Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Pióra - niezwykły wytwór natury.
Autor Wiadomość
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-02-17, 17:22   Pióra - niezwykły wytwór natury.

Pióra – niezwykły wytwór natury.

Obserwując ptaki, przebywając z nimi na co dzień, można się zastanowić, dlaczego natura wymyśliła taki twór jakim są pióra. Na początku kiedy patrzymy na ptaka uderza nas jego barwa, kształt i zachowanie. Mało kto się zastanawia nad tym, jak powstała wierzchnia okrywa ciała podniebnych zdobywców i w jakich celach jest wykorzystywana. Można się pokusić o stwierdzenie, że pióro jest tworem doskonałym, ba można powiedzieć, że jest jednym z największych osiągnięć natury. Poprzez jego lekkość, strukturę i konstrukcję umożliwia ptakom latanie oraz wiele innych czynności. Lecz na początku trzeba wspomnieć o jego pochodzeniu.

Pióra to martwy twór skóry powstały w toku ewolucji z gadzich łusek. Wyrastają z brodawek naskórka - komórek mezodermalnych. Pióra jako wierzchnia pokrywa ciała ptaków nadają mu opływowy kształt. Ułożone są w sposób dachówkowy nachodząc jedno na drugie. Budowa pióra jest bardzo interesująca. Mianowicie podstawą pióra jest oś składająca się z dwóch części: górnej przypominającej czworobok (stosina) i dolnej owalnej (dutka). Wewnątrz dutki znajduje się dusza - przestrzeń powietrzna podzielona delikatnymi łuskowatymi przegrodami.
Na osi osadzone są dwa rzędy (zewnętrzny i wewnętrzny) chorągiewek, które składają się z większych i widzianych gołym okiem promieni oraz drobnych promyków odchodzących mniej więcej prostopadle do promieni. Promyczki są zakończone haczykami umożliwiającymi szczepienie się z następnymi promykami.

Pióra mogą też mieć różną strukturę. Najpowszechniej spotykane są pióra „gładkie”, lecz występują pióra w formie lokowanej, jak na przykład u gołębi loczków uniemożliwiające im szybki, sprawny lot. Kolejnym przykładem modyfikacji piór gładkich są pióra jedwabiste występujące u kilku ras kur. Pióra takie są miękkie, ich stosiny są bardzo elastyczne, chorągiewki rozwichrzone, sprawiające wrażenie niezwykłej miękkości, puszystości nasuwającej chęć przytulenia się do ptaka posiadającego taką szatę.

W trakcie rozwoju ptaka można wyróżnić kilka rodzajów piór. Pierwsze pióra, jakie występują na ciele młodego, świeżo wyklutego pisklęcia, to pióra puchowe - embrionalne. Puch w trakcie procesu pierzenia wypychany jest przez rosnące pierwsze pióra szaty młodocianej, na których końcach pozostaje specyficzne znamię w kształcie delikatnego wcięcia pozostawiane przez pióra embrionalne. W szacie ptaka dojrzałego wyróżnia się pióra puchowe, sterówki, lotki oraz pióra pudrowe.

Pióra puchowe stanowią warstwę izolacyjną ciała ptaka. Zbudowane są z cienkiej osi, oraz z miękkich promieni nie łączących się ze sobą. Zapewniają ochronę przed zimnem i nagłymi skokami temperatury. Doskonałym przykładem jest tutaj rząd blaszkodziobych i pingwiny. Ptaki z tych rodzin występują w strefie klimatu umiarkowanego (kaczkowate) i polarnym (pingwiny). Oba te klimaty cechują się znacznymi wahaniami temperatury. Kaczkowate wykorzystują też swój puch do wyścielania gniazda i ochrony jaj przed wychłodzeniem w momencie, kiedy samica schodzi z gniazda.

