Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Odrobaczanie ptaków.
Autor Wiadomość
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5886 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-12-22, 18:31   

Odrobaczanie preparatami przeciwpasożytniczymi nie ma żadnego wpływu na florę bakteryjną ani ptaków ani innych organizmów (w tym ludzi).
Co zaś tyczy niewydoności nerek - to może się zdażyć. Inne schorzenia też. Najczęściej spowodowane są one jednak nieprawidłowym stosowaniem preparatów leczniczych.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Kuros 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 26 Sty 2008
czyli 5908 dni temu
Posty: 87
Podziękowania: 7/2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-12-22, 18:41   

Raffy napisał/a:
A ja myślę, że nie ma sensu odrobaczywiać profilaktycznie. Lepiej jest już 2x w roku oddać kał do badania [parę złotych] i mieć spokój. Odrobaczywanie to także lekkie podtrucie ptaka i zmiany w florze bakteryjnej w przewodzie [niektóre są pozyteczne]. U mojego falistka stwierdzono mniejsza wydolność nerek po odrobaczywianiu. Teraz z niego zszedłem, jedynie nowe odrobaczywiam, ale starszym oddaję kał do badania i tak jest najlepiej :)

Tak, tylko że w przypadku dużej hodowli z tych kilku złotych od sztuki zrobi się dość pokaźna suma, dlatego w praktyce większość/prawie wszyscy hodowcy odrobaczają wszystkie swoje ptaki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
tragopan 
Mega User



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 22 Mar 2008
czyli 5852 dni temu
Posty: 292
Otrzymał 26 podziękowań
Skąd: z wypizdowa
Ostrzeżeń:
 11/5/8
Wysłany: 2008-12-22, 19:27   

Ja w tym roku wiosną zrobiłem badania i nie od robaczywiałem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-12-22, 22:43   

Każdy pisze swoje i jak by zrobił, postępuje zaś inaczej. Nie każdy może ale zapewne wielu tak.
tragopan, jak i Raffy piszecie o badaniach 2 razy w roku i wtedy w razie potrzeby podawaniu leku.
Ja jednak pragnę też zaznaczyć, że jeśli np. u kogoś ptaki takie jak gęsi chodzą po wybiegu- są bardziej narażone niż ptaki w klatkach i częściej mogą być zarobaczywione :!: To samo może dotyczyć się kur swobodnie chodzących po podwórku i częściej musimy interweniować niż ci co mają ptaki w wolierach pozakrywanych, chociaz i ci też mogą wnieść do woliery kał dzikich ptaków z robakami już itd.
Nie da rady tak na prawdę ustrzec się od tego jeśli utrzymujemy ptaki na zewnątrz i sytuacja taka związana z podawaniem leków odrobaczających ptaki, ma tu zastosowanie indywidualne do danej sytuacji i ptaków oraz warunków w jakich przebywają i na jakim terenie.


To moje zdanie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysieksolec
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-16, 21:19   

Czy podczas odrobaczania ptaki muszą miec jakąś specjalną dietę? Czy nic nie zmieniac. Mam zamiar zacząc odrobaczac ptaki, kupiłem już Levamisol. Tylko zbytnio nie wiem jak go stosowac. Na razie odrobaczac chcę ptaki te które mam w domu a wcześniej przebywały w wolierze zewnętrznej. Chciałem się spytac w jakich proporcjach stosowac Levamisol na karmidło 62.5 ml.
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-19, 22:28   

jakie ptaki planujesz odrobaczyć? czasami papugi wymiotują po podaniu levamisolu. i tak w ogóle jesli chodzi o dawkowanie to ....jaki masz ten levamisol? tzn ilu procentowy
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysieksolec
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-20, 17:11   

Co do gatunków ptaków do odrobaczania.. TO papugi faliste, nimfę, zeberki i srebrnodziobki.
A co do Levamisolu to jest to Levamisol 10%.
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-20, 19:38   

ja podaje levamisol bardzo...ostrożnie 1ml na l wody. sugerowałbym jednak iwermektyne...jakikolwiek preparat ( biomectin 1%, ivermectin, ivomec ) w dawce 3 ml na 1 l wody i ....poprostu spryskać ptaki
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5886 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-10-20, 20:49   

atma, tylko na oczy uważaj. Te ptaków oczywiście. A jak to się ma do pasożytów wewnętrznych?
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-20, 22:35   

w tym stężeniu iwermectyna jest całkowicie bezpieczna....nawet dla oczu....wiec specjalnie nie przejmuje się gdzie oprysk pada:)... co do pasożytów wewnetrznych....iwermektyna doskonale wchlania sie i stosowanie oprysku pozwala rozwiązac probem tak wewnetrznych jak i zewnetrznych pasożytów
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-10-21, 08:07   

atma, bardzo interesujący pomysł :!: Eliminuje wiele problemów związanych z podawaniem, jak choćby łapanie ptaków. Od dawna ten sposób stosujesz :?: Uzywasz spryskiwacza czy czegoś innego :?:
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-10-21, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5886 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-10-21, 11:52   

