze śródstopiem. Uwsteczniona kość strzałkowa zwęża się ku dołowi klinowato, przylega ściśle do kości piszczelowej i sięga zaledwie poza jej połowę.

3. kości stopy - nie ma tu samoistnych kości stępu. Występują jedynie kości śródstopia (skok) i palców stopy. Ptak ma przeważnie 4 palce, czasem 3 a wyjątkowo 2 (np. u strusia). Nigdy jednak nie doszukamy się u ptaków pięciu palców. Palec pierwszy (kciuk) jest słabo rozwinięty, lub brak go zupełnie, najczęściej zwrócony do tyłu i przeciwstawnie w stosunku do pozostałych trzech skierowanych w przód. Ma 2 człony, palec drugi ma tych członów 3, trzeci 4 a czwarty 5. Dla ciekawostki można dodać, że w tyle skoku u kuraków znajduje się wyrostek stanowiący osadę dla rogowej ostrogi, którą posiadają przeważnie stare koguty.

zródło;http://www.jezioro.com.pl
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-01-18, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.