Sterówki są to wyspecjalizowane pióra znajdujące się w ogonie, służące do sterowania oraz zmiany kierunku lotu. W zależności od gatunku moją one różnoraki kształt, poczynając od krótkich szerokich u malutkiego kolibra do bardzo długich wąskich u jaskółek czy rybitw.

Lotki tworzą powierzchnię nośną skrzydła, są rozmieszczone na krawędzi skrzydła, tak jak sterówki mogą mieć różne rozmiary zależnie od gatunku ptaka. Najbardziej rozwinięte lotki a zarazem uniemożliwiające latanie maja argusy, które wykorzystywane są do przyciągnięcia samic w trakcie toków.

Pióra pudrowe posiadają nieliczne gatunki ptaków. Pióra te charakteryzują się niezwykłą kruchością. Rozcierane są przez ptaki dziobem i w ten sposób uzyskiwany puder wykorzystywany jest do pielęgnacji pozostałych piór.

Wyżej opisane rodzaje piór noszą nazwę konturowych, ponieważ nadają ciału ptaka kształt.

Kolejną cecha piór poza czasami finezyjną strukturą jest ich barwa. Można stwierdzić, że ptaki muszą być ulubionymi stworzeniami Boga, ponieważ chyba żadne inne organizmy żywe nie są tak pięknie ubarwione. Kolory ptaków mają bardzo szeroką gamę kolorów, od spokojnych szarości przez delikatne pastele, jaskrawe odcienie ciepłych kolorów po metaliczne i połyskliwe kolory minerałów szlachetnych. W każdym, choćby najskromniejszym upierzeniu jest coś, co przykuwa uwagę. Nie zawsze jednak ubarwienie ptaka wywołane jest poprzez nagromadzenie pigmentu w piórach, lecz jest to gra światła odbitego lub załamanego na powierzchni piór. Przykładem takiego zjawiska jest upierzenie kaczki karolinki. Ptak wygląda przepięknie połyskując metaliczną zielenią swojej szaty, natomiast pojedyncze pióro jest szare i niepozorne. Najbardziej przykuwające uwagę ludzkiego oka są pióra jaskrawe, jakimi cechuje się większość ptaków rajskich, kolibry, papugi oraz większa część tropikalnych kuraków.

Pióra stanowią bardzo dobrą izolację termiczną oraz, dzięki możliwości natłuszczania ich wydzieliną gruczołu kuprowego, niektóre gatunki są wodoodporne, ta cecha ułatwia bytowanie w niekorzystnych warunkach lub ułatwia żerowanie.

W szacie ptaka występują części ciała bardziej lub mniej opierzone, tak wiec można upierzenie podzielić na odcinki o różnym stopniu opierzenia. Są to perylia i aperylia. Na ciele ptaka pióra rozmieszczone są w następujący sposób:
- głowa: kantarek - piórka pomiędzy okiem a dziobem,
- ciemię: pióra na wierzchy głowy,
- pokrywy uszne: przysłaniają otwory ucha,
- kark: pióra szyjne i karkowe,
- płaszcz: górna część grzbietu – pióra barkowe (może ?)
- dolna część grzbietu: pióra pleców,
- pióra barkowe (karkówki),
- pióra podbarkowe (podbarkówki); występują pod skrzydłami,
- kuper: pióra pomiędzy plecami a ogonem,
- pióra brzuszne: pióra piersi i brzucha,
- ogon: sterówki,
- pokrywy nadogonowe,
- pokrywy podogonowe,
- skrzydła: lotki I rzędu, lotki II rzędu, lotki III rzędu,
- pokrywy.

Ptasie pióra dzięki swoim niezwykłym zdolnościom i aerodynamicznej budowie pozwalają ptakom na wzbijanie się w przestworza. Lecz pióra są wykorzystywane nie tylko do tego celu. Większość ptasich gatunków rozwinęło charakterystyczne dla siebie zachowania tokowe, w większości zsynchronizowane z kształtem, kolorem piór, np. samica pawia wybierze na partnera koguta z większą ilością połyskliwych oczek na bujnym trenie, wytworzonym z piór siodła. W toku ewolucji niektóre pióra twarzy przekształciły się w pióra czuciowe, np. u kiwi lub strusia.

