Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
UKŁAD ROZRODCZY PTAKÓW
Autor Wiadomość
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-04-02, 18:45   UKŁAD ROZRODCZY PTAKÓW

Układ rozrodczy u ptaków

Ptaki, podobnie jak wszystkie kręgowce, rozmnażają się, płciowo. Zapłodnienie następuje w ciele samicy po akcie kopulacji. Narządy rozrodcze samca składają się z parzystych niewielkich jąder o kształcie fasoli, położonych w pobliżu nerek, oraz wychodzących z nich nasieniowodów, które przed ujściem do steku tworzą mały woreczek nasienny. Narządy kopulacyjne u znacznej większości gatunków nie występują. U bocianów, czapli i dropi są one w stanie cząstkowym; u blaszkodziobych i biegusów występują w postaci uwypuklenia części steku. Narządy rozrodcze samicy składają się z jednego, przeważnie lewego jajnika, jajowodu otwierającego się lejkowato do jamy ciała tuż przy jajniku oraz z macicy, która przechodzi w krótką, dobrze umięśnioną pochwę uchodzącą do steku. W okresie godowym jajniki i jądra znacznie się powiększają, zaś po godach maleją i nie funkcjonują. Powstała w jajniku komórka jajowa po dojrzeniu wpada do jamy ciała. Jest ona kulista i składa się z żółtka odżywczego z jaśniejszą tarczką zarodkową na jednym biegunie. Z jamy ciała jajo przesuwa się do jajowodu, gdzie zostaje zapłodnione.

Przesuwając się przez górny odcinek jajowodu jajo zostaje otoczone białkiem, a w dalszym odcinku jajowodu pokrywa się pergaminowatymi bionkami podskorupowymi. W macicy tworzy się właściwa skorupa jajowa, zbudowana z węglanu wapnia i odpowiednio już ubarwiona. Jajo w macicy przebywa kilkanaście godzin, po czym przesuwa się do pochwy, z niej do steku i stamtąd zostaje wydalone na zewnątrz. Czas przesuwania się jaja do pochwy jest różny i trwa od kilkunastu do około 40 godzin, zależnie od gatunku ptaka. W zaokrąglonej części jaja pomiędzy otaczającymi białko błonami podskorupowymi. zewnętrzną i wewnętrzną, znajduje się komora powietrzna. W białku zawieszona jest kula żółtkowa otoczona błoną. Żółtko jest jedną olbrzymią komórką, największą w świecie zwierzęcym, zawierającą duże ilości materiałów zapasowych. Główną rolą białka jest ochrona żółtka przed wstrząsami i urazami mechanicznymi, a poza tym jest ono zbiornikiem wody dla zarodka. Po zniesieniu jaja rozwój zarodka zostaje przerwany. Dalszy jego rozwój następuje pod wpływem ciepła dostarczonego przez ptaka podczas wysiadywania. Każdy gatunek ma charakterystyczny dla siebie kształt jaj — kulisty, eliptyczny, jajowaty i gruszkowaty. Ubarwienie jaj u różnych gatunków jest też różne. Białe jaja składają przeważnie ptaki gnieżdżące się w dziuplach, a inne w celu upodobnienia do podłoża jaja nakrapiane lub plamiste, z wyjątkiem łabędzi, gęsi i gołębia grzywacza, turkawki i sierpówki, których jaja są również białe. Dany gatunek ptaków znosi mniej więcej tę sama liczbę jaj. Ilość zniesionych jaj różni się w zależności od gatunku ptaka; waha się od jednego (np. orły. sępy, mewy i inne) do około 20 (np. cyraneczka, kuropatwa).

W razie powtórnego zniesienia, na skutek zniszczenia pierwszego, liczba jaj jest zwykle znacznie mniejsza. Kształtujący się zarodek odżywia się, zapasami białka i żółtka; we wczesnych stadiach rozwojowych jest podobny do zarodka gadów. Całkowicie ukształtowane pisklę, chcąc się wydostać ze skorupy, rozbija ją od wewnątrz tzw. zębem zarodkowym, który jest stożkowatym zgrubieniem na końcu dzioba.

Stan rozwoju pisklęcia po wykluciu się z jaja jest rozmaity u różnych gatunków. Wyróżniamy 4 grupy ptaków: zagniazdowniki, których pisklęta lęgną się okryte puchem i opuszczają gniazdo w parę godzin po wylęgnięciu i podążając za rodzicami zdobywają same pożywienie; rzekome zagniazdowniki, których pisklęta lęgną się okryte puchem, zdolne do samodzielnego poruszania się w danym środowisku, lecz pozostają przez jakiś czas w gnieździe lub w jego pobliżu i są karmione przez rodziców; gniazdowniki, których pisklęta lęgną się niedołężne, nagie i ślepe, pozostając przez dłuższy czas, nawet od 15 do 40 dni w gnieździe, karmione przez rodziców; rzekome gniazdowniki, których pisklęta wykluwają się okryte puchem lub okrywają się nim w parę dni po wykluciu się jednak pozostają w gnieździe przez 40-60 dni i są karmione przez rodziców, podobnie jak pisklęta gniazdowników.

U wielu gatunków osobniki dorosłe odmiennych płci nie różnią się wyglądem zewnętrznym. U znacznej zaś liczby gatunków występują między płciami wyraźne różnice bądź to w wielkości, bądź też w upierzeniu. Jest to tzw. dymorfizm płciowy. Na przykład u ptaków drapieżnych samica jest przeważnie większa od samca, a u sokolików i błotniaków płcie różnią się także ubarwieniem. U ptaków występuje również dymorfizm sezonowy, np. u kaczek, których samce przybierają w okresie godowym niezwykle barwne upierzenie, w lecie zmieniając je na podobne do upierzenia samic. Dymorfizm płciowy objawia się również w dodatkowych naroślach skórzastych u samca, jak grzebień, korale, róże nad oczami.


Żródło: http://o-ptakach.blog.onet.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.