Ale to chyba trzeba porządnie tego ptaka zlać takim roztworem, żeby się wchłonęło przez skórę, bo przez pióra się raczej nie wchłania?
Sposób - jeśli się sprawdza - to jest rzeczywiście dobry, bo przy okazji spryskiwane sa żerdki i zakamarki klatek i wolier, więc wszelkie robactwo pada albo paść powinno.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-21, 15:52   

oczywiście ze się hmmm w pióro nie wchłania...ale przecież ptaki doskonale rozprowadzają preparat po całych piórach, również u nasady, część też go :) zlizują....małej egzotyce to podaje preparat do basenu kąpielowego. Czy jest sens spryskiwania ,, otoczenia,, w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu ? Uważam że nie....pasożyty i tak żerują na ptaku wiec niejako pobiorą odpowiednią dawkę.
Ja przeprowadzam taką terapie 1 raz w roku...... i od razu na wszystkich ptakach w hodowli. Technicznie wygląda to tak ...ze spryskuje ptaki 2 razy w odstępach 10 dniowych. oczywiście wszystkie ptaki nowo zakupione są odrobaczane na kwarantannie.
oczywiście w ciągu roku monitoruje sytuacje pobierając z każdego ,, działu ,, mojej ptaszarni reprezentatywną próbkę kału w celu badań parazytoogicznych. Robie to tak mniej więcej co 4-5 m-cy.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-10-21, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5914 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2009-10-21, 17:33   

atma, Ale przecież ptaki też napiją się wody z basenu, czy nie ma obawy,że dawka będzie za duża ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-10-21, 17:50   

atma, mnie zastanawia jeszcze jedno. Lek ten nie rozpuszcza się w wodzie a w tłuszczach, więc jak rozwiązałes ten problem, bo jak przypuszczam, gromadzi się w cienkiej warstwie na powierzchni wody :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-21, 22:26   

Woda nie jest rozpuszczalnikiem ...jest nośnikiem ułatwiającym ,, nanoszenie ,, preparatu na ptaki.

Co do picia wody.....działanie iwermektyny jest bardzo kierunkowe tzn działa ona na zakończenia nerwów , w których neurotransmiterem jest kwas gamma-aminomasłowy. Pełni on tą funkcje w przypadku nicieni oraz pasożytów zewnętrznych . Iwermektyna wpływa na blokowanie tego kwasu z zakończeń nerwowych , w wyniku czego dochodzi do blokowania przewodzenia impulsów między interneuronami i neuronami ruchowymi pobudzającymi we włóknach pnia brzusznego pasożyta ...co powoduje porażenie i śmierć pasożyta.
Dawka bezpieczna ....przetestowana na moich ptakach ...począwszy od amadyn wspaniałych poprzez alby, inki ,żako, konury , lory itd itd :)
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-10-22, 07:34, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5914 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2009-10-23, 17:32   

atma, Zastosowałam Twój sposób :mrgreen: Szybko, wygodnie, ptaki nie zestresowane.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-24, 02:20   

ciesze się , że moglem pomóc
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gulda
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-24, 07:19   

Inwermektyna jest lekiem który powinno się podawać na skórę zwierzęcia bo wchłania się ona do organizmu przez wchłoniecie przez skórę do układu krwionośnego i w ten sposób zostaje rozprowadzona w organizmie i takie stosowanie jest najbardziej efektywne w każdym razie został ten lek wyprodukowany żeby go w ten sposób stosować i takie stosowanie inwermektyny jest zalecane prze producenta tego leku i weterynarzy.

A skoro ten lek nie jest rozpuszczalny w wodzie i gromadzi się na powierzchni wody , to jaki sens ma spryskiwanie ptaków takim roztworem? Podejrzewam że robisz to zwykłym spryskiwaczem takim do kwiatków to rurka zasysa płyn z dna pojemnika a nie z góry więc spryskujesz ptaki samą wodą? Chyba że źle kombinuje?
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5464 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-24, 13:36   

Gulda,
no to :
1. ivetmektyna nie jes lekiem do ptaków....to tak żeby nie bylo niejasności.....zarejestrowana jest dla świń, krów, owiec
2. ivermectyne nie podaje się na skóre ......podaje się ją podskórnie !!!! SC na ulotce znaczy sub cutaneum...czyli podawć podskórnie.....wszyscy producenci ,, biowet gorzów wręcz nakazują podawać ją podskórnie
3. ze względu na wybiórcze działanie iwermektyny ( jej powinowactwo do kwasu GABA ) który występuje u bezkręgowców można bezpiecznie stosować ją u ptaków
4. prosiłbym o uważne przeczytanie moich postów.....woda nie jest rozpuszczalnikiem !!!!!! jest nosnikiem !!!! za pomocą którego preparat nanoszony jest na ptaki.
5. z technicznego punktu widzenia .....wystarczy wstrząsac podczas nanoszenia ....dochodzi do emulgacji i można nanieść preparat na ptaka
6. szerokie spectrum działania, łatwość nanoszenia i cena : myśle że warto się pomęczyc


hmmmm a co do skuteczności ...cóż wyniki badań pokazują że .....działa
oczywiście prosze to traktować w kategorii ,, doniesienia ,, :):):) a nie zalecenia :):):)
Ostatnio zmieniony przez Michuuu 2009-10-24, 14:21, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 21
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.