Pióra służą też jako materiał wyścielający gniazdo. Przykładem takiego wykorzystywania piór jest ochocze zbieranie ich w trakcie budowy gniazda przez ptaki z rodziny wróblowatych, lub też podniebne akrobacje jaskółek w pogoni za unoszącym się w powietrzu puchem. Niektóre ptaki mają wręcz obsesyjną manię na punkcie znoszenia do gniazda piórek cechujących się określoną barwą.

Pióra jako twór uniwersalny i ponadczasowy znalazły też swoje miejsce w życiu człowieka. Wykorzystywane były do różnych celów, miedzy innymi jako ozdoby strojów ludowych, w rytuałach, w przemyśle itp.
Pióra znajdują uniwersalne zastosowanie nie tylko w życiu ptaków, lecz gdyby nie ich urokliwe piękno świat byłby szary i ponury pozbawiony tego delikatnego dokończenia boskiego planu stworzenia.
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-02-29, 11:09   

Bardzo ciekawe jest też to, jakich rozmiarów potrafia być pióra. Jedne są bardzo długie, inne zaś króciutkie. Są pióra szerokie i cienkie, proste jak i powykręcane oraz z róznymi ozdobami na swoich końcach, chociażby jak u ptaków rajskich i kolibrów.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-03-30, 09:10   

PODZIAŁ PIÓR


Pióra są unikalne dla ptaków. Są izolacją cieplną i warstwą wodoodporną, stanowią kamuflaż, są również ozdobą. U niektórych gatunków ptaków pióra samców i samic są takie same (ptaki takie nazywa się monomorficznymi tj. ptakami u których nie można rozpoznać płci po wyglądzie zewnętrznym), inne ptaki są dimorficzne, co oznacza, że samiec i samica mają inny wygląd. Szczególnym przypadkiem jest całkowita odmienność u lory wielkiej - samica jest czerwona, a samiec zielony - odmienność ta jest tak wielka, że początkowo opisano je jako dwa odrębne gatunki. Niektóre gatunki mają upierzenie letnie inne niż zimowe.

Pióra puchowe - znajdują się pod piórami okrywowymi, dzięki nim tuż przy skórze znajduje się warstwa izolacyjna, konieczna do zachowania stałej temperatury. Pióra puchowe posiadają wiotkie, nie połączone ze sobą promienie, mają one skróconą stosinę, tak, że promienie wyrastają wprost z dutki.



Pióra konturowe - pióra okrywowe. Pióra okrywowe mają tępe zakończenie (lotki i sterówki są ostro zakończone) i zachodzą na siebie dachówkowato, nadaje to ciału ptaka opływowy kształt. U nasady promyki nie mają haczyków, tworzą więc puchową warstwę izolacyjną przy ciele ptaka.


Lotki i sterówki - lotki to pióra na skrzydłach (też budowa skrzydeł), są one konieczne do lotu. Sterówki, pióra na ogonie, służą do sterowania, są też pomocne przy hamowaniu. Umocowane są one na pygostylu - niewielkiej kości powstałej w wyniku zrośnięcia się końcowych kręgów ogonowych.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
adrian
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-30, 09:36   

Pióra zbudowane są z lekkiej substancji rogowej - keratyny. Jest to włókniste białko występujące w tworach rogowych wielu zwierząt i człowieka. Buduje ono: włosy, kopyta, rogi, pazury, paznokcie; u ptaków pióra i dzioby.
Pióro składa się z kilku części. Przez całą długość biegnie oś pióra , część w skórze nazywa się dutką , pozostała część - stosiną .
Dutka ma kształt cylindryczny i jest wypełniona tzw. duszą, czyli rogowymi pozostałościami brodawki pióra, na jej końcu, osadzonym w skórze, znajduje się niewielkie zagłębienie, tzw. pępek pióra. Stosina ma przekrój prawie kwadratowy, z zagłębieniem biegnącym wzdłuż brzusznej strony pióra. Wypełniona jest białym rdzeniem pióra z licznymi przestworami powietrznymi. Na boki odchodzi od niej chorągiewka pióra . Pióro składa się z kilku części. Przez całą długość biegnie oś pióra, część w skórze nazywa się dutką , pozostała część - stosiną . Dutka ma kształt cylindryczny i jest wypełniona tzw. duszą, czyli rogowymi pozostałościami brodawki pióra, na jej końcu, osadzonym w skórze, znajduje się niewielkie zagłębienie, tzw. pępek pióra.
Stosina ma przekrój prawie kwadratowy, z zagłębieniem biegnącym wzdłuż brzusznej strony pióra. Wypełniona jest białym rdzeniem pióra z licznymi przestworami powietrznymi. Na boki odchodzi od niej chorągiewka pióra.

http://www.jezioro.com.pl/pics/fauna/pioro.jpg
 
 
adrian
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-12, 23:23   

Znalazłem ciekawy tekst.

Pióra ptaków

Obecnie panuje pogląd, że ptaki są potomkami drapieżnych dinozaurów. Wykopaliska potwierdzają, że niektóre dinozaury były pokryte piórami. Wszystkie ptaki żyjące dziś na ziemi mają ciało pokryte piórami, przy czym niektóre części skóry (różne u różnych gatunków) pozostają nieopierzone (np. stopy, plamy lęgowe).

Pióra, tak jak włosy u ssaków lub łuski u gadów, zbudowane są z substancji białkowej, zwanej keratyną. Wyrastają one z brodawek skórnych zbudowanych z komórek mezodermalnych. Pióro składa się z centralnie położonej osi, z której wyrastają na boki wąskie, rogowe listewki, zwane promieniami. Promienie dzielą się na promyki zaopatrzone w małe haczyki. Przy pomocy tych haczyków promyki łączą się ze sobą, tworząc gładkie, elastyczne powierzchnie zwane chorągiewkami - są dwie chorągiewki: zewnętrzna i wewnętrzna. Pióra lotek są asymetryczne - ich chorągiewka zewnętrzna jest węższa niż chorągiewka wewnętrzna. Część osi pióra wyrastająca ze skóry, dochodząca do chorągiewki, nazywa się dutką, reszta osi o czworokątnym przekroju nosi nazwę stosiny. Dutka jest rurką wypełnioną delikatnymi rogowymi łuskami (tzw. duszą). Przez całą długość stosiny, po jej brzusznej stronie biegnie rowek. Stosina wypełniona jest rdzeniem z licznymi przestrzeniami powietrznymi.

Wśród piór można wyróżnić pióra konturowe i puchowe. Pióra konturowe pokrywają ciało ptaka, zachodząc na siebie dachówkowato i nadając mu odpowiedni, opływowy kształt. Pióra wyrastające z tylnych części skrzydeł nazywają się lotkami, a pióra wyrastające z ogona noszą nazwę sterówek. Lotki i sterówki są piórami sztywnymi i dużymi, a ich zadaniem jest stworzenie powierzchni nośnej, umożliwiającej ptakom aktywne latanie. Promyki piór okrywowych znajdujące się na promieniach wyrastających u nasady pióra nie mają haczyków. Pióra strusi i pingwinów zostały zredukowane do samych tylko stosin, zatraciły promienie i promyki, co upodabnia je do włosów ssaków. Pióra kur jedwabistych (rasa kur domowych pochodząca z Azji) mają bardzo cienkie stosiny i przypominają puch lub miękkie włosy. Z kolei pióra sów i lelków są pokryte specjalnymi, delikatnymi włoskami, co sprawia, że lot tych ptaków jest bezszelestny. U papóg żako i kakadu oraz u czapli wyrastają specjalne pióra, które bardzo łatwo się kruszą. Noszą one nazwę piór pudrowych i są pomocne w pielęgnacji piór. Ptaki, krusząc dziobami pióra pudrowe, rozprowadzają powstały proszek po brudnych miejscach.

Pod piórami konturowymi znajdują się pióra puchowe, mające zredukowaną stosinę i miękkie promienie, wyrastające wprost z dutki. Ich promyki pozbawione haczyków nie łączą się ze sobą. Pióra puchowe pełnią rolę izolacyjną.

Ptasie pióra spełniają ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty ciała. Kiedy jest zimno, ptaki stroszą pióra tak, że ich końce się stykają, tworząc izolacyjną warstwę powietrza zapobiegającą wychłodzeniu ciała. Kiedy ptakom jest za gorąco, podnoszą pióra tak, aby ich końce się nie stykały, co umożliwia swobodną wymianę ciepła z otoczeniem i zapobiega przegrzaniu.

U wielu gatunków ptaków występują pióra ozdobne. Przybierają one różne kształty i mają różne zabarwienie. Pełnią one ważną rolę w okresie godowym przy doborze partnerów. Na przykład brązowo-zielone pióra pokryw nadogonowych samca pawia są mocno wydłużone, a na ich końcach znajdują się "pawie oka" utworzone przez koncentryczne kręgi: czarny, niebieski, płowy i żółty.

Barwa piór zależy od ilości zawartych w nich barwników: melaniny (daje barwę czarną, brązową i niektóre odmiany barwy żółtej), lipochromów, turakowerdyny, psittacyny i in. Niektóre barwniki takie jak np. melaniny, psittacyny i in. są wytwarzane przez same ptaki, natomiast inne barwniki (karotenojdy dające barwę czerwoną i pomarańczową) muszą być dostarczane w pożywieniu. Niektóre barwniki mają ciekawe własności. Np. u turaków (ptaków żyjących w dżungli i na sawannach Afryki południowej) występuje czerwony barwnik, turacyna, który rozpuszcza się w wodzie. Podczas kąpieli turaki zabarwiają wodę na czerwono. Kolor piór zależy również od mikroskopowej budowy samych piór. W keratynie piór (substancja białkowa, z której zbudowane są również pazury, włosy, rogi i dzioby) znajdują się mikroskopijne pęcherzyki, w których dochodzi do rozszczepienia światła i załamywania się fal świetlnych. Tak powstaje np. niebieski kolor lusterka na skrzydle u sójki. U niektórych gatunków ptaków oba sposoby powstawania barw występują w jednym piórze. Na przykład zielony kolor powstaje wówczas z połączenia żółtej barwy, pochodzącej od żółtego barwnika znajdującego się w piórach oraz barwy niebieskiej powstającej w wyniku rozszczepienia światła. U niektórych gatunków ptaków występują pióra o metalicznym połysku. Takie pióra są z reguły sztywniejsze, nie zachodzą na siebie, a ich promyki nie mają haczyków. Warstwa cząsteczek melaniny o mikroskopijnej grubości, która wyściela pryzmatyczne, wewnętrzne struktury tych piór, w odpowiedni sposób odbija i rozszczepia światło. Kolor piór o metalicznym połysku zmienia się w zależności od kąta padania światła i od pozycji patrzącego. Barwa upierzenia ptaków spełnia często rolę ochronną, maskującą je w otoczeniu. U wielu gatunków ptaków (np. u bażanta) występuje dymorfizm płciowy w ubarwieniu. Oznacza to, że obie płcie różnią się barwą upierzenia. Z reguły samce są barwnie upierzone, natomiast samiice przyjmują barwy ochronne. Jednak u płatkonogów (ptaków należących do rzędu siewkowych) samice są większe od samców i barwniej upierzone, a w dodatku w okresie godowym tokują i zajmują się przepędzaniem innych samic z własnego terytorium. Również u wielu gatunków ptaków, u których obie płcie ubarwione są jednakowo, obserwuje się sezonowe zmiany barwy upierzenia.

Pióra są co jakiś czas wymieniane. Stare pióra wypadają, a na ich miejscu wyrastają nowe. Zjawisko to nazywa się pierzeniem. Niektóre gatunki ptaków (np. gęsi) pierzą się raz w roku, inne (np. niektóre gatunki kaczek) - 2 razy.

Oprócz czyszczenia piór z brudu ptaki stosują również bardzo ważny zabieg - wygładzanie. Gdy struktura pióra zostaje rozerwana, ptaki, przesuwając dziobami po uszkodzonych powierzchniach zbliżają do siebie promyki, które za pomocą haczyków ponownie łączą się w gładką całość. Toaleta piór obejmuje również natłuszczanie stosowane przez gatunki wodne (np. przez kaczki). Gruczoł kuprowy kaczki wytwarza specjalną, tłustą wydzielinę, którą ptak rozprowadza dziobem po piórach. Zabieg ten sprawia, że pióra nie nasiąkają wodą, a wilgoć nie przenika do skóry. Ptaki żywiące się rybami, nie mające gruczołów z wydzieliną do natłuszczania piór muszą suszyć pióra. Tak na przykład kormorany po polowaniu na ryby siedzą na gałęziach z rozpostartymi skrzydłami tak długo, aż pióra wyschną. Ptaki mają też sposoby na pozbycie się pasożytów piór i skóry. Na przykład gawrony chętnie siadają przy mrowisku i pozwalają mrówkom swobodnie chodzić po sobie. Mrówki obficie spryskują skórę i pióra mrówczą wydzieliną, której głównym składnikiem jest kwas mrówkowy. Kwas mrówkowy jest naturalnym środkiem niszczącym pasożyty skóry i piór. Podobną rolę spełnia dym. Niektóre ptaki chętnie przelatują przez dym, aby wypłoszyć spomiędzy piór uciążliwe pasożyty.

http://www.dzieci.bci.pl/strony/ptaki2/piora.htm
 
 
robert 1 
Mega User
Robert Ressing



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/robert1

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 2 razy
Wiek: 52
Dołączył: 28 Paź 2009
czyli 5265 dni temu
Posty: 56
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Janików

Wysłany: 2010-01-12, 20:45   Ptasie pióra jak są zbudowane.

Pióra są najważniejszymi wytworami "produkowanymi" przez skórę ptaka,dzielimy je na konturowe oraz puchowe.Pióro konturowe zbudowane jest z osi i chorągiewki.Wypełniona powietrzem i półprzeżroczysta część osi która wyrasta ze skóry to dutka.Natomiast następna część osi niosąca chorągiewkę nazywamy stosiną,z niej wybiegają na boki promienie a z nich promyki.Najdłuższe pióra konturowe to lotki oraz sterówki,pozostałe zaś tworzą zewnętrzną bryłę ciała ptaka.Pomiędzy skórą a piórami konturowymi mamy miejsce na utrzymujące ciepłotę ciała pióra puchowe.Pióro puchowe składa się z krótkiej i delikatnej osi na której wyrastają pęki bardzo miękkich promieni.Pióra puchowe spełniają rolę warstwy izolacyjnej,ona zaś może się wzmacniać albo osłabiać.W dni ciepłe ptaki piórami konturowymi dociskają puch do swojego ciała w ten sposób warstwa izolacyjna zmniejsza się i jest im chłodniej.Podczas dni chłodnych ptaki stroszą pióra zwiększając warstwę izolacyjną a zatem jest im ciepło.Jeżeli coś pominąłem to najmocniej przepraszam ale moja wiedza nie sięga tak głęboko. :ptak1:

Edit Haall.
Ostatnio zmieniony przez 2010-01-13, 07:10, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.